GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 23-07-2009, 15:44
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα οτι πηγαινω με το GS παντου και καλα οχι γρηγορα...(τουλασχιστον για το χωμα που αναφερεσε)... Στην ασφαλτο δε πιστευω οτι καποιο αλλο on-off της μεγαλης κατηγοριας ειναι καλυτερα ζυγισμενο απο το GS.
Ισως ναι ισως οχι!! και καλα κάνεις και βάζεις εκεινο το ‘’....δε πιστευω....’’ αφηνοντας το 1% των πιθανοτητων περι του αντιθετου!! Διότι και στο 1150GS που ειχα και στο 1200 GS που καβάλησα το 2007 σε καποιο ταξιδι αν ηθελα να κανω διορθωσεις με τα φρενα μεσα σε στροφή και με πολλα κμ απλα ηταν πολυ δυσκολο μιας και ειχε την ταση να σηκωνεται η μοτο απο πλαγιασμενη με τους κυλινδρους κατω που ηταν και να ανοιγει την καμπυλη της στροφής!! Ασχετος με τα GS τότε στο 1150 και σε μια τέτοια περιπτωση......... βγηκα σε χωράφια!!!!!! Και ‘’κουλος’’ πιστεψε με δεν ειμαι!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην εισαι τοσο ''απολυτος'' σε οτι αφορα τα ΚΤΜ και το χωμα...
Για μενα δε παιζει ρολο το μηχανακι, αλλα ο αναβατης...
Εχω δει κουλους με ΚΤΜ να μην μπορουν να στησουν τη μηχανη τους ορθια ... και αλλα παλικαρια με Varadero και GS να τα πηγαινουν "μαλλια" σε κακοτραχαλους χωματοδρομους...
φυσικά και εν πρωτοις!!! Ολα τα άλλα ειναι....δευτερα!!!!!!!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 23-07-2009, 15:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
πέρα από τις πλάκες πρέπει να φέρω κολλητό μου με 950 εδώ, ΠΟΛΥ άνετο με τη μηχανή του (ειδικά στο χώμα), να σας πει τι σημαίνει "στρίβω με το 1200"

αν έχεις τα κότσια να πας το 9Χ0 σαν motard έχεις (πολλές) ελπίδες... αν όχι, το GS στρίβει με την σκέψη σε οποιεσδήποτε συνθήκες και το 9Χ0 το κοιτάει ο συγκεκριμένος φίλος μου στρίβει με το 1200 (θυμίζω ξανά: έχει 950) και απλώνει και το χέρι και ακουμπάει την άσφαλτο εκείνη την ώρα (και όχι δεν είναι επειδή έχει το χέρι του καραγκιόζη)
Αγαπητε NLS, ΟΝ/ΟΦΦ να στριβει με την σκεψη δεν υπάρχει και δεν μπορει να υπαρξει λογω κατασκευής των και λογω γεωμετρικων χαρακτηρηστικων εν συγκρισει με τους ειδημονες που στριβουν με την σκεψη δηλαδη τα supersport!!!!! Το οτι κάποια παλικαρια βαζουν και την τρέλα μεσα σε μια στροφη δεν σημαινει οτι δεν απαιτειται ΠΟΛΥ προσπαθεια ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑΡΡΟΣ ‘’να στριβεις και να απλωνεις το χερι και να ακουμπάει την ασφαλτο...’’. Εξάλλου αυτο δεν το κανει μονο η GS αλλα οποιοδηποτε ΟΝ/ΟΦΦ με τον Ροσσι επανω του ¨η κάποιον ‘’τυπου’’ Ροσσι αναβάτη!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή λένε τα δικά τους οι varaderoφίλοι δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχνάμε τι έχουμε
Τι εννοεις με αυτό? Τι θα πει ‘’λεμε τα δικά μας εμεις οι Βαραντερόφιλοι’’? Ειπαμε κατι που δεν ειναι αληθεια? Ειπαμε κατι που δεν το εχουν αναφερει ΟΛΟΙ οι τεσταδόροι ΟΛΩΝ των περιοδικων του κοσμου? Τι ειπαμε εμεις οι Varaderoφίλοι που εθιξε την BMW σε αυτο το νημα?
Τι σημαινει ‘’.... δεν πρέπει να ξεχνάμε τι έχουμε’’???
Εκτος κι αν θεωρεις ¨η θέλεις να πεισεις τον εαυτόν σου οτι BMW= το τελειοτερο μηχανημα στον κοσμο!!!!

Υ.Γ.1: Μηπως διαβασες τι εγραψε ο Νίκος Σπανος, αυτος ο φίλος των BMW boxer, και μελος αυτου του φορουμ νομιζω, που απο Βαραντερο πηγε σε BMW, στο προτελευταίο τευχος του ΜΟΤΟ (MEGA TEST - ΔΡΟΜΟΙ Της ΑΡΚΟΥΔΑς) για το Βαραντερο αλλα και τα αλλα μη BMW ΟΝ/ΟΦΦ για την κινηση στο χωμα? Μηπως διαβασες τι εγραψε για τους λογους που προτιμαει τα boxer by BMW αντι ενος DL1000 Strom επι παραδειγματι? Δεν εγραψε ουτε για την καπατσοσυνη των στην κινηση στο χωμα, ουτε για τα γεωμετρικα τους χαρακτηριστικα, ουτε για τα κιλά τους, εγραψε ‘’.......διότι λυνεις δενεις κινητηρα σε ελαχιστο χρόνο αν συμβει κατι και δεν εχεις αυτον τον ορυμαγδό πλαστικων να ξεμοντάρεις/μοντάρεις!!!!! Σου συνιστω, συναδελφικά παντα, να το διαβασεις!!!

Υ.Γ.2: η επισυναπτομενη φοτο ειναι για εμας τους varaderoφίλους ''για να μην ξεχναμε τι εχουμε!!!'' δεν ξερω όμως αν θα εχουμε μετά την εξοδο της στροφής!!!!
Attached Images
File Type: jpg varadero 3.jpg (95.2 KB, 32 views)

Last edited by GeorgeP; 23-07-2009 at 15:57.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 24-07-2009, 00:49
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
... στο 1200 GS που καβάλησα το 2007 σε καποιο ταξιδι αν ηθελα να κανω διορθωσεις με τα φρενα μεσα σε στροφή και με πολλα κμ απλα ηταν πολυ δυσκολο μιας και ειχε την ταση να σηκωνεται η μοτο απο πλαγιασμενη με τους κυλινδρους κατω που ηταν και να ανοιγει την καμπυλη της στροφής!! Ασχετος με τα GS τότε στο 1150 και σε μια τέτοια περιπτωση......... βγηκα σε χωράφια!!!!!! Και ‘’κουλος’’ πιστεψε με δεν ειμαι!!!
Αν καταφερνεις να κανεις διορθωσεις με πολλα χιλ. μεσα στην στροφη, φιλαρακι συγνωμη αλλα αδικησε ... μαλλον εισαι ο νεος Valentino!!!
Η μου κανεις πλακα η δεν ξερεις οτι τα GS λογω μη συμβατικων αναρτησεων αλλα λογω telelever μπορουν και στριβουν και κανουν διορθωσεις μεσα στη στροφη καλυτερα απο οποιαδηποτε αλλη μοτο της κατηγοριας του...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε NLS, ΟΝ/ΟΦΦ να στριβει με την σκεψη δεν υπάρχει και δεν μπορει να υπαρξει λογω κατασκευής των και λογω γεωμετρικων χαρακτηρηστικων εν συγκρισει με τους ειδημονες που στριβουν με την σκεψη δηλαδη τα supersport!!!!!
Εκτος κι αν θεωρεις ¨η θέλεις να πεισεις τον εαυτόν σου οτι BMW= το τελειοτερο μηχανημα στον κοσμο!!!!
Κανεις λαθος να μπαινεις σε συγκρισεις μεταξυ on-off και supersport... Δεν ειπε κανενας οτι το GS στριβει στις Σερρες καλυτερα απο to R1!
Το προβλημα πιστεψε με, δεν το εχουμε οι BMWκηδες (αν και δεν μου αρεσουν οι ταμπελες που προσπαθεις να βαλεις) εντελως φιλικα !
Ειτε θες να το καταλαβεις, ειτε οχι, το GS ειναι η ΚΟΡΥΦΑΙΑ μοτοσυκλετα στην κατηγρια του... (ανετρεξε και εσυ σε περιοδικα με megatest απο το 2004 και μετα).
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 24-07-2009, 09:52
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Υ.Γ.2: η επισυναπτομενη φοτο ειναι για εμας τους varaderoφίλους ''για να μην ξεχναμε τι εχουμε!!!'' δεν ξερω όμως αν θα εχουμε μετά την εξοδο της στροφής!!!!


μπαίνομε φέτα και βγαίνουμε γιαούρτι

Last edited by EOD-K9; 24-07-2009 at 09:53.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 24-07-2009, 10:49
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταφερνεις να κανεις διορθωσεις με πολλα χιλ. μεσα στην στροφη, φιλαρακι συγνωμη αλλα αδικησε ... μαλλον εισαι ο νεος Valentino!!!
ισως και να αγωνιζόμουν παλιότερα στο Ελληνικο πρωτάθλημα ταχυτητας και μοτο κροσσ, που ξερεις.......????? Ισως να το εχω εμφυτο μεσα μου, αλλα διορθωσεις μεσα στην στροφη και με οποιαδηποτε κμ ειμαι και μου επιτρέπει η στροφη να εχω διορθωσεις κανω και μαλιστα πολλές!!!!!!
Αν εχω παρει δηλαδη λαθος γραμμη θα με αφησω να παω στα χωράφια?????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μου κανεις πλακα η δεν ξερεις οτι τα GS λογω μη συμβατικων αναρτησεων αλλα λογω telelever μπορουν και στριβουν και κανουν διορθωσεις μεσα στη στροφη καλυτερα απο οποιαδηποτε αλλη μοτο της κατηγοριας του...
Εδω θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι κανεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ λαθος!! Και μηχανολογικα να το εξετασεις και γεωμετρικα το τελελβερ (Hossack) το οποιο η Μπεμβε το π[ληρωσε αδρα στον εφευρετη του δεν μπορει να συμεριφερθει καλυτερα, ουτε καν το ιδιο με ενα τηλεσκοπικό πιρουνι!!! Αν ηταν ετσι ολες οι αλλες εταιρείες δεν θα επενδυαν στην εξελιξη των τηλεσκοπικων (cartrdge, ειδικες επιστρωσεις οξειδίων γαι μειωση των στατικων τριβών και άλλα πολλά), δεν θα χρησιμοποιουντο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονον σε όλους τους αγωνες και η ΜπεΜβε στις προσφατες συμετοχες της στο WSB θα χρησιμοποιουσε το ελαφρυτερο τελελeβερ αντι του ακριβοτερου κατα πολύ showa στην S1000R!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις λαθος να μπαινεις σε συγκρισεις μεταξυ on-off και supersport... Δεν ειπε κανενας οτι το GS στριβει στις Σερρες καλυτερα απο to R1!
Αυτο ελειπε, θα ξεχνάγαμε κι αυτα που ξεραμε!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα πιστεψε με, δεν το εχουμε οι BMWκηδες (αν και δεν μου αρεσουν οι ταμπελες που προσπαθεις να βαλεις) εντελως φιλικα !
Εβαλα εγω καμια ταμπέλα? αποκαλεσα κανεναν BMWακια? αλλος βαζει τίτλους (varaderoφιλοι)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειτε θες να το καταλαβεις, ειτε οχι, το GS ειναι η ΚΟΡΥΦΑΙΑ μοτοσυκλετα στην κατηγρια του... (ανετρεξε και εσυ σε περιοδικα με megatest απο το 2004 και μετα).
Ειπε εγω το αντίθετο?
Τα μικρα ψεγαδια που κάποιοι αναβατες εχουν την αντίληψη και την ικανοτητα να νοιωθουν και να επισημαινουν λογω ενασχόλησς τους π.χ με τον πρωταθλητισμό στα μηχανοκινητα δεν αναιρει τον τίτλο ''κορυφαία''!!!
Εσυ αλλα και άλλοι αναβατες μπορει να μην νοιωθετε τι σημαινει ''ανοιγμα πορείας στην στροφή'', ¨''ταση να ανασηκωνεται η μοτο'' κατα την διαρκεια διορθωσεων στο apex της στροφής ¨η να μην σας εχει συμβει ποτέ διότι πατε νορμαλ και σαν λογικοι άνθρωποι και ¨η δεν εχετε παρει ποτε λαθος γραμμη, σε κ'αποιους άλλους όμως εχει συμβει με αυτο το συστημα του τελελβερ!!! κι εχει αναφερθει πολλακις σε κάποια απο αυτα τα megatest τα οποια μιλανε γαι''σταθερες γραμμες'' μεσα στην στροφή και σημαδι για το που θέλεις να παει η BMW ΠΡΙΝ την στροφή, εγω τα εχω διαβασει, εσυ???

Last edited by GeorgeP; 24-07-2009 at 10:52.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 24-07-2009, 12:51
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

δεν θέλω να μπω στη συζήτηση άλλο, ειδικά εφόσον έχουν αυξηθεί (έστω και λίγο) οι τόνοι - μόνο ένα σχόλιο

η GS, τουλάχιστον η 1200 που την πάω με ευκολία μέχρι να βρει το μαρσπιέ και ο κύλινδρος (σε δρόμους που ξέρω), ΔΕΝ ανοίγει την πορεία στη στροφή, ούτε κατά διάνοια... αντιθέτως έχω βρει πολλές φορές τον εαυτό μου να έχει ΚΛΕΙΣΕΙ την στροφή περισσότερο από όσο υπολόγιζα ακριβώς γιατί η κίνηση που είχα κάνει ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει ανοίξει την στροφή και έχω αντιδράσει αυτόματα πριν καταλάβω ότι η μηχανή είχε κάνει αυτόματα αυτό που ζήτησα

επίσης τάση να ανασηκώνεται δεν υπάρχει, απλά έτσι εκλαμβάνεται από πολλούς ή ΟΧΙ τάση να βυθιστεί

η 1200GS με τι δική μου μικρή εμπειρία είναι η μακράν πιο ουδέτερη μοτοσυκλέτα στη στροφή που έχω οδηγήσει ποτέ - συγχωρεί δε τόσα λάθη που πολλές φορές φοβάμαι ότι αν πάω ξανά σε κάτι "συμβατικό" θα κάνω εύκολα τη βλακεία και άντε μάζευε μετά (με το ASC μου "συγχωρέθηκε" πρόσφατα και ένα low-side btw)

αυτά έχω να πω - τα συμπεράσματα τα δικά σου όπως είπες Γιώργο διαφέρουν, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 24-07-2009, 14:05
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ισως και να αγωνιζόμουν παλιότερα στο Ελληνικο πρωτάθλημα ταχυτητας και μοτο κροσσ, που ξερεις.......????? Ισως να το εχω εμφυτο μεσα μου, αλλα διορθωσεις μεσα στην στροφη και με οποιαδηποτε κμ ειμαι και μου επιτρέπει η στροφη να εχω διορθωσεις κανω και μαλιστα πολλές!!!!!!
Αν εχω παρει δηλαδη λαθος γραμμη θα με αφησω να παω στα χωράφια?????
Συγνωμη τοτε κανω εγω λαθος που παρεξηγησα τις ικανοτητες σου!!! Αλλα αφου εχεις ασχοληθει κ "εσυ" με πρωταθλητισμο γνωριζεις οτι ολες οι ενεργειες (κατεβασματα-φρενα-θεση σωματος-κεφαλι κλπ) γινονται πριν την στροφη και οχι κατα την διαρκεια αυτης... Ισως να εχω την οξυδερκεια να διαβαζω την στροφη καλυτερα απο σενα και να μην χρειαζεται να κανω διορθωσεις μεσα σ'αυτη, μην ξεχνας οτι οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι Μεγαρα ή Σερρες. Επομενως εξω στο δρομο δε πηγαινουμε με τη ταυτοτητα στο στομα αλλα σεμνα και ταπεινα για να μην αγορασουμε κανενα χωραφι...



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...το τελελβερ (Hossack) το οποιο η Μπεμβε το πληρωσε αδρα στον εφευρετη του δεν μπορει να συμεριφερθει καλυτερα, ουτε καν το ιδιο με ενα τηλεσκοπικό πιρουνι!!!
Πιστεψε με εχω οδηγησει και ημουν κατοχος ιαπωνικων και αλλων ευρωπαϊκων μοτ-των, δεν ειμαι κολλημενος με το telelever της BMW...
Για μενα απλα το συστημα αυτο ειναι μια πολυτελεια εξελιξης που δεν το εχουν οι αλλες μοτ-τες. Και προσωπικα με ξεκουραζει πολυ στην on-off οδηγηση μου!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ηταν ετσι ολες οι αλλες εταιρείες δεν θα επενδυαν στην εξελιξη των τηλεσκοπικων...
Μηπως εχεις αναλογιστει το γεγονος οτι οι αλλες εταιρειες ισως δεν εχουν την τεχνογνωσια της BMW?
Ενταξει η BMW και ολοι οι επιστημονες του ειδους που πληρωνει για την εξελιξη και τεχνολογια που περναει στις μοτοσυκλετες παραγωγης της, ειναι ηλιθιοι δηλαδη και εμεις ακομα ποιο χαζοι που τα αγοραζουμε? Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μικρα ψεγαδια που κάποιοι αναβατες εχουν την αντίληψη και την ικανοτητα να νοιωθουν και να επισημαινουν λογω ενασχόλησς τους π.χ με τον πρωταθλητισμό στα μηχανοκινητα δεν αναιρει τον τίτλο ''κορυφαία''!!!
Εσυ αλλα και άλλοι αναβατες μπορει να μην νοιωθετε τι σημαινει ''ανοιγμα πορείας στην στροφή'', ¨''ταση να ανασηκωνεται η μοτο'' κατα την διαρκεια διορθωσεων στο apex της στροφής ¨η να μην σας εχει συμβει ποτέ διότι πατε νορμαλ και σαν λογικοι άνθρωποι και ¨η δεν εχετε παρει ποτε λαθος γραμμη, σε κ'αποιους άλλους όμως εχει συμβει με αυτο το συστημα του τελελβερ!!! κι εχει αναφερθει πολλακις σε κάποια απο αυτα τα megatest τα οποια μιλανε γαι''σταθερες γραμμες'' μεσα στην στροφή και σημαδι για το που θέλεις να παει η BMW ΠΡΙΝ την στροφή, εγω τα εχω διαβασει, εσυ???
Με ολη την εκτιμηση προς το γραπτο σου λογο (προσωπικα δε σε γνωριζω, αν και θα το ηθελα γιατι μου αρεσει η αντιπαραθεση ), νομιζω οτι εχεις υπερεκτιμησει τις οδηγικες σου ικανοτητες!!!
Αφου μιλας σε προσωπικο επιπεδο, δεν ειμαι ενας απλος αναβατης...ειμαι δικυκλιστης απο αποψη, απο θεμα κουλτουρας, ελευθεριας, εξαρτημενος απο τις αλλαγες του καιρου κατα την οδηγηση με τη μοτο μου... και με ολα οσα αυτα συνεπαγονται!!! Για την ιστορια δεν εχω αυτοκινητο...και ουτε ειμαι διατεθημενος να αποκτησω στο προσεχες μελλον (ειμαι κατοχος μονο δικυκλων)!!!

Επομενως γι'αυτα που νοιωθεις (λανθασμενη γραμμη στο εσωτερικο της στροφης, κατευθυνση κατα την εισοδο στη στροφη, ομαλο ελεγχο του γκαζιου-συμπλεκτη, σημειο-α αναφορας στη στροφη, σταθερη επιταχυνση, ταση ανοιγματος-βουτηγματος της μοτο, εξοδος κλπ) δεν εισαι ο μονος!!! Ολοι οσοι οδηγουν μοτο επιβαλλεται να τα γνωριζουν...
Καλο και πρεπων ειναι να τα συζητας και να μην επιδυκνειεις τις ικανοτητες σου...χαλαρωσε λιγο δεν κατεβηκα απο τον Αρη και καβαλησα την BMW...
Εχω διαβασει και εχω κανει στην πραξη με σεμιναρια -υπο ασφαλεις συνθηκες (πιστα)- πολλα περισσοτερα απο αυτα που αναφερεσε...

Ελπιζω να τα εχεις κανει και εσυ και οχι να τα εχεις διαβασει μονο... Παντα φιλικα!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 24-07-2009, 14:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θέλω να μπω στη συζήτηση άλλο, ειδικά εφόσον έχουν αυξηθεί (έστω και λίγο) οι τόνοι - μόνο ένα σχόλιο

η GS, τουλάχιστον η 1200 που την πάω με ευκολία μέχρι να βρει το μαρσπιέ και ο κύλινδρος (σε δρόμους που ξέρω), ΔΕΝ ανοίγει την πορεία στη στροφή, ούτε κατά διάνοια... ..........................................................

..........................................................................................
οταν το ξανακάνεις όπως το περιγράφεις δοκιμασε να πατησεις πισω φρένο, υποτιθεται για να διορθωσεις την πορεια σου, και θα δεις τι σημαινει ''ανοιγει την πορια της'', ''ταση να ανασηκωθεί κ.λ.π!''
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 24-07-2009, 15:23
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Γιατί πάντα καταλήγουμε στην άτυπη κόντρα GS vs Varadero;
Είπαμε... όλες οι μοτοσυκλέτες αυτής της κατηγορίας είναι οι κορυφαίες από κάθε εταιρία!
Όσον αφορά το θέμα μας... όντως, χάθηκαν τα 950/990 KTM Adv. αν και έχω 2 συγγενείς που είναι κάτοχοι των εν λόγω εργαλείων!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 24-07-2009, 16:07
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Που είναι τα KTM;

Η αντιπαραθεση αυτου του τυπου δεν εχει νοημα πιανομιζω οτι ολα αυτα τα μοντελα εχουν καλα και ασχημαο ΣΠΑΝΟΣ λεει πολλα στο TEST και καλο ειναι να μην αναφερουμαι οτι μας συμφερειτελος παντων εγω βλεπω καθημερινα αρκετα ΚΤΜ
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tι γένους είναι επιτέλους; Alext Χιούμορ 6 29-06-2009 23:52
Με τα φώτα αναμμένα θα κυκλοφορούν τα δίκυκλα!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 8 23-06-2009 17:36
Τι είναι GPS Black_Shadow Πλοήγηση - Hardware και Software 10 15-06-2009 23:05
Ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα εκεί. arisxios Ανέκδοτα 16 10-04-2009 00:06
Που υπηρετήσατε;;;;;; riko46 Διάφορα 41 23-02-2009 20:51


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!