GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 10-11-2009, 21:07
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ''μελετημενα'' αλουμινια μπορει να εχουν φυσαλιδες στο εσωτερικο τους λογω μεθοδου χυτευσης (καλλουπια αμμου, αλουμινιου, ξυλου, σε υγρο αζωτο κ.λ.π.) Το υλικο χυτευεται και κατα την διαρκεια τηξης του ενδεχεται να δημιουργηθουν φυσσαλιδες κ.λ.π., κ.λ.π.

Ξαναδιαβασε τα ποστ μου και μετα ξαναμιλαμε!!!!
Αυτό που λέω είναι ότι συγκρίνεις τυχαία γεγονότα όπως σφάλμα σφυξίματος ή φυσαλίδα λόγω μεθόδου χύτευσης ή τήξης με μελετημένα υλικά σε τραπέζια για χρόνια αλλιώς θα καβαλάγαμε όλοι R52!
Tέλως πάντων αν κατάλαβα ή όχι είναι άλλο θέμα και άλλο είναι ΤΟ ΘΕΜΑ!
Μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε διαφορετικά τον Φίλο που ξεκίνησε το thred πέραν από την ηθική συμπαράστασταση και δύο καλές κουβέντες!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 10-11-2009, 22:50
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Επειδή το παρακουράσαμε το θέμα ξέρετε γιατί ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ έκανε μήνυση στον φίλο μας ? και τι έχει κερδίσει μέχρι τώρα??
Με το πρώτο δικαστήριο που βγήκε υπέρ αυτού κέρδισε στο να μην μπορεί ο φίλος μας να τον μηνύσει και να μην μπορέσει να διεκδικήσει απολύτως τίποτα Δηλαδή βγήκε από πάνω προκαταβολικά.
Μέχρι να τελεσιδικίσει στο επόμενο η μεθεπόμενο δικαστήριο, θα κάθετε και θα περιμένει ....εκεί αποσκοπεί ο Α....ης
Τώρα περί αστοχίας υλικών στη συγκεκριμένη φάση είναι @ρ... μάντολες
η μ@... έγινε από κόψιμο στης βόλτες και κολαούζο μεγαλύτερο όπου έκανε κράκ και δεν το πήρε χαμπάρι το κουλάδι ο μηχανικός που το έφτιαξε.
Άντε παιδιά μιλάτε λες και πρώτη φορά ακούσατε εν Ελλάδι να γίνετε βλακεία σε συνεργείο, κάθε μέρα γίνοντε, ΚΑΙ στα εξουσιοδοτιμένα BMW γιατί αυτοί εξερούντε του κανόνα ?? να σας πω ιστορίες να πίξετε και να βαράτε μηχανικούς με τη μπιέλα σας
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 11-11-2009, 01:22
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hercu Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την διάρκεια οδήγησης σε επαρχιακό δρόμο μετά από επαναλαμβανόμενη ένδειξη προειδοποιητικής λυχνίας ABS και αφού ενημερώθηκε η αντιπροσωπεία, μου συνέστησαν να επιστρέψω χωρίς κανένα φόβο, εκτιμώντας την ένδειξη ως πιθανή ηλεκτρονική βλάβη.
Φίλοι μου, νομίζω ότι κάπου προσπαθώντας να την πείτε ο ένας στον άλλο έχει χάσει την ουσία της υπόθεσης. Εδώ έχουμε μία βλάβη που το διαγνωστικό της μηχανής την εντόπισε και άναψε η ενδεικτική λυχνία (δεν θα εξετάσω από που προήλθε η βλάβη, αν και μάλλον είναι μ.....α συνεργείου).
Από εκεί και πέρα έχουμε σειρά λανθασμένων χειρισμών και από τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας αλλά και του φίλου Ηρακλή.
Τι πάει να πει "εκτίμησαν" ηλεκτρονική βλάβη, διάγνωση από το τηλέφωνο σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα όπως τα φρένα , έπρεπε να πουν στον πελάτη τους μείνε εκεί και ερχόμαστε, αλλά έδρασε ο γνωστός ωχαδερφισμός της φυλής μας.
Από εκεί και πέρα, αν ήμουν στην θέση του Ηρακλή και δεν "απαιτούσα" να έρθουν να με πάρουν έχοντας σαν δεδομένο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα των φρένων θα τα δοκίμαζα πηγαίνοντας με 3 (τρία χλμ.), αν τώρα υπήρχε διαρροή υγρών που σημαίνει απώλεια πίεσης, τα φρένα δεν έπρεπε να πιάνουν καθόλου, οπότε και πάλι ΑΜΕΣΗ ακινητοποίηση και τηλέφωνο στα "τζιμάνια"

Αντιγράφω επίσης από το user manual της μηχανής σελ. 25 κεφ.2

Αν οι λειτουργείες που αναφέρονται παρακάτω είναι ενεργοποιημένες διατηρήστε ένα αμυντικό τρόπο οδηγήσης και καταφύγετε άμεσα στο πλησιέστερο συνεργείο
- Ανάφλεξη σβηστή, πίεση φρένων ΟΚ στους μοχλούς των φρένων,
- Τα φρένα επενεργούν και στους 2 τροχούς
- Κύκλωμα φρένων στεγανό, χωρίς ενδείξεις διαρροής υγρών φρένων

Σε αντίθετη περίπτωση το σύστημα φρένων έχει βλάβη, ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. (τα κεφαλαία δικά μου)

Νομίζω ότι σε ότι αφορά το συγκεκριμένο περιστατικό από την άποψη της βλάβης αυτής καθεαυτής τα πράγματα είναι απλά, και ότι η μηχανή δίνοντας την ένδειξη έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει αντίθετα με κάποιους άλλους, τώρα για τα δικαστικά δεν έχω ιδέα.

Από εκεί και πέρα αγαπητέ φίλε GeorgeP πιστεύω ότι μέσα από τα γραπτά σου τα οποία είναι πράγματι πολύ σωστά και τεκμηριωμένα πολλές φορές απαξιώνεις τη μηχανή που οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ έχουμε, βγάζοντας μία ακατανόητη εμπάθεια προς αυτήν και είναι φυσικό να προκαλείς αντιδράσεις, ξέρεις δεν μπαίνεις για παράδειγμα στο Καραϊσκάκη και φωνάζεις Γα....ε, ο Θρύλος και ο Πειραιάς.

Για παράδειγμα όταν γράφεις :
"Εγω δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα που τα υγρα φρενων περνανε μεσα απο τις πλακες του τιμονιου!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Οπόταν δεν θα μου τυχει ποτέ!!!!"

Θεωρείς όλους εμάς ολίγον αφελείς στην καλύτερη περίπτωση.
Κανονικά θα έπρεπε λοιπόν κάθε μέρα να βλέπουμε στις άκρες των δρόμων GS με σπασμένες, ραγισμένες πλάκες τιμονιού.
Πιστεύω ότι αδικείς πρώτα από όλα από τον ευατό σου και κάνεις τους άλλους να ασχολούνται με κομμάτια από τα γραπτά σου που είναι από τα πιό επουσιώδη, δείξε λίγο αυτοσυγκράτηση

Φιλικά
Ελευθεράκης Σταύρος

Last edited by frits; 11-11-2009 at 01:25.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 11-11-2009, 02:34
edmark Ο/Η edmark βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαματα
Μoto: R1200GS 12/2008 Facelift
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου, νομίζω ότι κάπου προσπαθώντας να την πείτε ο ένας στον άλλο έχει χάσει την ουσία της υπόθεσης. Εδώ έχουμε μία βλάβη που το διαγνωστικό της μηχανής την εντόπισε και άναψε η ενδεικτική λυχνία (δεν θα εξετάσω από που προήλθε η βλάβη, αν και μάλλον είναι μ.....α συνεργείου).
Από εκεί και πέρα έχουμε σειρά λανθασμένων χειρισμών και από τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας αλλά και του φίλου Ηρακλή.
Τι πάει να πει "εκτίμησαν" ηλεκτρονική βλάβη, διάγνωση από το τηλέφωνο σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα όπως τα φρένα , έπρεπε να πουν στον πελάτη τους μείνε εκεί και ερχόμαστε, αλλά έδρασε ο γνωστός ωχαδερφισμός της φυλής μας.
Από εκεί και πέρα, αν ήμουν στην θέση του Ηρακλή και δεν "απαιτούσα" να έρθουν να με πάρουν έχοντας σαν δεδομένο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα των φρένων θα τα δοκίμαζα πηγαίνοντας με 3 (τρία χλμ.), αν τώρα υπήρχε διαρροή υγρών που σημαίνει απώλεια πίεσης, τα φρένα δεν έπρεπε να πιάνουν καθόλου, οπότε και πάλι ΑΜΕΣΗ ακινητοποίηση και τηλέφωνο στα "τζιμάνια"

Αντιγράφω επίσης από το user manual της μηχανής σελ. 25 κεφ.2

Αν οι λειτουργείες που αναφέρονται παρακάτω είναι ενεργοποιημένες διατηρήστε ένα αμυντικό τρόπο οδηγήσης και καταφύγετε άμεσα στο πλησιέστερο συνεργείο
- Ανάφλεξη σβηστή, πίεση φρένων ΟΚ στους μοχλούς των φρένων,
- Τα φρένα επενεργούν και στους 2 τροχούς
- Κύκλωμα φρένων στεγανό, χωρίς ενδείξεις διαρροής υγρών φρένων

Σε αντίθετη περίπτωση το σύστημα φρένων έχει βλάβη, ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. (τα κεφαλαία δικά μου)

Νομίζω ότι σε ότι αφορά το συγκεκριμένο περιστατικό από την άποψη της βλάβης αυτής καθεαυτής τα πράγματα είναι απλά, και ότι η μηχανή δίνοντας την ένδειξη έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει αντίθετα με κάποιους άλλους, τώρα για τα δικαστικά δεν έχω ιδέα.

Από εκεί και πέρα αγαπητέ φίλε GeorgeP πιστεύω ότι μέσα από τα γραπτά σου τα οποία είναι πράγματι πολύ σωστά και τεκμηριωμένα πολλές φορές απαξιώνεις τη μηχανή που οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ έχουμε, βγάζοντας μία ακατανόητη εμπάθεια προς αυτήν και είναι φυσικό να προκαλείς αντιδράσεις, ξέρεις δεν μπαίνεις για παράδειγμα στο Καραϊσκάκη και φωνάζεις Γα....ε, ο Θρύλος και ο Πειραιάς.

Για παράδειγμα όταν γράφεις :
"Εγω δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα που τα υγρα φρενων περνανε μεσα απο τις πλακες του τιμονιου!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Οπόταν δεν θα μου τυχει ποτέ!!!!"

Θεωρείς όλους εμάς ολίγον αφελείς στην καλύτερη περίπτωση.
Κανονικά θα έπρεπε λοιπόν κάθε μέρα να βλέπουμε στις άκρες των δρόμων GS με σπασμένες, ραγισμένες πλάκες τιμονιού.
Πιστεύω ότι αδικείς πρώτα από όλα από τον ευατό σου και κάνεις τους άλλους να ασχολούνται με κομμάτια από τα γραπτά σου που είναι από τα πιό επουσιώδη, δείξε λίγο αυτοσυγκράτηση

Φιλικά
Ελευθεράκης Σταύρος

ΣΩΣΤΟς...........:sm4:
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 11-11-2009, 08:02
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου, νομίζω ότι κάπου προσπαθώντας να την πείτε ο ένας στον άλλο έχει χάσει την ουσία της υπόθεσης. Εδώ έχουμε μία βλάβη που το διαγνωστικό της μηχανής την εντόπισε και άναψε η ενδεικτική λυχνία (δεν θα εξετάσω από που προήλθε η βλάβη, αν και μάλλον είναι μ.....α συνεργείου).
Από εκεί και πέρα έχουμε σειρά λανθασμένων χειρισμών και από τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας αλλά και του φίλου Ηρακλή.
Τι πάει να πει "εκτίμησαν" ηλεκτρονική βλάβη, διάγνωση από το τηλέφωνο σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα όπως τα φρένα , έπρεπε να πουν στον πελάτη τους μείνε εκεί και ερχόμαστε, αλλά έδρασε ο γνωστός ωχαδερφισμός της φυλής μας.
Από εκεί και πέρα, αν ήμουν στην θέση του Ηρακλή και δεν "απαιτούσα" να έρθουν να με πάρουν έχοντας σαν δεδομένο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα των φρένων θα τα δοκίμαζα πηγαίνοντας με 3 (τρία χλμ.), αν τώρα υπήρχε διαρροή υγρών που σημαίνει απώλεια πίεσης, τα φρένα δεν έπρεπε να πιάνουν καθόλου, οπότε και πάλι ΑΜΕΣΗ ακινητοποίηση και τηλέφωνο στα "τζιμάνια"

Αντιγράφω επίσης από το user manual της μηχανής σελ. 25 κεφ.2

Αν οι λειτουργείες που αναφέρονται παρακάτω είναι ενεργοποιημένες διατηρήστε ένα αμυντικό τρόπο οδηγήσης και καταφύγετε άμεσα στο πλησιέστερο συνεργείο
- Ανάφλεξη σβηστή, πίεση φρένων ΟΚ στους μοχλούς των φρένων,
- Τα φρένα επενεργούν και στους 2 τροχούς
- Κύκλωμα φρένων στεγανό, χωρίς ενδείξεις διαρροής υγρών φρένων

Σε αντίθετη περίπτωση το σύστημα φρένων έχει βλάβη, ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. (τα κεφαλαία δικά μου)

Νομίζω ότι σε ότι αφορά το συγκεκριμένο περιστατικό από την άποψη της βλάβης αυτής καθεαυτής τα πράγματα είναι απλά, και ότι η μηχανή δίνοντας την ένδειξη έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει αντίθετα με κάποιους άλλους, τώρα για τα δικαστικά δεν έχω ιδέα.

Από εκεί και πέρα αγαπητέ φίλε GeorgeP πιστεύω ότι μέσα από τα γραπτά σου τα οποία είναι πράγματι πολύ σωστά και τεκμηριωμένα πολλές φορές απαξιώνεις τη μηχανή που οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ έχουμε, βγάζοντας μία ακατανόητη εμπάθεια προς αυτήν και είναι φυσικό να προκαλείς αντιδράσεις, ξέρεις δεν μπαίνεις για παράδειγμα στο Καραϊσκάκη και φωνάζεις Γα....ε, ο Θρύλος και ο Πειραιάς.

Για παράδειγμα όταν γράφεις :
"Εγω δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα που τα υγρα φρενων περνανε μεσα απο τις πλακες του τιμονιου!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Οπόταν δεν θα μου τυχει ποτέ!!!!"

Θεωρείς όλους εμάς ολίγον αφελείς στην καλύτερη περίπτωση.
Κανονικά θα έπρεπε λοιπόν κάθε μέρα να βλέπουμε στις άκρες των δρόμων GS με σπασμένες, ραγισμένες πλάκες τιμονιού.
Πιστεύω ότι αδικείς πρώτα από όλα από τον ευατό σου και κάνεις τους άλλους να ασχολούνται με κομμάτια από τα γραπτά σου που είναι από τα πιό επουσιώδη, δείξε λίγο αυτοσυγκράτηση

Φιλικά
Ελευθεράκης Σταύρος
Συμφωνώ με την τεκμηρίωσή σου. Πέρα από τα σίδερα, τα μηχανήματα και τις τεχνολογίες, λαμβάνεις υπ' όψιν και τον ανθρώπινο παράγοντα και τα συναισθήματα, κάτι που ποτέ δεν είναι ανεξάρτητο των πράξεών μας.

Πολλοί ξεφύγαμε από την ιδέα του thread αυτού, η οποία δεν είναι η μηχανή, οι φυσσαλίδες (!) και όλα αυτά τα άσχετα, αλλά η ανθρώπινη κρίση και μία σειρά λήψης αποφάσεων που οδήγησε σε μικρό ατύχημα, αλλά με μεγάλες ψυχολογικές επεκτάσεις. Μια αλυσσίδα γεγονότων (απαραίτητα 3 για να γίνει το ατύχημα όπως γνωρίζουν οι ασχολούμενοι με την πτήση) η οποία δεν έσπασε και οδήγησε σ' αυτό. Αυτά μπορεί να ήταν, ένας μηχανικός που δεν συντήρησε τη μηχανή, ένας αντιπρόσωπος που δεν συμβούλεψε τον πελάτη του και ο φίλος μας ο Ηρακλής που δεν γνώριζε απ' έξω το manual της μηχανής. Αλήθεια, πόσοι από μας το έχουμε κάνει έστω και μία ανάγνωση από εξώφυλλο σε εξώφυλλο;

Όσον αφορά τον φίλτατο GeorgeP, δεν είναι εμπαθής. Είναι ένας από τους συμφορουμίτες που έχει τη μεγαλύτερη καψούρα με αυτή τη μηχανή, όση δεν έχουμε όλοι μας μαζί! Απλώς, αυτό που κάνει είναι μία εκλογίκευση μιας βαθιάς και ανεκπλήρωτης επιθυμίας του!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 11-11-2009, 12:52
epimelitisf Ο/Η epimelitisf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Κατακόκκινη...
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Μπερδεύτηκα λίγο με την εξέλιξη...

Τελικά, η ζημιά που έγινε είναι το θέμα ή η τροπή που είχε η κατάσταση στη οποία βρέθηκε ο φίλος Ηρακλής;

Δεν θα ασχοληθώ με την ζημιά (ασχολούνται άλλοι...και με πιο εμπεριστρατωμένες απόψεις από τους εν γένει ειδικούς...), αφού για εμένα τον "απλό χρήστη" παραμένει ΖΗΜΙΑ!
Και το λάστιχο να κοβόταν...πάλι στο χωράφι θα έπεφτα...

Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο...

Και σε ενδεχόμενη ζημιά, δεν θα έψαχνα αν είχε φυσαλίδα η πλάκα και αν την είχε φτύσει πρίν ο κάθε καραγκιόζης μηχανικός...

Θα πήγαινα στον μηχανικό...(όπως είχα πάει τότε που ζήταγα σφραγίδες και υπογραφές για την ζημιά που έφτιαξαν και αυτοί μου έλεγαν ότι "έχεις την εγγύηση του Βασίλη-μηχανικού"...ΡΕ ΣΕΙΣ ποιου Βασίλη;;; της BMW εγώ θέλω...)...
...θα ακολουθούσε το Γ΄εδάφιο 5, παράγραφος 2α1/2 και κάτι ψιλά...το Κατά Φωτίου "Ευαγγέλιο" περί καντηλίων και εξάψαλμου...και θα πρόβαινα με μεγάλη χαρά στις ενέργειες, όπως προέβει και ο φίλος μας...

Δηλαδή να κάτσω να ασχοληθώ με την φούσκα και όχι με το γεγονός ότι τώρα βρίσκομαι όρθιος και το συζητάω; Anyway...

Απλά θέλω να πώ στον φίλο Ηρακλή, ότι θα πρέπει να περιμένει αίσια αποτελέσματα από την έκβαση της υποθέσεως αφού έχει τα στοιχεία που τεκμηριώνουν την άποψή του και ότι η φυσιολογική εξέλιξη της διαδικασίας εκτελείται με νορμάλ ρυθμούς...

Μήπως περίμενες να τελειώσει με μία ακρόαση στο κατώτερο δικαστήριο;
Χλωμό...Και όλοι οι "συμπαρομαρτούντες" εκεί μέσα...κλέφτες θα γίνουν;
Δουλειά θέλουν...και η δουλειά τους είναι τα δικαστήρια...

Θα έρθει η ώρα που θα την πληρώσει η ΒMW και ο αντιπρόσωπός της και όχι απλά επειδή θα χάσουν σε αυτή την δίκη, αλλά φαντάζομαι μετά θα πάρεις σειρά και εσύ με ανταγωγές κλπ...(Ξέρεις...και αν δεν ξέρεις, ξέρει ο δικηγόρος σου...)

Η αποζημίωση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένα πιάτο που τρώγεται ΚΡΥΟ αλλά παραμένει ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΟ...

Να γνωρίζουμε ότι η βλαχοκουτοπονηριά είναι εφεύρεση μάλλον ελληνική...και κάποιοι γουστάρουν να την χρησιμοποιούν...
Έλα όμως που σχεδόν πάντα τους πέρνουν "πρέφα"...και τότε...

Καλό κουράγιο φίλε...

Υ.Γ.:Μην ισοπεδώνουμε πράγματα και καταστάσεις και τα βάζουμε όλα σε έναν τορβά...
Πάντα θα υπάρχουν στραβά και κουτσά...
Αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι τις εταιρείες δεν τις κάνουν αυτού καθεαυτού τα υλικά μόνο πράγματα, αλλά και το ανθρώπινο δυναμικό...
Αν η εταιρεία παράγει το τελειότερο προιόν και αυτός που την διευθύνει είναι κόπανος...το αποτέλεσμα θα είναι μία Μαλ....α!
Αυτά...
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 11-11-2009, 16:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
..........................................................................................

Για παράδειγμα όταν γράφεις :
"Εγω δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα που τα υγρα φρενων περνανε μεσα απο τις πλακες του τιμονιου!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Οπόταν δεν θα μου τυχει ποτέ!!!!"

Θεωρείς όλους εμάς ολίγον αφελείς στην καλύτερη περίπτωση.
Κανονικά θα έπρεπε λοιπόν κάθε μέρα να βλέπουμε στις άκρες των δρόμων GS με σπασμένες, ραγισμένες πλάκες τιμονιού.
Πιστεύω ότι αδικείς πρώτα από όλα από τον ευατό σου και κάνεις τους άλλους να ασχολούνται με κομμάτια από τα γραπτά σου που είναι από τα πιό επουσιώδη, δείξε λίγο αυτοσυγκράτηση

Φιλικά
Ελευθεράκης Σταύρος
Οχι και σε καμια περίπτωση δεν συμβαινει αυτό!! Αφελης θα ηταν αυτός ο οποίος γνωριζει α) οτι υπαρχει τρυπια πλακα και β) οτι η λυση της τρυπιας κατω πλακας δεν ειναι καλη κι ενεχει καποιους κινδυνους κι εμπιστευόμενος τον πωλητη παει και την αγοράζει!!!!! Αλλα ποσοι ειναι αυτοι που εχουν τις γνωσεις να τα γνωριζουν αυτά??? Λιγοι!!!
Αυτος ο οποιος ειναι ερωτευμενος με αυτην την μοτοσυκλετα και δεν καθεται να διυλιζει τον κωνωπα (σαν εμενα) θα παει να την αγοραση κιαυτος, αλλα αυτος δεν ειναι αφελης!!!

Ακομα, η αντιπολιτευση καλο ειναι νομιζω να υπαρχει σε όλες τις βαθμιδες και παντου, διότι αν δεν υπήρχε κανεις δεν θα μαθαινε την άλλη αποψη η οποια καποιες φορές βγάζει ειδησεις οχι παντα κακες!!!!!!!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 11-11-2009, 16:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................................................
.................................................................................................
Όσον αφορά τον φίλτατο GeorgeP, δεν είναι εμπαθής. Είναι ένας από τους συμφορουμίτες που έχει τη μεγαλύτερη καψούρα με αυτή τη μηχανή, όση δεν έχουμε όλοι μας μαζί! Απλώς, αυτό που κάνει είναι μία εκλογίκευση μιας βαθιάς και ανεκπλήρωτης επιθυμίας του!
το εχω ξαναπεί, δεν ειμαι εμπαθης με την GS!! Ειχα GS, το ξερετε ολοι, και ναι οταν την πηρα τοτε (μετα απο 3 Αφρικα) ειχα μεγάλη καψουρα μαζι της!!! Ηταν και ειναι αναμφιβολα μια ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ μοτοσυκλέτα και στις δυό εκδόσεις της!!!!
Μαζι της περασα 6 (μονον) επώδυνους, μα πολυ επωδυνους μηνες!! Και αυτοματα η καψουρα πηγε και τελείωσε!!!! Ειναι σαν την ομορφη σαν αμαρτια γυναικα, με τα μέα της και τα σέα της. Περνας καλα 1 μηνα και μετα αρχιζει την μουρμουρα,το δεν μου αρεσει αυτο, δεν μου αρεσει το άλλο, γιατι να πάμε εκει κι οχι αλλου, σε στηνει, σου γυρναει επιδεικτικα την πλατη και σε γραφει..........κ.λ.π. Κι εκει παει η καψουρα!!!!

Σημ. Αν η 1150 δεν με ειχε στείλει στο συνεργείο 20 φορές αυτους τους 6 μηνες (δισκο 2 φορες, πλατό, τριπ μαστερ 2 φορες αλλαγη, ABS ...........κ.λ.π.) ισως να κυκλοφορουσα ακομη με εκεινην την 1150!!!

Last edited by GeorgeP; 11-11-2009 at 16:49.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 11-11-2009, 17:11
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Ο φίλος Γιώργος είναι κάτι σαν "ιός της Honda" μέσα στο forum. Maς θυμίζει διαρκώς πως είμαστε άρρωστοι με τη BMW
..και μας βοηθάει να κάνουμε..αντισώματα κατά της
Honda!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 11-11-2009, 17:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φίλος Γιώργος είναι κάτι σαν "ιός της Honda" μέσα στο forum. Maς θυμίζει διαρκώς πως είμαστε άρρωστοι με τη BMW
..και μας βοηθάει να κάνουμε..αντισώματα κατά της
Honda!


Γιατρέ μου καλα τα λες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW and Connect Ride essel Τεχνικά θέματα διάφορα 7 16-08-2009 08:55
BMW Megamoto με ABS!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 3 29-06-2009 01:17
TEST RIDE nsepsas Γενικά - Αναβάτης 21 03-06-2009 20:12
R1200GS με τεπόζιτο από Adventure! Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 23-04-2009 00:04
BMW Connected Ride. arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 1 11-04-2009 01:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!