GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 08-10-2013, 21:59
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ακούσουμε πολλά, το νιώθω
...

...
Μην μασάς!!!!!
Το πρόβλημα είναι πως κάποιοι φέρνουν ποπ-κορν, ενώ κάποιοι το προτιμούν άψητο το καλαμπόκι.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 08-10-2013, 22:02
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

1993- Ναυπηγεία Ελευσίνας, είμαι υπεύθυνος τμήματος εργασιών πολιτικού μηχανικού. Το οικοδομικό συνεργείο του οποίου προισταμαι εκτελεί οικοδομικές εργασίες και επί των πλοίων (τουαλέτες, πλακάκια, δάπεδα, μπουλμέδες , βαψίματα με τσιμέντο σε afterpeak, forepeak κλπ)
Σε πλοίο που βιάζεται να φύγει (ευρίσκεται επί της δεξαμενής και πρόκειται να κατέβει) φορτσάρω λίγο το συνεργείο μου για να πιάσουμε τους χρόνους.
Αποτέλεσμα, μου φέρνουν τους συνδικαλιστές, οι οποίοι επι λέξει μου λένε
-Ακου συνάδελφε, το οικοδομικό συνεργείο είναι συνεργείο συντήρησης και που ανεβαίνει σε πλοία χάρη τους κάνει. Λοιπόν όταν ανεβαίνουν σε πλοιά θα τοποθετούν 1 τετραγωνικό μέτρο πλακάκια την ημέρα και σε όποιον αρέσει.
Τι περιμένουμε λοιπόν από τον συνδικαλισμό

Υ.Γ Για την ιστορία, το 1995 υπέβαλα την παραίτησή μου και αποχώρησα μη ανεχόμενος την συνδιοίκηση των συνδικαλιστών σε όλα τα επίπεδα.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 08-10-2013, 22:03
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλη φορά να έρχεσαι μαζί να έχεις ιδία άποψη και να μην εικάζεις για πράγματα που ίσως δεν ισχύουν.....
Θα ερχόμουν όμως ανειλημμένες συζυγικές υποχρεώσεις στην ύπαιθρο χώρα μετά συνεστιάσεων στα ξαδέλφια στις "Μουριές", δεν μοι το επέτρεψαν. Αδημονώ παρ' αυτα την επανάληψη!!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 08-10-2013, 22:03
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να γυρίσουμε στο θέμα!!
Από μια πρώτη ματιά φαίνονται σωστά όσα λες. Σαν παλιός συνδικαλιστής όμως έχω κάνει και κάποιες παρατηρήσεις.
Στο σωματείο που ήμουν (τυπικά είμαι ακόμη) διοικητικό μέλος όταν ταξίδευα, συμμετείχα σε "όλες" τις διεργασίες. Από νοθεία στις εκλογές έως την πρόσληψη ημετέρων.
Στην πραγματικότητα, σπάνια στα σωματεία γίνεται νοθεία για το ποιος θα κερδίσει. Η νοθεία είναι στον αριθμό των μελών, ώστε να αυξηθούν οι επιδοτήσεις και ο αριθμός των εδρών στο εργατικό κέντρο.
Γιατί όμως τα μέλη δεν ψήφιζαν με γνώμονα την βελτίωση του κλάδου;; Κύριο λόγο έπαιζε η επαγγελματική αδυναμία τους. Όσο πιο πολλά διεκδικούσες, τόσα πιο πολλά κι ακόμα παραπάνω έπρεπε να ανταποδώσεις στην εργασία σου. Οι "αδύναμοι" λοιπόν πλαισίωναν, στήριζαν, πάλευαν κάποιες φορές μαζί με την "καθοδηγούμενη" διοίκηση ώστε να μην προκύψει οποιαδήποτε πρόοδος που θα έθετε σε κίνδυνο την βολή τους.
Όσοι ενημερώνονταν, εξελίσσονταν και φυσικά ήταν ανταγωνιστικοί και περιζήτητοι, απέφευγαν το σωματείο και το τέλμα που αυτό εκπροσωπούσε. Βλέπουμε έτσι, να αναπαράγεται η κατάσταση που αντίστοιχα κυριαρχούσε και στον δημόσιο τομέα. Σε όσα σωματεία η διοίκηση πέρναγε στην αντιπολίτευση, συνήθως ακολουθούνταν κάτι ανάλογο, με έμφαση στις διεκδικήσεις, πάντα όμως ελεγχόμενα.
Σε όλες τις περιπτώσεις φυσικά, την ευθύνη την είχαν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι (πλειοψηφικά).
Δεν διέφερε στην ουσία, από την επικρατούσα αντίληψη και συμπεριφορά σε κάθε πτυχή του δημόσιου βίου.
Τηρώντας και τις πατροπαράδοτες παραδόσεις. Όταν οι "οπλαρχηγοί" δήλωναν μεγαλύτερο ασκέρι για να παίρνουν την επιδότηση από την επαναστατική κυβέρνηση. Όταν πατριάρχης γίνονταν αυτός που έδινε τα περισσότερα στον σουλτάνο κλπ κλπ.
Παρ' όλα αυτά, μόνιμα κάποιοι αρέσκονται στο να φωνάζουν και να οικτίρουν την κατάντια της κοινωνίας μας. Όμως η κοινωνία μας, σε πείσμα όλων των "προβλέψεων", με τον τρόπο της προοδεύει.
Μόνιμη επωδός των γερόντων κάθε γενιάς ήταν και είναι πως "κάθε πέρσι και καλύτερα" και πως "έτσι που βαδίζεται (οι νέοι) θα καταστραφείτε". Η Ιστορία φυσικά έχει άλλη άποψη!!!!!!!!!!!
Η Ευρώπη χρειάστηκε έναν μεσαίωνα, μέχρι τον διαφωτισμό και την αναγέννηση. Εμείς, αυτή την παιδική ασθένεια δεν την περάσαμε όταν έπρεπε... θα την περάσουμε τώρα, ως συνήθως πιο βαριά.


εμεις οι παλιοι συνδικαλιστες τα ξερουμε απο πρωτο χερι αλλα ποιος μας ακουει....? Ή μαλλον καποιοι μας ακουνε ειδαλως θα ειχαμε αυτοδυναμη ροζ κυβερνηση σημερα....

Last edited by GeorgeP; 08-10-2013 at 22:05.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 08-10-2013, 22:10
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Υ.Γ Για την ιστορία, το 1995 υπέβαλα την παραίτησή μου και αποχώρησα μη ανεχόμενος την συνδιοίκηση των συνδικαλιστών σε όλα τα επίπεδα.

Ναι Πάνο μου, μόνο που συνήθως οι συνδικαλιστές δεν δρουν αυτόνομα και αν δεν ήσουν εσύ στον κλειστό κύκλο, δεν σημαίνει πως δεν ήσαν άλλοι...
Τον καιρό που ήμουν μετανάστης στην Αυστραλία, είχαμε να λέμε για ένα "γεγονός". Στο εργοστάσιο της General Motors αργούσαν οι πρώτες ύλες. Για να μειωθούν τα λειτουργικά έξοδα, "κανονίστηκε" με το σωματείο μια μεγάλη απεργία. Όταν κάποτε έφτασαν τα υλικά, έληξε συμπτωματικά και η απεργία με μερική υποχώρηση της διεύθυνσης και κάτι ψίχουλα παροχές...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 08-10-2013, 22:13
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Πάνο μου, μόνο που συνήθως οι συνδικαλιστές δεν δρουν αυτόνομα και αν δεν ήσουν εσύ στον κλειστό κύκλο, δεν σημαίνει πως δεν ήσαν άλλοι...
Τον καιρό που ήμουν μετανάστης στην Αυστραλία, είχαμε να λέμε για ένα "γεγονός". Στο εργοστάσιο της General Motors αργούσαν οι πρώτες ύλες. Για να μειωθούν τα λειτουργικά έξοδα, "κανονίστηκε" με το σωματείο μια μεγάλη απεργία. Όταν κάποτε έφτασαν τα υλικά, έληξε συμπτωματικά και η απεργία με μερική υποχώρηση της διεύθυνσης και κάτι ψίχουλα παροχές...

Οχι ρε Γιάννη! μου γκρεμίζεις τα "όνειρα"!

Δεν είναι καν ελληνική πατέντα η διαπλοκή κι η λαμογιά;!

Βρε μπας κι ήταν ελληνικής καταγωγής ο πρόεδρας του σωματείου;!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 08-10-2013, 22:13
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ερχόμουν όμως ανειλημμένες συζυγικές υποχρεώσεις στην ύπαιθρο χώρα μετά συνεστιάσεων στα ξαδέλφια στις "Μουριές", δεν μοι το επέτρεψαν. Αδημονώ παρ' αυτα την επανάληψη!!!!
Πολλοί ζήτησαν να κόψουμε τα "πολιτικά" και να αρχίσουμε μοτοβόλτες...
Η εκδρομή είχε (και) σκοπό να διαπιστώσει τις προθέσεις αυτές....
Κατέληξα ότι τα πολιτικά είναι η ζωή μας και οι μοτοσυκλέτες πάρεργο..
Δεν ξέρω αν 10 μοτοσυκλέτες είναι λίγες για μια εκδρομή που κανονίστηκε 24 ώρες πριν ξεκινήσει αλλά εμένα μου φάνηκε ότι όλοι τη βρίσκουμε να αναλωνόμαστε σε θέματα που δεν μπορούμε να επηρεάσουμε...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 08-10-2013, 22:25
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί ζήτησαν να κόψουμε τα "πολιτικά" και να αρχίσουμε μοτοβόλτες...
Η εκδρομή είχε (και) σκοπό να διαπιστώσει τις προθέσεις αυτές....
Κατέληξα ότι τα πολιτικά είναι η ζωή μας και οι μοτοσυκλέτες πάρεργο..
Δεν ξέρω αν 10 μοτοσυκλέτες είναι λίγες για μια εκδρομή που κανονίστηκε 24 ώρες πριν ξεκινήσει αλλά εμένα μου φάνηκε ότι όλοι τη βρίσκουμε να αναλωνόμαστε σε θέματα που δεν μπορούμε να επηρεάσουμε...



Έτσι είναι.
Όσο για το τι θέλουν "πολλοί"... και η Γεωργία Βασιλειάδου στις παλιές ταινίες ήθελε γαμπρό!!!!!
Το φόρουμ δεν είναι τίποτα το εξωπραγματικό. Ούτε καν ένα κλαμπ μελών δεν είναι. Θεωρητικά προσελκύει αναβάτες μοτοσυκλετών BMW. Στην πράξη φυσικά κανείς δεν αποκλείεται, ακόμη κι αν δεν έχει μοτοσυκλέτα. Δεν υπάρχουν περιορισμοί ως προς την επιλογή των μελών. Ως εκ τούτου δεν είναι τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από οποιαδήποτε πλατεία, αλάνα, καφενείο. Η κάθε παρέα πιάνει τη γωνιά της και κάλλιστα μπορεί να απεχθάνεται την απέναντι.
Αν υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς, αυτοί θα έπρεπε να εφαρμόζονται εκατέρωθεν αφ' ενός και αφ' ετέρου όταν έχουμε να κάνουμε με αδικήματα αποδεδειγμένα και από την πολιτεία, αλλά κύρια και πρώτιστα από την κοινωνία, τότε έχουμε κάθε νόμιμο δικαίωμα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να καταδικάζουμε, απορρίπτουμε, χλευάζουμε, λοιδορούμε τα εγκληματικά στοιχεία και όσους άμεσα ή έμμεσα τους υποθάλπουν. Αυτά μας δίδαξαν οι οικογένειές μας και με αυτές τις αρχές πορεύεται αιώνες τώρα η ανθρωπότητα.

Last edited by yannis; 08-10-2013 at 22:26.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 08-10-2013, 22:29
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ρε Γιάννη! μου γκρεμίζεις τα "όνειρα"!

Δεν είναι καν ελληνική πατέντα η διαπλοκή κι η λαμογιά;!

Βρε μπας κι ήταν ελληνικής καταγωγής ο πρόεδρας του σωματείου;!

Μπααα, να δεις πως ούτε εμείς είμαστε ο περιούσιος λαός, ούτε κι οι εβραίοι... λες να είναι οι γενίτσαροι;;;
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 08-10-2013, 22:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων


Έτσι είναι.
Όσο για το τι θέλουν "πολλοί"... και η Γεωργία Βασιλειάδου στις παλιές ταινίες ήθελε γαμπρό!!!!!
Το φόρουμ δεν είναι τίποτα το εξωπραγματικό. Ούτε καν ένα κλαμπ μελών δεν είναι. Θεωρητικά προσελκύει αναβάτες μοτοσυκλετών BMW. Στην πράξη φυσικά κανείς δεν αποκλείεται, ακόμη κι αν δεν έχει μοτοσυκλέτα. Δεν υπάρχουν περιορισμοί ως προς την επιλογή των μελών. Ως εκ τούτου δεν είναι τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από οποιαδήποτε πλατεία, αλάνα, καφενείο. Η κάθε παρέα πιάνει τη γωνιά της και κάλλιστα μπορεί να απεχθάνεται την απέναντι.
Αν υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς, αυτοί θα έπρεπε να εφαρμόζονται εκατέρωθεν αφ' ενός και αφ' ετέρου όταν έχουμε να κάνουμε με αδικήματα αποδεδειγμένα και από την πολιτεία, αλλά κύρια και πρώτιστα από την κοινωνία, τότε έχουμε κάθε νόμιμο δικαίωμα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να καταδικάζουμε, απορρίπτουμε, χλευάζουμε, λοιδορούμε τα εγκληματικά στοιχεία και όσους άμεσα ή έμμεσα τους υποθάλπουν. Αυτά μας δίδαξαν οι οικογένειές μας και με αυτές τις αρχές πορεύεται αιώνες τώρα η ανθρωπότητα.
και ξανα....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!