GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 24-07-2009, 08:43
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει καποιο σημαντικο πλεονεκτημα του αεροψυκτου μποξερ που να δικαιολογει την υπαρξη του το 2009 παρα των προφανων του "ιδιαιτεροτητων" ???
(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει)
(Καταναλωνει πολυ λαδι)
(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη)
(εχει θεματα στεγανωτητας)
(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)
(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)
Αν και σου απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω, ας δώσω κι εγώ την εκδοχή μου γι' αυτά που λες.

Σπουδαία ισχύ: Παρόλο που δεν αγοράζεις ένα trail μηχανάκι γι' αυτό το λόγο, θα έλεγα ότι είναι η μεγαλύτερη απ' όλα τα μέγκα ον οφ (εκτός του Tiger που είναι 3κύλινδρο) Εδώ δεν έχω εγώ πρόβλημα με τα 85 του 11½, θα έχει ο 1200άρης με τα 105???

Κατανάλωση λαδιού. Ναι υπάρχει... αλλά είναι αμελητέα νομίζω. Μπορεί να είναι σπαστικό να ελέγχεις κάθε τόσο, αλλά δεν είναι δα και το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου! Τα 1100 και 1150 καίγανε περισσότερο. Τα 1200 καίνε ελάχιστο.

Κούνημα μοτοσυκλέτας στις μεταβολές των στροφών. Υπάρχει και το καταλαβαίνεις ΜΟΝΟ στο ρελαντί όταν κάνεις ξερογκαζιές από το νεκρό. Που το πρόβλημα?

Στεγανώτητας??? Δε σε πιάνω.

Περισσεύει στα πλάγια της μοτό και είναι εκτεθειμένος. Καλύτερα εκτεθειμένος ο κινητήρας, παρά τα πόδια σου. Άσε που με ένα σετ κάγκελα δεν είναι εκτεθειμένος ούτε αυτός! Και να σου πω και το άλλο? Ποιος πιστεύεις θα πάθει μεγαλύτερη ζημιά στη τσέπη του αν πέσει. Αυτός με το GS ή αυτός με το Varadero?

Ζεματάει τα πόδια το καλοκαίρι. Δεν το έχω καταλάβει ποτέ μου στα 6 χρόνια που το έχω, επειδή δεν έχω οδηγήσει ποτέ μοτοσυκλέτα με λιγότερα ρούχα από ένα τζιν. Κάποτε όταν το έκανα, ήταν πριν 20 χρόνια, όταν ήμουν πιτσιρικάς και δεν ήξερα τι πάει να πει "ασφάλεια" πάνω στη μοτό.



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων

H τελευταια δειχνει να επιμενει σε ενα σχεδιο που εχει εγκαταλειφθει απο ολους τους υπολοιπους. Μη εχοντας λοιπον διαβασει καποιο σπουδαιο προσον του μποξερ εναντι των αλλων τυπων κινητηρα, αναρρωτιεμαι αν μου εχει διαφυγει κατι (και πιστεψτε με εχω διαβασει προσεκτικα καμποσα νηματα στο φορουμ).

Ροπή από το ρελαντί...σου λέει κάτι?
Το χαμηλότερο κέντρο βάρους σε ον οφ μοτοσυκλέτα, σου λέει κάτι?
Αλλαγή κατεύθυνσης (για πλάκα) της μοτοσυκλέτας από τη μια πλευρά στην άλλη λόγω του χαμηλού κέντρου βάρους του κινητήρα, σου λέει κάτι?
Ε ... αν δεν σου λένε τα παραπάνω κάτι... δεν χρειάζεται να το συζητάμε άλλο!


Οσο αφορα την ελλειψη ισχυος, φυσικα και δεν εννοω οτι δεν παει η μηχανη! Εννοω οτι δεν ειναι αυτος ο λογος που ο μποξερ βρισκεται σε μια κατα τα αλλα τεχνολογικα πρωτοπορα μοτο εν ετη 2009!
Εξήγησα στην κόκκινη γραμματοσειρά γιατί βρίσκεται ακόμα αυτός ο κινητήρας πάνω σε μοτοσυκλέτα εν έτη 2009. Και εκτός αυτού, γιατί να μην βρίσκεται δηλαδή από τη στιγμή που είναι ανταγωνιστικός ακόμα με τους "σύγχρονους" κινητήρες των άλλων μοτοσυκλετών? (και μιλάμε για έναν κινητήρα που σχεδιάστηκε πριν 80 χρόνια ε? )

Και μια σημείωση για το Varadero. Καλό χρυσό και άγιο, αλλά αν δεν σκάσεις ένα 1000άρικο για αναρτήσεις με το που βγεις από την αντιπροσωπεία της Honda, μηχανάκι δεν έχεις! Όταν είχα οδηγήσει ένα, μου θύμισε εκείνα τα παλιά Αμερικάνικα αυτοκίνητα που όταν πατούσες φρένο και τα ακινητοποιούσες, έκαναν μισή ώρα να σταματήσουν το παλατζάρισμα!

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα του τόπικ, τα λάδια που λες ότι καις, είναι πολλά. Απορώ δηλαδή που όλα τα παιδιά σου λένε δεν είναι τίποτα. Εμένα καίει το πολύ 200ml στα 1000χιλ κι όποιος με ξέρει, ξέρει και πως την οδηγώ. Ναι... όσο το χουφτώνεις το γκάζι, αυξάνεται η κατανάλωση λαδιού, αλλά όχι πάνω από 250ml/1000χιλ (τσεκαρισμένο εδώ και 6 χρόνια στο 1150 και 130000χιλ)

Last edited by ALX; 24-07-2009 at 08:48.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 24-07-2009, 13:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX51437
..........................................................................
Απορώ δηλαδή που όλα τα παιδιά σου λένε δεν είναι τίποτα. Εμένα καίει το πολύ 200ml στα 1000χιλ κι όποιος με ξέρει, ξέρει και πως την οδηγώ. Ναι... όσο το χουφτώνεις το γκάζι, αυξάνεται η κατανάλωση λαδιού, αλλά όχι πάνω από 250ml/1000χιλ (τσεκαρισμένο εδώ και 6 χρόνια στο 1150 και 130000χιλ)
Μηχανολογικως, αξιοποιστικώς κ.λ.π. δεν ειναι τίποτε, ετσι πρέπει να ειναι παει και τελειωσε.

Ο συναδελφος gemat, αν καταλαβαινω σωστά το πνευμα του, θέλει να καταδιξει το ''βασανο'' τού να ελεγχει τα λαδια καθε λιγο και λιγάκι κι το ακομα μεγαλυτερο ''βασανο'' του να εχεις ταξιδι μπροστά σου π.χ. 3000κμ το οποιο πολυ πιθανον θα γινει δικάβαλο και σιγουρα με αποσκευές, με ταχυτητες γυρω στα 150κμ όπου όπως λες κι εσυ μια κατανάλωση 200-250ml ειναι αναμενόμενη!!
Αυτο το νουμερο αν το παρεις μεμονωμενα ειναι αμελητέο, σε ενα ταξιδι όμως 3000κμ ειναι απο 600-750ml κανθόλου αμελητέο μιας και οι γραμμες στο ματάκι ειναι 500μl αρα το λαδι κατεβαινει κατω απο το επικυνδυνο σημείο! Κιαν το παρεις απο αλλαγη σε αλλαγη η οποια θα γινεται στα μισα των συνιστωμένων χιλιομετρων ητοι στα 5000κμ εχουμε μια κατανάλωση 1000-1250ml, δηλα το 1/3 της ποσοτητας εχει καταναλωθεί, πραγμα επικυνδυνο αν εχεις ερθει απο γιαπωνεζικο αλλα κι αγχωτικό!!!

Αν δε πάμε στους ''κανω οτι λεει η ''μαμα'' κι αλλαζω λαδια καθε 10000κμ τότε 2 με 2,5 λιτρα εχουν καταναλωθει, δηλαδη τα 2/3 πράγμα που σημαινει κολλημα κινητηρα!!!!!

Αυτα δεν τα λεω εγω ο Βαραντεροκαβαλών για να θιξω τους BMWδοκαβαλωντες αλλα για να εφιστησω την προσοχη σε αυτους που δεν τα γνωριζουν αυτα ¨η εμπιστευονται την καλη τους με κλειστά ματια!!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 24-07-2009, 14:38
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Επειδή βλέπω πως το θέμα τραβάει εις μήκος να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Λογικό είναι να "πίνει λίγο λαδάκι" εφόσον τα κύλινδρα είναι με νικασίλ επεξεργασία πράγμα που στα ψηλά το "καταπίνει" το λαδάκι για τη λίπανση των πιστονιών σε άλλους πολύ σε άλλους λίγο
Να ρωτήσω κάτι ? επειδή έχουμε BMW και δεν ασχολούμαστε με άλλα μηχανάκια για δικούς μας λόγους πάει να πει πως δεν έχουμε μνήμη η δεν έχουμε καβαλήσει άλλο μηχανάκι ποτέ στη ζωή μας ?

Τώρα. όταν βγήκε το VTR1000 Όχι πως έπινε λάδι το χρέπι, αλλά το κατάπινε με τη κουτάλα ιδικά στα ψηλά που βογκούσε σαν μην πω τι εκεί να δείτε τι έπινε
*εδώ τα ψυγεία του νερού ήταν στο πλάι

Τι έχουν κάνει σε ένα Ντέρο για να μην πίνει λάδια εφόσον το ίδιο μοτέρ με το άλλο το χρέπι ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,και στις μοίρες του στροφάλου και των εκκεντροφόρων ΚΑΙ *τα ψυγεία είναι στο ίδιο σημείο
Αν βάζεις ορυκτέλαια σαε 120 τότε δεν καίει σίγουρα. ιδικά στη ζέστη είναι μια χαρά για τα τσιμουχάκια για να δούμε από τι είναι φτιαγμένοι οι οδιγοί.? βρήκαν οδιγούς να μην ξεχηλώνουν από τη θερμοκρασία ?
τα διάκενα στης βαλβίδες πόσα είναι ??
Αναροτιθούμε αυτά ΣΕ ΕΝΑ V κηνιτίρα και μετά να λέμε πως ΔΕΝ καίει λάδια
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 24-07-2009, 16:01
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα. όταν βγήκε το VTR1000 Όχι πως έπινε λάδι το χρέπι, αλλά το κατάπινε με τη κουτάλα ιδικά στα ψηλά που βογκούσε σαν μην πω τι εκεί να δείτε τι έπινε
*εδώ τα ψυγεία του νερού ήταν στο πλάι

Τι έχουν κάνει σε ένα Ντέρο για να μην πίνει λάδια εφόσον το ίδιο μοτέρ με το άλλο το χρέπι ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,και στις μοίρες του στροφάλου και των εκκεντροφόρων ΚΑΙ *τα ψυγεία είναι στο ίδιο σημείο
Αν βάζεις ορυκτέλαια σαε 120 τότε δεν καίει σίγουρα. ιδικά στη ζέστη είναι μια χαρά για τα τσιμουχάκια για να δούμε από τι είναι φτιαγμένοι οι οδιγοί.? βρήκαν οδιγούς να μην ξεχηλώνουν από τη θερμοκρασία ?
τα διάκενα στης βαλβίδες πόσα είναι ??
Αναροτιθούμε αυτά ΣΕ ΕΝΑ V κηνιτίρα και μετά να λέμε πως ΔΕΝ καίει λάδια
Τα διακενα των βαλβιδων ειναι 0,16/0,31 mm της εισαγωγης και της εισαγωγης αντιστοιχα.

Δεν ξερω ποσο λαδι εκαιγε το "χρεπι" το VTR1000F του ΄97, αλλα υπευθυνα σου λεω οτι το XL1000V του '07 δεν καιει τιποτα (χρησιμοποιω λαδια 10-40 συνθετικα). (Η διαφορα της σταθμης στο τζαμακι παραμενει στο κεντρο οταν ερχεται η ωρα να αλλαξω λαδια στα 5000 περιπου χιλιομετρα).
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 24-07-2009, 16:16
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

[QUOTE=GeorgeP;51512]........

Αν δε πάμε στους ''κανω οτι λεει η ''μαμα'' κι αλλαζω λαδια καθε 10000κμ τότε 2 με 2,5 λιτρα εχουν καταναλωθει, δηλαδη τα 2/3 πράγμα που σημαινει κολλημα κινητηρα!!!!!....
QUOTE]


Είναι υπερβολικό και ανακριβές αυτό που γράφεις. Στα GS δεν γίνεται έτσι.
Στη Βόρεια Ευρώπη που ζούσα για καιρό, μεταξύ αλλαγών λαδιών στις 10.000χλμ, δεν συμπλήρωσα ποτέ τίποτε.
Η μηχανή πολλές φορές πήγαινε με 140+ και φουλ φορτωμένη.

Μόλις την έβαλα στην Αθήνα όπου οι θερμοκρασίες είναι ψηλότερες, μου πάει γύρω στα 300 ml στα 10.000χλμ πάλι, αρκετά λιγότερο από αυτό που προβλέπει ο κατασκευαστής σαν μέγιστη κατανάλωση για τα χιλιόμετρα αυτά.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 24-07-2009, 17:10
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

ρε γαμώτο έχουν πρόβλημα οι μηχανές όσων από εμάς δεν κάνουν τα τσαλίμια που μας λέει ο Γιώργος ότι έπρεπε να μας κάνουν;

έχω απογοητευτεί
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 24-07-2009, 17:39
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων

έχω απογοητευτεί
Πάρε R1
Ε'ιναι καλό και στην κίνηση
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 24-07-2009, 22:10
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

δεν γίνεται, τους βρίζω κάθε μέρα (R1 στο κέντρο που πας μεγάλε)
άσε που η γυναίκα μου δεν θα δεχτεί ποτέ να φοράει ειδικό παντελόνι για να προσφέρει καλύτερο θέαμα στους πίσω
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 24-07-2009, 22:19
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που παίρνουν BMW και δεν ξέρουν τι αγόρασαν και πως να το συντηρήσουν. Γι αυτό βλέπω στα συνεργεία 1150 και 1200 με ανοιγμένες κεφαλές και κύλινδρα κι ας έχουν μόνο 25 - 30 χιλ χιλιόμετρα.

Όταν πας ταξίδι μεγάλο λοιπόν... φροντίζεις να έχεις μαζί σου και ένα μπουκαλάκι λάδι για παν ενδεχόμενο (στα προ 1200 τουλάχιστον). Αν δεν ξέρεις τι αγόρασες, άστο καλύτερα.... Πάρε ένα στρογγυλοφάναρο C50 που δεν παθαίνει τίποτα ότι και να του κάνεις και δεν θέλει και συντήρηση
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 24-07-2009, 23:31
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Εγω πάντως ως ξεκαβαλών το VARADERO μετα απο 9 χρόνια και καβαλών το R1200 GSA έχω να πω , επί των προηγουμένων γενικότερων σχολίων (και όχι επι των λαδοσχολίων μια που χς μόνο 1500 χιλ στο κοντέρι) ότι :

Στο BMW για κάποιο ανεξήγητο λόγο , αισθάνομαι ότι καβαλάω μηχανή πολύ ελαφρότερη απο το VARADERO (πείτε με τρελλό οκ !)
Η αίσθηση της μηχανής ειναι πολύ πιο ελαφρια΄και μου φαίνεται πολύ πιο "ευκολη" σε πάρα πολλά πράγματα

Ιδιαίτερη ζέστη απο τα κύλινδρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα και σε παρατεταμέμνη κίνηση μεσα στην Αθήνα . Πολύ ζέστη αναδυόμενη απο το μοτέρ του HONDA είχα νιώσει πολλές φορές . οπότε δεν βλέπω να ανέβηκα σε χειρότερο εργαλείο επ αυτού.

Τα λάδια του VARADERO τα τσεκάριζα ετσι κιαλλιώς για να χω την κεφαλή μου ήσυχη, οπότε το ίδιο θα κάνω και εδω.

Η μηχανή στην πορεία είναι εκοπληκτικά σταθερή και ακούει ότι και να της ζητήσω ( στροφιλίκια και λοιπά στο νησί) Το Varadero δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο πιο βαριδάκι.

Μέχρι να του ρίξω το 1000αρικάκι για να χω αίσθηση, στα εβγα απο τις στροφές ψιλοέτρεμα (όχι ότι και μετά έγινε τρένο), όπως και σε περίεργα φρεναρίσματα, ενώ τώρα αισθάνομαι μαι σιγουριά παραπάνω.

Επειδή στιο VARDERO είχα το κιτ της DYNOJET KN φίλτρο εκατμίσεις κ.λ.π. η καυτανάλωση ήταν ...κάπως. Εδώ πρός το παρόν με στρώσιμο και αστική χρήση χωρίς μεγάλες ταχύτητες είμαι περίπου στα 6,6/100 αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου , οπότε δεν τρελαίνομαι και στο μέτρημα.

Για να μην σας πρήζω η μεταβασή μου είχε τόσα πολλά σύν που ακόμα και αν χρειάζεται σε κάθε 1000 χιλιόμετρα να βάζω και κανα λαδάκι, δεν τρέχει κάστανο . ¨οπως λεει και η διαφίμηση της πιστωτικής

Λαδάκι ----> αξία 4 ευρώ

Το να έχω την πιο όμορφη μηχανή του κόσμου (για μένα και την κόρη μου τη μηχανόβια )-----> Αξία Ανεκτίμητη

οπότε ......ολα τα άλλα περισσεύουν

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση να χετε όλοι

Κώστας
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μου κλέψανε τα λάδια απο το μοτορι μου! kostas_366 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 32 30-05-2009 12:22
Τελικά κάθε πότε λάδια; NLS Τεχνικά θέματα διάφορα 9 27-05-2009 01:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!