GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 08-10-2010, 22:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Να είσαι καλά Γιώργο για τις πληροφορίες. Πές μου κάτι: με το σύστημα ESA γλυτώνεις απ όλες αυτές τις ρυθμίσεις 100%;
Το συστημα ESA απο οσο ξερω εχει προεπιλεγμενες ρυθμισεις, π.χ, 1 ατομο, 2 ατομα, 1 ατομο και βαλιτσες, sport, road κ.λ.π!!
Ειναι δε σεταρισμενο για μεσους αναβατες 75-80 κιλων!!!
Αρα, και εκ των πραγματων, η προσφερομενη μικρομετρικη ρυθμιση της κοινης αναρτησης με τον κοχλια σε σπειρωμα ενος χιλιοστου και μηκους 5 ποντων που σου προσφερει ενα κλασσικο αμορτισερ δεν υφισταται!!!
Με άλλα λογια ενας αναβατης 100 κιλων σε μια BMW με ESA δεν μπορει να φερει την αναρτηση εκει που θελει/πρέπει διοτι στην ρυθμιση για ενα ατομο ειναι πολυ μαλακη και τα φωτα φεγγουν στον ουρανο οταν καθεται επανω στην μοτο και στην ρυθμιση 2 ατομων ειναι πολυ σκληρη!!!

Με τον κοχλια μια πληρη περιστροφη αυτου προσφερει δυναμη της ταξης των 3-10 κιλων ανα εκατοστο αναλογως σκληροτητας και προοδευτικοτητας ελατηριου!! αν σκεφτεις οτι του βαραντερο π.χ εχει 40 περιστροφες αρα 120 κιλα (3κιλα Χ40, το ελατηριο του ειναι πολυυυυυυ μαλακο) καταλαβαινεις το ευρος των ρυθμισεων!! Σκεψου μονον οτι για ενα αναβατη 80 κιλων οι 8-10 περιστροφες στο βαραντερο του 2003 και μετα ειναι υπεραρκετες!!!
Και για να στο κλεισω το θεμα, στο Hyperpro ελατηριο που εχω τοποθετησει πισω καθε περιστροφη του κοχλια ισουται με περιπου 18 κιλα ανα εκατοστο γιαυτο και ο κατασκευαστης του απαγορευει προφορτιση περαν των 5(!!!!!!!) κλικς (καθε κλικ ενα χιλιοστο προφορτισης) απο τερμα χαλαρο (μετα κινδυνευει να σπασει η ασφαλεια που συγκρατει το ελατηριο στο σωμα του αμορτισερ), οταν εγω μονος μου με το ''μαμα'' ελατηριο τα 15 κλικς ηταν must!!!!!!
Δηλαδη Παναγιωτη για καθε χιλιοστο που προφορτιζω ειναι +1,8 κιλα αρα στο μισο χιλιοστο 900γραμμαρια και παει λεγοντας!!

Αυτες οι μικρομετρικες ρυθμισεις δεν μπορουν να γινουν στα συστηματα τυπου ESA!! Ειναι ευκολια ναι, αλλα αμα θελει καποιος το πισω μερος να συμπεριφερεται οπως εκεινος θελει και οχι οπως θελει η προεπιλεγμενη ''ετσι κιετσι'' απο την εταιρεια ρυθμιση τοτε τα κλασσικα αμορτισερ ειναι μονοδρομος!!

Last edited by GeorgeP; 08-10-2010 at 22:08.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 08-10-2010, 22:59
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

σορρυ λαθος

Last edited by GAGARIN; 08-10-2010 at 23:02.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 08-10-2010, 23:02
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συστημα ESA απο οσο ξερω εχει προεπιλεγμενες ρυθμισεις, π.χ, 1 ατομο, 2 ατομα, 1 ατομο και βαλιτσες, sport, road κ.λ.π!!
Ειναι δε σεταρισμενο για μεσους αναβατες 75-80 κιλων!!!
Αρα, και εκ των πραγματων, η προσφερομενη μικρομετρικη ρυθμιση της κοινης αναρτησης με τον κοχλια σε σπειρωμα ενος χιλιοστου και μηκους 5 ποντων που σου προσφερει ενα κλασσικο αμορτισερ δεν υφισταται!!!
Με άλλα λογια ενας αναβατης 100 κιλων σε μια BMW με ESA δεν μπορει να φερει την αναρτηση εκει που θελει/πρέπει διοτι στην ρυθμιση για ενα ατομο ειναι πολυ μαλακη και τα φωτα φεγγουν στον ουρανο οταν καθεται επανω στην μοτο και στην ρυθμιση 2 ατομων ειναι πολυ σκληρη!!!

Με τον κοχλια μια πληρη περιστροφη αυτου προσφερει δυναμη της ταξης των 3-10 κιλων ανα εκατοστο αναλογως σκληροτητας και προοδευτικοτητας ελατηριου!! αν σκεφτεις οτι του βαραντερο π.χ εχει 40 περιστροφες αρα 120 κιλα (3κιλα Χ40, το ελατηριο του ειναι πολυυυυυυ μαλακο) καταλαβαινεις το ευρος των ρυθμισεων!! Σκεψου μονον οτι για ενα αναβατη 80 κιλων οι 8-10 περιστροφες στο βαραντερο του 2003 και μετα ειναι υπεραρκετες!!!
Και για να στο κλεισω το θεμα, στο Hyperpro ελατηριο που εχω τοποθετησει πισω καθε περιστροφη του κοχλια ισουται με περιπου 18 κιλα ανα εκατοστο γιαυτο και ο κατασκευαστης του απαγορευει προφορτιση περαν των 5(!!!!!!!) κλικς (καθε κλικ ενα χιλιοστο προφορτισης) απο τερμα χαλαρο (μετα κινδυνευει να σπασει η ασφαλεια που συγκρατει το ελατηριο στο σωμα του αμορτισερ), οταν εγω μονος μου με το ''μαμα'' ελατηριο τα 15 κλικς ηταν must!!!!!!
Δηλαδη Παναγιωτη για καθε χιλιοστο που προφορτιζω ειναι +1,8 κιλα αρα στο μισο χιλιοστο 900γραμμαρια και παει λεγοντας!!

Αυτες οι μικρομετρικες ρυθμισεις δεν μπορουν να γινουν στα συστηματα τυπου ESA!! Ειναι ευκολια ναι, αλλα αμα θελει καποιος το πισω μερος να συμπεριφερεται οπως εκεινος θελει και οχι οπως θελει η προεπιλεγμενη ''ετσι κιετσι'' απο την εταιρεια ρυθμιση τοτε τα κλασσικα αμορτισερ ειναι μονοδρομος!!

ερωτηση πανω σε αυτο .....παρελαβα χτες ελατηρια HYPERPRO μπρος-πισω για το gs1150 adv και στις οδηγιες γραφει SPRING PRELOAD 10-15 CLICKS (εως τωρα ειχα 40 με τα 10 πρωτα να ειναι νερο) και απο κατω διευκρινηζει (anti-clockwise)
REBOUND 0.25-0.5 T.OPEN (T=COMPLETE TURNS ANTI-CLOCKWISE)........
εγω καταλαβαινω οτι για να παει 10-15 αντιθετα απο την φορα του ρολογιου πρεπει να ειναι τερμα σκηρο ..........τι να κανω δεν ξερω ......
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 09-10-2010, 12:26
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Αρα ένας αναβάτης 100+ κιλά καλό θα είναι να επιλέγει ρύθμιση στο ESA ένα άτομο με αποσκευές;
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 09-10-2010, 13:36
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Aγαπητε συνάδελφε,

θα προσπαθησω να σε κανω να καταλαβεις ολα αυτα που ρωτας με οσο το δυνατον πιο απλο τροπο μπορω.
Θα πρέπει ομως να διαβασεις ολο το ποσταρισμα μου αν και θα ειναι (κι αυτο) μακρυ σαν σεντονι!!!!! Δεν γινεται ομως διαφορετικα!!!!

Το πρωτο και κυριο που μας ενδιαφερει να ρυθμισουμε ειναι το υψος του πισω μερους ουτως ωστε η μοτοσυκλετα να μην ''καθεται'' πισω οταν ανεβαινει ο αναβατης και να μην ''παρακαθεται'' οταν φορτωνεται με συνεπιβατη και βαλιτσες!!! Οταν λεω ''καθεται'' εννοω το εμπρος μερος να μην ειναι ψηλοτερα του πισω αποφορτιζοντας τον εμπρος τροχο, δημιουργωντας ασταθειες κατα την οδηγηση γλυστρηματα κ.λ.π.!

Οι αναρτησεις των Μοτοσικλετων εχουν σχεδιαστεί έτσι ώστε τα ελατήρια να βρισκονται πάντα υπό συμπίεση, ακόμα και όταν εκτείνονται πλήρως. Η προφορτιση του ελατηριου (pre load adjustement) χρησιμοποιειται για να προσαρμοσουμε την αναρτηση στην αρχικη της θεση οταν ο αναβατης/ες αλλα και το βαρος της ιδιας της μοτοσυκλετας επενεργουν πανω σε αυτες!

Η διαφορα του μηκους μεταξυ μιας αναρτησης σε πληρη εκταση (οχι συμπιεσμενη) και της ιδιας σε συμπιεση (απο αναβατη και μοτοσυκλετα) ονομαζεται ''static sag'' η σε ελευθερη μεταφραση ''στατικό κρεμασμα''!!!! την λεξη ''SAG'' κρατα της θα μας χρειαστεί!!!!
Δηλαδη αν η αναρτηση εχει διαδρομη 100mm -απο τελειως ασυμπιεστη μεχρι τελειως συμπιεσμενη - οταν ο αναβατης καθισει επανω στην μοτοσυκλετα συν το βαρος αυτης ''τρωγονται'' π.χ. 30mm, τα υπολοιπα 70mm ειναι το εναπομειναν ποσο προς συμπιεση και τα 30mm το ''total sag''!!!!

Το ''static sag'' εχει οριστει για την βελτιστοποιηση της αρχικης θεσης της αναρτησης ετσι ωστε να αποφευγεται το ''τερματισμα''αυτης αλλα και η αποτομη επαναφορα της στης αρχικη της θεση!!!

Πως θα το βρεις αυτο και τι μας χρειαζεται? εδω θα χρειαστεις δυο ατομα να σε βοηθησουν.
  1. Βαλε την μοτοσυκλετα στο κεντρικο σταντ ¨η στηριξε την με τετοιον τροπο ωστε η πισω ροδα να μην παταει εδαφος και η αναρτηση να ειναι σε πληρη εκταση!! και μετρησε την αποσταση απο τον αξονα της ροδας μεχρι ενα σταθερο σημειο π.χ. τον σκελετο οπως φαινεται στην εικονα sag 1. Αυτη ειναι η μετρηση Νο 1.
  2. Κατεβασε την μοτοσυκλετα απο το σταντ και ανεβα επανω της μαζι με τον συνηθη εξοπλισμο σου π.χ. μπουφαν, μποτες, και ανεβασε τα ποδια σου στους μαρσπιεδες ουτως ωστε η αναρτηση να εχει ολο το βαρος της μοτο και το δικο σου!!! θα σε βοηθησει ο ενας εκ των δυο φιλων σου σε αυτο . Αν εχει βαλιτσα η μοτο ¨η αλλο εξοπλισμο φορτωσης για ταξιδια......βγάλε την/τα!!!!
  3. Οπως εισαι ανεβασμενος στην μοτο, ο εταιρος φιλος σου ξαναμετραει στα ιδια σημεια οπως στο νουμερο 1. αυτη ειναι η μετρηση Νο 2
  4. Εν συνεχεια ο φιλος που σε σταθεροποιει σε οδηγικη κατασταση δηλ. με τα χερια στο τιμονι και τα ποδια στους μαρσπιεδες, πιεζει την μοτοσυκλετα κατω και την αφηνει να επανελθει ΜΟΝΗ ΤΗΣ (ισα ισα που την ακουμπαει μονον και μονον για να μην πεσεις!! Ο εταιρος φιλος σου τοτε και αφου η μοτο εχει επανελθει στην οποια θεση ξαναμετραει στα ιδια σημεια οπως στο νουμερο 1!! αυτη ειναι η μετρηση Νο 3.
Το στατικο sag ειναι η διαφορα της μετρησης Νο 1 απο την Νο2+Νο 3!!!!! δηλαδη sag= No1-(No2+No3).

Ενα sag περιπου 30cm ειναι ΟΚ για χρηση νορμαλ στην πολη/χωμα και 20-25cm για γρηγορη οδηγηση στην ασφαλτο.

Οταν βαζεις δευτερο ατομο ¨η και βαλιτσες αυτα τα 30cm πρέπει να παραμενου 30!!! και αν θελεις να οδηγησεις πιο γρηγορα ακομα και με δευτερο ατομ ¨η και βαλιτσες θα πας στα λιγοτερα απο 25cm.

Ελπιζω να σε βοηθησα, αν θες κι αλλες πληροφοριες απλα....... πεστο!!!!

Σημ. αν θελεις και εξηγησει για το πως χρησιμοποιεις την αποσβεση επαναφορας (αν εχει τετοια η μοτοσυκλετα σου) .......παλι εδω ειμαι!



Mου φαινεται οτι θα πιασω δουλεια παλι με το υπηρεσιακο GSX .....
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 09-10-2010, 13:48
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pharao Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτηση πανω σε αυτο .....παρελαβα χτες ελατηρια HYPERPRO μπρος-πισω για το gs1150 adv και στις οδηγιες γραφει SPRING PRELOAD 10-15 CLICKS (εως τωρα ειχα 40 με τα 10 πρωτα να ειναι νερο) και απο κατω διευκρινηζει (anti-clockwise)
REBOUND 0.25-0.5 T.OPEN (T=COMPLETE TURNS ANTI-CLOCKWISE)........
εγω καταλαβαινω οτι για να παει 10-15 αντιθετα απο την φορα του ρολογιου πρεπει να ειναι τερμα σκηρο ..........τι να κανω δεν ξερω ......
Σωστη η σκεψη σου.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 09-10-2010, 14:47
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα ένας αναβάτης 100+ κιλά καλό θα είναι να επιλέγει ρύθμιση στο ESA ένα άτομο με αποσκευές;
θα σε τρελλανουν αυτοι φιλαρακι...
εγω σε συμβουλευω να το τσεκαρεις μονος σου και να βρεις τι σε βολευει..
ο καθενας μας εχει το δικο του στυλ οδηγησης.....
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 09-10-2010, 15:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pharao Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτηση πανω σε αυτο .....παρελαβα χτες ελατηρια HYPERPRO μπρος-πισω για το gs1150 adv και στις οδηγιες γραφει SPRING PRELOAD 10-15 CLICKS (εως τωρα ειχα 40 με τα 10 πρωτα να ειναι νερο) και απο κατω διευκρινηζει (anti-clockwise)
REBOUND 0.25-0.5 T.OPEN (T=COMPLETE TURNS ANTI-CLOCKWISE)........
εγω καταλαβαινω οτι για να παει 10-15 αντιθετα απο την φορα του ρολογιου πρεπει να ειναι τερμα σκηρο ..........τι να κανω δεν ξερω ......

Το anti-clock wise αναφερεται στο βιδακι της αποσβεσης επαναφορας του αμορτισερ που διαθετει η μοτοσυκλετα σου και οχι στην προφορτιση ελατηριου η οποια μετριεται παντα απο το τερμα χαλαρο!!!! Eνω οι συνιστωμενες στροφες της βιδας για την ρυθμιση της αποσβεσης επαναφορας παντα απο το τερμα σφιχτο ( fully hard position). Δηλαδη το 0,25-0,50 της στροφης για το βιδακι επαναφορας θα το υπολογισεις αφου στρεψεις την βιδα προς το fully hard (τερμα σκληρο) και μετα θα την ξεβιδωσεις (anti clock wise) 0,25-0,50 της στροφης!!!!!!!
Τα 40 κλικς που εβαλες ειναι επικυνδυνα!!!!!!!

σου παραθετω προσφατη (9/9/10) αλληλογραφια με την hyperpro για το θεμα αυτο:

Mr Panteneli,

The rebound and compression adjusters are always counted when you start from fully closed. (εννοει το βιδακι για την αποσβεση επαναφορας και την αποσβεση συμπιεσης αν υπαρχει)
Spring pre-load is always counted from 0 pre-load (or no/minimal pre-load if you have an hydraulic pre-load adjuster) (εννοει την προφορτιση ελατηριου)

Let me know if there are some remaining questions, I’d be happy to answer them.

Met vriendelijke groet,
Regards,

John Troost
Hyperpro Sales




Τα κλικς της προφορτισης ελατηριου που σου συνιστα η hyperpro θα τα μετρησεις ως εξης:
  1. θα ανεβασεις την μοτοσυκλετα σου στο κεντρικο σταντ ¨η καπου αλλου ουτως ωστε ο τροχος να μην ακουμπαει το εδαφος και η αναρτηση να ειναι τελειως στην εκταση
  2. θα ξεβιδωσεις το ραουλο της προφορτισης στο τερμα χαλαρο, δηλαδη προς τα αριστερα μεχρι το τερμα της
  3. αρχισε να βιδωνεις (προς τα δεξια) μεχρι να αισθανθεις την πρωτη αντισταση στο βιδωμα και απο εκει κι επειτα μετρας τα 10-15 κλικς!!!
Να ξερεις οτι ενα ΗΡ ελατηριο ειναι πολυ σκληροτερο απο το καθε ''μαμα'' με κοντυτερες σπειρες και κατα πολυ παχυτερο της μαμας!! Ετσι ενω εσενα σου φαινεται μαλακο αυτο δεν ειναι τοσο οσο φαινεται!!!
Για να καταλαβεις την διαφορα κοιτα στις φωτο, το μαυρο ειναι το γνησιο του βαραντερο και το μπλε το ΗΡ για το βαραντερο!

Σκεψου οτι εμενα μου δινει μονον 5 κλικς και οταν ειμαι μονος μου το εχω στο ''0'' κλικς!!!!!
Attached Images
File Type: jpg rear spring.jpg (15.8 KB, 10 views)

Last edited by GeorgeP; 09-10-2010 at 15:20.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 09-10-2010, 15:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα ένας αναβάτης 100+ κιλά καλό θα είναι να επιλέγει ρύθμιση στο ESA ένα άτομο με αποσκευές;
Παναγιωτη δεν μπορω να σου δωσω μια ακριβη απαντηση σε αυτο!!!

Αν παω με την λογικη εγω θα εβαζα το συστημα στην θεση ''0"" δηλαδη χωρις προφορτιση, αν υπαρχει τετοια προεπιλογη!!!
Μετα θα ακολουθουσα τα βηματα της ρυθμισης του sag που περιγραφω πιο πανω ψαχνωντας να βρω αυτα τα 20-30cm που μου χρειαζονται για να εχω το βελτιστο αποτελεσμα χρησιμοποιωντας ολες τις προεπιλογες που μου δινει το συστημα esa!! Δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 09-10-2010, 15:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστη η σκεψη σου.
Η σκεψη του ΔΕΝ ειναι σωστη αν διαβασεις κατα γραμμα τι του λενε οι οδηγιες!!!!!!!!

Μιλανε για ''anti clock rebound'' και οχι για ''anti clock preload adjustement''!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Do It your Self 1 Ρύθμιση Βαλβίδων soter3gm Τεχνικά θέματα διάφορα 26 26-12-2010 09:51
Ρύθμιση ανάρτησης GS 1200 ADV 07' element Τεχνικά θέματα διάφορα 1 03-08-2010 22:31
1200 gs Ρύθμιση πίσω ανάρτησης angpass Τεχνικά θέματα διάφορα 2 11-07-2010 11:42
Συντήρηση μπροστινής ανάρτησης!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 29-04-2009 02:21


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!