GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-07-2013, 14:53
Levados Ο/Η Levados βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Καλημέρα

Καλησπέρα
Μου έχει τύχει δύο φορές να έχει κολλήσει ο τεντωτήρας του λαδιού (έτσι το χαρακτήρισαν). Συμπτώματα ήταν το κόκκινο λαμπάκι στο καντράν και πολύ έντονος θόρυβος μεταλλικός στο μοτέρ, ίσως κάτι σαν του φίλου μας. Και τις δύο φορές το άφησα λίγο και αμέσως μετά ξεκόλλησε.
Από το συνεργείο την πρώτη φορά μου είχαν πει ότι μπορεί να συμβεί όταν ζεσταθεί πολύ το λάδι. Τις επόμενες ημέρες θα πάω γιά service και θα ρωτήσω τι άλλες συνέπειες μπορεί να έχει ή έστω στιγμιαία λειτουργία χωρίς να ανεβάζει λάδι και φυσικά τι μπορώ να κάνω γιά να μην το παρουσιάσει στο μέλλον. Είναι απαράδεκτο μια τόσο ακριβοπληρωμένη μηχανή να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα ή θέματα.
ΛΕΒΑΔΟΣ
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-07-2013, 15:17
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Levados Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Καλησπέρα
Μου έχει τύχει δύο φορές να έχει κολλήσει ο τεντωτήρας του λαδιού (έτσι το χαρακτήρισαν). Συμπτώματα ήταν το κόκκινο λαμπάκι στο καντράν και πολύ έντονος θόρυβος μεταλλικός στο μοτέρ, ίσως κάτι σαν του φίλου μας. Και τις δύο φορές το άφησα λίγο και αμέσως μετά ξεκόλλησε.
Από το συνεργείο την πρώτη φορά μου είχαν πει ότι μπορεί να συμβεί όταν ζεσταθεί πολύ το λάδι. Τις επόμενες ημέρες θα πάω γιά service και θα ρωτήσω τι άλλες συνέπειες μπορεί να έχει ή έστω στιγμιαία λειτουργία χωρίς να ανεβάζει λάδι και φυσικά τι μπορώ να κάνω γιά να μην το παρουσιάσει στο μέλλον. Είναι απαράδεκτο μια τόσο ακριβοπληρωμένη μηχανή να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα ή θέματα.
ΛΕΒΑΔΟΣ
θα πω κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρος
ο τεντωτηρας σπρωχνει την καδενα το λαμπακι εχει σχεση με το λαδι και την τρομπα
εχουν σχεση αυτα τα δυο ?
αν εχουν τοτε ενταξει
αν δεν εχουν αλλαξε εναν τεντωτηρα και ψαξε τις τρομπες λαδιου
και παλι με επιφυλαξη διοτι και εμενα μου κροταλισε ο αριστερος τεντωτηρας στα 88000χλμ χωρις να μου αναψει λαμπακι και τον αλαξα
η μηχανη ειναι του 05 με 103300χλμ
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-07-2013, 15:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Levados Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Καλησπέρα
Μου έχει τύχει δύο φορές να έχει κολλήσει ο τεντωτήρας του λαδιού (έτσι το χαρακτήρισαν). Συμπτώματα ήταν το κόκκινο λαμπάκι στο καντράν και πολύ έντονος θόρυβος μεταλλικός στο μοτέρ, ίσως κάτι σαν του φίλου μας. Και τις δύο φορές το άφησα λίγο και αμέσως μετά ξεκόλλησε.
Από το συνεργείο την πρώτη φορά μου είχαν πει ότι μπορεί να συμβεί όταν ζεσταθεί πολύ το λάδι. Τις επόμενες ημέρες θα πάω γιά service και θα ρωτήσω τι άλλες συνέπειες μπορεί να έχει ή έστω στιγμιαία λειτουργία χωρίς να ανεβάζει λάδι και φυσικά τι μπορώ να κάνω γιά να μην το παρουσιάσει στο μέλλον. Είναι απαράδεκτο μια τόσο ακριβοπληρωμένη μηχανή να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα ή θέματα.
ΛΕΒΑΔΟΣ
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πω κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρος
ο τεντωτηρας σπρωχνει την καδενα το λαμπακι εχει σχεση με το λαδι και την τρομπα
εχουν σχεση αυτα τα δυο ?
αν εχουν τοτε ενταξει
αν δεν εχουν αλλαξε εναν τεντωτηρα και ψαξε τις τρομπες λαδιου
και παλι με επιφυλαξη διοτι και εμενα μου κροταλισε ο αριστερος τεντωτηρας στα 88000χλμ χωρις να μου αναψει λαμπακι και τον αλαξα
η μηχανη ειναι του 05 με 103300χλμ
Αγαπητοι Levados & phoenix oι απαντησεις που δινονται σε αυτο το νημα βασιζονται στην δημοσιοποιημενη διαγνωση του συνεργειου που μιλουσε για βλαβη στα κοκορακια και στον εκκεντροφορο.

Αυτο το οποιο αναφερετε εδω αγαπητοι φιλοι ειναι αααααααλλο πραγμα και καμια σχεση δεν εχει με εκκεντροφορους και κοκορακια το οποιο ομως αξιζει να αναλυθει διοτι και αυτο παραγει ''κροταλλιστικους'' θορυβους......

Οι καδενες κινησης του εκκεντροφορου παιρνουν κινηση απο τον στροφαλο και τριβονται πανω σε δυο γλυστρες οι οποιες βρισκονται μια σε καθε πλευρα της μακροστενης και κλειστης (στρογγυλη κατα ενα τροπο) καδενας.
Στην μια απο τις γλυστρες (οχι και στις δυο) και στο πισω μερος της εφαρμοζει τεντωτηρας με εμβολο το οποιο πιεζει την γλυστρα η οποια με την σειρα της πιεζει την καδενα ουτως ωστε να την κραταει τεντωμενη.
Συνηθως αυτος ο τεντωτηρας ειναι μηχανικος με ελατηριο μονιμης τασης.
Σε καποιες αλλες πιο εξελιγμενες ειναι υδραυλικος για μεγαλυτερη ακριβεια.
Δεν νομιζω ομως να αναψει το λαμπακι λαδιου σε μια δυσλειτουργια του υδραυλικου τεντωτηρα.......το λαμπακι λαδιου θα αναψει οταν σταματησει η λιπανση του κινητηρα εστω και στιγμιαια. Τωρα αν ο αισθητηρας ειναι πανω στην διοδο του λαδιου που περναει απο τον υδραυλικο τεντωτηρα ο οποιος παρουσιαζει καποια δυσλειτουργια....ισως, αλλα με πολυ επιφυλαξη.

Σε καθε περιπτωση, κοκκινο λαμπακι πιεσης λαδιου αναμμενο σημαινει αμεση ακινητοποιηση του οχηματος, καλεσμα οδικης βοηθειας και μεταφορα αυτου σε συνεργειο. Η εστω και για 1-2 δευτ. λειτουργια του κινητηρα σε αυτην την κατασταση ειανι σιγουρο οτι θα κανει ζημια καπου και παντα σε τριβομενο μεταλλο, μπορει να μην φανει αμεσα αλλα θα φανει σε λιγο χρονο.

Τα κροταλισματα υπαιτιοτητος τεντωτηρα συμβαινουν επισης οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος και στο 90% των περιπτωσεων μπορουν να ακουστουν με νεκρα και στιγμιαιο αποτομο ανοιγμα του γκαζιου απο το ρελαντι. Ακομα, και για να σιγουρευτει καποιος οτι ειναι σιγουρα καδενα/τεντωτηρας/γλυστρα ¨η κατι απο αυτα ας ανοιξει το γκαζι με νεκρα και σταματημενη μηχανη κι ας κρατησει τις στροφες εκει γυρω στις 2500.....τοτε η καδενα που δεν τεντωνεται σωστα συντονιζει κροταλιζοντας. Παντα να ξερετε οτι κροταλιζει η καδενα λογω μειωμενου τεντωματος της κι οχι ο τεντωτηρας ¨η η γλυστρα.

Το κροταλισμα απο pitting ειναι θορυβος μεταλλικος και πολυ πριμος με μεγαλη συχνοτητα λογω στροφων και ακουγεται σε ολο το φασμα στροφων απο το ρελαντι.
Το κροταλισμα απο καδενα ειναι θορυβος μεταλικος αλλα μπασσος με μικροτερη συχνοτητα κι ακουγεται σε ειδικες περιπτωσεις οπως περιεγραψα πιο πανω.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 02-07-2013, 23:39
milidoc Ο/Η milidoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Adv. 2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Λοιπόν επιστρέφω και λέω:

Όσον αφορά τον τεντωτήρα και την καδένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Όσον αφορά στο φίλο GeorgeP που φαίνεται ότι το κατέχει το άθλημα (αλλά και στους υπόλοιπους φίλους εννοείται) εξηγώ κάτι που παρέλειψα. Με την πρώτη μιζιά ακούγεται ένα στιγμιαίο "ουρλιαχτό" από τον δε κύλινδρο που εξαφανίζεται άμεσα και εν συνεχεία εμφανίζεται το κροτάλισμα, μόλις ζεσταθεί η μοτο. Ο ήχος του κροταλίσματος είναι πρίμος και όχι μπάσος. Επίσης, για τα services που έχω παραλείψει εξηγώ ότι από το 2007 που πήρα τη μοτο έχω παραλείψει τα ετήσια του 2010 και του 2012 (όχι τα γενικά). Οπότε από το 2011 η μηχανή έχει το ίδιο φίλτρο και τα ίδια λάδια. Μόνο το 2010 μου έβγαλε λαμπάκι λαδιού και πήρα το μηχανικό μου να μου πει απλώς ποιο ακριβώς λάδι να συμπληρώσω (ήμουν στο Ηράκλειο εκδρομή). Η απορία του μηχανικού μου ήταν πώς και δεν άναψε λάμπακι service το 2010 και το 2012 (όχι λαμπάκι λαδιού) αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν η δική μου μοτο έχει τέτοια ένδειξη (η μηχανή είναι ακόμα στο συνεργείο εν αναμονή των ανταλλακτικών από τη Γερμανία κι εγώ ζω Αλεξανδρούπολη, οπότε δεν έχω τα εγχειρίδια να κοιτάξω). Όσο για τον φίλο Aki 21 (α ρε ΑΕΚΑΡΑ αθάνατη), ρωτάω εαν και την αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού την κάνεις με τα χλμ γιατί δεν το έχω ξανακούσει. Την άλλη εβδομάδα πάω Θεσσαλονίκη οπότε θα συναντηθώ με το μηχανικό και θα έχω περισσότερα νέα. Στο επισυναπτόμενο zip αρχείο υπάρχουν οι ήχοι του δε (προβληματικού) και του αρ κυλίνδρου. Επίσης έχω ζητήσει να παραλάβω τα προβληματικά parts (κάτι που δεν έχω ξανακάνει ποτέ στη ζωή μου) ώστε να μιλήσω με τη μαμά εταιρία με νέα δεδομένα. Τέλος έχω στείλει την περίπτωση στην BMW-Motorad Hellas από το Σάββατο αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα εάν μπορούν να με διευκολύνουν. Βλέπω πάντως τη συμμετοχή και καταλαβαίνω πόσο σημαντική είναι η βλάβη και πόσο σημαντικότερη η ανταλλαγή απόψεων με όλους σας. Ευχαριστώ και πάλι και θα έχετε σύντομα νεότερα.Α, εάν κάποιος θέλει να ακούσει τους ήχους από τους κυλίνδρους μου, τους έχω ηχογραφημένους σε Iphone.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
κοκοράκια, εκκεντροφόρος


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!