GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 05-11-2009, 22:11
Mits70 Ο/Η Mits70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μoto: BMW R1200 GS Adventure KTM 640 Adventure BMW R51/3
Μηνύματα: 789
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο...νομίζω ότι τα ΚΤΜ είναι καλύτερα στις εκτός δρόμου διαδρομές.Μεχρι πριν μια εβδομάδα έβγαζα την μπουμπού μου στα βουνά (όσο μπορούσα) αφού δεν είμαι σε επίπεδο υψηλό.Αποτέλεσμα να μην ευχαρηστιέμαι τις βόλτες μου αφού με τέτοιο βάρος που έχει δεν μπορούσα να την κουμαντάρω εύκολα με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να την παω σε μικρά μονοπατακια με τον φόβο του ότι αν κάποια στιγμή βρω κάποιο εμπόδιο πως θα την γυρίσω.Ετσι πήρα ενα ΚΤΜ 640 ΑDVENTURE και το έβγαλα στο βουνό.πήγα σε μέρη που ούτε κατα διάνοια δεν θα πήγαινα με την ΒΜW.το κατσικάκι ήταν στον χώρο του.Το απόλυτο παιχνίδι.Το ακριβώς αντίθετο γίνεται στην ασφαλτο.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-11-2009, 00:29
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Mits70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πούμε και του στραβού το δίκιο...νομίζω ότι τα ΚΤΜ είναι καλύτερα στις εκτός δρόμου διαδρομές.Μεχρι πριν μια εβδομάδα έβγαζα την μπουμπού μου στα βουνά (όσο μπορούσα) αφού δεν είμαι σε επίπεδο υψηλό.Αποτέλεσμα να μην ευχαρηστιέμαι τις βόλτες μου αφού με τέτοιο βάρος που έχει δεν μπορούσα να την κουμαντάρω εύκολα με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να την παω σε μικρά μονοπατακια με τον φόβο του ότι αν κάποια στιγμή βρω κάποιο εμπόδιο πως θα την γυρίσω.Ετσι πήρα ενα ΚΤΜ 640 ΑDVENTURE και το έβγαλα στο βουνό.πήγα σε μέρη που ούτε κατα διάνοια δεν θα πήγαινα με την ΒΜW.το κατσικάκι ήταν στον χώρο του.Το απόλυτο παιχνίδι.Το ακριβώς αντίθετο γίνεται στην ασφαλτο.
Δεν νομιζω οτι συγκρινονται ενα R1200GS μ ενα 640 Adventure.
Και το να πας μονος στο χωμα και ειδικα σε μονοπατια, ειναι πολυ ριψοκινδυνο.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-11-2009, 01:37
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
:sm5::sm5::sm5::sm5::sm5:
Μωρή χοντρή, μην σε πετύχω στο δρόμο... θα σε σ--σω...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-11-2009, 02:32
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μωρή χοντρή, μην σε πετύχω στο δρόμο... θα σε σ--σω...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 06-11-2009, 08:19
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Το "γιατί και πώς" της συγκεκριμένης "επιλογής" δεν είναι της παρούσης ούτε του παρόντος χώρου.Να ρωτήσω κάτι συμφορουμίτες; Σε 20 χρόνια, όταν-Θεού θέλοντος- θα είμαι 66, η Κ.Τ.Μ. θα υπάρχει;Και ρωτώ διότι μεσούσης της κρίσης αν δεν έπεφτε ενισχυσούλα από την Αυστριακή κυβέρνηση...Ανταλλακτικά θα υπάρχουν;Και αυτό διότι παλαιότερα μοντέλα π.χ. LC 600/620 ΔΕΝ πολυβλέπω να κυκλοφορούν...Τι έγιναν αυτά τα μοντέλα;Λιώσανε;Σκουριάσανε;Θα μου δείξετε έναν που έκανε το γύρο του κόσμου με ΚάθεΤρίτηΜάστορα; Να μαζευτούμε να πάρετε (πλάκα κάνω, έτσι.Ο καθείς με τα γούστα του και τα βίτσια του
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 06-11-2009, 11:07
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "γιατί και πώς" της συγκεκριμένης "επιλογής" δεν είναι της παρούσης ούτε του παρόντος χώρου.Να ρωτήσω κάτι συμφορουμίτες; Σε 20 χρόνια, όταν-Θεού θέλοντος- θα είμαι 66, η Κ.Τ.Μ. θα υπάρχει;Και ρωτώ διότι μεσούσης της κρίσης αν δεν έπεφτε ενισχυσούλα από την Αυστριακή κυβέρνηση...Ανταλλακτικά θα υπάρχουν;Και αυτό διότι παλαιότερα μοντέλα π.χ. LC 600/620 ΔΕΝ πολυβλέπω να κυκλοφορούν...Τι έγιναν αυτά τα μοντέλα;Λιώσανε;Σκουριάσανε;Θα μου δείξετε έναν που έκανε το γύρο του κόσμου με ΚάθεΤρίτηΜάστορα; Να μαζευτούμε να πάρετε (πλάκα κάνω, έτσι.Ο καθείς με τα γούστα του και τα βίτσια του

τωρα αυτο για τα ανταλλακτικά τι το ειπες για να γελάσουμε??????ξερεις ποσα παιδια περιμέναν και περιμένουν ενα ανταλλακτικό απο την bmw ????ξερεις ποσα παιδια εβλεπαν και βλέπουν ακόμα για ενα μηνα την μηχανή τους επάνω στην ράμπα σε αναμωνή του ανταλλακτικού????τωρα τα LC 600/620 κανε καμία βόλτα στο βουνό και στις πίστες mottard να τα δειςτωρα για τον γυρο του κόσμου εξαρτάτε πως το λές......με συνοδεια υπερπαραγωγή 4 τζιπ 2 αεροπλανα και 5 καραβια?????? ετσι το κανει και ενα παπακι οπως ειπα και πιο πανω!!!!!
τωρα για το καθε τρiτh μαστορα φιλε θα σου πω οτι με το ktm ακόμα δεν εχω παει αλλα με το adve που ειχα 3-4 φορές το μηνα ημουν στον γιατρό αλλα δεν εβγαινα να το πω γιατι ηξερα οτι ειχα μια ιδιαίτερη μοτοσυκλέτα.αλλα και να πάω με το ktm παλι δεν θα πω τιποτα γιατι αγόρασα μηχανη δηλαδη ολες οι μηχανες χαλάνε αλλες πολυ αλλες λιγο Πρεπει να ειμαστε μοτοσυκλετιστες - αναβατες οχι ερμαιο της καθε εταιρίας
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 06-11-2009, 11:43
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Ποσοι απο εμας το hobby μας η την <<αρωστεια μας> την εχουμε κανει επαγγελμα ? Λιγοι πιστευω .

Οσοι απο εμας παρακολουθησαμε καποιο απο τα μαθηματα του κ. Σπανου ευκολα διαπιστωναμε το ανοιγμα του προς ολες τις μοτοσυκλετες , προς αλλους τους αναβατες .
Πολυ απλα ο ανθρωπος με τον τροπο του μας φωναζε : ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΡΕΕ ... ο αναβατης κανει την μηχανη και οχι το αντιθετο .

Για μενα ειναι λυπηρο που η οικογενεια μας δεν θα εχει στις ταξεις της εναν τετοιο αξιο αναβατη , πραγματικο adventurer , που με τις δικιες του πρωτοβουλιες - προσπαθειες ανεβασε την εταιρια στην Ελλαδα .

Δεν μπορω να πιστεψω μια εταιρια αυτου του μεγεθους να κανει τετοιο λαθος (κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα ) και να επιτρεπει σε μια αλλη εταιρια σαφως μικροτερου μεγεθους να επιχειρει να αποσπασει μεγαλυτερο κομματι απο την πιτα της αγορας - που μπορει να γινει και αρκετα μεγαλο - με μια τετοια <<μεταγραφη>>

Ειναι δειγμα της καταστασης της Ελληνικης αντιπροσωπειας .

Λυπαμαι και για μενα γιατι ειναι δεδομενο οτι το θηριο μου δεν μπορει να ακολουθησει καμια ΚΤΜ πανω στο χωμα.

Δεν ειναι τα 41 μου χρονια , αλλα η διπλη κηλη στην μεση και τα χρονια πλεον προβληματα και στα δυο μου γονατα . (Οχι οτι πριν μπορουσα )

Του ευχομαι καλη επιτυχια και σε σας τους πορτοκαλι καλες συγκινησεις .
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 06-11-2009, 14:30
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Το θέμα αυτή τη στιγμή είναι οτι ο κ.Σπανός είναι κ.Σπανός και αυτό λέει πολλά!Οι άριστες ικανότητες του στις μηχανές και στον σωστό τρόπο οδήγησης είναι γνωστές λίγο πολύ σε όλους μας,είτε έχουμε BMW,KTM,SUZUKI,YAMAHA,HONDA κτλ....
Να είναι πάντα καλά,σε όποια εταιρεία ανήκει ή συνεργάζεται,να είναι Πάντα όρθιος και να συνεχίζει όπως μέχρι τώρα να έχει την αγάπη του στις Μοτοσυκλέτες!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΙΚΟ!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 06-11-2009, 22:30
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα αυτο για τα ανταλλακτικά τι το ειπες για να γελάσουμε??????ξερεις ποσα παιδια περιμέναν και περιμένουν ενα ανταλλακτικό απο την bmw ????ξερεις ποσα παιδια εβλεπαν και βλέπουν ακόμα για ενα μηνα την μηχανή τους επάνω στην ράμπα σε αναμωνή του ανταλλακτικού????τωρα τα LC 600/620 κανε καμία βόλτα στο βουνό και στις πίστες mottard να τα δειςτωρα για τον γυρο του κόσμου εξαρτάτε πως το λές......με συνοδεια υπερπαραγωγή 4 τζιπ 2 αεροπλανα και 5 καραβια?????? ετσι το κανει και ενα παπακι οπως ειπα και πιο πανω!!!!!
τωρα για το καθε τρiτh μαστορα φιλε θα σου πω οτι με το ktm ακόμα δεν εχω παει αλλα με το adve που ειχα 3-4 φορές το μηνα ημουν στον γιατρό αλλα δεν εβγαινα να το πω γιατι ηξερα οτι ειχα μια ιδιαίτερη μοτοσυκλέτα.αλλα και να πάω με το ktm παλι δεν θα πω τιποτα γιατι αγόρασα μηχανη δηλαδη ολες οι μηχανες χαλάνε αλλες πολυ αλλες λιγο Πρεπει να ειμαστε μοτοσυκλετιστες - αναβατες οχι ερμαιο της καθε εταιρίας
Αργησες λίγο Τάκη, αλλα το κατάλαβες.Οταν ο μέσος Ελληνας μάθει να αγοράζει αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη και όχι "βιτρίνα" και "καφετέρια" θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τα μπροστά.Σε ό,τι αφορά στα Adve. το τελευταίο καλό όπως κατ' επανάληψη σου έχω εξηγήσει ήταν το 1150 α΄ εξάμηνο του '04 πριν μπεί το CanBus σύστημα.Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ούτε ένας με Κ.Τ.Μ να κάνει το γύρο του κόσμου. Ασφαλέστερα τον κάνει με τον Bigουλα (τον έχεις ακόμη ή μήπως τον έδωσες) παρά με Κ.Τ.Μ.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 06-11-2009, 23:19
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Εγώ πιστεύω ότι κάθε μηχανή έχει το ''ειδικό'' βάρος της.Δεν μπάινω στην διαδικασία σύγκρισης γιατί δεν υπάρχει λόγος.Το θέμα είναι ο καθένας να επιλέγει το εργαλείο που χρειάζετε πραγματικά και όχι ότι προστάζει η ''μόδα''.Παράδειγμα εγώ έψαχνα μηχανή για ταξίδια και πήρα BMW.Ο φίλος μου γουστάρει πολύ χώμα και πήρε ΚΤΜ.Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα αν δεν αφήσουμε τους άλλους να μας παρασύρουν.Δεν νομίζω ότι η αλλαγή του κου Σπανού πρέπει να σας βάλει σε διαδικασία αλλαγής της μηχανής σας.Δηλαδή μέχρι προχτές ηταν η BMW και τώρα ξαφνικά είναι η KTM?Είναι λίγο επικοινωνιακό το θέμα.

Εντοπίστε τις ανάγκες σας και να κάνετε έξυπνες αγορές!

Φιλικά πάντα, Κώστας.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
[ΠΩΛΗΣΗ] ΚΤΜ Duke IΙ 640 yiannis1987 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 1 25-10-2009 07:59
Να γιατι δεν υπαρχουν πλεον Στρουμφακια wolferin Χιούμορ 10 21-05-2009 20:54
Να γιατι δεν τραγουδησαν οι Depeche Mode στο Terra Vibe emix Χιούμορ 5 14-05-2009 08:01
Υβριδική μοτοσυκλέτα 2WD από την ΚΤΜ! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 7 13-01-2009 17:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!