GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 25-09-2013, 12:10
προδρομος Ο/Η προδρομος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: βυρωνας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 249
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΤΩΝ 4000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΣΤΩ ΜΙΣΟ ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙ.ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΟΥ.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 25-09-2013, 12:52
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Εγω......κι οχι μια φορα, και αλλαγη στα 12,000 οπως λεει ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας μου.


Φίλε GEORGE πάρτο πίσω!!!!

εδώ το μισό FORUM αλλάζει λάστιχα κάθε 2000 χιλμ. για να μπορέσει να τιθασεύσει τα φοβερά άλογα του GS και αλλάζει λάδια κάθε 2500 χιλ. για να προστατεύσει αυτό το κόσμημα της μηχανολογίας και έρχεσαι εσύ να μας πεις ότι ανακατεύεις τα λάδια και ότι τα αλλάζεις κάθε 12.000 χιλμ;

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.


πλάκα έτσι;
Άντε να ξυπνάνε μερικοί!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 25-09-2013, 14:53
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

φιλε george p αντιτιθεμαι σε μικρο κομματι της αποψης σου και δεν επιτιθεμαι προσωπικα αποφευγοντας τυχον παρεξηγησεις.
και σε μετεπειτα αλλων φιλων αποψεις διαφωνω αλλα η ουσια ειναι οτι εκφραστηκαν διαφορες ιδεες και οι ενδιαφερομενοι ας αποφασισουν οι ιδιοι.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 25-09-2013, 16:27
Achilleas1956 Ο/Η Achilleas1956 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: BMW R 1200 GS 2007
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Κύριοι ο George. έχει Varadero και προβλέπεται να αλλάζει λάδια κάθε 12000, τώρα αν κάνει κέφι να βάζει αχταρμά στη μηχανή του δικαίωμά του. Η δικιά μου η άποψη είναι ότι εφόσον τα λάδια είναι απομεινάρια σημαίνει ότι έχουν ανοιχτεί αρκετό καιρό οπότε έχουν υποστεί κάποια μικρή οξείδωση και δεν αντέχουν όσο τα καινούργια. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να αλλάζει κάποιος λάδια.
Άλλο συμπληρώνω και άλλο αλλάζω λάδια.

Αυτή είναι η τελείως προσωπική άποψη.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 25-09-2013, 16:32
Achilleas1956 Ο/Η Achilleas1956 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: BMW R 1200 GS 2007
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από astegos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω......κι οχι μια φορα, και αλλαγη στα 12,000 οπως λεει ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας μου.


Φίλε GEORGE πάρτο πίσω!!!!

εδώ το μισό FORUM αλλάζει λάστιχα κάθε 2000 χιλμ. για να μπορέσει να τιθασεύσει τα φοβερά άλογα του GS και αλλάζει λάδια κάθε 2500 χιλ. για να προστατεύσει αυτό το κόσμημα της μηχανολογίας και έρχεσαι εσύ να μας πεις ότι ανακατεύεις τα λάδια και ότι τα αλλάζεις κάθε 12.000 χιλμ;

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.

πλάκα έτσι;
Άντε να ξυπνάνε μερικοί!!!
Εύγε astegos επιτέλους κάποιος πρέπει να τονίσει την έννοια οικονομία.
Δεν χρειάζεται να γίνουμε βασιλικότεροι του βασιλέως και να αλλάζουμε λάδια κάθε 5000χλμ όταν η BMW λέει 10000χλμ.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 25-09-2013, 21:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από astegos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω......κι οχι μια φορα, και αλλαγη στα 12,000 οπως λεει ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας μου.


Φίλε GEORGE πάρτο πίσω!!!!

εδώ το μισό FORUM αλλάζει λάστιχα κάθε 2000 χιλμ. για να μπορέσει να τιθασεύσει τα φοβερά άλογα του GS και αλλάζει λάδια κάθε 2500 χιλ. για να προστατεύσει αυτό το κόσμημα της μηχανολογίας και έρχεσαι εσύ να μας πεις ότι ανακατεύεις τα λάδια και ότι τα αλλάζεις κάθε 12.000 χιλμ;

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.


πλάκα έτσι;
Άντε να ξυπνάνε μερικοί!!!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 25-09-2013, 21:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Achilleas1956 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριοι ο George. έχει Varadero και προβλέπεται να αλλάζει λάδια κάθε 12000, τώρα αν κάνει κέφι να βάζει αχταρμά στη μηχανή του δικαίωμά του. Η δικιά μου η άποψη είναι ότι εφόσον τα λάδια είναι απομεινάρια σημαίνει ότι έχουν ανοιχτεί αρκετό καιρό οπότε έχουν υποστεί κάποια μικρή οξείδωση και δεν αντέχουν όσο τα καινούργια. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να αλλάζει κάποιος λάδια.
Άλλο συμπληρώνω και άλλο αλλάζω λάδια.

Αυτή είναι η τελείως προσωπική άποψη.
Tα λαδια δεν οξειδωνονται στο ραφι ειτε ανοικτα ειτε σφραγισμενα....διοτι ακομα και σφραγισμενα δεν ειναι σε κενο αερος ουτε σφραγιστηκαν σε κενο αερος χωρο.

Τα λαδια τα οξειδωνει η μολυνση απο τα καταλοιπα καυσης.........

Τεσπα, αποψεις, ο καθενας με τις γνωσεις του και τα πιστευω του...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 25-09-2013, 21:24
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω......κι οχι μια φορα, και αλλαγη στα 12,000 οπως λεει ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας μου.

Αλλα ασε με εμενα, αν περιδιαβεις τα σαιτ των εταρειων λιπαντικων το γραφουν και οι ιδιες......''may be mixture with other lubricants'''.....


Nα δεις εμενα που οταν ποσταρα καποτε οτι αλλαζω τα λαδια καθε 12000 χλμ σε ολα τα Varadero που ειχα απο το 2000 εως σημερα,κοντεψανε να με βγαλουν παρανοικο....

Φυσικα συνεχιζω κ τα αλλαζω παλι καθε 12000...Το προηγουμενο Varadero εχει ηδη 160000+ χλμ κ δουλευει απροβληματιστα ακομα!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 26-09-2013, 00:12
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα λαδια δεν οξειδωνονται στο ραφι ειτε ανοικτα ειτε σφραγισμενα....διοτι ακομα και σφραγισμενα δεν ειναι σε κενο αερος ουτε σφραγιστηκαν σε κενο αερος χωρο.

Τα λαδια τα οξειδωνει η μολυνση απο τα καταλοιπα καυσης.........

Τεσπα, αποψεις, ο καθενας με τις γνωσεις του και τα πιστευω του...
Συμφωνούν με το Γιώργο και οι 29 κατασκευαστές λαδιών: το μοναδικό "πρόβλημα" είναι οτι ίσως δεν πάρει κάποιος το μάξιμουμ που προσφέρουν τα ειδικά πρόσθετα κάθε λαδιού μια και δεν είναι γνωστό αν μπορούν και πόσο να δράσουν όταν αναμιχθούν με πρόσθετα άλλου λαδιού. Σε κάθε περίπτωση πάντως το σημαντικότερο είναι η στάθμη του λαδιού στον κινητήρα:

Myth: You can't mix different brands of engine oil.
Reality: Mixing brands is usually not advised because the additive packaging in each oil may be different and when mixed may not function at optimal levels. However, no major problems will occur if you must add a different brand of equivalent quality between oil changes. The more important criteria is to maintain proper oil level.
http://www.nationallube.com.au/Home/index.php?option=com_content&view=article&id=39&Itemid=41
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 26-09-2013, 01:20
Achilleas1956 Ο/Η Achilleas1956 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: BMW R 1200 GS 2007
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα λαδια δεν οξειδωνονται στο ραφι ειτε ανοικτα ειτε σφραγισμενα....διοτι ακομα και σφραγισμενα δεν ειναι σε κενο αερος ουτε σφραγιστηκαν σε κενο αερος χωρο.

Τα λαδια τα οξειδωνει η μολυνση απο τα καταλοιπα καυσης.........

Τεσπα, αποψεις, ο καθενας με τις γνωσεις του και τα πιστευω του...
Δεν το είπα μάλλον δεν το έγραψα όπως πιστεύω ότι το κατάλαβες. Αυτό πού είπα είναι ότι το λάδι πού έχει ανοιχτεί και είναι στο ράφι για πολύ καιρό δεν είναι το ίδιο με ένα κλειστό λάδι.
Σε κάθε περίπτωση όλοι οι κατασκευαστές λένε ότι απαιτείται αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο είτε έχεις κάνει μηδέν χιλιόμετρα είτε 10000.

Και τέλος δεν προσπαθώ να αποδείξω τις γνώσεις μου αλλά να βοηθήσω τους φίλους να μην τρέχουν κάθε 5000χλμ να αλλάζουν λάδια γιατί κάποιος τους είπε ότι ΕΤΣΙ πρέπει να γίνει.
Το πιστεύω μου για το θέμα της αλλαγής λαδιών το έχω πει σε προηγούμενο ποστάρισμα έχω αναλάβει την υποχρέωςη να το αποδείξω κι όλας οπότε δε υποχρεώνω κανένα να ασπαστεί τις απόψεις μου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!