GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 10-11-2011, 14:52
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Παιδιά, απλά επειδή μπερδέυτηκα λίγο, τελικά η διαδρομή είναι εύκολη, πολύ εύκολή ή μέτρια??!! Αν δεν έχει βρέξει πάντα, το σκεφτομαι να έρθω. Είμαι σχετικά αρχάριος στο χώμα και φοράω ασφάλτινα metzeler Tourance EXP. Είναι κατάλληλη η διαδρομή ή όχι?

Μια άλλη ερώτηση που έχω να κάνω επ ευκαιρίας, είναι, εκτώς απο το οτι σίγουρα τα ασφάλτινα έχουν κακή συμπεριφορά στο off road, πηγαίνοντας off road αργά και χαλαρά, κανω ζημιά στο λαστιχο?? Σας ρωτάω γιατί πριν μια βδομάδα τα άλλαξα και έχω κάνει μόνο 500 χιλιόμετρα...κρίμα είναι...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 10-11-2011, 14:55
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tassos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, απλά επειδή μπερδέυτηκα λίγο, τελικά η διαδρομή είναι εύκολη, πολύ εύκολή ή μέτρια??!! Αν δεν έχει βρέξει πάντα, το σκεφτομαι να έρθω. Είμαι σχετικά αρχάριος στο χώμα και φοράω ασφάλτινα metzeler Tourance EXP. Είναι κατάλληλη η διαδρομή ή όχι?

Μια άλλη ερώτηση που έχω να κάνω επ ευκαιρίας, είναι, εκτώς απο το οτι σίγουρα τα ασφάλτινα έχουν κακή συμπεριφορά στο off road, πηγαίνοντας off road αργά και χαλαρά, κανω ζημιά στο λαστιχο?? Σας ρωτάω γιατί πριν μια βδομάδα τα άλλαξα και έχω κάνει μόνο 500 χιλιόμετρα...κρίμα είναι...
φιλε η γνωμη μου ειναι οτι με τα ασφαλτινα δε χαιρεσαι τη βολτα,υπαρχει βαθμος επικινδυνοτητας και ναι χαλας τα λαστιχα σου...
αν σ αρεσει το χωμα,παρε ενα ζευγαρι χωματινα και κανε το κεφι σου!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 10-11-2011, 15:07
sliv Ο/Η sliv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW GS 1200 Adventure 07
Μηνύματα: 933
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Παιδία , εγώ θα σεβαστώ όλες τις απόψεις ...και πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις ......

Η συγκεκριμένη διαδρομή χαρακτηρίζεται γενικά εύκολη κάτω από «κανονικές συνθήκες καιρού» όπως λένε και οι υπόλοιποι... Παρόλο που έχει ένα δυο σημεία που κάποιος που μπαίνει πρώτη φορά στο χώμα ........σίγουρα δεν θα πει ότι ήταν εύκολα........!!!!

Το ότι κάποιος μπορεί να την βγάλει με ασφαλτινα ....είναι αλήθεια ....αλλά η ικανότητα ενός οδηγού είναι αστάθμητος παράγοντας και το εύκολο είναι υποκειμενικό ....και ανάλογο με την ικανότητα του οδηγού......

Θεωρώ ότι ο Δαναός επιδη αισθανεται οτι εχει τη «ευθύνη» της βολτας ...καλά κάνει και στηρίζεται στους standard κανόνες Ασφάλειας (εξοπλισμός αναβατή και μηχανής για χώμα ! ) και καταβαίνω ότι με το «level1» προσπαθεί να προσδιορίσει κάπως το επίπεδο αναβατή ....γιατί φυσικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει τις ικανότητες οδήγησης του κάθε αναβατή που θα έρθει.

Εγώ δεν θα πήγαινα με ασφαλτινα για πιστεύω ότι
πρώτον ρισκάρω και δεύτερον δεν θα το ευχαριστηθώ.

Από την άλλη Θα συμφωνήσω απόλυτα.... ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε τα παιδία που θέλουν να μπουν χώμα για πρώτη φορά.. ..... και να σεβόμαστε και τη τσέπη του καθενός ... η βόλτα είναι βόλτα και δεν είναι αγώνας όποτε κανείς δεν καθυστερεί κανέναν .... και κανείς δεν κρίνεται για λάθη η για την απόδοση και τις ικανότητες του.

Σκοπός είναι να γνωριστούμε να περάσουμε καλά , να μαζέψουμε εμπειρία και να γυρίσουμε με ασφάλεια σπίτια μας !!!!!!!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 10-11-2011, 15:24
Mits70 Ο/Η Mits70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μoto: BMW R1200 GS Adventure KTM 640 Adventure BMW R51/3
Μηνύματα: 789
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
το χωμα ειναι χωμα κυριοι με οτι αυτο συνεπαγεται!!!
Παλικάρια πολύ κουβέντα.
O Commander καλά τα λέει , και είναι νομίζω απλά.
Η βόλτα μπορεί να βγει με ότι λάστιχα θές , αλλά αν γίνει η στραβή.....τότε θα την μπουμπού σου και βέβαια θα σου βγεί ξυνή η βόλτα.
Γι αυτό λέει λοιπόν o Danaos πολύ σωστα οτι καλό ειναι οσοι θα ακολουθήσουν να έχουν μια εμπειρία ή τουλάχιστον να έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για το ατομό τους αλλά και την μηχανή τους.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 10-11-2011, 15:39
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε η γνωμη μου ειναι οτι με τα ασφαλτινα δε χαιρεσαι τη βολτα,υπαρχει βαθμος επικινδυνοτητας και ναι χαλας τα λαστιχα σου...
αν σ αρεσει το χωμα,παρε ενα ζευγαρι χωματινα και κανε το κεφι σου!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ομως αν θελει καποιος να δοκιμασει και να μπει στο χωμα, δεν χρειαζεται να πηγαινει να δινει 200ευρω για κατι που δεν ειναι σιγουρος αν θα το συνεχισει στο μελλον.

Η διαδρομη που εχει προτεινει ο Δαναος παει και με ασφαλτινα ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΞΕΙ, συνεχιζω να το πιστευω. Απλα δεν το ευχαριστιεσαι και φυσικα χαλας και τ ασφαλτινα. Για μια φορα ομως και για να δοκιμασει καποιος παει.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 10-11-2011, 17:20
Vasilis Ο/Η Vasilis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Reply With Quote
  #47  
Παλιό 10-11-2011, 18:25
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Οι χωμάτινες βόλτες απαιτούν για εμενα δυο πράγματα εμπειρία και λάστιχα,
επειδη όμως και τα δυο για να τα έχεις πρέπει αφενός να τα καταλάβεις και αφετέρου να τα ζήσεις ο καθένας ας πράξει κατα συνείδηση,συμφωνω 100% για το θέμα της ασφάλειας,πάντως.

ραντεβου στον "Γρηγόρη"..
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 10-11-2011, 18:35
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ πανω απο ολα παιδια...
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 10-11-2011, 21:40
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα λέγατε το Σάββατο το πρωί να πάμε μια βόλτα μέχρι το Αλεποχώρι από χώμα?
Μιας και η Κυριακή είναι αφιερωμένη στα παιδιά και την επίσκεψη στο πάρκο.


Ντανυ τώρα και με την ακύρωση της βόλτας στο πάρκο την Κυριακή μήπως να το κάναμε την Κυριακή για να μπορέσουν κάποιοι όπως εγώ που δουλέυουμε το Σαββατο να καταφέρουμε να έρθουμε;
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 10-11-2011, 22:07
XCHALLENGE Ο/Η XCHALLENGE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Μην το ''κουραζεται'' πολυ..Θα χαθει η μαγεια την καθαρης χωματοβολτας...κριμα...
Βαζουμε ...ψιλοτακουνα βρεξει-χιονισει ΠΑΝΤΑ για να χαρεις το χωμα...τοσο απλα!

Α! τον Δαναο και τα ...αυτια σας Οτι πει ειναι ''νομος'' ( ο σωστος παντα )

Καλη βολτα...
Τα λεμε...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Χωμάτινη εξόρμηση Σάββατο & Κυριακή 25 - 26 Ιουνίου 2011 !!! Arkas Χωμάτινες εξορμήσεις 28 13-06-2011 21:01
Ένα Φθινοπωρινό Σαββατοκύριακο στο Πήλιο και τις ακτές του Michael Chatzilias Εκδρομές εντός Ελλάδος 45 01-10-2010 17:11
ΛΕ.ΚΛΑ.Μ.Π. - Φθινοπωρινό Σαββατόβραδο kostasvar Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 13 12-10-2009 22:20
Xωμάτινη απόδραση - Σάββατο 28-2-2009 emix Χωμάτινες εξορμήσεις 23 07-04-2009 13:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!