GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 16-12-2011, 12:36
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
  • 152,000km με το MK1 (Vara-υγρος πολυδισκος) δισκους δεν ειχε αλλαξει- ουτε 1000κμ στην Αθηνα
  • 112,000km το 16χρονο Χιουνται αξεντ αλλαξε δισκο (ξερος σαν το gs) περυσι - 80% χρηση σε εθνικες οδους
  • 60,000κμ το Yaris αλλαγη δισκου/πλατο (ξερος σαν το gs) - χρηση μονον μεσα στην πολη
  • 65,000κμ το κορολα αλλαγη δισκου/πλατο (ξερος σαν το gs) - χρηση σχεδον αποκλειστικα μονον μεσα στην πολη
  • 1)Το 90% των GS σε αυτο εδω το φορουμ αλλα και σε ολα τα φορα που αφορουν μοτοσυκλετες με ξερο συμπλεκτη τον αλλαζουν μεταξυ 30000 εως και 60000κμ αναλογως χρησης στην πολη. Εσεις οι δυο εισαστε η εξαιρεση του κανονα διοτι αν καθοσαστε και μετραγατε τα ταξιδιωτικα κμ και τα εντος πολης θα βλεπατε οτι τα πρωτα υπερτερουν των δευτερων.
    2) αν παρεπιπτοντως ανοιξετε το μερος του συμπλεκτη και δειτε το βολαν (οχι το πλατο) μπλεδιασμενο και σε κακη κατασταση μην απορησετε που θα θελει κι αυτο αντικατασταση μαζι με το δισκο/πλατο....και οχι σε μια τετοια περιπτωση συμπτωματα δεν υπαρχουν ¨η ειναι μη παρατηρησιμα.
Καμια αντιπαραθεση.....................
108000 χλμ με το ΜΚΙ αλλαγη δισκακια στα 90000.
57000 χλμ με το ΜΚ2 αλλαγη δισκακια και μεταλλικα και φιμπερενια στις 37000χλμ.
77000χλμ με 1150 adv ουτε ασχοληθηκα.Και οσον αφορα το σκισιμο στο βουνο και την πολη δες καμμια φωτογραφια.
127000 χλμ στο 1200 αλλαξα δισκο στα 110000χλμ χωρις να εχει τιποτα και με τον μηχανικο να ωρυεται οτι δεν πρεπει..
Με 5 συμμετοχες σε Ελληνικα Βουνα.Αυτο μην το ψαξεις στη βικιπαιδεια δεν το βγαζει.Δες το στις χωματινες του Gs Forum..
Και με μια σουζα την ημερα στην υγεια της αγαπημενης μου Χοντα που με προφυλασσει απο εξοδα.(Βγαζοντας μεγαλες βεσπες στη θεση του Africa και καλα)
Αυτο που τονιζω με κοκκινα ειναι ψεμματα και απορω γιατι το γραφεις...
Μηπως εννοεις το 90%των μοτοσυκλετων που εσυ γνωριζεις??

Λεω να αφησουμε ησυχο τον Ανασταση με τη μηχαναρα του!

Last edited by paschalis; 16-12-2011 at 12:40.
  #22  
Παλιό 16-12-2011, 13:02
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Να επανέλθουμε στο θέμα




ο κεραμικός δίσκος ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω του κεραμικου ΥΛΙΚΟΥ (εξου και το ονομα) ειναι ΠΟΛΥ σκληρος




και μιας και ως ειπες εισαι ορθολογιστης....και καλά κανεις,.


λύσε μου μία απορεία.....



οκ πες απο δισκο οτι απο εδω και περα δεν θα έχεις προβλημα...ΑΝ λέω άν φαγωθεί το πολύσφηνο του δίσκου?(που δυστυχως εχει συμβει) τί θα κάνεις?



για εμένα (ορθολογιστης και εγω) όταν αρχισει τιο πατιναρισμα παρε ενα δισκακι απλο και κουμπωσε το!!!


και καλα κρασα!!!(χιλιόμετρα εννοω)

Last edited by vasorfa; 16-12-2011 at 13:03.
  #23  
Παλιό 16-12-2011, 13:20
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επανέλθουμε στο θέμα




ο κεραμικός δίσκος ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω του κεραμικου ΥΛΙΚΟΥ (εξου και το ονομα) ειναι ΠΟΛΥ σκληρος




και μιας και ως ειπες εισαι ορθολογιστης....και καλά κανεις,.


λύσε μου μία απορεία.....



οκ πες απο δισκο οτι απο εδω και περα δεν θα έχεις προβλημα...ΑΝ λέω άν φαγωθεί το πολύσφηνο του δίσκου?(που δυστυχως εχει συμβει) τί θα κάνεις?



για εμένα (ορθολογιστης και εγω) όταν αρχισει τιο πατιναρισμα παρε ενα δισκακι απλο και κουμπωσε το!!!


και καλα κρασα!!!(χιλιόμετρα εννοω)
  #24  
Παλιό 16-12-2011, 16:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
108000 χλμ με το ΜΚΙ αλλαγη δισκακια στα 90000.
57000 χλμ με το ΜΚ2 αλλαγη δισκακια και μεταλλικα και φιμπερενια στις 37000χλμ.
77000χλμ με 1150 adv ουτε ασχοληθηκα.Και οσον αφορα το σκισιμο στο βουνο και την πολη δες καμμια φωτογραφια.
127000 χλμ στο 1200 αλλαξα δισκο στα 110000χλμ χωρις να εχει τιποτα και με τον μηχανικο να ωρυεται οτι δεν πρεπει..
Με 5 συμμετοχες σε Ελληνικα Βουνα.Αυτο μην το ψαξεις στη βικιπαιδεια δεν το βγαζει.Δες το στις χωματινες του Gs Forum..
Και με μια σουζα την ημερα στην υγεια της αγαπημενης μου Χοντα που με προφυλασσει απο εξοδα.(Βγαζοντας μεγαλες βεσπες στη θεση του Africa και καλα)
Αυτο που τονιζω με κοκκινα ειναι ψεμματα και απορω γιατι το γραφεις...
Μηπως εννοεις το 90%των μοτοσυκλετων που εσυ γνωριζεις??

Λεω να αφησουμε ησυχο τον Ανασταση με τη μηχαναρα του!
παραιτουμαι........διοτι αμα αρχιζω και βαζω λινκς απο αυτο εδω το φορουμ αλλα και απο άλλα τοτε θα αρχισουν οι ''ψευτες'' να ''μηνυουν'' τους ''αληθοφανεις'' για συκοφαντικη δυσφημιση.
  #25  
Παλιό 16-12-2011, 17:08
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
παραιτουμαι........διοτι αμα αρχιζω και βαζω λινκς απο αυτο εδω το φορουμ αλλα και απο άλλα τοτε θα αρχισουν οι ''ψευτες'' να ''μηνυουν'' τους ''αληθοφανεις'' για συκοφαντικη δυσφημιση.
Τα παληκάρια δεν τα παρατάνε.
  #26  
Παλιό 16-12-2011, 17:45
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
παραιτουμαι........διοτι αμα αρχιζω και βαζω λινκς απο αυτο εδω το φορουμ αλλα και απο άλλα τοτε θα αρχισουν οι ''ψευτες'' να ''μηνυουν'' τους ''αληθοφανεις'' για συκοφαντικη δυσφημιση.
Εχεις 4000 λινκ για δισκους μεταξυ 50000-60000 χλμ απο αυτο το φορουμ??

Γιατι τοσα χρειαζεται το νουμερο σου για να ειναι αληθινο!

Αμα δεν εχεις αστο στην ακρη πανε βρες το μηχανικο που σου εκανε σαλατα το 1150 που ειχες κι ασε εμας στην ησυχια μας.
Α και κανε του και μια μηνυση γερη γιατι εξαιτιας του δε χαιρεσαι την ακρως ενδιαφερουσα και συναμα απολαυστικη συμβιωση με μια GS εδω και δεκα χρονια!!
  #27  
Παλιό 16-12-2011, 18:00
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω σε θελω !!!

ενας νορμαλ δυσκος απο την sachs διοτι αυτον χρησημοπια η BMW σε οχι ακρεαιες καταστασης διοτι το gs 1150 ,1200 κλπ δεν ειναι για ακραιες καταστασης κανη πανο απο 100,000χλ εαν αποφευγης να κρατας τον συμπλεκτη στα φαναργια με ταχητιτα μεσα την οδιγια αυτη μου την δοσαναι οταν αγορασα το πρωτο bmw k 100 rs to 1992 !!

το κ100rs το ειχα απο το 1992 μεχρη κε το 2004 που δυπλοθηκε πανο σε μια μερσεντες με 140,000χλ στο κοντερ απο τα οπια πανο απο 100,000 μεσα στην ευρωπη το μονο που παρουσιασε ητα να κοπη το συρμα του συμλεκτη μεσα στη Συγκρου οπως ανεβενα κε στο πρωτο γκαρας που ιδα μπηκα μεσα οπου θυμαμαι χαρακτηριστικα το μαστορα να μου λεη μετα την αντηκατασταση ενα ταληρακη !!!
  #28  
Παλιό 16-12-2011, 18:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
108000 χλμ με το ΜΚΙ αλλαγη δισκακια στα 90000.
57000 χλμ με το ΜΚ2 αλλαγη δισκακια και μεταλλικα και φιμπερενια στις 37000χλμ.
77000χλμ με 1150 adv ουτε ασχοληθηκα.Και οσον αφορα το σκισιμο στο βουνο και την πολη δες καμμια φωτογραφια.
127000 χλμ στο 1200 αλλαξα δισκο στα 110000χλμ χωρις να εχει τιποτα και με τον μηχανικο να ωρυεται οτι δεν πρεπει..
Με 5 συμμετοχες σε Ελληνικα Βουνα.Αυτο μην το ψαξεις στη βικιπαιδεια δεν το βγαζει.Δες το στις χωματινες του Gs Forum..
Και με μια σουζα την ημερα στην υγεια της αγαπημενης μου Χοντα που με προφυλασσει απο εξοδα.(Βγαζοντας μεγαλες βεσπες στη θεση του Africa και καλα)
Αυτο που τονιζω με κοκκινα ειναι ψεμματα και απορω γιατι το γραφεις...
Μηπως εννοεις το 90%των μοτοσυκλετων που εσυ γνωριζεις??
Λεω να αφησουμε ησυχο τον Ανασταση με τη μηχαναρα του!

H μεγαλύτερη αλήθεια EVER
  #29  
Παλιό 16-12-2011, 19:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις 4000 λινκ για δισκους μεταξυ 50000-60000 χλμ απο αυτο το φορουμ??

Γιατι τοσα χρειαζεται το νουμερο σου για να ειναι αληθινο!

Αμα δεν εχεις αστο στην ακρη πανε βρες το μηχανικο που σου εκανε σαλατα το 1150 που ειχες κι ασε εμας στην ησυχια μας.
Α και κανε του και μια μηνυση γερη γιατι εξαιτιας του δε χαιρεσαι την ακρως ενδιαφερουσα και συναμα απολαυστικη συμβιωση με μια GS εδω και δεκα χρονια!!
Θεσσαλονικε, βλεπω μια διαθεση για τσαμπουκα ¨η μου φαινεται???
Αν ναι παρε ενα τηλ τον ψυχολογο σου γιατι εγω πινω καφε τωρα και απολαμβανω το τσιγαρο μου στο μπαλκονι και δεν εχω διαθεση για αλληλοσπαραγμους.

Ενταξει Σαλονικιε, η GS ειναι το καλλυτερο μηχανακι ever, δεν χαλαει, δεν σπαει, σε παει παντου, φτιαχνει fredoccino, capuccino...... κι αμα του το ζητησεις σου κανει και τον κλοουν οταν εχεις τις μαυρες σου......ευκαιρια ειναι τωρα

Ικανοποιηθηκες τωρα?

Ο μηχανικος που ''μου εκανε σαλατα'' την 1150 μου ηταν, ειναι και θα ειναι ο μεγαλυτερος και ισως ο καλυτερος εξουσιοδοτημενος της εταιρειας εν Ελλαδι, αψογος επαγγελματιας που πολυ θα θελάτε εκει επανω εναν σαν κι αυτον. Σε αυτον παει η πλειοψηφια του φορουμ και οι περισσοτεροι κατοχοι BMW αυτης της χωρας, ερχονται απο την επαρχια σε αυτον, ακομα και απο την Θεσσαλονικη.......αυτος ετριβε τα ματια του απο τα δεινα που περασα.

Θα το λεω και θα το επαναλαμβανω, ο ξερος δισκος οσο τον χρησιμοποιεις στα ταξιδια ειναι αφθαρτος, οσο τον χρησιμοποιεις μεσα στην πολη φθειρεται περισσοτερο απο τον υγρο. Αν τωρα θελετε να με πεισετε οτι για 100,000κμ πολης δεν εχετε αλλαξει δισκο/πλατο....λυπαμαι δεν πειθομαι.

κι επειδη δεν σου αρεσουν τα ποσοστα που ανεφερα διαβασε αυτο και μετα κανε μια αναζητηση στο ιδιο φορουμ για το ιδιο θεμα........αν βρεις ΕΝΑΝ με 100,000κμ χωρις αλλαγη δισκου να μου το πεις!

Αυτα απο μενα, τελειωνω εδω την δικια μου αναμειξη στο νημα.
  #30  
Παλιό 16-12-2011, 20:02
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεσσαλονικε, βλεπω μια διαθεση για τσαμπουκα ¨η μου φαινεται???
Αν ναι παρε ενα τηλ τον ψυχολογο σου γιατι εγω πινω καφε τωρα και απολαμβανω το τσιγαρο μου στο μπαλκονι και δεν εχω διαθεση για αλληλοσπαραγμους.

Ενταξει Σαλονικιε, η GS ειναι το καλλυτερο μηχανακι ever, δεν χαλαει, δεν σπαει, σε παει παντου, φτιαχνει fredoccino, capuccino...... κι αμα του το ζητησεις σου κανει και τον κλοουν οταν εχεις τις μαυρες σου......ευκαιρια ειναι τωρα

Ικανοποιηθηκες τωρα?

Ο μηχανικος που ''μου εκανε σαλατα'' την 1150 μου ηταν, ειναι και θα ειναι ο μεγαλυτερος και ισως ο καλυτερος εξουσιοδοτημενος της εταιρειας εν Ελλαδι, αψογος επαγγελματιας που πολυ θα θελάτε εκει επανω εναν σαν κι αυτον. Σε αυτον παει η πλειοψηφια του φορουμ και οι περισσοτεροι κατοχοι BMW αυτης της χωρας, ερχονται απο την επαρχια σε αυτον, ακομα και απο την Θεσσαλονικη.......αυτος ετριβε τα ματια του απο τα δεινα που περασα.

Θα το λεω και θα το επαναλαμβανω, ο ξερος δισκος οσο τον χρησιμοποιεις στα ταξιδια ειναι αφθαρτος, οσο τον χρησιμοποιεις μεσα στην πολη φθειρεται περισσοτερο απο τον υγρο. Αν τωρα θελετε να με πεισετε οτι για 100,000κμ πολης δεν εχετε αλλαξει δισκο/πλατο....λυπαμαι δεν πειθομαι.

κι επειδη δεν σου αρεσουν τα ποσοστα που ανεφερα διαβασε αυτο και μετα κανε μια αναζητηση στο ιδιο φορουμ για το ιδιο θεμα........αν βρεις ΕΝΑΝ με 100,000κμ χωρις αλλαγη δισκου να μου το πεις!

Αυτα απο μενα, τελειωνω εδω την δικια μου αναμειξη στο νημα.
ρε γιωργη ειναι πιο απλα τα πραγματα........τα ποσοστα που αναφερεσαι ειναι υπερβολικα
συγκρινεις και αυτοκινητα και τα κανεις σαλατα.....
ποιος ειναι ο λογος να σου πουμε ψεμματα,οσοι εχουμε κανει πανω απο 100000 χλμ με τον ιδιο δισκο??????
ο δισκος ειναι αναλωσιμος......οποτε ειναι θεμα χρησης και μονο
οπως κραταω τον δισκο μου,μετα απο τοσα χλμ,φρεσκο....ετσι μπορω να σου τον διαλυσω μεσα σε 5000 χλμ....
κανεις τα ευκολα δυσκολα...με το να αμφισβητεις κατοχους με εμπειρια
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ MARK Αθλητισμός 6 06-06-2011 08:44
ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ!!!! GEO_K Ανέκδοτα 11 22-06-2010 21:24
ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ Alext Χιούμορ 2 05-09-2009 10:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!