GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #311  
Παλιό 12-04-2013, 14:31
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
ψάχνω ένα κατατοπιστικότατο κείμενο του GeorgeP και δεν το βρίσκω....
το 20W-50 δεν νοείται ως full synthetic όπως σου είπε η μαστοράτζα εκ Σουηδίας...
το site το αναφέρει ως 100% synthetic based on ester
εάν αναζητήσεις τα χαρακτηριστικά σε ένα δικό τους full synthetic 10W-40 θα καταλάβεις ότι απέχουν έτη φωτός....
το ιξώδες 20w-50 επιτυγχάνεται σε ορυκτέλαιο "φρέσκο" ή ανακυκλωμένο.....
δεν θυμάμαι περισσότερα από το κείμενο του Γιώργου αυτή τη στιγμή....δυστυχώς....
εδω είμαστε:
http://www.gsforum.gr/397260-post19.html

τελικά τι μου προτείνεις? μιας και σε βρίσκω γνώστη σε τόσα posts σχετικά με λάδια που έχω διαβάσει εχθές και σήμερα: στην επόμενη αλλαγή 20W-50 απλό ορυκτέλαιο?

Δηλαδή απ'όσα διαβάζω με το 100% synthetic που έχω τώρα θα αρχίσει μάλλον να μου καίει και θα θέλω συμπλήρωμα. ΟΚ, δεκτό.
Μπορώ να συμπληρώσω με 10W-40 castrol που έχω ένα δοχείο μαζί μου? Ή γενικότερα όταν σταματήσω στο βενζινάδικο τι αγοράζω για συμπλήρωμα?

ευχαριστώ προκαταβολικά!
Reply With Quote
  #312  
Παλιό 12-04-2013, 15:53
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω είμαστε:
http://www.gsforum.gr/397260-post19.html

τελικά τι μου προτείνεις? μιας και σε βρίσκω γνώστη σε τόσα posts σχετικά με λάδια που έχω διαβάσει εχθές και σήμερα: στην επόμενη αλλαγή 20W-50 απλό ορυκτέλαιο?

Δηλαδή απ'όσα διαβάζω με το 100% synthetic που έχω τώρα θα αρχίσει μάλλον να μου καίει και θα θέλω συμπλήρωμα. ΟΚ, δεκτό.
Μπορώ να συμπληρώσω με 10W-40 castrol που έχω ένα δοχείο μαζί μου? Ή γενικότερα όταν σταματήσω στο βενζινάδικο τι αγοράζω για συμπλήρωμα?

ευχαριστώ προκαταβολικά!




Ποτέ δεν ανακατεύουμε λάδια με διαφορετικό ιξώδες!!!!!!
Reply With Quote
  #313  
Παλιό 12-04-2013, 17:54
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω είμαστε:
http://www.gsforum.gr/397260-post19.html

τελικά τι μου προτείνεις? μιας και σε βρίσκω γνώστη σε τόσα posts σχετικά με λάδια που έχω διαβάσει εχθές και σήμερα: στην επόμενη αλλαγή 20W-50 απλό ορυκτέλαιο?

Δηλαδή απ'όσα διαβάζω με το 100% synthetic που έχω τώρα θα αρχίσει μάλλον να μου καίει και θα θέλω συμπλήρωμα. ΟΚ, δεκτό.
Μπορώ να συμπληρώσω με 10W-40 castrol που έχω ένα δοχείο μαζί μου? Ή γενικότερα όταν σταματήσω στο βενζινάδικο τι αγοράζω για συμπλήρωμα?

ευχαριστώ προκαταβολικά!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ δεν ανακατεύουμε λάδια με διαφορετικό ιξώδες!!!!!!
Δεν δηλώνω "γνώστης", αλλοίμονο, δεν είμαι καν μηχανικός...
Η εμπειρία μου περιλαμβάνει συγκατοίκηση με κλασσικά, με funduro, με f800, με 1150/2001, με 1200/2008 και τώρα με 1200/2010(νέος κινητήρας).
Όπου προβλέπεται χρήση ΚΑΙ ορυκτελαίου 20w-50, εγώ το χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα, η τωρινή μου μοτό έχει 40k χλμ. Καταναλώνεται δύσκολα, κοστίζει λιγότερο και το αλλάζω αυστηρά κάθε 5k χλμ.
Ποτέ δεν ανακατεύουμε τα λάδια όπως σωστά επισημαίνει ο συνάδελφος. Αν θέλεις να περάσεις από το ένα στο άλλο, το κάνεις οπωσδήποτε με αλλαγή και φίλτρου και καλό στράγγισμα του προηγούμενου....
Για να συμπληρώσω τη θεωρία, όταν προσθέτουμε λάδι δεν "ανανεώνουμε" τα παλιά λάδια. Τα καινούρια "μολύνονται" σχεδόν αμέσως και αποκτούν τα χαρακτηριστικά των παλιών, απλά έχουμε τη σωστή ποσότητα....
Επειδή κάποιος είναι "Ευρωπαίος", μη Βαλκάνιος, δεν σημαίνει ότι δεν θα προσπαθήσει να σου πουλήσει το "χειρότερο" για καλύτερο γεμίζοντας το μυαλό σου με υπερβολικές κουβέντες....ειδικά εάν αντιληφθεί ότι δεν πολυγνωρίζεις....
Reply With Quote
  #314  
Παλιό 12-04-2013, 18:36
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
άλλαξα και φίλτρο εχθές πέρα από λάδια.

θα προσπαθήσω να βρω 20-50 ορυκτέλαιο και να του το παω εγώ όταν με το καλό έρθει η ώρα για το σερβις. Αυτό είχα και παράπονο κανένα. Τουλάχιστον δεν θα τα πληρώσω "χρυσά" 80 ευρώ.

το πρόβλημα δεν είναι ότι αντιλήφτηκε ο τύπος ότι δεν είμαι γνώστης (δεν είμαι και ούτε έχω διάθεση να γίνω, γι'αυτό πάω συνεργείο και πληρώνω, αλλιώς θα άλλαζα και μόνος μου) το πρόβλημα είναι ότι οι Σουδοί πάνε με κλειστά τα μάτια και εμπιστεύονται ότι τους λένε (όχι στις μηχανές γενικά, σε όλους τους τομείς της καθημερινής ζωής).

ο λόγος που ψάχτηκα με τα λάδια που έβαλε είναι καθαρά επειδή κόστισαν ακριβά.

δεν συνεχίζω να τρώγομαι άλλο , να'στε καλά και πάντα όρθιοι!!!
Reply With Quote
  #315  
Παλιό 12-04-2013, 22:30
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

τα ορυκτελαια -δλδ τα λαδια απο αργο πετρελαιο - ειναι ειδος προς εξαφανιση αφου αντικαθιστανται απο 100% synthetic, semi synthetic, synthetic base, full synthetic κ.λ.π.
Λογω σχετικης νομοθεσιας και στις δυο ακρες του ατλαντικου τα ορυκτελαια θα εξαφανισθουν. Στην αμερικη δεν υπαρχουν πια.

Τα μεταχειρισμενα λαδια που πεταμε ανακυκλωνονται οπως παλια μεν αλλα δεν εμπλουτιζονται πια με παραγωγα απο φρεσκο αργο πετρελαιο (οπως παλια) αλλα με νεας τεχνολογιας χημικα προσθετα και βαπτιζονται ως semi synthetic, synthetic base δλδ ημισυνθετικα.
Τα 100% synthetic και full synthetic ειναι παραγωγη σε χημικο εργαστηριο χωρις ιχνος μεταχειρισμενου κι ανακυκλωμενου λαδιου.

Πριν την σχετικη νομοθεσια ''απαγορευσης'' των ορυκτελαιων ηταν πολυ δυσκολο να βρει κανεις 100% synthetic 20/50, σημερα ομως οι εταιρειες καλυπτουν και αυτο το ιξωδες σε 100% συνθετικο λιπαντικο διοτι υπαρχουν κινητηρες σαν τον μποξερ που το χρειαζεται. Το αν θα καψει λαδι ο μποξερ..... θα καψει λογω κατασξευης του αλλα το ποσο θα καψει (εφοφον ειναι σε αριστη κατασταση) εξαρταται και απο την χημικη συνθεση του 100% συνθετικου ελαιου. Το βαραντερο π.χ με το Amsoil AMO 10/40 (100% synthetic) δεν καιει γραμμαριο στα 6000κμ ενω με Motul V300 10/40 (100% synthetic) καιει 1 λιτρο καθε 800κμ και με το Motul 7100 10/40 (100% synthetic) καιει 500-700ml στα 6000km.

Για τα αεροψυκτα μποξερ της ΜπεΜβε δεν χρειαζεται να αγοραζετε μοτοσυκλετιστικα λαδια, ενα επωνυμο αυτοκινηταδικο ειναι αριστη επιλογη αφου δεν εχει να λιπανει ΚΑΙ σαζμαν.

Last edited by GeorgeP; 12-04-2013 at 22:32.
Reply With Quote
  #316  
Παλιό 13-04-2013, 23:09
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Ακριβώς έτσι, όπως τα λέει ο Γιώργος !



Είναι λάθος να λέγεται ότι <<συνθετικά = τα καίει>> γι΄ αυτό βαλε … ορυκτέλαιο !!!


Εάν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα για την διάφορα των 35-40 ευρώ παραπάνω που κοστίζουν τα συνθετικά, μην τα αλλάζεις.




Αν και στα βόρεια που είσαι θα προτιμούσα τα…


Castrol Power 1 Racing 4T : Castrol Moto
CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W-50 fully synthetic engine oil


ή τα ...
Mobil Racing 4T - 15w-50 Fully Synthetic Motorcycle Oil - 4 Litre


Reply With Quote
  #317  
Παλιό 13-04-2013, 23:24
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω είμαστε:
http://www.gsforum.gr/397260-post19.html

τελικά τι μου προτείνεις? μιας και σε βρίσκω γνώστη σε τόσα posts σχετικά με λάδια που έχω διαβάσει εχθές και σήμερα: στην επόμενη αλλαγή 20W-50 απλό ορυκτέλαιο?

Δηλαδή απ'όσα διαβάζω με το 100% synthetic που έχω τώρα θα αρχίσει μάλλον να μου καίει και θα θέλω συμπλήρωμα.
Όχι απαραίτητα …
ΟΚ, δεκτό.
Μπορώ να συμπληρώσω με 10W-40 castrol που έχω ένα δοχείο μαζί μου?OXIiiiii!!!!
Ή γενικότερα όταν σταματήσω στο βενζινάδικο τι αγοράζω για συμπλήρωμα?
Ακριβώς το ίδιο που έχει μέσα !!!
Εάν δεν βρίσκεις και υπάρχει ανάγκη για συμπλήρωμα βάζεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ίδιο ιξώδες !!!

Καλό είναι και τύπο (δηλαδή ορυκτέλαιο-ημισυνθετικό-συνθετικό).

ευχαριστώ προκαταβολικά!
Reply With Quote
  #318  
Παλιό 14-04-2013, 10:41
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

σας ευχαριστώ όλους για τις αναλυτικές απαντήσεις!!
Reply With Quote
  #319  
Παλιό 24-07-2013, 09:50
Thodoras Ο/Η Thodoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη Αττικής
Μoto: r1200gs 08
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί έκανα χθες αλλαγή λαδιών σε γνωστό εξουσιοδοτημένο των Αθηνών και μου έκανε εντύπωση πως το λάδι που μου βάλανε ήταν το Castrol Power1 10w-40...
Σε σχετική μου ερώτηση "γιατί το μάνιουαλ γράφει για 20w-50", μου απαντήσανε ότι η εταιρία άλλαξε πρακτική στα λάδια που χρησιμοποιεί...το δε r1200gs lc του 2013 μου είπανε ότι χρησιμοποιεί το ακόμα πιο ψιλό 5w-40...
Reply With Quote
  #320  
Παλιό 24-07-2013, 11:40
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thodoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί έκανα χθες αλλαγή λαδιών σε γνωστό εξουσιοδοτημένο των Αθηνών και μου έκανε εντύπωση πως το λάδι που μου βάλανε ήταν το Castrol Power1 10w-40...
Σε σχετική μου ερώτηση "γιατί το μάνιουαλ γράφει για 20w-50", μου απαντήσανε ότι η εταιρία άλλαξε πρακτική στα λάδια που χρησιμοποιεί...το δε r1200gs lc του 2013 μου είπανε ότι χρησιμοποιεί το ακόμα πιο ψιλό 5w-40...
δεν σου κάνει εντύπωση πως τα εξουσιοδοτημένα πουλάνε μόνο Castrol ???
υπάρχει κάποια συμφωνία προώθησης της συγκεκριμένης μάρκας προφανώς !!!
από την άλλη, ως γνωστόν, ο boxer καίει όλα τα λάδια άρα το συνεργείο προτιμά να αγοράσει έναν τύπο λαδιού για όλα, του έρχεται πιό φτηνά και ίσως να τα αγοράζει και σε βαρέλι για ακόμα μεγαλύτρη οικονομία ανά λίτρο (όχι ότι θα σου το πουλήσει φθηνότερα βέβαια )....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!