GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-11-2012, 14:54
g.b.spyropoulos Ο/Η g.b.spyropoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: GS ADVENTURE 1200 08
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Το θεμα ειναι απλο .
Δημιουργεις μια επιτροπη και κανεις ελεγχο οσον αφορα τα εσοδα της εταιρειας.
Εαν δεις οτι οντος εχουν πεσει τα εσοδα σε μεγαλο ποσοστο τοτε κανεις και εσυ το βημα πισω .
Αλλα εαν τα εσοδα δεν εχουν πεσει η εχουν πεσει ελαχιστα τοτε δεν κανεις ουτε χιλιοστο πισω .
Αλλα οπως μας εχουν διαιρεσει δεν το νομιζω οτι μπορουμε να πετυχουμε τιποτα.
Πρεπει ολα αυτα να τα περασουμε .
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 28-11-2012, 15:08
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα τα λετε ολοι σας, -οι περισσοτεροι απο εσας δλδ γιατι ενας μονον μιλαει σωστα - αλλα μετα οταν κλεισει το ΙΚΕΑ κι οι εργαζομενοι πανε στην παπαρηγα να ζητησουν βοηθεια να μην δυσανασχετησουν οταν εκεινη τους αποκριθει ''το δικιο του εργατη θελει θυσιες''....ετσι?

Γιατι στην Κοκα κολα της β.Ελλαδος το καλοκαιρι τα ιδια εκαναν, εκεινη τα μαζεψε κι εφυγε, μετα μαλιστα απο 7 ημερη προειδοποιηση οτι θα το κανει αν δεν σταματουσαν τις κινητοποιησεις, και η Παπαρηγα τους απαντησε ως παραπανω.

Αριστερα πολιτικα ειναι τα κινητρα που λεει και ο φιλος πιο πανω με εργαλειο τους εργαζομενους. Οσοι δεν το καταλαβουν αυτο θα ειναι και οι ιδιοι οι επομενοι στους καταλογους του ΟΑΕΔ.......οπως οι της Κοκα Κολα.

Το χερι που σου δινει δουλεια και μισθο εστω μειωμενο δεν το κτυπας, το φιλας!!!!
Αν είδες τι γράφτηκε παραπάνω θα καταλάβεις ότι αυτο που ισχυρίστηκα είναι ότι όταν κάποιος κλείνει τη δουλειά την παίρνει κάποιος άλλος . Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα αν δεν υπήρχε η συγκεκριμένη αλυσίδα .
Για πιο λόγο μπλέκεις μέσα στη συζήτηση κόμματα ; Δεν μιλάμε κομματικά .
Ααααααα και για μην ξεχάσω , φίλε μου εγώ δεν φιλαω το χέρι κανενός , δεν σε πληρώνουν για να κάθεσαι . Δουλεύω και δεν μου κάνουν χάρη .
Οσο για το αν το χτυπάω μπορω να σου πω ότι αν προσπαθούν είς βάρος μου να αυξάνουν τα κέρδη τους όχι μόνο θα το χτύπησω αλλα θα το κόψω.
Μην τρελαθούμε κιόλας .
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-11-2012, 15:17
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

παιδες,δεν υπαρχει μονο ο εργαζομενος,υπαρχει κι ο εργοδοτης...
η αγορα εχει νεκρωσει,πτωση εσοδων και κερδων υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ!!!
συμφωνοι,υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι επωφελουμενοι της καταστασης προχωρουν σε απολυσεις και μειωσεις μισθων,αλλα δεν παει να πει οτι καθε φορα που μια επιχειρηση θα αποφασιζει περικοπες,θα πρεπει να γινεται επανασταση...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 28-11-2012, 16:11
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

αχ κακομοιροι εργοστασιαρχες κ Δ.Σ. εταιριων τι τραβατε..Ουτε χλωριο για την πισινα,ουτε βενζινα για το Porsche...Ρεει,εχετε παει στο IKEA ειδικα πσκ να δειτε τι γινετε..?Δε πεφτει ουτε καρφιτσα,τι μειωσεις κερδων κ αηδιες..?Κακομοιροι πλουσιοι τι τραβατε,αχ...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 28-11-2012, 17:08
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ κακομοιροι εργοστασιαρχες κ Δ.Σ. εταιριων τι τραβατε..Ουτε χλωριο για την πισινα,ουτε βενζινα για το Porsche...Ρεει,εχετε παει στο IKEA ειδικα πσκ να δειτε τι γινετε..?Δε πεφτει ουτε καρφιτσα,τι μειωσεις κερδων κ αηδιες..?Κακομοιροι πλουσιοι τι τραβατε,αχ...
Η πιο αστεία μορφή λαϊκισμού...

Έστω οτι γίνεται τις πouταναs στο ικεα,ξέρεις αν όλοι αυτοί ψωνίζουν,ξέρεις αν ψωνίζουν τοσο πολλα και ακριβά πράγματα οπως πριν;
Ξέρεις εσύ τα έσοδα και τα έξοδα του ικεα και του κάθε ικεα;
Η μήπως ξέρεις τα οικονομικά δεδομένα κάθε στελέχους εκει πέρα;
Η ξέρεις πως έφτασε ο καθένας απ αυτούς εκει που έφτασε και αν δικαιούται να εχει πισίνα,σκάφη η οτι στο διαλo εχει;
Μήπως σου πήρε κανεις την πισίνα η την πορσε;
Η νοοτροπία "να πα να ####θεi το κεφάλαιο" η "το δίκιο του εργάτη"κτλ ειναι μηδενιστικη...
Κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική...
Αλλωστε μην ξεχνάς οτι κι εσυ ακομη θα σαι για πολλούς που δεν έχουν να φάνε "ο πouστηs ο πλούσιος με τη BMW τη μηχανη"...
Κανεις μας δε μπορει να ξέρει τι παίζει με την ύπαρξη και την κερδοφορία της κάθε επιχείρησης!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-11-2012, 19:19
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Ναι βρε ναι...παρε εσυ τωρα το ελ ει ντι ει σου να πας για ψωνια στον μαρινοπουλο,βεροπουλο,δε μαζευεται-οπουλο να παει κ ο πλουσιος στο σαλε του στην Ελβετια να κανει σκι κ μετα ελα κ πες μου εσυ για λαικισμο..(δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα φιλε,ετσι?) Αμα δε πηγαινε καλα θα την ειχε κανει καλα με ελαφρα εδω κ καιρο..Κ αντι να ψαχνω να βρω τα οικονομικα μεγεθη του καθε IKEA-κρινω απο το προφανες:γινεται της που. τα. νας.!Δεν γινεται να μην `κονομανε..!
ναι βρε,ναι ετσι τα εκαναν τα μεγαλοστελεχη τα λεφτα τους,με τον τιμιο ιδρωτα τους στο σκαμμα κ στην οικοδομη...Κ να κα κατι σχετικο με το ΙKEAπου πηρε το αυτι μου...Απολογία της IKEA για την καταναγκαστική εργασία πολιτικών κρατουμένων στην Αν. Γερμανία - LawNet: Το ελληνικό Νομικό Δίκτυο
Τα υπολοιπα που με ρωτας ομως,αν μου πηραν εμενα την πισινα,αν ξερω αν τα εβγαλαν τιμια,κ αν ξερω ποσα παιρνει το καθε στελεχος,στα επιστρεφω με τον ιδιο χαρακτηρισμο που εκανες ξεκινωντας την απαντηση σου:λαικιστικα.(ερωτηματα).Στο χωριο μου εχουν κανα δυο ρητα:τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια κ χωριο που φαινετα κολαουζο δε θελει....Ρωτα ποσα παιρνει ενα μεγαλοστελεχος του ΙΚΕΑ κ ποσα ενας υπαλληλος κ μετα ελα να μου πεις τι κ πως.Toσο απλο...Φιλικα stukas
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-11-2012, 19:48
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Δηλαδή τίμιο ειναι μόνο το "ψωμί" που βγαίνει στην οικοδομή;
Και επειδη τα μεγαλοστελεχη δε ...σκαβουν παει να πει οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους;
Δε νομίζω!
Φίλε μου,οταν υπάρχουν στελέχη με τρομερές σπουδες και σπάνιες ικανότητες οι οποίοι ακριβοπληρωνονται!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 28-11-2012, 19:58
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Οταν κονομας (ασχετα αν εισαι ικανος η οχι) κ ο αλλος παιρνει ενα ξεροκομματο κ το μαγαζι δε παει καλα τοτε ρε φιλε,`νταξει μη πιεις ντομ περινιον του 68,μη φας προσουτο,ας μη γεμισεις τη πισινα,κανε λιγο σκοντο να βγουνε ολοι μη λες ομως του αλλουνου`κατσε να σου κοψω γιατι δε βγαινουμε` κ εσυ το παιζεις κονιορδος..Μη συζηταμε τωρα τα αυτονοητα.Εγω νομιζω-οτι σιγουρα δηλαδη το ψωμι της οικοδομης ειναι πιο τιμιο απο αυτο του καθε μεγαλοστελεχους..Μη διερωτομαστε τα αυτονοητα τωρα..Χεζει η αρκουδα στο δασος..?
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 28-11-2012, 20:06
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Εγω τέλος του χρόνου απολυομαι
Παραγωγικός, περι τα 2 εκ € πωλήσεις του τομέα μου.
Τα έσοδα της εταιρείας μου όμως έχουν μια μείωση 70%.οταν πήγαινε καλα έπαιρνα έξτρα μπονους,παροχες,αυξησεις,stock options ενώ ακόμα και τώρα θα πάρω έξτρα αποζημίωση ακόμα και αν βρω πιο νωρίς δουλειά.
"συμμετοχος" στα κέρδη, το ίδιο και στην ζημιά.
Δεν έχω κακό λόγο να πω!
Εταιρική κουλτούρα και ευθύνη υπάρχουν διαφόρων ειδών.
Πολυεθνική επιχείρηση με ελληνικό μάνατζμεντ η χειρότερη
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 28-11-2012, 22:35
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν κονομας (ασχετα αν εισαι ικανος η οχι) κ ο αλλος παιρνει ενα ξεροκομματο κ το μαγαζι δε παει καλα τοτε ρε φιλε,`νταξει μη πιεις ντομ περινιον του 68,μη φας προσουτο,ας μη γεμισεις τη πισινα,κανε λιγο σκοντο να βγουνε ολοι μη λες ομως του αλλουνου`κατσε να σου κοψω γιατι δε βγαινουμε` κ εσυ το παιζεις κονιορδος..Μη συζηταμε τωρα τα αυτονοητα.Εγω νομιζω-οτι σιγουρα δηλαδη το ψωμι της οικοδομης ειναι πιο τιμιο απο αυτο του καθε μεγαλοστελεχους..Μη διερωτομαστε τα αυτονοητα τωρα..Χεζει η αρκουδα στο δασος..?
Στο ξαναλέω...,ξέρεις εσυ τι περικοπές κάνει ο καθένας στον εαυτό του και αν γεμίζει την πισίνα του η οχι;
Αλλα και παλι,ο καθένας πράττει οπως νομίζει με την επιχείρηση ΤΟΥ!

Πάντως οτι κάποιος πρέπει να δουλεύει οικοδομή για να βγάζει τίμιο ψωμί,ειναι όντως επαναστατική άποψη!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!