GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 25-08-2011, 11:18
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Είναι μάλλον απο αυτά που βλέπεις σε ταινίες και λές "Καλά εντάξει ρε φίλε το παράκανες με το σενάριο,ΔΕΝ γίνεται να συμβεί αυτό". Και όμως συμβαίνει. Εγώ απλά να πώ για το γεγονός οτι σε στροφή που δεν βλέπουμε τουλάχιστον το τέλος της καλό είναι να περιμένουμε. ΔΕΝ λέω οτι το παλικάρι δεν έβλεπε αλλα το τι πρέπει να γίνει κανόνας μας και να περιμένουμε την ευθεία για να κάνουμε την κίνηση μας. Εγώ τουλάχιστον έτσι οδηγώ μιας και έχω φοβηθεί πολυ ανα περιόδους στροφές που "έφυγα" γιατί πήγαινα γρήγορα και δεν έβλεπα που πάει και με πέταξε στο αντίθετο ρεύμα. Κατα τύχη δεν έρχοταν απο το αντίθετο ρεύμα αυτοκίνητο για να γίνει το κακό.
Καλο ταξίδι και πάλι φίλε και να προσέχεις τους δικούς σου απο εκεί ψηλά.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 25-08-2011, 14:13
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Με τον καθημερινό τρόπο οδήγησης , Πιστεύω ότι όλοι μας απο τύχη είμαστε εδώ .


Κουράγιο στους δικούς του.......
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 25-08-2011, 14:29
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

απο οτι καταλαβαινω πρεπει την στιγμη που ειχε φτασει στα μισα της προσπερασης πανω στην στροφη να αντικρυσε το τρακαρισμενο αυτοκινητο...και να εγινε το μοιραιο.
δεν ξερω τι να πω.ειναι σαν να χω την εικονα στο μυαλο μου,μα κυριως σκεφτομαι την ελενα που αντικρυσε ολο αυτο το σκηνικο μεχρι και την μοιραια καταληξη του Νωντα.
τελικα πιστευω,πως,οταν το λαδι εχει τελειωσει στο καντηλακι που ολοι εχουμε,οσο κι αν προσπαθει καποιος,το συμπαν συνομωτει να φερει τα πανω κατω εκεινη την στιγμη για να παρει τον ανθρωπο.
τον νου μας ολοι,βλεπουμε τι γινεται καθημερινα,βλεπουμε οτι χανοντε ανθρωποι που πραγματικα ειχαν ιδεα απο οδηγηση.προσοχη λοιπον.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 25-08-2011, 14:46
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Μεγάλα οχήματα (νταλίκες, πούλμαν, SUV, τρόλλευ κ.λ.π ) που κατά περίπτωση κόβουν την ορατότητα μας θέλουν διπλή προσοχή....

Δυστυχώς όταν οδηγούμε μηχανή κάποιο ποσοστό της ασφάλειας μας μένει στην θεά τύχη, εμείς οφειλουμε να το ελάχιστοποιήσουμε, αλλά να το μηδενίσουμε είναι δύσκολο.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 25-08-2011, 15:14
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Ευχαριστουμε Βασίλη για την δυναμη και την περιγραφή...

Ας θυμιζει σε ολους μας το συμβαν αυτό, οτι είμαστε τρωτοί...
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 25-08-2011, 16:05
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Εχω πραγματοποιησει 4 μεγαλα ταξιδι στο εξωτερικο με την γυναικα μου και δεν ξερω ποσα στην Ελλαδα. Παντα δικαβαλοι, γιατι η γυναικα μου δεν οδηγει μηχανη. Παντα ειχα στο μυαλο μου οτι αν γινει κατι θα σκοτωθουμε και οι δυο και τα παιδια μας θα μεινουν ορφανα!

Οταν πηγα μονος μου στην Σουηδια, πανω στο tankbag ειχα την φωτογραφια της οικογενειας μου, για να τους βλεπω συνεχεια και να εχω παντα στο μυαλο μου να μην κανω επικινδυνη οδηγηση, ωστε να γυρισω πισω σωος και αβλαβης.

Ομως η μοιρα μας πιστευω οτι ειναι προδιαγεγραμμενη. Μερικες φορες ισως να την προκαλουμε λιγο περισσοτερο και καποιες φορες να την γλυτωνουμε και καποιες αλλες οχι.

Μπορει να ηταν λαθος εκτιμηση η προσπεραση αυτη αλλα δεν εχει καμια απολυτως σημασια. Σημασια εχει οτι χαθηκε ενας ανθρωπος, ο οποιος μαζι με την γυναικα του εκαναν αυτο που αγαπουσαν. Καβαλουσαν μηχανες και ταξιδευαν.

Το οτι γλυτωσε η Ελενα επειδη οδηγουσε αλλη μηχανη και δεν ηταν συνεπιβατης ειναι αστοχη παρατηρηση και απρεπης, γιατι χαθηκε ο ανθρωπος που αγαπουσε και παντρευτηκε.

Δυστυχως υπαρχουν αλλοι οπου παρ ολο που οδηγουν μ αυτο που λεμε, "ταυτοτητα στο στομα" και διχως καμια απολυτως προστασια την γλυτωνουν. Και παλι ομως δεν εχει καμια σημασια γιατι ολοι ανθρωποι ειμαστε και εχουμε δικαιωμα στη ζωη.

Ειμαι πραγματικα συγκλονισμενος και ευχομαι η Ελενα να βρει τη δυναμη να συνεχισει τη ζωη της. Και φυσικα, οπως οι πιλοτοι μαχητικων αεροπλανων οταν πεσει το αεροπλανο τους αμεσως καβαλανε αεροπλανο, ετσι κι αυτη δεν πρεπει να σταματησει να οδηγαει μοτοσυκλετα. Σιγουρα ο Νωντας δεν θα το ηθελε να το κανει.

Καλο ταξιδι αγαπητε Νωντα και ο Θεος ν αναπαυσει την ψυχη σου και να εισαι παντα κοντα στο ανθρωπο που αφησες πισω.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 25-08-2011, 22:53
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Καποιοι απο ολους εμας που εχουμε δοκιμασει την ''γευση'' της ασφαλτου,απο τοτε ειμαστε πιο προσεχτικοι,και εχουμε κατεβασει το ποσοστο του παραγοντα ''απο τυχη ζουμε'' χαμηλοτερα....
Οι υπολοιποι ας βαλουμε στο μυαλο μας οτι τα παντα μπορουν να συμβουν,και ας φτασουμε στον προορισμο μας και μια ωρα αργοτερα.....
Καλο ταξιδι στο αδικοχαμενο παλληκαρι,κουραγιο στην συζυγο του και την οικογενεια του και ο Θεος μαζι μας....
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 25-08-2011, 23:09
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλα οχήματα (νταλίκες, πούλμαν, SUV, τρόλλευ κ.λ.π ) που κατά περίπτωση κόβουν την ορατότητα μας θέλουν διπλή προσοχή....

Δυστυχώς όταν οδηγούμε μηχανή κάποιο ποσοστό της ασφάλειας μας μένει στην θεά τύχη, εμείς οφειλουμε να το ελάχιστοποιήσουμε, αλλά να το μηδενίσουμε είναι δύσκολο.
Πολλές φορές ήμαστε τόσο σίγουροι για κάποια κίνηση μας που μπορεί να αποβεί και μοιραία. Κρίμα πραγματικά όμως πολλές φορές το εγώ μας μας τρώει.

Send from my sexy Se Xperia Arc using tapatalk
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 26-08-2011, 08:08
HAWK_46 Ο/Η HAWK_46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: HONDA STX1300 Paneuropean
Μηνύματα: 2,603
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλα οχήματα (νταλίκες, πούλμαν, SUV, τρόλλευ κ.λ.π ) που κατά περίπτωση κόβουν την ορατότητα μας θέλουν διπλή προσοχή....
Ο Θανάσης Χούντρας στο Σεμινάριο Ασφαλούς Οδήγησης είχε πει χαρακτηριστικά, οτι τα μεγάλα οχήματα να τα αντιμετωπίζετε σαν να είναι Δεινόσαυρος. Δυστυχώς έχω κι εγώ τέτοια εμπειρία, όταν προσπερνώντας ένα φορτηγό, ξεφούσκωσε το πίσω του λάστιχο, ακούμπησε στο διπλανό του και απο την τριβή και την υψηλή θερμοκρασία έσκασε και πέρασε ένα κομμάτι του ξυστά μπροστά απ το φέρινγκ μου !!!
Μεγάλη προσοχή, αμυντική σβέλτη οδήγηση και πολύ τύχη.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 26-08-2011, 08:35
sterzam Ο/Η sterzam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Beroia
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντας ...η κακιά στιγμή!

Να προσέχετε παιδιά εκεί έξω...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τριγμος στον αξονα John1150 Τεχνικά θέματα διάφορα 5 23-06-2011 18:59
τακάκια σφύριγμα arisp Τεχνικά θέματα διάφορα 18 05-03-2010 18:39
Εξελιγμένο ρομπότ για τον εντοπισμό επιζώντων μετά από καταστροφές ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 5 05-11-2009 21:44
Ανέκδοτο της στιγμής Gazi Ανέκδοτα 8 21-07-2009 20:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!