GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ζήτηση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 30-08-2011, 15:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Παίδες τι 'ν' αυτά που λέτε;;; Δεν χαλάνε οι άξονες στα 100.000 χλμ! Ούτε καν φθορά αξιοσημείωτη έχουν υποστεί. Το μέταλλο για να "κουραστεί" πρέπει να καταπονηθεί αρκετά με θερμοκρασίες υψηλές. Στις θερμοκρασίες που λειτουργεί ο άξονας και στο λαδάκι που κολυμπάει όταν κάνει γύρω γύρω, ζει περισσότερο από εμάς. Εκτός αν τον ζεστάνεις πολύ και του κόψεις το λαδάκι. Τότε λιώνει σα βούτυρο.

Έχω άξονες πάνω σε μηχανές BMW που έχουν 60ρίσει σε χρόνια, με άπειρα χιλιόμετρα και ούτε καν έχω διανοηθεί να τους αλλάξω. Ούτε και μας έχει κάποιο περιορισμό σε αυτό ο κατασκευαστής.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 30-08-2011, 15:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
η εμπειρία μου στα BMW λέει ότι κάπου σε κάποια προτεινόμενη οδηγία θα λέει κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις κάποια "στελέχη" της μηχανής για λόγους εύρρυθμης λειτουργίας της...

ωχ ωχ......!! το κοστος της προληπτικης ιατρικης για την ευρρυθμη λειτουργια του οργανισμου....αυτο φοβαμαι....προληπτικα!!

Που ακουστηκε να πρεπει να αλλαζονται ''προληπτικα'' στελεχη της μηχανης........!!!!!
Δηλαδη ξερουν οτι ειναι μαπα ¨η τα κατασκευαζουν μαπα ωστε μεσα απο την προληπτικη ιατρικη να αποσβεσουν το κοστος των ''good will-εγγυησεων? Αλλο παλι και τουτο!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 30-08-2011, 15:29
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ ωχ......!! το κοστος της προληπτικης ιατρικης για την ευρρυθμη λειτουργια του οργανισμου....αυτο φοβαμαι....προληπτικα!!

Που ακουστηκε να πρεπει να αλλαζονται ''προληπτικα'' στελεχη της μηχανης........!!!!!
Δηλαδη ξερουν οτι ειναι μαπα ¨η τα κατασκευαζουν μαπα ωστε μεσα απο την προληπτικη ιατρικη να αποσβεσουν το κοστος των ''good will-εγγυησεων? Αλλο παλι και τουτο!!
Παραφέρεσαι Γιώργη........
δεν μπορώ να απαιτώ να έχει την ίδια πίεση το ελαστικό σωληνάκι των υδραυλικών φρένων μετά από 10 χρόνια χρήσης έστω κι αν αλλάζω τα υγρά κάθε 2 χρόνια......κάπου θα προτείνει ο Γερμανός μια αλλαγή προληπτικά για παν ενδεχώμενο...........
το κάνουν κι άλλοι αυτό ???? δεν ξέρω, ρωτάω...
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 30-08-2011, 15:30
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
... και στο λαδάκι που κολυμπάει όταν κάνει γύρω γύρω, ζει περισσότερο από εμάς. Εκτός αν τον ζεστάνεις πολύ και του κόψεις το λαδάκι. Τότε λιώνει σα βούτυρο.
Έχω άξονες πάνω σε μηχανές BMW που έχουν 60ρίσει σε χρόνια, με άπειρα χιλιόμετρα και ούτε καν έχω διανοηθεί να τους αλλάξω. Ούτε και μας έχει κάποιο περιορισμό σε αυτό ο κατασκευαστής.
Λάδι στον άξονα στεγνός είναι αφού η στεγάνωση του ψαλιδιού με το σασμάν μπροστά κ το διαφορικό πίσω είναι μόνο για να προστατεύει από χώματα, άντε να χει λίγο γράσσο στα πολύσφηνα. Όταν έλυσα το δικό μου στα 25000km για να αλλάξω προληπτικά βαλβολίνες κ να τσεκάρω ρουλεμάν, ο άξονας αλλά κ τα πολύσφηνα είχαν ίχνη επιφανειακής σκουριάς κ δεν υπήρχε ούτε ίχνος γράσσου.
Να τυχε σε μένα μόνο
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 30-08-2011, 15:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες τι 'ν' αυτά που λέτε;;; Δεν χαλάνε οι άξονες στα 100.000 χλμ! Ούτε καν φθορά αξιοσημείωτη έχουν υποστεί. Το μέταλλο για να "κουραστεί" πρέπει να καταπονηθεί αρκετά με θερμοκρασίες υψηλές. Στις θερμοκρασίες που λειτουργεί ο άξονας και στο λαδάκι που κολυμπάει όταν κάνει γύρω γύρω, ζει περισσότερο από εμάς. Εκτός αν τον ζεστάνεις πολύ και του κόψεις το λαδάκι. Τότε λιώνει σα βούτυρο.

Έχω άξονες πάνω σε μηχανές BMW που έχουν 60ρίσει σε χρόνια, με άπειρα χιλιόμετρα και ούτε καν έχω διανοηθεί να τους αλλάξω. Ούτε και μας έχει κάποιο περιορισμό σε αυτό ο κατασκευαστής.
βγαλε εναν 60αρη και μετα κανε το ιδιο με εναν 15αρη και νεοτερο.
Μετα συγκρινε μηκος, παχος, υλικο των αξονων και των γραναζιων, ειδος γραναζιων, αριθμος σημειων στηριξης του και πως (ρουλεμαν, τι μεγεθος και ποσα ρουλεμαν -κουζινετα) και τελος απλοτητα κατασκευης! Τοτε θα καταλαβεις γιατι οι 60αρηδες θα αντεξουν για αλλα 60 χρονια και οι νεοτεροι απο 15ετη ουτε 5!!!!!!!
Attached Images
File Type: jpg BMW r25 rear axle.jpg (16.4 KB, 11 views)
File Type: jpg bmw right angle gearbox 1200.jpg (20.3 KB, 11 views)
File Type: jpg BMW drive shaft 1200.jpg (15.3 KB, 10 views)

Last edited by GeorgeP; 30-08-2011 at 15:51.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 30-08-2011, 15:58
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

[QUOTE=gemara;451969]Καλώς ήρθε η μιζέρια...[/QUOTE]






Μας είχε λείψει Γιώργο....






Jefe
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 30-08-2011, 16:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραφέρεσαι Γιώργη........
δεν μπορώ να απαιτώ να έχει την ίδια πίεση το ελαστικό σωληνάκι των υδραυλικών φρένων μετά από 10 χρόνια χρήσης έστω κι αν αλλάζω τα υγρά κάθε 2 χρόνια......κάπου θα προτείνει ο Γερμανός μια αλλαγή προληπτικά για παν ενδεχώμενο...........
το κάνουν κι άλλοι αυτό ???? δεν ξέρω, ρωτάω...
Βασιλειε δεν παραφερομαι..........

Τα σωληνακια κοινως μαρκουτσια σωστα-σωστοτατα δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις οπως τις περιγραφεις.
Τα λαστιχενια μαρκουτσια δεν ειναι ακριβως μονον λαστιχενια (εχουν μεταλικο πλεγμα στο εσωτερικο τους) και θεωρητικα αν δεν τα βλεπει ο ηλιος, ο αερα και η θαλασσα ακινητα 10 ωρες την ημερα δεν θελουν ποτε αλλαγη! Και γιαυτο δεν συνισταται απο κανεναν κατσκευαστη οποιουδηποτε οχηματος (πλην αεροπλανων) η αλλαγη τους ποτε!
Αυτο που κανουν οι κατασκευαστες ειναι στο φυλλο περι συντηρησης του βιβλιου χρησης να συνιστουν περιοδικο ελεγχο στα φρενα ΓΕΝΙΚΑ κι οχι οποιαδηποτε αλαλγη σε κανεναν σημειο τους! Αυτος ο ελεγχος αν γινεται σωστα θα μαρτυρησει διαρροη (σπανιοτατα) και κυριως σκασιματα στην επιφανεια του μαρκουτσιου τα οποια με την σειρα τους θα επεκταθουν στο μεταλλικο σκελετο τους με αποτελεσμα δακρυσμα κι απωλεια υγρων! Μιλαμε για χρονια πολλααααααααα! σκεψου οτι το Χιουνται Αξεντ του '95 που διαθετω με 122000κμ δεν εχει αλλαξει ποτε μαρκουτσια και τα ελεγχω προσωπικα ο ιδιος καθε 10000κμ!!!! Παιζει ρολο βεβαια και η ποιοτητα υπαρχουν μαρκουτσια με 10ε τα 18εκατοστα υπαρχουν και μαρκουτσια με 35ε τα 18εκατοστα αυτοκινητου παντα (τα ιδια ειναι και στις μοτο). Αν το μαρκουτσι στα 3-5 χρονια θελει αλλαγη ειναι κακη ποιοτητα, στα 6-10 μεση ποιοτητα και πανω απο 10 αριστη ποιοτητα!! Στις μοτοσυκλετες βαζουν συνηθως την αριστη ποιοτητα!

Last edited by GeorgeP; 30-08-2011 at 16:06.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 30-08-2011, 16:15
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...Μιλαμε για χρονια πολλααααααααα! σκεψου οτι το Χιουνται Αξεντ του '95 που διαθετω με 122000κμ δεν εχει αλλαξει ποτε μαρκουτσια και τα ελεγχω προσωπικα ο ιδιος καθε 10000κμ!!!! Παιζει ρολο βεβαια και η ποιοτητα υπαρχουν μαρκουτσια με 10ε τα 18εκατοστα υπαρχουν και μαρκουτσια με 35ε τα 18εκατοστα αυτοκινητου παντα (τα ιδια ειναι και στις μοτο). Αν το μαρκουτσι στα 3-5 χρονια θελει αλλαγη ειναι κακη ποιοτητα, στα 6-10 μεση ποιοτητα και πανω απο 10 αριστη ποιοτητα!! Στις μοτοσυκλετες βαζουν συνηθως την αριστη ποιοτητα!
Γιώργο για μαρκούτσια μιλάμε, δεν μιλάμε για κινητήρα!!
Αλλά για να σε τιμωρήσω, δεν θα σου δώσω βόλτα το 1150...

υστ. που είσαι εσύ αγαπητέ?
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 30-08-2011, 16:34
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο για μαρκούτσια μιλάμε, δεν μιλάμε για κινητήρα!!
Αλλά για να σε τιμωρήσω, δεν θα σου δώσω βόλτα το 1150...

υστ. που είσαι εσύ αγαπητέ?
μιλησα εγω για κινητρα?????
Το 1150? καλα αν μου το δωσεις, λεω αν, να παρεις το βαραδερο μου και να με ακολουθεις, αν συμβει κατι να με τραβηξεις!! Να αισθανομαι ασφαλης Κωστα μου!!!!

Υ.Γ. ημουν στην Μανη για λιγες μερες!

Last edited by GeorgeP; 30-08-2011 at 16:36.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 30-08-2011, 16:38
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. ημουν στην Μανη για λιγες μερες!
Oι Μανιάτες είναι όλοι εκεί?
Κάπου άκουσα ότι σαν πήγες Μάνη, οι κάτοικοι εκεί, έφυγαν ...ομαδικά
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!