GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 09-11-2011, 16:10
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Το τοπίο ακόμα γυμνό και η ζέστη έντονη. Ανοίγουμε λίγο το γκάζι για να δροσιστούμε...



....και γρήγορα φτάνουμε στην κορυφή στα 550 μέτρα. Επαναλαμβάνω, προσοχή στα ζωντανά που κινούνται στο δρόμο χωρίς επίβλεψη. Ειδικά τα μεσημέρια, στις τυφλές στροφές με σκιά, είναι άφθονα!

Reply With Quote
  #42  
Παλιό 09-11-2011, 16:12
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Ανοίγεται μπροστά μας το οροπέδιο της Ανώπολης. Μια και βρεθήκαμε επιτέλους σε αυτήν την απόμερη γωνία της Κρήτης λέμε να εξερευνήσουμε κάθε δρόμο που υπάρχει εκεί. (έτσι λέγαμε αλλά θα χρειαστούμε άλλο ένα διήμερο τελικά). Πρώτος αδιέξοδος χωματόδρομος αυτός εδώ. Παρακάτω έδειχνε ο δορυφόρος πως προχωράει μονοπάτι προς το Λουτρό.




Περνάμε μέσα από τα σοκάκια του μικροσκοπικού χωριού Καμπιά...




...και συνεχίζουμε σε κακοτράχαλο χωματόδρομο. Μπροστά μας άφθονα μελίσσια (κλείστε τις ζελατίνες στα κράνη! ) και αμέσως μετά ο γκρεμός! Στο βάθος η Γαύδος, το νοτιότερο σημείο της Ελλάδος και της Ευρώπης ενώ στον ουρανό μας τριγυρίζουν διάφορα αρπακτικά. Εντύπωση μου έκανε πως σε όλη την περιοχή συνεχώς έβλεπα γεράκια και αετούς σε αριθμούς λες και ήταν χελιδόνια. Άγρια και εν πολλοίς αμόλυντη φύση.




Reply With Quote
  #43  
Παλιό 09-11-2011, 16:12
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Ο δρόμος γρήγορα τελειώνει σε μία στάνη. Η θέα σου κόβει την ανάσα αλλά μόνο η Κική μπορεί να την απολαύσει. Δεν ξέρω αν φαίνεται, ο δρόμος πάντως ήταν μάλλον απαιτητικός και οι πέτρες μου κλωτσούσαν συνεχώς το τιμόνι, κτυπούσαν την ποδιά και μία με κοπάνησε στο καλάμι (ευτυχώς φορούσα κατάλληλες μπότες), μην αφήνοντας μου περιθώρια εφησυχασμού. Σε κάθε ανάλογη περίπτωση ρίχνω μια κλεφτή ματιά στις γρατσουνιές της ζελατίνας που μου άφησε η τελευταία τραυματική πτώση και αμέσως συγκεντρώνομαι!




Το Λουτρό!



Φτάνουμε στη στάνη όπου ένας γεροβοσκός φροντίζει τα ζώα του. Ευγενικά μας ενημερώνει πως ο δρόμος σταματάει εκεί, οπότε δεν καθόμαστε καθόλου, χαιρετάμε και φεύγουμε.



Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα αυτή η αγριάδα του τοπίου, ο γκρεμός σε συνδυασμό με το απέραντο γαλάζιο κάτι μου κάνει...

Reply With Quote
  #44  
Παλιό 09-11-2011, 16:14
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Κι εδώ το πρώτο χωμάτινο βίντεο της εκδρομής που τραβήχτηκε κατά το ανέβασμα...
Αξίζει να προσέξετε το τοπίο όσο περνάμε. Βουνό αριστερά ενώ δεξιά η θάλασσα απλώνεται αρκετές εκατοντάδες μέτρα χαμηλότερα.


Reply With Quote
  #45  
Παλιό 09-11-2011, 16:17
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Ανεβαίνουμε στην άσφαλτο για λίγα μέτρα και στρίβουμε σύντομα πάλι αριστερά. Επόμενος στόχος η κορυφή του λόφου που βλέπει πάλι στο Λουτρό. Άσφαλτος αυτή τη φορά. Όπως πάντα χαιρετάμε όλο το ντόπιο στοιχείο, ειδικά αν είναι οι κοπελιές του χωριού...
Προσοχή σε αυτό το θέμα γιατί οι άνθρωποι σε αυτά τα μέρη είναι ντόμπροι αλλά δε σηκώνουνε μαγκιές. Σεβασμός λοιπόν και μην ξεχνάμε πως εμείς εισβάλουμε στο χώρο τους!




Κάμπος Ανώπολης με θέα δυτικά.



Φτάνουμε σε ένα μικρό πλάτεμα όπου σταματάει ο δρόμος και ξεκινάει μονοπάτι για Λουτρό. Γενικά σε όλη την περιοχή έχει πάρα πολλά μονοπάτια για περιπατητές. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο πως 9/10 τουρίστες που συναντήσαμε (21-22/5/2011) ήταν με ορειβατικά μποτάκια. Στην κοντινή κορυφή υπάρχει το εκκλησάκι της Αγίας Αικατερίνης. Ο Γιάννης βαριότανε αλλά εγώ με την Κική είπαμε να κάνουμε μια μικρή ανάβαση μέχρι πάνω.

Reply With Quote
  #46  
Παλιό 09-11-2011, 16:19
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Η ανάβαση σύντομη και ξεκούραστη. Αξίζει αν περάσετε από εκεί. Υπάρχει και τμήμα παλαιού παρατηρητηρίου από όπου βλέπανε στο πέλαγος για τυχόν πειρατές.




Στα βόρεια φαίνεται ο κάμπος, τα χωριά και τα Λευκά Όρη…





Και στα νότια η θάλασσα και ο γκρεμός... Τέρμα κάτω, το Λουτρό!








Ζουμ σε ένα από τα πολλά αρπακτικά που είδαμε στην περιοχή.






Ούτε ο Γιάννης έμεινε ανενεργός όσο καθόταν κάτω στον ήλιο.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 09-11-2011, 16:25
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Μέχρι λοιπόν να κατέβουν οι ορειβάτες μας τράβηξα κι εγώ κάποιες φωτογραφίες...


(Κλικάροντας ανοίγει σε κανονικό μέγεθος)






(Κλικάροντας ανοίγει σε κανονικό μέγεθος)


Reply With Quote
  #48  
Παλιό 09-11-2011, 16:25
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Ποιος θα μου πει τι είναι αυτό που βρήκε; Και δεν είναι η μόνη φορά που βρίσκαμε αντίστοιχα εξαρτήματα... Όπως είπαμε, όχι μαγκιές στα ορεινά της Κρήτης και δε θα έχετε πρόβλημα!





Η διαδρομή από Χώρα Σφακίων μέχρι το ναό πάνω από την Ανώπολη. (Με μπλε η άσφαλτος, με καφέ οι χωματόδρομοι)

Reply With Quote
  #49  
Παλιό 09-11-2011, 16:28
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Τέλος όμως στα φλώρικα κομμάτια.


Καιρός να σοβαρευτούμε και να ξεκινήσουμε στο βασικό κομμάτι της διαδρομής μας. Ένας χωματόδρομος αγνώστου ποιότητας ξεκινάει από τον κάμπο και σκαρφαλώνει για πολλά χιλιόμετρα μέχρι πολύ ψηλά στα Λευκά Όρη. Το πόσο ψηλά πάει αναμένεται να το ανακαλύψουμε, αλλά οπωσδήποτε πάνω από τα 2000 μέτρα !

Η συνέχεια από αύριο...
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 10-11-2011, 17:35
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος, 21-22 Μαΐου 2

Να ευχαριστήσω και εγώ από τη μεριά μου όσους γράψανε καλά σχόλια, παρατηρήσεις ή μαντινάδες. Ο λόγος που βάζουμε αυτό το ταξιδιωτικό σε συνέχειες είναι γιατί ακόμα δε το έχουμε 100% τελειωμένο αλλά και γιατί νομίζω πως λόγο μεγέθους θα είναι πιο ευχάριστο να διαβάζετε σε δόσεις.


ΥΓ: Δραματική φωτογραφία γκρεμού δυστυχώς δεν έχουμε αυτή τη φορά. Εκλιπαρώ τη συγνώμη σας. Από την άλλη, όλη την ώρα δίπλα σε γκρεμούς ήμασταν

ΥΓ2: Από Κική προς Princess: Αν προσέξεις στο δεύτερο βίντεο που περνάμε το φαράγγι με τα τούνελ, είμαι όρθια και γυρνάω πίσω. Εκεί ο Νίκος πήγαινε πολύ προσεκτικά και ο#### γιατί είναι λίγο δύσκολο. Στα κανονικά όμως, με τόσες δύσκολες βόλτες που έχουμε κάνει έχουμε μάθει ο ένας τον άλλον. Εξάσκηση λοιπόν!

Last edited by Markas; 10-11-2011 at 17:36.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
τριξιμο ειναι φυσιολογικο? squad Τεχνικά θέματα διάφορα 18 01-11-2011 21:54
Έκτακτη τσιπουρο-μεζεδο-κατάσταση στα Χανια 18/8/2011 !!! CPretenteriS Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 54 20-08-2011 03:26
To GS Forum στα βουνά της Ορεινής Κορινθίας 25 & 26 Ιουνίου 2011 Arkas Χωμάτινες εξορμήσεις 46 27-06-2011 18:15
[ΚΡΗΤΗ] ΘΡΥΠΤΗ ;;;;;; (Μία συμπαραγωγή Markas και Yns) Markas Χωμάτινες εξορμήσεις 39 01-02-2011 00:21
Κρήτη: ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ (Μια συμπαραγωγή από Markas και yns) Markas Χωμάτινες εξορμήσεις 62 16-01-2011 03:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!