GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-11-2009, 23:02
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

όλα καλά λοιπόν...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 14-11-2009, 00:13
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

Έχεις συνδιασμένα φρένα (με το μπροστά ενεργοποιήται και το πίσω);
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 14-11-2009, 00:50
ekatontarxos Ο/Η ekatontarxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
25/4/65 - 5/7/09
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μoto: GS1200ADV
Μηνύματα: 157
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geolag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά σήμερα πήγα τη μηχανή στο συνεργείο (Βαγιανέλης) και μου είπαν ότι αυτό το κάνει επειδή ενεργοποιείται το ABS.Δεν το καταλαβαίνω αλλά θα το παρακολουθήσω
Μαλλον πρεπει να αλλαξεις συνεργείο...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 14-11-2009, 15:56
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Question Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

Επειδή σήμερα για πρώτη φορά μετά από απότομο φρενάρισμα ενεργοποιήθηκε το ΑΒS η αίσθηση στη μανέτα ήταν ακριβώς η ίδια με την αίσθηση που είχα όταν ανέφερα το πρόβλημα με τη διαφορά ότι όπως και στο αυτοκίνητο το ABS ενεργοποιείται αφού πατήσεις λίγο ή πολύ το φρένο και στο τέλος μπαίνει το ABS.Στη δική μου περίπτωση το τρέμουλο αυτό στη μανέτα γινόταν στην αρχή του πατήματος και όχι μετά από κάποιο διάστημα πίεσης της μανέτας.
Ο τεχνικός στο συνεργείο μάλλον κατάλαβε άλλο γιατί μου είπε ότι αυτό που περιγράφω το κάνει όταν περάσω από κάποια λακούβα και αμέσως πατήσω φρένο ενεργοποιείται το ABS το οποίο διαπίστωσα και εγώ μετά.
Του εξήγησα ότι εκεί που ενεργοποιείται η άσφαλτος είναι πολύ καλή και είμαι με μόνο 20 κμ/ώρα και μόνο αν έχει λάδια κάτω θα δικαιολογούσε επέμβαση του ΑΒS.Τέλος πάντων σας κούρασα αρκετά.Μάλλον θα ρωτήσω και αλλού γιατί αυτά που μου ανέφεραν χωρίς να είμαι σχετικός μου φαίνονται περίεργα.

Για το ερώτημα εαν έχει συνδυασμένη πέδηση στην έκθεση μου είπαν ότι έχει στο συνεργείο το αντίθετο.Θα το ψάξω και αυτό γιατί επιμένουν ότι καλό είναι να πατάω μόνο εμπρος φρένο.

Ενα ενα πιστευώ και με τη βοήθεια του forum θα ξεκαθαρίσουν.Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 14-11-2009, 19:42
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

Αν όντως έχει συνδυασμένη πέδηση τότε δημιουργήται μια παράξενη αίσθηση (ίσως όπως την περιγράφεις) όταν ένω πατάς το μπροστινό φρένο στη συνέχεια πατάς και το πίσω.
Αν πατήσεις μόνο το μπροστινό και καθόλου το πίσω (δύσκολο γιατί γίνεται αντανακλαστικά τις πιο πολλές φορές) μάλλον δεν θα διαπιστώσεις κάτι παράξενο, δοκίμασε.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 14-11-2009, 20:13
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panos. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όντως έχει συνδυασμένη πέδηση τότε δημιουργήται μια παράξενη αίσθηση (ίσως όπως την περιγράφεις) όταν ένω πατάς το μπροστινό φρένο στη συνέχεια πατάς και το πίσω.
Αν πατήσεις μόνο το μπροστινό και καθόλου το πίσω (δύσκολο γιατί γίνεται αντανακλαστικά τις πιο πολλές φορές) μάλλον δεν θα διαπιστώσεις κάτι παράξενο, δοκίμασε.
Το περίεργο είναι ότι αυτό συμβαίνει πατώντας μόνο το μπροστινό πριν προλάβω να πατήσω το πίσω.Οταν διαπιστώσω ότι κάνει αυτό τότε αναγκαστικά πατάω το πίσω για να σταματήσω γιατί δεν μπορώ να πατήσω τη μανέτα παραπάνω ώστε να φρενάρει.Και πάλι τονίζω ότι αυτό μου συμβαίνει μόνο με πολύ μικρές ταχύτητες 20-30 km/h.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 14-11-2009, 22:58
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

Δεν ξέρω κάτι άλλο, τα συνδυασμένα φρένα έχουν μια παράξενη αίσθηση.
Αν δεν είναι αυτό ρίξε μια ματια στα τακάκια- δαγκάνες για ομοιομορφο φαγωμα, για τη σωστή επαναφορά τους και για οτιδήποτε παράξενο.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-11-2009, 23:31
paros Ο/Η paros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΠΑΡΟΣ
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ

ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΗ Η ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ABS, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!