GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 20-02-2010, 22:26
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasmats Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλη πληγη εξυσες φιλε μου.το προβλημα με τα συνεργεια ειναι ατελειωτο ,ειχα και εγω παρομοιο προβλημα αλλα ευτυχως ο μηχανικος μου ειναι γατος και το εφτιαξε με το ιδιο ποσο(100).ας ψαχνομαστε περισοτερο παιδια και ολο και καποιο κερδος θα εχουμε,ισως παρουν χαμπαρι και τα συνεργεια οτι ξυπνησαμε και μαθουν να σεβονται το πορτοφολι μας!
Να μην σας πω για την εμπειρία μου με το ABS όπου σε γνωστή άντιπροσωπεία μου είπαν ότι θέλω καινούργιο (Ευρώ 1.050) υποτίθεται μου το έβγαλαν εκτός λειτουργίας (όπως τους το ζήτησα) και τελικά το ABS λειτουργούσε σε χαμηλές ταχύτητες (δεν λειτουργούσε σε μεγάλες ταχύτητες) και μου το έφτιαξε φίλος με πολύ λίγο κόστος.....
Και μιλάμε για θέμα ασφαλείας!!!!Τα έχω πάρει και για το ότι με θεωρούν άσχετη (που δεν αντιλέγω ότι είμαι ) αλλά το γεγονός είναι ότι δεν σέβονται τον πελάτη και βάζουν και την ασφάλειά του σε κίνδυνο
Ας είμαστε όλοι λίγο πιο προσεκτικοί με τις λύσειςγνωστών συνεργείων.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 20-02-2010, 23:53
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

τελικα βρεθηκε λυση Μαργαριτα?
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 21-02-2010, 15:59
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

...τελικα δεν ειμα ο μονος!!!!!!!...γ....ω τα εξουσιοδοτημενα τους
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 21-02-2010, 21:57
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasmats Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα βρεθηκε λυση Μαργαριτα?
και βέβαια βρέθηκε λύση και μάλιστα πολύ καλή (σου έχω ήδη στείλει μήνυμα)

Ευχαριστώ και πάλι
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 21-02-2010, 21:58
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jbiltls Εμφάνιση μηνυμάτων
...τελικα δεν ειμα ο μονος!!!!!!!...γ....ω τα εξουσιοδοτημενα τους
Δεν είσαι ο μόνοςέτσι όπως τα λές για τα εξουσιοδοτημένα τους
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 22-02-2010, 17:01
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

κάτι από μένα

1. στα εξουσιοδοτημένα δεν είναι μαντρωμένοι όλοι οι μάστορες ή μόνο οι καλοι

2.τα εξουσιοδοτημένα δεν είναι κοινοφελή ιδρύματα, αλλά εμπορικές επιχειρήσεις σαν όλες τις άλλες. προσπαθώντας να παρουσιασουν κέρδη, μερικές φορές, όπως και σε συνεργεία μη εξουσιοδοτημένα παρατηρούνται φαινόμενα αναίτιων εγχειρήσεων και αυτό είναι εμπορική τακτική

3. στα εξουσιοδοτημένα πληρώνεις την εξειδίκευσή τους επειδή ακριβώς ασχολούνται με συγκεκριμένη γκάμα μηχανών και τους γίνονται σεμινάρια

4. σε εργασίες εξουσιοδοτημένων δίνεται εγγύηση επί της εργασίας και των ανταλλακτικών, χωρίς να χρειάζεται να πιάνεσαι στα χέρια με τον μαστρομήτσο

5. στην μπινιά που θα σου παίξουν τα εξουσιοδοτημένα κάνεις μερικές ενοχλητικές αναφορές, φαξ, ημέλια και περιμένεις την αποκαθήλωση του κυρίου και την συγνώμη του επι τάπητος

6.διαθέτουν ροπόκλειδο

7. στο κουτί του και μόνο προς επίδειξη στους άπιστους θωμάδες

προσοχή, σε εργασίες σε οποιόδηποτε συνεργείο, η απόδειξη πληρωμής αποτελεί απόδειξη εργασιών και τα ανταλλακτικά που αφήνετε που σας είναι φαινομενικά άχρηστα ανακατασκευάζονται και κάποiος επόμενος πελάτης πληρώνει τον κούκο για αηδόνι, βλέπε hall sensors!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 23-03-2010, 15:09
John1150 Ο/Η John1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1150GS 2000 , HONDA PCX 125 2012
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Αν μπορεσουμε να μαθουμε θα ειναι καλο.. και εγω προβλημα με το abs που βγαινει off .. Διαγνωση: αλλαγη μοναδας .
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 23-03-2010, 16:40
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Σαν παθων που ειμαι απο το δικο μου GS, η μοναδα κοστιζει 2200ευρω και "δεχτηκε" υποτιθεται η μαμα BMW να μου κανει εκπτωση καλης εγγυησης 50%. Ετσι πληρωσα 1100+60εργασια.

Δεν ξερω τι μπορει να παιχτηκε πισω απο την πλατη μου, αλλα οπως ειχα κανει και τοτε, ειχα ευχαριστησει τον Βασιλη (Fast&Furiοus) που εδωσε αυτη την λυση, γιατι 2200 δεν μπορουσα να δωσω και θα πηγαινα σε λυση 800ευρω για μεταχειρισμενο ανταλλακτικο (και ο Θεος βοηθος)!

Σιγουρα παιζονται πολλα πραγματα πισω απο την πλατη μας.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 23-03-2010, 16:44
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

κανεις δεν ξερει τι μας χρεωνουν δυστηχως.....
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 02-04-2010, 15:40
Jojos_X Ο/Η Jojos_X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Αρχικά να ευχαριστήσω τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν και μου πρότειναν λύσεις.

Ευχαριστώ τον Κώστα (kostas_patra) που με παρέπεμψε στο συγκεκριμένο νήμα, το Γιάννη κ τη Μαργαρίτα που, με όλη την καλή διάθεση αλληλοβοήθειας που πρέπει να υφίσταται μεταξύ των αναβατών, μου συνέστησαν δύο πιθανές λύσεις.

Ακόμα, και παρά το γεγονός ότι ασχολήθηκε ένας από τους προτεινόμενους μάστορες με τη μηχανή μου με ένα μέχρι τώρα κόστος περί των 400 ευρώ το πρόβλημα δεν έχει αρθεί. Συνεχίζω όμως την προσπάθεια με τον επόμενο μάστορα κ θα σας έχω νέα από βδομάδα.

Εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω κ να φωνάξω

Μ Ε Γ Α Λ Η Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

για κανένα λόγο μην δώσετε χρήματα προκαταβολικά παρά μόνο όταν έχει αρθεί η βλάβη ή σας έχει εξηγηθεί η μεθοδολογία της προσπάθειας που θα ακολουθηθεί διότι πιθανά μαγικά κ μυστικά ματζούνια του εκάστοτε μάστορα να καταλήξουν στο δικό μου αποτέλεσμα, δηλαδή να έχεις ένα σοβαρό κόστος χωρίς να έχεις λύση ή σε ακόμα σοβαρότερο να σας κάνουν ακόμα και περαιτέρω ζημιά στη μηχανή.

Λεπτομέρειες για τα απίστευτα που είδα μέχρι τώρα αλλά και, ελπίζω, σχετικά με την άρση του προβλήματος θα δώσω όταν βρω λύση στο δικό μου.

Κ πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που μέχρι τώρα προσπαθούν να βοηθήσουν.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!