GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 09-05-2011, 19:10
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου βάλατε ιδέες ρε παιδιά....οδηγώ και το μυαλό μου είναι εκεί..

Αν πρόκειται για αντοχή υλικού μκρότερη των αναμενόμενων πιέσεων θα είχαμε πολλά τέτοια συμβάντα. Όμως παρατηρήθηκε σε μερικά , ούτε καν δέκα από χιλιάδες που έχουν κυκλοφορήσει όπως λέει και ο φίλος teoss λίγο πιο πάνω.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 09-05-2011, 20:24
Epsime Ο/Η Epsime βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Ιλιον
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρόκειται για αντοχή υλικού μκρότερη των αναμενόμενων πιέσεων θα είχαμε πολλά τέτοια συμβάντα. Όμως παρατηρήθηκε σε μερικά , ούτε καν δέκα από χιλιάδες που έχουν κυκλοφορήσει όπως λέει και ο φίλος teoss λίγο πιο πάνω.




Μάκη αρκεί ένα περιστατικό για να σου βάλει ιδέες στο μυαλό…πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου. Επίσης δεν ξέρεις πόσα περιστατικά δεν αναφέρθηκαν πουθενά ή πόσα δεν μπόρεσαν ή δεν ήταν δυνατόν να αναφερθούν….
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 09-05-2011, 21:35
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

καταρχήν επειδή εχω τρέξιμο σήμερα και δεν μπορώ να γράψω και πολλά,κάποια στιγμή θα εξηγήσω τι εννοώ βράσιμο κατα την χύτευση.
φυσικά και δεν είναι βρωμιά αυτές οι μαύρες κουκίδες.
έχω δει άπειρες στην ζωή μου,μιας και ο πατέρας μου είναι 55 χρόνια χύτης και εγώ την έχω κάνει για 6 χρόνια αυτήν την δουλειά
ακόμη έχει ένα μικρό χυτηριο εδώ στο χωριό που βγάζει γούστα...







όπως π.χ σπασμένες μανέτες απο φιλαράκια που δεν μπορούν να βρουν στο εμπόριο,απο κλασικές μοτό




η ιστορία με τα σπασμένα καλάμια
εννοείτε ότι είναι καραμπινάτη χαζομάρα των γερμανών!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 09-05-2011, 22:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρόκειται για αντοχή υλικού μκρότερη των αναμενόμενων πιέσεων θα είχαμε πολλά τέτοια συμβάντα. Όμως παρατηρήθηκε σε μερικά , ούτε καν δέκα από χιλιάδες που έχουν κυκλοφορήσει όπως λέει και ο φίλος teoss λίγο πιο πάνω.


Μα τι λογικη ειναι αυτη για ενα τετοιο σοβαρο συμβαν που μπορει πανευκολα να σκοτθθει καποιος??? Επειδη δηλαδη μεσα στα 1,000,000 μοτοσυκλετες συνεβηκε σε τρεις δεν μπορει να συμβει σε εστω μια απο τις υπολοιπες 997,000???? Γιατι να μην μπορει? αλαλξε η μεθοδος χυτευσης για τα υπολοιπα?

Αν διαβασετε προσεκτικα το αρθρο στο MCN (Anybody who rides an early F650GS needs to see this... - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN)...., πρωτον δεν ξεχωριζει 1,2,3,.....συμβαντα μιας κι ενα ειναι αρκετο για ανακληση ολου του πωληθεντος προιοντος για αντικατασταση!!

Γραφει λοιπον, There is no official explanation for this, but the obvious conclusion to draw is that BMW know about a situation where the the fork castings on early F650GS motorcycles were somewhat marginal in their robustness, but chose to fix the fault in new production without recalling the older bikes.’’

Κοινως το ξερανε αλλα προτιμησαν να παρολιγο σκοτωθει καποιος.

Μηπως διαβασε κανεις την απαντητικη επιστολη της BMW προς την NHTSA που της λεει οτι δεν δινει πληροφοριες διοτι ''αυτα ειναι εμπιστευτικα θεματα????''

Μπορει αυριο, απο το 2002 μεχει σημερα, να ειναι ενας απο εμας ο επομενος.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 09-05-2011, 22:33
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Μπορει αυριο, απο το 2002 μεχει σημερα, να ειναι ενας απο εμας ο επομενος.

Μπράβο ρε Γιώργο μου έκανες τώρα την καρδιά περιβόλι..
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 09-05-2011, 23:30
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι βρωμιές (κόκκοι) και όχι τρυπούλες.



Μιλάμε για 4 επιβεβαιωμένα στις ΗΠΑ, και αλλά 3-4 στην Ευρώπη, σε 10 χρόνια κυκλοφορίας αρκετών χιλιάδων μότο…

Πλάκα με κάνεις ;
εσύ δηλαδή αυτό θα απαντούσες σε κάποιον που έφαγε τα μούτρα του
Φίλε είσαι άτυχος, πάρε κανένα λαχείο ;;;
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 09-05-2011, 23:31
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Epsime Εμφάνιση μηνυμάτων


Μάκη αρκεί ένα περιστατικό για να σου βάλει ιδέες στο μυαλό…πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου. Επίσης δεν ξέρεις πόσα περιστατικά δεν αναφέρθηκαν πουθενά ή πόσα δεν μπόρεσαν ή δεν ήταν δυνατόν να αναφερθούν….
Συμφωνώ Κώστα αλλά τι να κάνουμε? Να μείνουμε με την ανησυχία μην μας σπάσει κάνα πηρούνι.."χτύπα ξύλο".

Από την άλλη δεν δικαιολογώ τα συμβάντα αυτά.
Είναι επιεικώς απαράδεκτα
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 09-05-2011, 23:35
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
παλιο και εχει συζητηθει σε αλλο θεμα!!
Πού έχει συζητηθεί;

Εγώ το βρήκα διαβάζοντας στο φόρουμ μας για ένα ατύχημα στην Αθήνα, με αυτοκίνητο όπου η μοτοσυκλέτα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα, ενώ το αυτοκίνητο απλά γρατζουνίστηκε στο πίσω φτερό (δεν μπορώ να βρώ με τίποτα που ήταν το post)!!


Eγώ πάντως το λέω, μου έχει χαλάσει η διάθεση όπως και των ομοίων κατόχων αυτού του μοντέλλου γιατί, δεν είναι ούτε κόμπλερ, ούτε αντλία νερού, είναι δυνητικά θανατηφόρο.

Aν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, καλό θα ήταν να βοηθήσει ή έστω μια γνώμη για το πως να προληφθεί μια τέτοια κατάσταση...
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 09-05-2011, 23:42
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Apirathos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού έχει συζητηθεί;

Εγώ το βρήκα διαβάζοντας στο φόρουμ μας για ένα ατύχημα στην Αθήνα, με αυτοκίνητο όπου η μοτοσυκλέτα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα, ενώ το αυτοκίνητο απλά γρατζουνίστηκε στο πίσω φτερό (δεν μπορώ να βρώ με τίποτα που ήταν το post)!!


Eγώ πάντως το λέω, μου έχει χαλάσει η διάθεση όπως και των ομοίων κατόχων αυτού του μοντέλλου γιατί, δεν είναι ούτε κόμπλερ, ούτε αντλία νερού, είναι δυνητικά θανατηφόρο.

Aν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, καλό θα ήταν να βοηθήσει ή έστω μια γνώμη για το πως να προληφθεί μια τέτοια κατάσταση...

Mε το συμπάθειο αλλά εδώ σηκώνει μαντινάδα....
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 09-05-2011, 23:43
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Μα τι λογικη ειναι αυτη για ενα τετοιο σοβαρο συμβαν που μπορει πανευκολα να σκοτθθει καποιος??? Επειδη δηλαδη μεσα στα 1,000,000 μοτοσυκλετες συνεβηκε σε τρεις δεν μπορει να συμβει σε εστω μια απο τις υπολοιπες 997,000???? Γιατι να μην μπορει? αλαλξε η μεθοδος χυτευσης για τα υπολοιπα?

Αν διαβασετε προσεκτικα το αρθρο στο MCN (Anybody who rides an early F650GS needs to see this... - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN)...., πρωτον δεν ξεχωριζει 1,2,3,.....συμβαντα μιας κι ενα ειναι αρκετο για ανακληση ολου του πωληθεντος προιοντος για αντικατασταση!!

Γραφει λοιπον, There is no official explanation for this, but the obvious conclusion to draw is that BMW know about a situation where the the fork castings on early F650GS motorcycles were somewhat marginal in their robustness, but chose to fix the fault in new production without recalling the older bikes.’’

Κοινως το ξερανε αλλα προτιμησαν να παρολιγο σκοτωθει καποιος.

Μηπως διαβασε κανεις την απαντητικη επιστολη της BMW προς την NHTSA που της λεει οτι δεν δινει πληροφοριες διοτι ''αυτα ειναι εμπιστευτικα θεματα????''

Μπορει αυριο, απο το 2002 μεχει σημερα, να ειναι ενας απο εμας ο επομενος.

Δεν ξέρω αν θα ξανασυμβεί παρόμοιο περιστατικό.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγα τα περιστατικά που προέκυψαν σε σχέση με τις συνολικές πωλήσεις αυτό όμως δεν με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι σφάλμα και ευθύνη της εταιρίας.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!