GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-08-2009, 18:24
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καταλογος της BMW Hellas ειναι ενας.Δεν μπορει να πουλαει οσο θελει ο καθενας.
Για ψαξτο λιγο.
το ξερω οτι ειναι ενας,απο κει και περα πως μπορω να κινηθω εγω.
την μηχανη την πηρα 5 του μηνα,η αδεια λεει 6.
λογικα δε θα επεσα και μεσα στην προσφορα για το 10%?
υπαρχει περιπτωση μια αντιπρσωπεια να μην το τηρησει αυτο ας πουμε?
η ειναι κανονας για ολες τις αντιπροσωπειες.
για πειτε μου πως μπορω να κινηθω.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-08-2009, 18:30
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Βρε φίλε, έδωσες 2 πολύ καλές μοτο, να πάρεις μία? Γιατί αυτό στην ουσία έγινε. και δεν μιλώ για το κατάστημα το οποίο είναι επιχείρηση και πρέπει να έχει κέρδος. Καλά κάνει το κατάστημα. Εσύ το έχεις στο μυαλό σου έτσι?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-08-2009, 18:37
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερω οτι ειναι ενας,απο κει και περα πως μπορω να κινηθω εγω.
την μηχανη την πηρα 5 του μηνα,η αδεια λεει 6.
λογικα δε θα επεσα και μεσα στην προσφορα για το 10%?
υπαρχει περιπτωση μια αντιπρσωπεια να μην το τηρησει αυτο ας πουμε?
η ειναι κανονας για ολες τις αντιπροσωπειες.
για πειτε μου πως μπορω να κινηθω.
Λογικα ολα αυτα δε θα επρεπε να τα ψαξεις πριν την αγορα και οχι μετα;Η προσφορα δε σου ειπαν ξεκαθαρα μεχρι ποτε ισχυει και αν τη δικαιουσε;
Οι κανονες ειναι ιδιοι για ολες τις αντιπροσωπειες αλλα μπορει καποιος αντιπροσωπος,για δικους του λογους,να σου κοψει κατι τις (συνηθως οταν δεν υπαρχει ανταλλαγη και περισσοτερο οταν το ποσο ειναι ολο μετρητοις).
Αν βλεπεις οτι σε ριξανε και δεν βρισκεις ακρη επικοινωνησε με τα κεντρικα της εταιριας και αν δε σου πουν κι εκει τοτε e-mail στη μαμα στη Γερμανια θα σου απαντησουν σιγουρα τι ισχυει και τι οχι.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-08-2009, 20:23
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον.
η μηχανη ειχε 18500 το πληρες πακετο.μου ειπαν 19000 τελειωμενη,κατι που δεν εχει διευκρηνιστει ακομα μιας και η ταξινομηση δεν ειναι 500 ευρω αλλα 170.
μου ειπε ο πωλητης για 1000 ευρω την προσφορα.
εγω παραγγελα την βαλιτσα,την εξατμιση οπου κι εβαλα και το tankbag που περιμενω να ερθει μαζι με την βαλιτσα.
πριν προχωρησω στην αγορα της μηχανης αλλα και σημερα εκανα τηλαφωνηματα σε αντιπροσωπους και ρωτουσα τις τιμες.
η χαμηλοτερη οπου την ειχα βρει ηταν 18360+170 τα εξοδα για ταξινομηση και πινακιδα.
αλλος μου ειπε 18200 χωρις ταξινομηση,αλλος παλι 18500,αλλος 18400.
σταθερη τιμη πουθενα κι αν θελετε ξεκινηστε τα τηλεφωνα να δειτε.
τους ειπα κι εγω οτι ο καταλογος ειναι ενας οπως λεει κι ο φιλος πιο πανω,αυτοι ξεκινησαν τα δικα τους.
δυστυχως παιδια το θεμα αντιπροσωπειας εχει καταντησει γελοιο κι ολοι ειναι ενα μπαχαλο.
σκεφτηκα να ανεβω αθηνα και να την παρω ομως και παλι,οτι γλυτωνα σε σχεση με δω θα το τρωγα στο πηγαινε ελα και στις βολτες αθηνα,οποτε και πιαστηκα λιγο <<μπιπ>> και την πηρα απο δω.
σε 1 βδομαδα περιπου θα μιλησω ξανα με τον πωλητη για να κλεισουμε το θεμα για τις τιμες λογω του οτι τωρα θα παρει αδεια.
μπαχαλο η κατασταση γενικα παιδια.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη μου (taksidiotis) η τιμή της Adve (full) αυτή την στιγμή είναι 18.117 Ευρώ + πινακίδες κλπ (περίπου 170 Ευρώ). Στην τιμή αυτή έχει υπολογιστεί και η έκπτωση του 50% στα τέλη ταξινόμησης.
Επίσης τρέχει και μια προσφορά 1000 Ευρώ για αγορά αξεσουάρ, έως τέλος Αυγούστου.
Αυτός είναι ο επίσημος τιμοκατάλογος.
Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι με την ταξινόμηση και τις τιμές. Οι παραπάνω τιμές που σου περέθεσα είναι αντιπροσωπείας...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-08-2009, 02:43
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε φίλε, έδωσες 2 πολύ καλές μοτο, να πάρεις μία? Γιατί αυτό στην ουσία έγινε. και δεν μιλώ για το κατάστημα το οποίο είναι επιχείρηση και πρέπει να έχει κέρδος. Καλά κάνει το κατάστημα. Εσύ το έχεις στο μυαλό σου έτσι?
φιλε μου δε ξερω αν το βλεπεις λαθος η οχι,ομως ναι αυτο εκανα.
εδωσα το gs 08 12χιλ και το ktm 9000.
ηταν υπερβολη να χω 2 παρομοιες μηχανες.
τα χρηματα που τις εδωσα δεν ηταν κι ασχημα.
στο κατω κατω δεν πηρα κατι κατωτερο αλλα κατι ανωτερο θελω να πιστευω κι απο τι 2 αυτες μηχανες που ειχα.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-08-2009, 10:51
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Για το θέμα των τιμών η κατάσταση είναι ελαφρώς συγκεχυμένη . Οταν το Μαιο ρωτούσα για να παρω το adve οι τιμές ήταν παραπλήσιες αλλά όχι ίδιες . Επίσης τα 1800 ευρώ σε δώρα που μου δωσε ο ενας έγιναν τριπλέττα και συναγερμός ( και είχα και κάτι υπόλοιπα ψιλά μου φαίνεται) ενώ ο άλλος μου τα βγαζε μόνο στην τριπλέττα τις βαλίτσες .

Τέλος πάντων αποφάσισα να πάω σε αυτόν που μου φάνηκε πιο φιλικός και αξιόπιστος . ( μου φάνηκε λέω μην αρχίσετε, που το ξερα και τέτοια .......)
Λίγες μέρες μετά πήρε γνωστός το ίδιο μηχανάκι απο άλλού και το μαγαζί του "κοψε" απο την βασική τιμή που έιχε στην λίστα 300 ευρώ (ουσιαστικά τις πινακίδες και άλλα 130 ), όμως με κάποιο τρόπο τα 1800 των δώρων του τα κανε μονο τριπλεττα και όχι κάτι άλλο επιπρόσθετα, οπότε στην ουσία δεν του κοψε τίποτα.

Επίσης στην δική μου περίπτωση , το ένα μαγαζί μου έλεγε ότι τα δώρα τους υποχρεώνει η BMW να ναι μισα μηχανή μισά αναβάτης, και δεν χώραγε συζήτηση ( που εμένα δεν με εξυπηρετούσε γιατί είχα και καινούργιο μπουφάν καλό, και κράνος και μπότες κ.λ.π.), ενώ ο άλλος ήταν ελαστικός και τα έφερε σε αυτά που θελα εγω .

Θέλω να πω ότι τρίκάκια σίγουρα όλοι κάνουνε , οπότε ... θα ακουστούν διάφορα, παρότι θα πρεπε να υπάρχει ενιαία πολιτική τιμολόγησης. Βέβαια ίσως κάποια μαγαζιά που δεν πουλάνε πολύ υποχρεώνονται να κάνουν κάποιες κινήσεις για να ρολλάρει η κατάσταση , είναι άλλωστε νόμος του εμπορίου .

Αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο το πράγμα, να πάρεις γραπτές προσφορές στα χέρια σου , να μπορείς να συγκρίνεις και μετά πάς βάση αυτού που σου φαίνεται λογικό και ξεκάθαρο. Έτσι έκανα τουλάχιστον εγώ και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα.

Last edited by Major_Goose; 18-08-2009 at 10:53.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-08-2009, 11:25
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

katarxin kaloriziko to neo adv.alla file mou to gs 08 mono 12 xil? to skotoses kiriolektika!to diko mou idio montelo rotisa sti bmw kai to pairnoun 14000.pisteuo to to xarises me 12000.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 18-08-2009, 12:27
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δε ξερω αν το βλεπεις λαθος η οχι,ομως ναι αυτο εκανα.
εδωσα το gs 08 12χιλ και το ktm 9000.
ηταν υπερβολη να χω 2 παρομοιες μηχανες.
τα χρηματα που τις εδωσα δεν ηταν κι ασχημα.
στο κατω κατω δεν πηρα κατι κατωτερο αλλα κατι ανωτερο θελω να πιστευω κι απο τι 2 αυτες μηχανες που ειχα.
Δεν μου πέφτει λόγος εμένα φίλε μου. Δεν είναι δικές μου, οπότε δεν τις ορίζω .
Δεν στο λέω από θέμα λαθους, δεν υπάρχει λάθος στην δική σου επιλογή και στα θέλω σου, απλά είναι κρίμα. Είναι καινούργια κ τα 2.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 18-08-2009, 12:52
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Φιλε taksidioti...οι υπολοιποι συμφορουμητες απο την παρεα μου ειχαν πει για καποιον Πωλητη........που ηταν ολη η Κρητη τσακωμενη μαζι του....με το συμπαθειο κιολλας,μηπως ομως <<επεσες >>πανω του.....?Παρακαλω οι φιλοι Κρητικοι,να με διορθωσουν αν εχω καταλαβει λαθος....

Σε οποαδηποτε των περιπτωσεων,Καλοτάξιδο το καινουριο σου Μωρο!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 18-08-2009, 14:59
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: BMW GS ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε taksidioti...οι υπολοιποι συμφορουμητες απο την παρεα μου ειχαν πει για καποιον Πωλητη........που ηταν ολη η Κρητη τσακωμενη μαζι του....με το συμπαθειο κιολλας,μηπως ομως <<επεσες >>πανω του.....?Παρακαλω οι φιλοι Κρητικοι,να με διορθωσουν αν εχω καταλαβει λαθος....

Σε οποαδηποτε των περιπτωσεων,Καλοτάξιδο το καινουριο σου Μωρο!!!
exeis apolito dikio.to mono pragma pou axizei edo stin kriti,einai to service tis bmw.ta ypoloipa einai....ga...seta kai afiseta!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW R1150 GS ADVENTURE Πάνος Πωλήσεις μοτοσυκλετών 17 29-12-2009 04:40
Ktm 990 adventure καινουριο taksidiotis Πωλήσεις μοτοσυκλετών 2 11-07-2009 13:56
BMW R 1200 GS Adventure. Arkas Νέα μοντέλα BMW 2 07-05-2009 14:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!