GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-03-2010, 00:20
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Δισκοπλακα πισω

Στο 1100 είχα πάρει αυτήν που σου είπε το παιδί στην Καλλιρόης. Αν θυμάμαι καλά 90-95 ευρώ.
Πολύ καλή μην το σκέφτεσαι.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-03-2010, 08:19
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Δισκοπλακα πισω

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου βγαλει τα ιδια χλμ. και με την ιδια ποιοτητα φρεναρισματος;;;;;;;;;;
αξιζει η οικονομικη διαφορα,να το ρισκαρεις;;;;;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην τρελλαθούμε εντελώς: το ένα κατάστημα στην Καλλιρόης (το παλιό και γνωστό) όταν λέει "Brembo" το εννοεί άνευ ετέρου (είναι γνωστός ψείρας). Επί του πρακτέου ηθική:το "γνήσιο" είναι ακριβώς ίδιο με αυτά που πωλούνται στο ελεύθερο εμπόριο (η BMW ΔΕΝ κατασκευάζει αναλώσιμα υλικά, τα προμηθεύεται από ανεξάρτητους κατασκευαστές). Με την αλλαγή δισκόπλακας, υποχρεωτικά αλλαγή σε τακάκια, υγρά, πλήρες service τρόμπας (φούσκα...) και καλής ποιότητας λαστιχένιο "μαρκούτσι" και όχι μεταλλικό (μεταλλικά μπροστά-το πίσω φρένο είναι επιβοηθητικό για το "ζύγισμα" κατά την πέδηση).
Μιλάμε για ακριβώς την ίδια δισκόπλακα. Την ίδια ακριβώς που αγοράζει και η BMW από την brembo. Μετά την βάζει στο κουτί που λέει απ' έξω BMW, σου ανεβάζει και το κόστος στη διπλή τιμή (200 ευρώ έχει στη BMW κι όχι 250 που λες) και σου την πουλάει ως γνήσιο ανταλλακτικό.
Ο Τασούλης στη Καλιρρόης την πουλάει 100€ (προχτές ρώτησα γιατί και η δικιά μου κοντεύει για αλλαγή)
Μακάρι να είχε και τις μπροστινές.

Last edited by ALX; 01-03-2010 at 08:21.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-03-2010, 10:31
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Δισκοπλακα πισω

δεν θα σου πώ κάτι διαφορετικό απ ότι σου χουν πεί οι παραπάνω

από καλλιρόης κι εγώ, είτε από τη μια μεριά είτε από την άλλη
ωραίοι τύποι και οι δύο και γνώστες

εγώ πήρα την πίσω όταν ήμουν στα 90Kkm και τώρα μετά από 40kkm δεν με παίρνει να μιλήσω για φθορά ή οτιδήποτε, απλά πρόσεξε να μην χρησιμοποιήσεις φθαρμένα τακάκια όπως εγώ, γιατί θα γρατζουνίσεις τσάμπα τη δισκόπλακά σου

η τιμή γύρω στα 100e είναι σούπερ

αν πάς σε μάστορα να στην αλλάξει, δεν έχω κάτι να σου πώ

αν είανι αν την αλλάξεις μόνος σου, πες μου για να σε παραπέμψω σε κάποιο παλιότερο πόστ, τι να προσέξεις και τι να αποφύγεις
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-03-2010, 11:04
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Δισκοπλακα πισω

όσον αφορά στα σωληνάκια, σε 1150, άλλαξα εμπρός και πίσω με τα αντίστοιχα μεταλλικά με κόστος όσο μου ζήταγε η BMW μόνο για το εμπρός...

όσον αφορά στις δαγκάνες, αν θυμάμαι καλά στα 1150 και μέχρι το 2002, οι δαγκάνες είχαν ανάγλυγα γραμμένη τη λέξη...brembo
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-03-2010, 11:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δισκοπλακα πισω

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jim1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια,μετα απο 120.000χλμ πρεπει να αλλαξω πισω δισκοπλακα φρενου στο 1100.Η γνησια εχει 250 ευρω και στα 2 μαγαζια που ασχολουνται με φρενα στη Καλλιροης βρισκω ''brembo''(ετσι λενε) με 95 ευρω,σοβαρη διαφορα ε? Τι λετε?

Αφου διαβασα ολα τα παραπανω ποστ των φίλων και συναδέλφων και με τα οποια συμφωνω στο 90% αυτων, ακου κι εμενα τον αδαή για μια τελευταια γνωμη!!,
Αν χρειαζόμουν δισκόπλακα για το Βαραντερο μου κι εβρισκα Nissin(τετοιες φοραει) στο brake shop στην καλιρόης στα 100e (250e η original) να εισαι σιγουρος οτι δεν θα το σκεπτομουνα καν!!!!! Παρόλο που ειμαι εναντίον σε οτιδηποτε αφτερ μαρκετ!!! Ο πρωτος λογος που δεν θα το σκεπτομουνα ειναι οτι η Nissin - και καθε Nissin, Brembo κ.λ.π - δεν βγάζει 2,3,....5 διαφορετικες ποιοτητες δισκόπλακες για το ιδιο μοντέλο απο οπου ο καθε εμπορος μπορει να διαλέξει μια!!!!!!! Απλα η καθε Χοντα, BMW κ.λ.π. κολλανε το ονομα τους επανω τους και τις υπερτιμολογουνε!! Βεβαια ο καθε Εθνικος αντιπροσωπος εχει και την δικη του πολιτικη, ετσι η δισκοπλακα του Βαραντερο απο τον εδω Εθνικο Αντιπροσωπο της Χοντα κοστιζει 250ε και στον Εγγλεζο Εθνικο Αντιπροσωπο
105ε!!!!!!!! Eτσι για να τα λεμε κιόλα δηλαδη!!
Ο δευτερος λογος ειναι οτι αυτο το μαγαζι στην Καλιροης ανηκει σε εναν συμμαθητη μου απο το σχολειο ο οποιος ασχολειται με την μοτοσυκλετα απο....το σχολειο και η κινηση του να ιδρυσει ενα τετοιο μαγαζι μονον ευστοχη μπορει να χαρακτηριστει αλλα και χρησιμη για όλους εμας!!!Εγω παιρνω τα τακακια μου απο εκει (EBC) τα οποια οπου και να τα εψαξα στο Ιντερνετ φθηνοτερα δεν τα βρηκα!! Αρα εχει και καλες τιμες και δεν ειναι απο αυτους που σε γδυνουν με το ετσι θελω!!!
Και οταν λεει ειναι ''brembo'' αυτος ο συγκεκριμενος ΔΕΝ σε κοροιδευει!!! Μπορει ισως να εχει άλλα κουσουρια αλλα απατεωνας δεν ειναι!!!!!

Τέλος, εφόσον η μοτοσυκλετα σου φοράει brembo και βρισκεις δισκοπλακα της ιδιας μαρκας με 160ε λιγοτερα εγω δεν θα το σκεπτομουνα καν!!!!!!
Επιπλέον, θα χρειαστείς τακακια καινουρια (must) και εφόσον η μοτοσυκλετα ειναι πανω απο 7-10 ετων θα πρέπει να αρχισεις να σκεφτεσαι την αλλαγη των ελαστικων σωληνων υψηλης πιεσης που μεταφερουν τα υγρά στην δαγκανα!!! Αυτα επηρεαζονται απο τις εξωτερικες συνιηκες και οχι απο τα υγρα των φρενων!!
Τα υγρα αστα ως εχουν αν τα εχεις λιγοτερο απο 18-24 μηνες!
Θα σου συνιστουσα να βαλεις μεταλικα υψηλης τα οποια ειναι ΜΟΝΙΜΑ (με την εννοια οτι δεν επηρεαζονται απο τους καιρους), προσδιδουν στο φρενο μια αμεσότητα - οσο πατάς τοσο φρεναρεις - και σε καμια περιπτωση δεν θα ''λαστιχιασουν'' κατεβαινοντας κανενα στριφτερο κομματι αφηνοντας σε χωρις φρενο!!!
Αν καταληξεις σε μεταλικα ΜΗΝ παρεις τα ετοιμα κιτ που προσφερονται απο τις διαφορες εταιρείες διότι συνηθως δεν ταιριαζουν σε μηκος στις μοτοσυκλετες για τις οποιες υποτιθεται ειναι κομμενα και ραμενα!! παρε με το μετρο -μαζι με τα banjos - και πηγαινε σε καποιον να στα περασει!!

Last edited by GeorgeP; 01-03-2010 at 11:36.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-03-2010, 11:45
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Δισκοπλακα πισω

για τα σωληνάκια τα goodridge είναι εγγύηση, μπορείς να βάλεις μόνο τα μπροστινά, μιας και τα πίσω δεν τραβάνε ζόρι, αν και λόγω ηλικίας και ήλιου ξεραίνονται κι εκείνα για την πλάκα.

κόστος μόνο για τα 4 μπροστινά σωληνάκια με μεταφορικά μοιρασμένα, aπό Motorworks γύρω στα 130-135ε, με ρακοράκια, σωληνάκια και χαλκοροδέλες.

4-5ε τα dot4

μπορείς να βρείς σε συνεργείο custom made σωληνάκια, ακόμα φθηνότερα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!