GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 27-01-2013, 18:35
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos-GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....
Θα σε πω το αλλο σεβομενος παντα την αποψη σου....Βεβαια αλλο προιον αλλα διαφορα επωνυμου μη επωνυμου....Σε γνωστη αλυσιδα Σ/Μ μπεικον φετες απο επωνυμη εταιρεια 3.65 ευρω.Το ιδιο προιον με την επωνυμια της αλυσιδας ΑΛΛΑ παραγωγη και συσκευασια απο την επωνυμη εταιρεια για λογαριασμο της αλυσιδας 1.65 ευρω!!!Τα συμπερασματα δικα σας!!!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 27-01-2013, 18:55
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos-GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....
Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου και μάλιστα το παράδειγμα με τα κρανοι ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

Λοιπόν θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το βιώσαμε-βιώνουμε μέσα στον χώρο μας και μάλιστα δίπλα μας με το φιλαράκι μας τον Τεο....



Σε προηγούμενο ποστ μου είχα αναφέρει το όνομα του Τεο71 και τον ξανά χρησιμοποιώ (και ελπίζω να μην τον πειράζει) ..Εχει αγοράσει την μηχανή του τον Δεκέμβριο του 08 και αυτήν τη στιγμή το κοντέρ του γράφει περίπου 220000 χιλιόμετρα +-..Ξέρω ότι ΟΛΑ τα σέρβις τα έχει κάνει σε επωνυμα-εξουσιοδωτιμενα συνεργεία της BMW βάζοντας λαδάκι που το πλήρωσε ΑΔΡΑ..........ΤΥΧΑΙΟ?????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Μηπως θα επρεπε να το δουμε λιγο ποιο σοβαρα το θεμα με τα λαδια του lidl?????
Βεβαια τα μΑχανακια δικα σας ειναι και τα κανετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ..


Θοδωρε σορυ ρε φιλε...για να ξεχρεωσω υποσχομαι την Πινδο 2 φορες πανω-κατω..
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 27-01-2013, 19:07
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου και μάλιστα το παράδειγμα με τα κρανοι ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

Λοιπόν θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το βιώσαμε-βιώνουμε μέσα στον χώρο μας και μάλιστα δίπλα μας με το φιλαράκι μας τον Τεο....



Σε προηγούμενο ποστ μου είχα αναφέρει το όνομα του Τεο71 και τον ξανά χρησιμοποιώ (και ελπίζω να μην τον πειράζει) ..Εχει αγοράσει την μηχανή του τον Δεκέμβριο του 08 και αυτήν τη στιγμή το κοντέρ του γράφει περίπου 220000 χιλιόμετρα +-..Ξέρω ότι ΟΛΑ τα σέρβις τα έχει κάνει σε επωνυμα-εξουσιοδωτιμενα συνεργεία της BMW βάζοντας λαδάκι που το πλήρωσε ΑΔΡΑ..........ΤΥΧΑΙΟ?????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Μηπως θα επρεπε να το δουμε λιγο ποιο σοβαρα το θεμα με τα λαδια του lidl?????
Βεβαια τα μΑχανακια δικα σας ειναι και τα κανετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ..


Θοδωρε σορυ ρε φιλε...για να ξεχρεωσω υποσχομαι την Πινδο 2 φορες πανω-κατω..
Castrol 20-50 τα πινει σαν νεροφιδα, τα 15-50 της BP αυτοκινητου ουτε σταγονα!!! Γιατρε μου τι να κανω?

Υ.Γ...η BMW προτεινει CASTROL !?!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 27-01-2013, 19:13
kornlaz Ο/Η kornlaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: 1200gs(2010)
Μηνύματα: 5,341
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Castrol 20-50 τα πινει σαν νεροφιδα, τα 15-50 της BP αυτοκινητου ουτε σταγονα!!! Γιατρε μου τι να κανω?

Υ.Γ...η BMW προτεινει CASTROL !?!
Λογικό αυτό που λες για τα λάδια, και εμένα το ίδιο κάνει.Γιαυτό και η BMW προτείνει τον χειμώνα το 15-50(που η μηχανή δουλεύει πιο κρύα), ενώ το καλοκαίρι το 20-50.Το μεν πρώτο είναι πιο παχύρευστο ενώ το δεύτερο πιο λεπτό
Υ.Γ.Μιλάω βέβαια για CASTROL.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 27-01-2013, 19:34
manostaz Ο/Η manostaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Λιβαδεία
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

στην τιμη των επονυμων προιοντων υπαρχει μεσα και η διαφιμιση....που κοστιζει πολλυ ακριβα...σιγουρα οταν εχεις μια μηχανη περιουσιας ενω των 10,000-15,000-20,000 ευρο δεν αξιζει να ρισκαρεις τα λαδια για να κερδισεις μεσα στο χρονο ακομη και 70 ευρο..σε φασμα 12 μηνων ειναι μηδαμινο ποσο
οχι οτι και τα υπολοιπα ειναι(πιθανον)κατωτερης αξιας
οποις θελει να ρισκαρει ας το κανει...
προσωπικα ουτε στο παπι δεν θα τα εβαζα...μια τυχον βλαβη θα μου κοστιζε πολλυ περισσοτερα...ο καθενας οπως νομιζει!!!!!
εσεις οταν βαζετε βενζινη προτιματε επωνυμα και ακριβα καυσιμα????
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 27-01-2013, 19:42
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kornlaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό αυτό που λες για τα λάδια, και εμένα το ίδιο κάνει.Γιαυτό και η BMW προτείνει τον χειμώνα το 15-50(που η μηχανή δουλεύει πιο κρύα), ενώ το καλοκαίρι το 20-50.Το μεν πρώτο είναι πιο παχύρευστο ενώ το δεύτερο πιο λεπτό
Υ.Γ.Μιλάω βέβαια για CASTROL.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 27-01-2013, 19:47
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Ρε παίδες..σκάμε σαν λαλάκες τόσα χρήματα για το τάδε αξεσουάρ..της τάδε εταιρείας..που ανάθεμα αν οι περισσότεροι από εμάς τα χρειαζόμαστε πραγματικά..(γιατί έτσι γουστάρουμε και καλά κάνουμε!) και τσιγκουνευόμαστε για το σημαντικότερο αναλώσιμο
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 27-01-2013, 19:48
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Castrol 20-50 τα πινει σαν νεροφιδα, τα 15-50 της BP αυτοκινητου ουτε σταγονα!!! Γιατρε μου τι να κανω?

Υ.Γ...η BMW προτεινει CASTROL !?!
Σωκ με το castrol ειμαι και εγω απογοητευμενος με τα TORKO ομως εχω εναν κινητηρα ποιο γλυκο(δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου) ....Ειναι να ξαναπαραγγειλω κουτα με λαδια απο Λαρισα για μενα ...Αμα γουσταρεις σΕ δινω μια αλλαγη να τα δοκιμάσεις δεν εχεις να χασεις τιποτα...Για το τσιμπημα λαδιου που λες για τα castrol δυστοιχως το εζησα και εγω και μαλιστα σε βαθμο που μου αναψε το λαμπακι στη μεση του δρομου (ευτυχώς ημουνα καμια 20ρια χλμ κοντα στο σπιτι μου και μου εφερε η γυναικα μου και συμπληρωσα)..Με τα TORKO ομως
τιποτα ,,ακομα και Δαλματικες ακτες που πηγαμε και ΔΕΝ τα ειχα αλλαξει πριν φυγω(τα ειχα περιπου 3000 χλμ και ετσι τσιγκουνευτικα ) + αλλα 3000 που ειχαμε μπροστα μας,περνοντας μαζι μου 1 λιτρο για προληπτικούς λογους το χρησιμοποιησα μεν ΑΛΛΑ χωρις να χρειαζεται....

Last edited by jtnakos; 27-01-2013 at 19:51.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 27-01-2013, 19:53
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Εχω μπει σε κατι φορουμ απο την απεναντι του Ατλαντικου και εκει να δειτε τι γινετε....Ακουγονται μαρκες που ουτε η μανα τους δεν τις ξερουν π.χ ΡΟΤΕΛΛΑ #### ψηλα και αγναντευε ενα πραμα...μια δοκιμη θα μας πεισει.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 27-01-2013, 19:55
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωκ με το castrol ειμαι και εγω απογοητευμενος με τα TORKO ομως εχω εναν κινητηρα ποιο γλυκο(δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου) ....Ειναι να ξαναπαραγγειλω κουτα με λαδια απο Λαρισα για μενα ...Αμα γουσταρεις σΕ δινω μια αλλαγη να τα δοκιμάσεις δεν εχεις να χασεις τιποτα...Για το τσιμπημα λαδιου που λες για τα castrol δυστοιχως το εζησα και εγω και μαλιστα σε βαθμο που μου αναψε το λαμπακι στη μεση του δρομου (ευτυχώς ημουνα καμια 20ρια χλμ κοντα στο σπιτι μου και μου εφερε η γυναικα μου και συμπληρωσα)..Με τα TORKO ομως
τιποτα ,,ακομα και Δαλματικες ακτες που πηγαμε και ΔΕΝ τα ειχα αλλαξει πριν φυγω(τα ειχα περιπου 3000 χλμ και ετσι τσιγκουνευτικα ) + αλλα 3000 που ειχαμε μπροστα μας,περνοντας μαζι μου 1 λιτρο για προληπτικούς λογους το χρησιμοποιησα μεν ΑΛΛΑ χωρις να χρειαζεται....

Καλα εσυ το ####σες με το λαμπακι....πανε παρε καμια husa bro
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!