GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 28-02-2013, 12:14
sotiris r Ο/Η sotiris r βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: KAWASAKI KLV 1000
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυκλοφορουν φημες οτι θα λαβεις μερος στη
χωματινη δεξιοτεχνια της Κυριακης στην Ερετρια!
Αν επαληθευθει η ειδηση εγω αποσυρομαι!!!!!

Γεια σου φιλαρακο.Θα τα πουμε στην πιτα.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 28-02-2013, 12:14
Astakos82 Ο/Η Astakos82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: R1200GS , DIAS
Μηνύματα: 2,219
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

σε ολους σας και ακομα ενα μεγαυτερο στον Todor....
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 28-02-2013, 12:39
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Βολτάρα με τα όλα της, μπράβο παίδες
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 28-02-2013, 16:42
barakos Yiannis Ο/Η barakos Yiannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: GLYFADA
Μoto: K1200LT
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ........LT
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 02-03-2013, 12:33
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΩΡΕ ΚΟΥΖΟΥΛΟΙ !
Εχετε πάντως, τον σωστό συνδυασμό
ΜΑΓΕΙΑ & ΤΡΕΛΛΑ ...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 02-03-2013, 13:11
kornlaz Ο/Η kornlaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: 1200gs(2010)
Μηνύματα: 5,341
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Reply With Quote
  #37  
Παλιό 02-03-2013, 13:58
Billy-Bo Ο/Η Billy-Bo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Καρδίτσα
Μoto: R1200 GS 07' - F650 ..95'
Μηνύματα: 475
Post Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από apostolosb Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να γράψω για το ταξίδι που κάναμε την Κυριακή!Ξέρετε είναι από εκείνα τα ταξίδια που απλά βλέπεις και ξαναβλέπεις τις φωτογραφίες-βίντεο και λες «ήμουν κι εγώ εκεί».
Ήταν μια όμορφη εμπειρία πραγματικά!Ουσιαστικά για τους περισσότερους ήταν ένα ταξίδι συνθηκών (όχι τόσο πολύ για τα χιλιόμετρα σιγά καμιά 400αριά και κάτι ήταν)που υποσυνείδητα θέλαμε να κάνουμε αλλά δεν το επιδιώκαμε ο καθένας για δικούς του λόγους.
Προτού ξεκινήσω, με όλο το θάρρος-σεβασμό μιας και τα υπόλοιπα παιδιά τον γνωρίζουν περισσότερο, ν’αφιερώσουμε αυτή την εκδρομή στον Γιάννη (J.T.R) που αναρρώνει αυτή την στιγμή ύστερα από ένα ατύχημα που είχε στο κλείσιμο της εκδρομής λίγα μέτρα από το σπίτι του.Περαστικά σου φίλε Γιάννη και σύντομα στη δίτροχη καλλονή.
Επισπρόσθετα να ευχαριστήσω και τους υπόλοιπους φίλους της παρέας Φώτης(Transalp),Σπύρος(Vstrom),Βαγγέλης(Africa),Εγω(Caponord),Μάνος(R1200GSA),Θάνος(R1150GSA),Χρήστος(R1200GS), Χρήστος(Τenere),Μιχάλης(800GS),Σωτήρης(K1200LT),Θοδωρής(Vstrom),Βαγγέλης(Varadero),Σωτήρης(Varadero) και Γιάννης(Africa) για την υπέροχή μέρα που ζήσαμε.




Λοιπόν η διαδρομή που ακολουθήσαμε είναι η παρακάτω:
ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΙΝΔΟ


Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Κορυδαλλός-Κρανέα-Κηπουρειό-Ζάκας-Σπήλαιο-Περιβόλι-Βοβούσα-Παναγία και πάλι πίσω.

Κακά τα ψέμματα ήταν ένα δύσκολο ταξίδι,14-15 ώρες πάνω στη μηχανή.Είχε πολύ βροχή στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής,χιονόνερο,πάγο,αρκετό χιόνι στον δρόμο και ομίχλη στηΝ επιστροφή που δυσκόλευε λιγάκι την κατάσταση σε συνδυασμό με την κούραση...
Καταπληκτική βόλτα στη φύση ..... άγρια ομορφιά !!!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 02-03-2013, 21:30
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Ήδη πήρατε μια καλή δόση από την ανάρτηση του Θάνου ΕΔΩ,
και τις απαντήσεις του Αποστόλη και του Φώτη στο παρόν θέμα.

Ας καταθέσω και εγώ την δικη μου εμπειρία, όπως έζησα και όπως είδα μέσα από τη δική μου ματιά την Κυριακάτικη βόλτα.

(λόγω το ότι γίνεται αντιγραφή από το blog μου έχω προσθέσει μαζί με τις δικές μου και κάποιες φωτογραφίες από τα παιδιά)

Μερικά πράγματα στη ζωή είναι πραγματικά ανεξήγητα...
Είμαι πάνω στη σέλα της "γριάς" μου για πάνω από 10 χρόνια και κάθε φορά, αυτό που νιώθω από την στιγμή που θα σκεφτώ μια διαδρομή ή έναν προορισμό μέχρι και την στιγμή που θα γυρίσω το κλειδί στη μίζα, είναι τόσο έντονο και μαγικό σαν να είναι η πρώτη μου φορά...

Το οδοιπορικό που θα διαβάσετε παρακάτω έχει αρκετές ιδιαιτερότητες και συγκρίνοντάς το με προηγούμενα οδοιπορικά μου ελάχιστες ομοιότητες. Θα ήταν κουραστικό να αναλύσω τι ακριβώς εννοώ, ίσως κάποιοι που παρακολουθείτε τα ταξίδια μου να καταλάβετε.


Ενναλακτικά σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τον τίτλο
"14 Νοματαίοι στα Χιονισμένα Ελληνικά Βουνά"
αλλά τελικά το
"Που Πάμε Ωρέ;"
νομίζω πως "δένει" πιο αρμονικά με την ιστορία που ακολουθεί.
Μια μικρή γεύση



Σκεφτείτε πως ανοίγετε τον λογαριασμό σας στο Facebook και στα προσωπικά σας μηνύματα διαβάζετε αυτό:
" Παλικάρια, η Κυριακή έφτασε, άντε να ετοιμαζόμαστε σιγά-σιγά.
Σας στέλνω τη διαδρομή της ημέρας. Αν έχετε οποιαδήποτε απορία έρχεστε και θα σας λυθεί .
Λοιπόν 1ο σκέλος Τρίκαλα - Κρανεά

Από εκείνο το σημείο έχουμε 2 επιλογές.
Η πρώτη είναι αυτή με περίπου 30 χιλιόμετρα χωμάτινης διαδρομής, την οποία προτείνω να ακολουθήσουμε αν και εφόσον όλα τα παιδιά που θα 'ερθουν έχουν τα κατάληλα μηχανάκια. (το κομμάτι προς Τρίκωμο δεν ισχύει)
Η εναλακτική είναι αυτή (περίπου 45 χιλιόμετρα άσφαλτος)
Στο χωριό Σπήλαιο μπορούμε να πιούμε το καφεδάκι μας. 6 χιλιόμετρα πιο μακριά υπάρχει η γέφυρα της Πορτίτσας όμως ο δρόμος είναι χωμάτινος. Προτείνω λοιπόν κάποιοι από εμάς να κατέβουν προς τη γέφυρα και αν ο δρόμος είναι καλός να κατέβουμε και οι υπόλοιποι.
Από εκεί φεύγουμε για Περιβόλι και Βωβούσα. Στο Περιβόλι στην πλατεία μπορούμε να φάμε το κατιτίς μας (ότι έχει φέρει ο καθένας μαζί του).Ακολουθούμε αυτή τη διαδρομή.
Συνεχίζοντας και με το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής μπορούμε να πάμε από εδώ (αν έχουμε χρόνο μπροστά μας)
Ή από εδώ (πιο ξεκούραστα)
Τα χιλιόμετρα πάνω κάτω είναι κοντά στα 400 (βάζω λίγα παραπάνω γιατί όλο και κάποια ####### θα κάνουμε χαχαχα)
Ο καιρός θα είναι καλός (με λίγο κρύο το πρωί και ίσως λίγη βροχούλα αργότερα)
Ραντεβού στις 8 μπροστά στο κολυμβητήριο (Ε.Ο Λαρίσης - Ιωαννίνων)
Πάρτε μαζί σας φαγητό
Το πρωινό καφεδάκι Hand made by me

Σημαντικό......Όλοι λίγο πολύ έχουμε την τρέλα μας με τις φωτογραφίες οπότε όπως καταλαβαίνετε θα υπάρξουν αρκετές στάσεις για την φωτογράφηση των " μοντέλων"
Επίσης σημαντικό......μάλλον θα είμαστε 12-15 μηχανάκια οπότε προτείνω να υπάρξει leader και σκούπα ώστε να είμαστε πιο συντονισμένοι. (δεν αναλαμβάνω τίποτα από τα δύο, θέλω να είμαι ελεύθερος για να φωτογραφίζω)

Και το πιο σημαντικό όλων......
ΦΕΡΤΕ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ"

Το συγκεκριμένο μήνυμα στάλθηκε στους:

Σωτήρης (BMW LT 1200, Βόλος)
Θοδωρής (Suzuki V-Strom 650, Βόλος)
Θάνος (BMW GS1150 ADV, Λάρισα)
Μιχάλης (BMW GS800, Λάρισα)
Μάνος (BMW GS1200ADV, Λάρισα)
Παύλος (Yamaha Super Tenere 750, Λάρισα)
Χρήστος (BMW GS1200, Λάρισα)
Γιάννης (Honda Africa Twin 750, Καρδίτσα)
Φώτης (Honda Transalp 650, Τρίκαλα)
Αποστόλης (Aprilia Caponord 1000, Τρίκαλα)
Σωτήρης (Honda Varadero 1000, Τρίκαλα)
Βαγγέλης (Honda Varadero 1000, Τρίκαλα)
Σπύρος (Suzuki V-Strom 650, Τρίκαλα)
και η αφεντιά μου

Το πρωϊ της Κυριακής λίγο μετά τις 08:00 ήρθε η απάντηση...
14 μοτοσυκλέτες από όλη την Θεσσαλία έτοιμες να ταξιδέψουν και να περιηγηθούν στις ομορφιές του τόπου μας.
Η Πίνδος για ακόμη μια φορά άνοιξε την αγκαλιά της (λίγο αγριεμένη αυτή τη φορά) και ήταν έτοιμη να μας υποδεχθεί για να μας ξεναγήσει στα πενέμορφα τοπία της.

Καθιερωμένο πλέον το πρωϊνό μας καφεδάκι χειροποίητο όπως έγραφα και στο μήνυμα.
Η αγωνία μου είχε να κάνει με το γεγονός πως ΠΑΝΤΑ ξεχνάω κάτι από τα σύνεργα και αναγκαζόμαστε να φτιάχνουμε τον καφέ μας είτε χωρίς μπρίκι (σε κεραμικές κούπες), είτε να τον πίνουμε χωρίς ποτήρια (σε κομμένα πλαστικά μπουκαλάκια), είτε σκέτο. Το σημαντικό είναι πως πάντα τον απολαμβάνουμε λίγο πριν ξεκινήσουμε το οδοιπορικό μας. Αυτό δεν είναι που μετράει άλλωστε?


Με τον Σπύρο φτάσαμε σχεδόν μαζί στο σημείο συνάντησης (λίγο πριν τις 08:00)

και προσφέρθηκε να βοηθήσει στην παρασκευή του καφέ.

Καφετζήηηηηης?


(φωτογραφία Φώτη)

Έφτασεεεεεεεεε !!!

(φωτογραφία Φώτη)

Σε λίγα λεπτά άρχισαν να φτάνουν και οι φίλοι από την Λάρισα...




αλλά και τα παιδιά από το Βόλο μαζί με τον Βαγγέλη.





Reply With Quote
  #39  
Παλιό 02-03-2013, 21:32
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Επόμενοι οι Τρικαλινοί




Ο Γιάννης από την Καρδίτσα


Επόμενος ο Σωτήρης απο τον οποίο δεν υπάρχει φωτογραφία.

Αφού λοιπόν ήπιαμε λίγες γουλιές καφέ ήμασταν έτοιμοι για αναχώρηση.

Reply With Quote
  #40  
Παλιό 02-03-2013, 21:34
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Που Πάμε Ωρέ?

Ο καιρός (παρότι οι προβλέψεις λέγαν το αντίθετο) ήταν κλειστός από παντού και η απειλή της βροχής πλανόταν πάνω από τα κεφάλια μας.
Τα πρώτα χιλιόμετρα (μέχρι την Καλαμπάκα) τίποτα το ιδιαίτερο με μοναδική "όαση" την θέα των Μετεώρων που όσο πλησιάζαμε στην πόλη της Καλαμπάκας τόσο πιο επιβλητικά γινόταν.
Ακολουθούμε τον περιφερειακό προς Γρεβενά - Ιωάννινα. Στον συγκεκριμένο δρόμο έχω οδηγήσει αμέτρητες φορές και κάθε μια από αυτές είναι το ίδιο συναρπαστική.
Δρόμος με ανοιχτές, στην πλειοψηφία τους στροφές, με λίγη κίνηση και πολύ όμορφο φυσικό περιβάλλον (χαρακτηριστικό είναι το πέρασμα από το πλατανόδασος στο Μουργκάνι όπου ο δρόμος περνάει κάτω από τεράστιους πλάτανους.)
Λίγο μετά το Μουργκάνι και στην γέφυρα ο δρόμος συνεχίζει ευθεία για Ιωάννινα και δεξιά για Γρεβενά.
Ακολουθούμε τον δρόμο για Ιωάννινα και αρχίζει η διαδρομή να αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον. Ανηφορικά κομάτια, ικανοποιητική ασφαλτόστρωση, όμως μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ διότι κάποιες από τις στροφές είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες. Συνεχίζοντας το ανηφορικό κομμάτι περνάμε μέσα από το χωριό Τρυγώνα (επικίνδυνο σημείο μιας και δεν υπάρχουν πεζοδρόμια και οι κάτοικοι αναγκαστικά περπατάνε στην άκρη του δρόμου).
Ανάληψη, Κορυδαλός και πρώτη στάση για ανασυγκρότηση στηω έξοδο προς Κρενέα Γρεβενών (λίγο έξω από το χωριό Κορυδαλός).

(φωτογραφία Φώτη)

Ο δρόμος προς Κρανεά συνεχίζει ανηφορικός με μερικά πολύ σφιχτά κομμάτια (στην αρχή του) αλλά και με πολύ όμορφα περάσματα μέσα από πευκόδασος. Φεύγοντας από το σημείο της ανασυγκρότησης λίγο πιο νωρίς κατάφερα να βρω κάποιο σημείο ώστε να φωτογραφίσω την υπόλοιποι παρέα.
(Η κίνηση στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι ανύπαρκτη και τους μόνους που ίσως συναντήσετε θα είναι κυνηγοί. Η άσφαλτος σε πολύ μέτρια επίπεδα με αρκετές λακούβες και σε αρκετά σημεία με πέτρες και κλαδιά στις άκρες.)


"Για να πάρω τσιγάρα ή για χιλιάδες χιλιόμετρα..."


"Βουτηγμένοι" πλέον μέσα στο πευκόδασος άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα χιόνια δεξιά και αριστερά του δρόμου. Ο δρόμος καθαρός, η θερμοκρασία σε ικανοποιητικά επίπεδα (δεν υπήρχε θέμα πάγου) και η ομίχλη περιοριζόταν μέσα στο δάσος αφήνοντάς μας αρκετή ορατότητα.

(φωτογραφία Μάνου)

Διασταύρωση προς Καλλιθέα-Πριόνια και επιβεβλημένα στάση για να απολαύσουμε την μαγεία της στιγμής...

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!