GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 31-03-2010, 17:07
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

και τεταρτη μαστορα. αλλεν το φτερο πισω κανει δουλεια για λασπη?
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 31-03-2010, 18:03
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Φιλε μου με το αντικειμενο εχω πολυ στενη σχεση, ερωτα αθαραπευτο θα ελεγα καλυτερα εδω και πολλα χρονια
Θα σου ευχηθω πρωτα πρωτα καλες βολτες. Μην ξεχναμε πως το ποδηλατο μπορει να εξυπηρετησει πολλους σκοπους. Βολτα, προπονηση, το να κανουμε τις δουλειες μας καθημερινα, το να μας κανει να νιωθουμε μια ζωη παιδια και οτι μπορει να φανταστει κανεις.
Το ποδηλατο που διαλεξες ειναι καθαρα για χρηση στο χωμα, για την ασφαλτο αστο καλυτερα. Καλο θα ειναι επισης αν βολταρεις στα γυρω βουνα να εχεις μαζι σου και παρεα για λογους ασφαλειας εννοειται. Επειδη ομως δεν ειναι και παντα ευκολο να βρισκεις κι αλλους για να σε συντροφευουν στις εκτος δρομου περιπλανησεις σου, καλο θα ηταν οταν εισαι μονος σου να εισαι ιδιαιτερα προσεχτικος γιατι κι ενα απλο ατυχημα δεν θα σου επιτρεψει να γυρισεις ευκολα πισω. Λαβε υπ' οψιν σου οτι στα βουνα σε πολλα σημεια δεν πιανουν και τα κινητα.
Υποχρεωτικα πρεπει να εχεις μαζι σου παντα καποια πραγματα σ' ενα τσαντακι κατω απ' την σελα σου, οπως:

Τουλαχιστον μια σαμπρελα
Τρομπα
Λεβιεδακια για να βγαζεις το λαστιχο
Πολυεργαλειο με αλλεν και κατσαβιδια
Ενα μικρο φαρμακειο με τα απαραιτητα για να καθαρισεις ενα μικρο τραυμα απο τα χωματα και να το δεσεις σε περιπτωση πτωσης

Καλο θα ηταν επισης να εχεις και εναν κοφτη αλυσιδας καθως και γνωση για το πως να συνδεσεις την αλυσιδα σου σε περιπτωση που σου κοπει.

Παντα να φροντιζεις να εχεις μαζι σου αρκετο νερο. Η αγορα ενος Camelback ειναι κατα την γνωμη μου μια απο τις πιο χρησιμες που μπορεις να κανεις

Παντα να φορας κρανος

Αν μπορω να διακρινω καλα στην φωτογραφια το ποδηλατο σου εχει απλα πεταλια.
Επισης μια απο τις καλυτερες αγορες που για μενα πρεπει να κανεις αμεσα, ειναι ν΄ αλλαξεις τα πεταλια σου με SPD. Σε περιπτωση που δεν γνωριζεις ειναι πεταλια που σε συνδιασμο με καταλληλα ποδηλατικα παπουτσια με cleats απο κατω κανουν την ποδηλασια πολυ πιο αποδοτικη (λογω του οτι το παπουτσι κουμπωνει πανω στο πενταλ και ετσι εκμεταλευομαστε και την δυναμη του ποδιου την ωρα που σηκωνεται και τραβαει το πενταλ προς τα πανω και οχι μονο την δυναμη που βαζουμε για να πιεσουμε το πενταλ κατω). Τα παλια τα χρονια αν θυμασαι οι ποδηλατες χρησιμοποιουσαν τους λεγομενους καλουπιεδες, που εδεναν το ποδι πανω στο πενταλ, με πολυ ασχημα αποτελεσματα σε περιπτωση πτωσης ομως διοτι επεφτες μαζι με το ποδηλατο μιας και τα ποδια σου ηταν δεμενα. Με τα SPD πεταλια ομως τα παπουτσια ξεκουμπωνουν αμεσως σε περιπτωση πτωσης. Πληροφοριακα η απωλειες που εχεις αν δεν χρησιμοποιεις SPD ειναι της ταξεως του 30%, ποσοστο διολου ευκαταφρονητο. Ακουσε με και βαλε την αγορα πεταλιων-παπουτσιων πρωτη στην λιστα

Καλο θα ηταν επισης να φορας και τα καταληλα ποδηλατικα ρουχα, τα οποια εχουν σχεδιαστει αναλογα με την εποχη να κανουν το εργο του ποδηλατη πιο ευκολο και πιο αποδοτικο. Μην ξεχνας ας πουμε οτι κατα την διαρκεια που ποδηλατεις ιδρωνεις και δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να φορας ρουχα βαμβακερα τα οποια μουσκευουν και δεν στεγνωνουν με αποτελεσμα να σου κανουν την ζωη δυσκολη.

Το πιο σημαντικο πραγμα βεβαιως ειναι να κανεις ποδηλατο, γιατι η κατασταση του ιδιου του ποδηλατη ειναι πολυ πιο σημαντικη απο το τελειοτερο ποδηλατο και τον τελειοτερο εξοπλισμο του κοσμου. Σ' εναν καλα προπονημενο αθλητη ακομα κι ενα διαφορετικο παλουκοσελο μπορει να παιξει ρολο ενω ενας που κανει ποδηλατο λιγες φορες τον χρονο ειτε εχει ενα ποδηλατο αξιας 6000 ευρω ειτε ενα των 600 ευρω δεν μπορει να καταλαβει και μεγαλες διαφορες.

Η επιλογη του ποδηλατου ειναι επισης παρα πολυ σημαντικη αλλα εδω τι να σου γραψω τωρα απο την στιγμη που την εχεις ηδη κανει, ασε που μπορει να σε στεναχωρησω κιολας. Το σημαντικοτερο στο ξαναγραφω ειναι να κανεις ποδηλατο οτι ποδηλατο και να 'χεις και οτι εξοπλισμο. Ολα τα υπολοιπα του στυλ "αχ δεν εχω εκεινο ή μου λειπει το αλλο" αποτελουν δικαιολογιες και υπεκφυγες του να κανουμε ποδηλατο. Κανε λοιπον οσο πιο πολυ μπορεις με οτι μεσο διαθετεις και μονο κερδισμενος θα βγεις.

Αυτα, για να μην γινομαι και κουραστικος.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

Οτι απορια εχεις εσυ ή ο οποισδηποτε εδω ειμαστε παλι
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 31-03-2010, 20:24
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

νοβο, ευχαριστω για τισ πληροφοριες. για το ποδηλατο που διαλεξα μην ενοχλεισαι να πεις τη γνωμη σου. Και εγω εχω καταλαβει τωρα οτι ισως με αυτα τα λεφτα θα μπορουσα να παρω κατι πιο καλο specialized h cannondale κλπ. ενας φιλος μου ειπε οτι ειναι καλα τα κτμ αλλα μαλλον ειναι λιγο σαν τα μηχανακια τους, δηλαδη λιγο φιγουραδικα αλλα απο ουσια λιγα πραγματα. Αυτο που μου ειπε καποιος εμπειρος ειναι οτι η κτμ ειναι κορυφαια στα ποδηλατα downhill και συγκεκριμενα στα ακριβα μοντελα δηλαδη απο 3000 και πανω. τωρα για τον εξοπλισμο, εγω συνηθως παω στο τατοι και εχω βρει πολυ ωραια τη διαδρομη "κιθαρα" και παντα παω με παρεα. η διαδρομη συνολο να ειναι περιπου 20χλμνο οποτε και με το ποδι γυρνας πισω. Το μονο που με ανησυχει ειναι μην παθω κανενα καρδιακο συμβαν στα μεσα της διαδρομης και μεινω διαφορετικα θα πρεπει να βαλω κανενα απινιδωτη στο σακο μου και κανα δυο ασπιρινες. Ενας φιλος ενδιαφερεται να μου το αγορασει σε καλη τιμη και ισως παρω κατι αλλο, τι προτεινεις? για τα παππουτσια και πεταλια ο μονος ενδιασμος ειναι οτι οταν πηγαινω κατηφορικα μου αρεσει να κανω κανενα αλματακι ενα βρεθει η καταλληλη ευκαιρια και φοβαμαι οτι σε περιπτωση πτωσης θα βρεθω κατω, μια μαζα με το ποδηλατο. ισχυει?
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 31-03-2010, 21:24
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Θα μπορουσα να σου πω την γνωμη αν ηξερα τι ειδους ποδηλατο θελεις να κανεις και ποιο ειναι το budget σου.
Βεβαια μην ρωτας την γνωμη μου αν ψαχνεις για ποδηλατο Downhill γιατι εγω ξερω μονο απο Uphill

Εχε υπ' οψιν σου οτι το σημαντικοτερο με διαφορα τμημα του ποδηλατου ειναι ο σκελετος. Αυτος ειναι που κανει και την μεγαλη διαφορα και εκει πρεπει να δωσεις και το κυριο βαρος για την επιλογη σου και δευτερευοντως στο τι σειρα θα φοραει και στον περιφερειακο εξοπλισμο.
Τωρα οσον αφορα τους σκελετους της ΚΤΜ αν και δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα θα σε ρωτησω κατι: Εσυ θ' αγοραζες μοτοσυκλετα εντουρο της Canondale ή της Specialzed που μου εγραψες αν μια μερα αποφασιζαν να βγαλουν (αν θυμαμαι καλα πριν καμια δεκαρια χρονια η Canondale εκανε μια αποτυχημενη προσπαθεια να βγαλει μια μηχανη εντουρο) η θα προτιμουσες μια της ΚΤΜ?
Νομιζω δεν χρειαζεται καν να απαντησεις. Εκαστος στο ειδος του
Ολα αυτα τα ποδηλατα που κατα καιρους διαφορες αυτοκινητοβιομηχανιες κυριως (οπως Porche, Bmw, Opel και δεν ξερω ποιες αλλες ακομα), εβγαζαν και πουλουσαν πανακριβα κιολας ηταν πεταμενα λεφτα.
Πρωτο σου μελημα ειναι να αποφασισεις τι ποδηλατο θελεις και για ποια χρηση. Θα κανεις ασφαλτο ή χωμα? Μην παρεις ενα ποδηλατο για χωμα και το χρησιμοποιεις κατα 90% στην ασφαλτο γιατι θα ταλαιπωρεισαι.
Αν θελεις για το χωμα, θελεις Ηardtail ή Full Suspension? Μετα δες απο τι υλικο θελεις να ειναι ο σκελετος σου. Αν προκειται για Full Suspension οι επιλογες σου περιοριζονται σε Carbon και αλουμινιο. Αν ομως θες Hardtail τοτε στο παιχνιδι μπαινει και πολυ σοβαρα μαλιστα το τιτανιο και το ατσαλι. Καθενα απο αυτα εχει διαφορετικα χαρακτηριστικα και διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Δες λοιπον πρωτα τις αναγκες σου (τις πραγματικες και οχι αυτες που θα ηθελες ) αποφασισε για το τι ειδους ποδηλατο θελεις και τι budget διαθετεις και μετα ψαξε να βρεις στα χρηματα που διαθετεις τι καλυτερο μπορεις να αγορασεις και σιγουρα απο μια εταιρια που ξερει τι κανει οσον αφορα την κατασκευη του σκελετου.
Συμβουλη μου ειναι να μην περιοριστεις μονο στην Ελληνικη αγορα διοτι στις περισοτερες αλλα οχι σ' ολες των περιπτωσεων μπορεις ν' αγορασεις ποδηλατο απ' εξω με πολυ λιγοτερα χρηματα.
Οσον αφορα αυτο που με ρωτησες για τα πεταλια, μην φοβασαι καθολου, αυτο που λες δεν ισχυει. Αυτο ισχυε με τους καλουπιεδες που σου εγραψα. Με τα SPD το ποδι βγαινει απ' το πενταλ με την παραμικρη πλαγια κινηση που κανει αυτοματως. Στην αρχη οταν ειναι καινουρια ειναι λιγο σκληρα αλλα μετα απο λιγο και αφου συνηθισεις το βαλε βγαλε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μεχρι και στο Downhill τετοια πεταλια φορανε
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 31-03-2010, 22:21
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
η μονη περιπτωση που KTM ριχνει σκονη στη ΒΜW.

φαντασου καβαλησες ποδηλατο της ΚΤΜ και λες οτι ριχνει σκονη στη BMW που να καβαλησεις και μηχανη της ΚΤΜ τι θα πεις.....πωλειται gs





καλες βολτες!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 31-03-2010, 22:32
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

τι να πω κτμ μηχανη δεν εχω δοκιμασει. μηπως εχεις συνεργειο και την προτινεις,,?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 31-03-2010, 22:34
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να πω κτμ μηχανη δεν εχω δοκιμασει. μηπως εχεις συνεργειο και την προτινεις,,?

μη μου βαζεις ιδεες!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 31-03-2010, 22:35
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

αλλα ειχα GSΑ και τωρα εχω ΚΤΜ!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 31-03-2010, 22:37
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
και τεταρτη μαστορα. αλλεν το φτερο πισω κανει δουλεια για λασπη?
ΕΚΑΝΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΛΑΣΠΗ 2ΦΟΡΕΣ! ΜΕΤΑ ΕΣΠΑΣΑΝ (ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΗΣΑ)
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΦΤΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ !
ΠΕΡΙΤΟ ΒΑΡΟΣ,ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΣΑΚΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο NOVO ,ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ
Attached Images
File Type: jpg Εικόνα006.jpg (98.8 KB, 13 views)
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 31-03-2010, 22:45
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα ειχα GSΑ και τωρα εχω ΚΤΜ!!!!
α καταλαβα κραχτη για να αυξηθουν οι δουλειες..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πρωτες φωτο απο το νεο μωρο capo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 23 24-12-2009 05:46
Πωλείται το αγαπημένο μου τηλεφωνάκι ! Black_Shadow Πωλήσεις γενικώς 9 05-11-2009 10:44
το νεο PUNTO EVO essel Αυτοκίνητο 3 02-10-2009 12:18
ΒΑΛΙΤΣΕΣ (bmw) για το νεο F650GS melpo Ζήτηση 10 29-06-2009 18:26
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!