GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 21-02-2013, 17:35
evo Ο/Η evo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R1200GS ADVE - ΦΠΕ + XR650R
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

"Πουθενά δε θα τα βρεις ολα"!
Η ζωη σε κάθε χώρα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Εξαρτάται και απο το επάγγελμα του καθενός.
Αλλιώς τα βλέπει ο εισοδηματιας κ αλλιώς τα βλέπει ο γιατρός, ο δικηγόρος, ο επιχειρηματίας.
Εξαρτάται απο την οικογενειακή κατάσταση του καθενός.
Αλλο να είσαι μόνος σου κ άλλο να έχεις παιδιά.
Πολλοί ακομα οι παράγοντες που επηρεάζουν κρίση κ αποφάσεις, ηλικία, βιώματα, προτιμήσεις, απαιτήσεις.
Εξω βλέπεις ρομπότ, στην Ελλάδα καφρους.

Χαίρομαι που τα παιδια μου ζουν έξω, σε οργανωμένη χώρα, ταξιδεύω πολυ, επέλεξα όμως να ζω εδω.

Χαιρετισμούς απ το Λονδίνο. Χαίρομαι πολυ που επιστρέφω αυριο!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-02-2013, 17:52
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Ανέβασα αυτό το θέμα γιατί πραγματικά νιώθω πολύ κουρασμένος και απογοητευμένος. Έχω κάνει στην άκρη του δρόμου, έκατσα πάνω σε μια πέτρα, κοιτάζω πέρα και.... δεν βλέπω τίποτα πια....!

Διάβασα όλες τις απαντήσεις - σχόλια, θα κάτσω μάλιστα να τις διαβάσω ξανά και ξανά και μπορώ να πω ότι τις βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσες. Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να καταθέσετε τις απόψεις σας. Ίσως η θετική ενέργεια που βγαίνει μέσα από τα λόγια σας με κάνει να ξανασηκωθώ.

Δεν θέλω να βγουν μελοδραματικά αυτά, αλλά είπαμε, νιώθω κουρασμένος!!
sorry.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-02-2013, 18:03
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Αυτο που λειπει απο την Ελλαδα ειναι η οργανωση κοινωνιας/κρατους κτλ κτλ...απο εκει ξεκηνανε ολα τα κακα...

Δεν πιστευω οτι εξω ο κοσμος ειναι ρομποτ...απλα μπορει και προγραμματιζει τα παντα...δεν περιμενει τελευταια στιγμη μιας και εχει πολλες σταθερες...
Στην Ελλαδα μαθαμε να τα αφηνουμε ολα τελευταια στιγμη μιας και δεν εχουμε τις αντιστοιχες σταθερες...!!!
τι να προγραμματισεις για παραδειγμα αν πρεπει να περασεις απο εφορια...που μπορει να κανεις 5 λεπτα και μπορει να χασεις και 2 μερες και να μην τελειωσεις την δουλεια σου...

Δεν πιστευω οτι ο κατοικος μιας αλλης χωρας ειναι καλυτερος πιο τιμιος κτλ κτλ απο τους Ελληνες...
απλα εκει υπαρχουν νομοι που εφαρμοζονται αυστηρα...μπορεις να ξεφυγεις αλλα αν σε πιασουν τοτε στην φορεσαν...

Τωρα ο καθενας βαζει τις προτεραιοτητες του...τι θελει δλδ...και αναλογα και την οικογενειακη & επαγγελματικη του κατασταση πραττει αναλογος...

παντως να το ξερετε οσοι δεν εχετε ζησει εξωτερικο...τα πραγματα εξω δεν ειναι ροδινα...

Επισης περα λιγων στην Ελλαδα δεν καναμε ζωαρα...οπως πολλοι συμπεριλαμβανομενων και των πολιτων νομιζουν...

Ειμαι απο αυτους που εφυγαν και γυρισαν...
στην αρχη ελεγα οτι δεν το μετανιωνω...
πλεον λεω οτι ισως να ηταν καλυτερα να μην ειχα γυρισει...
αλλα μπορει και να φυγω παλι...
απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι το παλεψα οσο μπορουσα...δεν θελω να αφησω κανεναν να με διωξει απο το σπιτι μου...και το κακο ειναι οτι οσα χρονια ελειπα το σπιτι μου ηταν στην Ελλαδα...!!!

σε διαφορετικη περιπτωση θα πρεπει να "φτιαξω" σπιτι σε οποια χωρα μου επιτρεψει να το κανω...!!!

Last edited by asotosios; 21-02-2013 at 18:06.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-02-2013, 18:28
Chrislog Ο/Η Chrislog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Athens
Μoto: R 1200 GS, '08
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Φίλε steliosx θα έβλεπα εντελώς διαφορετικά το κείμενο σου αν το είχες γράψει πριν το 2008….οι έλληνες έτσι ήμασταν μια ζωή, δεν αλλάξαμε τώρα….απλά δε σ ενοχλούσαμε γιατί ζούσες στο τριπάκι της πλασματικής ευημερίας…..πετάγαμε όλοι μέχρι τότε και αδιαφορούσαμε πανηγυρικά για το τι γινόταν τριγύρω μας!!!

Τώρα που όλοι τον έχουμε πιει κυρίως οικονομικά είναι λακιαμά να προφασιζόμαστε άλλους λόγους από τους πραγματικούς για α τη κάνουμε μακριά από εδώ…κι εγώ ψάχνομαι να ξαναφύγω αλλά οι λόγοι είναι καθαρά οικονομικοί.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 21-02-2013, 18:45
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Για να ελαφρύνει λίγο το κλίμα θα σας πω 2-3 περιστατικά στο εξωτερικό που δείχνουν ότι υπάρχει οργάνωση σε μεγάλο βαθμό σε κάθε φάσμα της καθημερινότητας

-σε μια καφετέρια στην Βουδαπέστη αν θυμάμαι καλά ένας Έλληνας θέλει να παραγγείλει ένα παγωτό με τρεις μπάλες κρέμα.
Έλα όμως που στον κατάλογο υπήρχαν αρκετοί συνδυασμοί με διάφορες γεύσεις αλλά όχι μόνο με κρέμα.
Το αποτέλεσμα ήταν να αρνείται πεισματικά ο σερβιτόρος να του φέρει παγωτό μόνο με κρέμα γιατί δεν υπήρχε στον κατάλογο μέχρι που μετά από αρκετή ώρα διαβουλεύσεων και τελική έγκριση από τον υπεύθυνο ο Έλληνας κατάφερε να σπάσει το πρωτόκολλο και να απολαύσει το παγωτό κρέμα που ήθελε!!

- στη Σουηδία ο κουμπάρος μου έφαγε κλήση περίπου 100ε για παράνομο παρκάρισμα επειδή στο πάρκιγκ του σούπερ μάρκετ πατούσε τη διαχωριστική γραμμή που υπάρχει ανάμεσα στις θέσεις για παρκάρισμα!!!

Στην τελική θα ήταν άδικο για όλους τους άλλους λαούς να έχουμε και τον ήλιο και την θάλασσα και όλη αυτή την ομορφιά της χώρας μας και να έχουμε και ένα καλό σύστημα με καλούς πολιτικούς.
Οπότε καταλήγουμε και πάλι στο συμπέρασμα κάτι κερδίζεις , κάτι χάνεις σε κάθε χώρα. Διαλέγεις και παίρνεις.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 21-02-2013, 19:24
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω , απλα , κουραστικα...
θελω να φυγω , να παω αλλου
και εσεις φτιαξτε την Ελλαδα , οπως θελετε,
το ιδιο εκαναν ολοι μεχρι τωρα, την εφτιαχναν...
Ομοίως, αλλά είναι αργά.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 21-02-2013, 19:57
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέβασα αυτό το θέμα γιατί πραγματικά νιώθω πολύ κουρασμένος και απογοητευμένος. Έχω κάνει στην άκρη του δρόμου, έκατσα πάνω σε μια πέτρα, κοιτάζω πέρα και.... δεν βλέπω τίποτα πια....!

Διάβασα όλες τις απαντήσεις - σχόλια, θα κάτσω μάλιστα να τις διαβάσω ξανά και ξανά και μπορώ να πω ότι τις βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσες. Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να καταθέσετε τις απόψεις σας. Ίσως η θετική ενέργεια που βγαίνει μέσα από τα λόγια σας με κάνει να ξανασηκωθώ.

Δεν θέλω να βγουν μελοδραματικά αυτά, αλλά είπαμε, νιώθω κουρασμένος!!
sorry.
Φιλε Στελιο θα σου πω κατι...αν βοηθησει ή οχι,ισως και να μην εξαρταται μόνο απο 2 γραμμες...
Προ ημερων εχουμε βγει εντουροβολτα με μια παρεα...Αγνωστοι καποιοι μεταξυ μας και να σου πω την αληθεια μεσα απο τα κρανη ολοι ιδιοι φαινονται. Σε καποιο σημειο στο βουνο μια μοτοσυκλετα πεφτει και ο αναβατης σωριαζεται καταγης.Σταματησαμε ολοι και βοηθαμε να σηκωθει ο αναβατης.Με το κρανος οπως ειναι τον βαζουμε να καθισει σε ενα βραχακι και δειχνει να εχει τσακισει η ψυχολογια του,ηταν και η κουραση γιατι ηταν αρκετα δυσκολη βολτα.Μάς λεει λοιπον μετα απο κανα δυο λεπτα "φυγετε εσεις εγω δεν την παλευω αλλο" και βγαζοντας το κρανος βλεπουμε εναν ανθρωπο στα 50-55 ο οποιος προσωπικα πρωτη φορα τον εβλεπα μαζι.
Ακουω μια φωνη ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΔΥΝΑΤΗ πισω μου "ΕΙΣΑΙ #######;;;ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ!ΘΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ Ή ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΙΣΩ"......και βγαζει το κρανος και βλεπω εναν πιτσιρικά 18-19 οχι μεγαλυτερο......

Συνεχισαμε τη βολτα,τη βγαλαμε,τη χαρηκαμε τα μεγιστα και στο τελος μας εμεινε ενα τεραστιο χαμογελο.Τη στιγμη που σταματησαμε για να χαιρετηθουμε "εις το επανιδειν" ο 50αρης εκανε ενα νευμα με το χερι στην καρδια στον πιτσιρικά...δεν σου κρυβω οτι με "μαχαιρωσε" κι εμενα...

Φιλε Στελιο,επειδη την εχω τη λοξα,την τρελλα του βουνου απο πιτσιρικος... με πολλες και διαφορες εμπειριες και στραβες...ενα θα σου πω:ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ εκει πανω,ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ δεν εχει μεινει μόνος...Ειδικα οταν δυσκολευει το τεραιν τοσο πιο μαζεμενη παραταξη εχουμε...κι οταν τυχαινουν στραβες ή θα την παλεψουμε ολοι μαζι ή θα γυρισουμε πισω...Και δεν μου αρεσει να γυριζω πισω!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 21-02-2013, 21:26
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Πραγματικά είναι πού ωραίο να φιλοξενούνται τέτοια θέματα στο forum.
Ανθρώπινη προσέγγιση για τον Steliosx παρόλο που αρκετοί δεν γνωρίζονται προσωπικά ούτε θα γνωριστούν ποτέ. για τους συμμετέχοντες που αποδεικνύουν οτι υπάρχουν ακόμη μεταξύ μας άτομα που βλέπουν το ποτήρι μισογεμάτο, με αισιοδοξία και βοηθούν άλλους να σκεφτούν απο την δική τους οπτική γωνία.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 21-02-2013, 21:42
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

αυτο το παραμυθι με τον καλο καιρο ισχυει μονο στην Αττικη,
αλλα Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αττικη,
εχχετε δει πολες ηλιολουστες μερες στα Γιαννενα ;
νομιζω εκει η βροχη ειναι 280 μερες...!!!
και να μη μιλησουμε για Φλωρινα η Αμυνταιο...
εκει η καλοκαιρια ειναι μονο σε φωτογραφιες
και πληρωνουν τους ιδιους η μεγαλυτερους φορους απο εμας...
ασε που τα καλοριφερ σβηνουν τον Ιουνιο και αναβουν Σεπτεμβρη...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 21-02-2013, 21:55
Eftixis Ο/Η Eftixis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: R 1200 RT 2011 καλοτάξιδο
Μηνύματα: 5,159
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Κλείστε τα χαζοκούτια φύγετε από τις τσιμεντουπόλεις ελάτε στο χωριό στο χωραφάκι στο κρασί στην παρέα κοντά σε ζωάκια κατσικούλες ,κοτούλες ,γουρουνάκια και τότε θα καταλάβετε τι θα πει ζωή Ξεχνάτε τα δάνεια τις τράπεζες και τους φόρους δεν έχετε να νοιαστείτε για τίποτα Καβαλήστε τα μηχανάκια σας και θα τα δείτε όλα αισιόδοξα Προσπαθούν με κάθε μέσο και τρόπο να μας τρελάνουν μην τους παρακολουθείτε ακούστε με πιστέψτε με και θα καταλάβετε ότι ζείτε στον επίγειο παράδεισο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!