GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 12-02-2010, 11:33
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από droggitiszak Εμφάνιση μηνυμάτων
...προχτές έλαβε κλήση ένας φίλος (αμαξάτος) από τον Ιούνιο ,επειδή πήγαινε γρήγορα στην Αττική οδό... αυτές οι κάμερες λειτουργούν και για τα μηχανάκια νομίζω... προσοχή!

α! να μην ξεχάσω ! 340 γιούρια , αφαίρεση διπλώματος κ τα σχετικά !
Υπάρχει μία νοοτροπία ή μου φαίνεται; Οι μηχανόβιοι όταν μιλάνε για ταχύτητες θεωρούν ότι εξαιρούνται του ΚΟΚ. Ετσι απλά θα το 200ρισω στην Αττική Οδό και στα αρ$%*ια μου.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 12-02-2010, 14:36
egine1 Ο/Η egine1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kallithea
Μoto: BMW GS 1200 ADV 2008
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

Εγβ γενικα δεν τρεχω σχεδον καθόλου απλα επιδι το πιρα τορα το μηχανάκι θελω να το δοκιμάσω...αν δεν το είχα τρεξι τοσο δεν θα εβλεπα οτι θελει ζιγοστάθμιση και μπόρι και ακτινολόγιση...
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 12-02-2010, 14:37
egine1 Ο/Η egine1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kallithea
Μoto: BMW GS 1200 ADV 2008
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

τορα αν μου ερθει κλίση στο σπιτι θα ειναι μα^%%^#α....
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 12-02-2010, 14:44
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

Φίλε μου δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, απλά ήσουν η αιτία με τα γραφόμενά σου για να πώ την γνώμη μου. Κάτι ακόμη, έχω την εντύπωση ότι αν ένα ελαστικό χρειάζεται ζυγοστάθμιση φαίνεται/ αισθάνεται με μικρότερη ταχύτητα π.χ. 70-80χλμ/ώρα
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 12-02-2010, 15:00
egine1 Ο/Η egine1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kallithea
Μoto: BMW GS 1200 ADV 2008
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

τη να σου πω εγω παντοσ το ενιοσα καλιτερα το μηχανακι..τορα δεν χέρω αν σε περισοτερα χλμ θα αρχισει να τρέμι πάλι...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 15-02-2010, 17:36
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από egine1 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπα και πρίν πιγα και εκανα ζιγοσταθμιση για αρχη και τορα που γίρναγα το πατισα λιγο στη συγγρου παλι και το πιγα 180 και δεν μου ετρεμε καθόλου μιποσ εφιαξε και ιθελε απλα ζιγοστάθμιση?ο λαστιχασ μου ειπε οτι λιπαν 50 γραμαρια απο τη ζαντα και εωαλε ενα αντιβαρο....

Ετσι ντε, ξεκινα ειπαμε απο τα απλα και φθηνα !


[QUOTE=egine1;125726]τη να σου πω εγω παντοσ το ενιοσα καλιτερα το μηχανακι..τορα δεν χέρω αν σε περισοτερα χλμ θα αρχισει να τρέμι πάλι...[/QUOTE]

Δοκιμασε το και στα 200 αφου επιμενεις, απλα για να σου φυγει τελειως απο το μυαλο σου !
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 15-02-2010, 23:31
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Arrow Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από egine1 Εμφάνιση μηνυμάτων
τη να σου πω εγω παντοσ το ενιοσα καλιτερα το μηχανακι..τορα δεν χέρω αν σε περισοτερα χλμ θα αρχισει να τρέμι πάλι...
Οχι δεν θα τρέμει αυτό ήταν, ήθελε ζυγοστάθμηση...
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 17-02-2010, 08:42
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

Το τρέμουλο του τιμονιού... (ειδικά στα πολλά χιλιόμετρα) μπορεί να είναι από λόγους που ούτε καν φαντάζεστε! Και λέω στα πολλά χιλιόμετρα, διότι αν ήταν τρέμουλο από ζυγοστάθμιση, θα συντόνιζε πιο έντονα και σε λιγότερα χιλιόμετρα. Δεν χρειάζεται να πιάσεις 200 για να δεις ότι έχεις θέμα ζυγοστάθμισης δηλαδή!

Όπως ειπώθηκε και από άλλους, το "ψάρεμα" του τιμονιού, δεν είναι πάντα αποτέλεσμα ενός στραβού τροχού, αλλά πολλές φορές το πρόβλημα έγκειται στο πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας.
Ένα υπερβολικά μαλακό αμορτισέρ, στα πολλά αυτό κάνει.
Ένα αμορτισέρ με υπερβολικά χαμηλή απόσβεση επαναφοράς, αυτό κάνει.
Και φυσικά, ένα "τελειωμένο" αμορτισέρ κάνει πάλι το ίδιο.

Ένα πολύ απλό αίτιο που κάνει το τιμόνι να "ψαρεύει" (και που ίσως λίγοι το γνωρίζουν αυτό), είναι το μπουφάν μας! Μη σας φαίνεται καθόλου παράξενο!
Ένα φαρδύ μπουφάν (ειδικά στα χέρια) κάνει το τιμόνι της μοτοσυκλέτας να "ψαρεύει" στα πολλά χιλιόμετρα, γι' αυτό στα μπουφάν (γκορντούρες συνήθως) υπάρχουν ιμάντες για να σφίγγεις τα μανίκια.
Αυτό μπορείς εύκολα να το καταλάβεις, όταν την ώρα που σου ψαρεύει το μηχανάκι στα πολλά, δοκιμάσεις να μην κρατάς τα γκριπ σφιχτά, αλλά να τα κρατάς πολύ απαλά. Ίσα που να τα αγγίζεις δηλαδή. Αν σταματήσει το τρέμουλο, τότε άλλαξε μπουφάν γιατί το πήρες μεγάλο

Οπότε φίλε μου, προσπάθησε να θυμηθείς όταν το πρωτοείδες το φαινόμενο, αν ήσουν με διαφορετικό μπουφάν, απ' ότι ήσουν τώρα που ξαναδοκίμασες και σου φάνηκε ότι έστρωσε.

Για μένα βέβαια, η ζυγοστάθμιση δεν προκαλεί "ψάρεμα" του τροχού και κατά συνέπεια του τιμονιού, αλλά προκαλεί αναπηδήσεις. Δηλαδή νιώθεις ένα τρέμουλο, αλλά το τιμόνι δεν "ψαρεύει" δεξιά/αριστερά.Κι αυτό συμβαίνει, διότι οι δυνάμεις είναι εγκάρσιες ως προς τον άξονα του τροχού. Εκτός κι αν δεν είχες "ψάρεμα" του τιμονιού και δεν το κατάλαβα από τα λεγόμενά σου. Άλλο το "ψάρεμα" που σου πάει το τιμόνι δεξιά αριστερά, κι άλλο το εγκάρσιο τρέμουλο που όμως δεν σου "ψαρεύει" το τιμόνι.

Τώρα, αν νομίζεις ότι ντε και καλά θες ακτινολόγιση, υπάρχει ένα παλικάρι (και BMW οwner) που κάνει ακτινολόγιση σε BMW.
Το τηλ είναι 6940536518 Θανάσης (διεύθυνση δεν την ξέρω ακριβώς, αλλά όποιος θέλει παίρνει ένα τηλ και την μαθαίνει. Kάπου στην Πλ.Μπουρναζίου είναι στο Περιστέρι.)

Είναι γνωστός μου από παλιά και πρόσφατα που συναντηθήκαμε, μου είπε πως άνοιξε μαγαζί.

Για όσους πήγαιναν στο παλιό "Λαστιχάδικο" στην Μιχαλακοπούλου, ίσως τον ξέρουν. Δούλευε εκεί παλιά.

Τώρα... πόσα παίρνει και τι δουλειά κάνει,... θα σας γελάσω, διότι δεν έχω κάνει κάτι σε αυτόν.
Επίσης κάτι σημαντικό. Όποιος θέλει να πάει για ακτινολόγιση, βγάζει μόνος του τον τροχό και τον πάει. Αυτός, δεν τους βγάζει πάνω από τα μηχανάκια. Το γιατί δεν το ξέρω... ίσως δεν έχει χώρο.

Last edited by ALX; 17-02-2010 at 08:44.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 17-02-2010, 16:42
egine1 Ο/Η egine1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kallithea
Μoto: BMW GS 1200 ADV 2008
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΣΗ...

ευχαριστβ φιλε μου για της πλιροφορίες..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΧΑΡΤΗΣ GPS ΓΙΑ .......? LEADER Πλοήγηση - Hardware και Software 3 13-08-2009 07:56
ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ BMW F 650 GS arxaiologos Φροντίδα 8 26-06-2009 22:07
ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.......... Alext Χιούμορ 7 20-06-2009 19:43
Y-PIPE ΓΙΑ R1150GS MIKEVIII Ζήτηση 13 03-06-2009 14:26
ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ;;;;;;;;;;; manro Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 1 29-04-2009 06:02


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!