GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 29-04-2009, 22:21
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Μπράβο και από εμένα για την παρουσίαση!!!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 24-07-2009, 09:25
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Το πρόβλημα σε μας έχει τρεις πτυχές 1η) πολλοί κάνουν ακτινολόγιση 2η) λίγοι αναλαμβάνουν BMW 3η) ελάχιστοι τα καταφέρνουν

Υπάρχει κι ένας γνωστός μου στο Μπουρνάζι που αναλαμβάνει BMW καθότι BMWδάκιας κι αυτός... τηλ 6940536518 Θανάσης (διεύθυνση δεν ξέρω ακριβώς, αλλά όποιος θέλει παίρνει ένα τηλ και την μαθαίνει)

Τώρα...τι δουλειά κάνει και πόσα παίρνει... θα σας γελάσω.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 25-07-2009, 15:14
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα σε μας έχει τρεις πτυχές 1η) πολλοί κάνουν ακτινολόγιση 2η) λίγοι αναλαμβάνουν BMW 3η) ελάχιστοι τα καταφέρνουν

Υπάρχει κι ένας γνωστός μου στο Μπουρνάζι που αναλαμβάνει BMW καθότι BMWδάκιας κι αυτός... τηλ 6940536518 Θανάσης (διεύθυνση δεν ξέρω ακριβώς, αλλά όποιος θέλει παίρνει ένα τηλ και την μαθαίνει)

Τώρα...τι δουλειά κάνει και πόσα παίρνει... θα σας γελάσω.
Σε ευχαριστούμε Αλέξανδρε!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 01-09-2009, 01:58
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Ακτινολογηση κανει και το Monomoto που βρισκεται στην Λ. Αχαρνων 343. Του παιρνει 3 με 4 ωρες να τελειωσει την ακτινολογηση και κοστιζει 100 ευρω. Την ροδα (της μηχηχανης του αδελφου μου) του την πηγα υστερα απο ενα τριημερο που περασαμε στις χωματινες διαδρομες του Παναιτωλικου ορους οπου και οι μηχανες μας "περασαν" ενα διαβολοτριημερο!!!!!!!
Τα ειδαν ολα, και συγχρονος..... δεν μασησαν τιποτα , για αλλη μια φορα.
Και για του λογου το αληθες παραθετω και μερικες φωτο, οι οποιες τραβηχτηκαν το πρωι της "δευτερης" κιολας μερας και ειναι η στιγμη, που αφου ειχαμε φαει το πρωινο μας, στο ξενοδοχειο μας, στο χωριο Κορυσχαδες (4 χλμ νοτια του Καρπενησιου!) αν θελαμε να ξεκινησουμε ολοι μαζι παλι (2 απλες GS και 1 GSA), επρεπε να κανω επι τοπου ακτινολογιση στην μοτο του brother γιατι..... οπως ειπα, απο την πρωτη κιολας ημερα..... στις χωματινες εδωσαν ρεστα!!!!!!

Την πρωτη "φλατ" πετρα που βρηκα στο δρομο την πηρα για να φτιαξω τον "γραφτη" μου!!! Υλικα: Πετρα/Βαση- Στυλο/Στατης- Ξυλακι/Ακιδα και μονωτικη ταινια για το "δεσιμο" τους !



Ο γραφτης μου..... επι το εργο!!!!!!!



Λογο του οτι δεν ειχα "ευκαιρο" το αναποδο Π, μου εφυγε λιγο η μεση στα βαλε βγαλε την ροδα στην βαση της, για τα αναγκαια σφιξε-λασκαρισε και ξαναελεγξε, αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος εις τας... εξοχας !!



Το καλο της υποθεσης ειναι το κουτσουρο που φαινεται στην φωτο και που εκτελουσε τα χρεη.... σκαμπο καθολη την διαρκεια της ακτινολογησης .
Η φυση ειναι συμμαχος παντα!!!! Ο κολ..ς μου ειχε καποιες αντιρρησεις βεβαια......



Περιττο να πω οτι σε ολη αυτη την ωρα τα αλλα δυο... παλιοπαιδα, χωνευαν το πρωινο τους και χαιροντουσαν το καφεδακι τους μεχρι η "BMW Assistand " να τελειωσει!!! Α, που και που τραβουσαν και καμμια φωτο.....!

Στο θεμα μας τωρα. Ακτινολογιση χρειαστηκε να κανω, μονο στο αριστερα δεξια και οχι στο πανω κατω. Στο αριστερα δεξια ειχε μια αποκλιση περι των 5 χιλιοστων και ηταν οπτικος εμφανης η αποκλιση, απο το προηγουμενο απογευμα. Το λαστιχο απο πισω που το βλεπαμε εν κινηση, πηγαινε ατακτος περα δωθε....
Την ζαντα την εφερα εκει που επρεπε, ομως σε ενα τοξο της ταξεως των 7 με 10 μοιρων μου παρουσιαζε ενα παιξιμο που δεν ερχοταν με τιποτα. Αυτο ηταν και η αφορμη που οταν γυρισαμε απο το τριημερο την πηγα για ακτινολογηση στο μαγαζι που προανεφερα.
Αυτο το σημειο γιατι δεν μου ερχοταν με τιποτα;
Γιατι ουτε το ιδιο το μαγαζι δεν μπορεσε να το φερει;
Η απαντηση βρισκοταν στην ιδια την ζαντα! Απο το εργοστασιο κατασκευης της και στο σημειο που ενωνουν τα δυο ακρα της ζαντας (γιατι σε πρωτη φαση στο εργοστασιο βγαινουν ισιες και μετα τις "στρατζαρουν" για να γινουν κυκλικες και κολουν μετα τα ακρα μεταξυ τους) η λειανση της ενωσης των δυο ακρων δεν ειχε "ταιριαξει ακριβως" και παρουσιαζε αυτο το "ελλατωμα" στην ακτινολογηση μου, οπως φυσικα και σε αυτους!!!
Οπως μου εξηγησαν στο μαγαζι ολες οι ζαντες το εχουν αυτο, απλα σε αλλες "πετυχαινει" ακριβως η λειανση σε αλλες εχει αυτην την ελαχιστη αποκλιση (στο σημειο αυτο να αναφερω οτι στο συγκεκριμενο τοξο των 7 με 10 μοιρων μιλαω για μια αποκλιση της ταξεως, του μισου και κατι χιλιοστου, που ομως εμενα με εκανε να εχω σπαστει γιατι και καλα δεν μου εβγαινε η ακτινολογηση μου).
Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι αν ηξερα αυτη την "πληροφορια" απο πριν, τωρα θα ειχαμε γλιτωσει την φασαρια της εξτρα ακτινολογησης και φυσικα τα 100 ευρω ο αδελφος μου!!!! Δεν πειραζει ομως, συνεχεια μαθαινουμε.........

Μια βασικη μα απολυτος αναγκαια λεπτομερια/πληροφορια για την ακτινολογηση των ζαντων μας:
Πριν λασκαρουμε ή σφιξουμε οποιαδηποτε ακτινα(ες), στο εσωτερικο της υποδοχης της καθε ακτινας (εκει δηλ που μπαινει το κλειδι τορτς), πρεπει οπωσδηποτε να λασκαρουμε πριν μια μικρη allen βιδα, που αυτη υπαρχει στο εσωτερικο της υποδοχης του κλειδιου. Αυτες τις ξανα σφιγκουμε στο τελος της ακτινολογησης μας. Εκτελουν δηλ τα χρεη "ασφαλειας" αυτα τα βιδακια allen για να μην ξεβιδωνουν οι ακτινες μονες τους.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 01-09-2009, 03:23
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Exclamation Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Ασχετο με το θεμα μας σε αυτο το thread, ομως επι την ευκαιρια πρεπει να προειδοποιησω/αποτρεψω ολα τα μελη αυτης της παρεας, που πραγματοποιουν off road εξορμησεις για μια συγκεκριμενη χωματινη διαδρομη απο ολες αυτες που περασαμε εκεινο το τριημερο!!!
Η διαδρομη αυτη ειναι:
Απο την περιοχη του "Παντα βρεχει" και βορεια 21 χλμ προς το "Μεγαλο χωριο".
Το Παντα βρεχει βρισκεται σε υψομετρο 560 μετρα και το Μεγαλο χωριο σε υψομετρο 600 μετρα και 21 χλμ βορεια του Παντα βρεχει. Ολα καλα ως εδω, ομως.......... Μεταξυ τους "παρεμβαλεται" το ορος Καλιακουδα (βουνοκορφη που ανηκει στο Παναιτωλικο ορος) και εχει υψομετρο 2050 μετρα περιπου. Ο χωματινος δρομος φτανει στο ψηλοτερο του σημειο μετα απο αναβαση 10 περιπου χιλιομετρων στα 1800 μετρα και στα υπολοιπα 10 με 11 χιλιομετρα καταβασης ξαναπεφτει στα 600.
Τι σημαινει αυτο;
Απο τα 560 μετρα στα 1800 μετρα σε 10 χλμ. Υψομετρικη διαφορα 1240 μετρα. Καθε ενα χλμ διαδρομης ανεβαινεις 124 μετρα. Καθε 100 μετρα ανεβαινεις σε υψος 12,4 μετρα (Δηλ 12,4% κλιση!!!!)
Με τον αντιστοιχο υπολογισμο στην καταβαση (απο τα 1800 στα 600 μετρα)εχεις κλιση 12 μετρα καθε 100 (Δηλ 12% κλιση!!!!).
Ο δρομος ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ απο πετρες που κατρακυλουν απο το βουνο και μοιαζει σαν να τις εχει αδειασει φορτηγο και τις εχει σκορπισει ατακτος καθολη την διαδρομη αναβασεως/καταβασεως.
Οι φουρκετες διαδεχονται η μια την αλλη κυριολεκτικα, και εχουν μεγαλη κλιση.
Ο γκρεμος αλλαζει συνεχως μια απο το δεξι σου χερι και μια απο το αριστερο "περιμενοντας" το πολυ πιθανο λαθος και γλιστρυμα της μηχανης...
Ο χωματινη αυτη διαδρομη απαιτει πολυ αυτοσυγκεντρωση, ελεγχο καλο της μηχανης και γερα χερια και ποδια.
Αυτο που την κανει πολυ επικινδυνη ειναι ο παραγοντας "κουραση", οπου και εκει το λαθος ερχεται ευκολα......

Ακουλουθει μια αντιπροσωπευτικη φωτογραφια της εκει ποιοτητας του εδαφους...



Αμεσως ακολουθει δεξια φουρκετα με την κλιση του εδαφους που φαινεται στην αριστερη πλευρα της φωτογραφιας.
Οσοι ασχολουνται και εχουν εστω και λιγες "επαφες" με χωματινες διαδρομες... καταλαβαινουν!!!
Συμβουλη μου για αλλη μια φορα λοιπον: Αποφυγετε αυτην την διαδρομη, θα κουραστητε αρκετα, θα κινδυνευετε και τελικα δεν θα ευχαριστηθητε την διαδρομη, ουτε και την φυση, που αυτος ειναι και ο βασικος σκοπος αλλωστε!!!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 01-09-2009, 09:52
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Νικόλα, σε ευχαριστούμε για την τόσο εμπεριστατωμένη παρουσίαση της ακτινολόγησης καθ' οδόν, έστω κι' αν σε μερικούς από εμάς μοιάζει με χειρουργική επέμβαση!

Όσο για τις "χωμάτινες" οδηγίες κι' αυτές ευπρόσδεκτες για τις μελλοντικές εξορμήσεις μας!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 01-09-2009, 22:12
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο/Η ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: GALATSI
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 833
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

Eξαιρετική παρουσιαση !
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 02-09-2009, 09:02
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

[QUOTE=BOXER;63643]Ασχετο με το θεμα μας σε αυτο το thread, ομως επι την ευκαιρια πρεπει να προειδοποιησω/αποτρεψω ολα τα μελη αυτης της παρεας, που πραγματοποιουν off road εξορμησεις για μια συγκεκριμενη χωματινη διαδρομη απο ολες αυτες που περασαμε εκεινο το τριημερο!!!

Ε, τότε πουλήστε τα GS και αγοράστε LT/RT. Εγώ αντιθέτως θα προέτρεπα για την παρακολούθηση εκπαιδευτικού σεμιναρίου και ακολούθως για την σταδιακή χρήση και εκτός δρόμου.Γινόμαστε έτσι πολύ καλύτεροι και ασφελέστεροι οδηγοί.Τα GS δεν φτιάχτηκαν για μόστρα και καφετέρια.
Υ.Γ.
Χώμα+κροκάλα+πόδια κάτω+λάθος εξοπλισμός=εξασφαλισμένη κόπωση+λαμνθασμένες εντυπώσεις
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 03-09-2009, 02:29
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

[quote=loulou1100gs;64175]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο με το θεμα μας σε αυτο το thread, ομως επι την ευκαιρια πρεπει να προειδοποιησω/αποτρεψω ολα τα μελη αυτης της παρεας, που πραγματοποιουν off road εξορμησεις για μια συγκεκριμενη χωματινη διαδρομη απο ολες αυτες που περασαμε εκεινο το τριημερο!!!

Ε, τότε πουλήστε τα GS και αγοράστε LT/RT. Εγώ αντιθέτως θα προέτρεπα για την παρακολούθηση εκπαιδευτικού σεμιναρίου και ακολούθως για την σταδιακή χρήση και εκτός δρόμου.Γινόμαστε έτσι πολύ καλύτεροι και ασφελέστεροι οδηγοί.Τα GS δεν φτιάχτηκαν για μόστρα και καφετέρια.
Υ.Γ.
Χώμα+κροκάλα+πόδια κάτω+λάθος εξοπλισμός=εξασφαλισμένη κόπωση+λαμνθασμένες εντυπώσεις
Οχι οχι οχι, με τιποτα, δεν υπαρχει περιπτωση να πουλησουμε τα εργαλεια μας, αλλα και αν το κανουμε, παλι GS θα παρουμε !!! Τα οποια σιγουρα δεν ειναι φτιαγμενα για μοστρα και την καφετερια, και αυτο ειναι κατι που ορισμενοι απο εμας το γνωριζουν απο την πρωτη κιολας μερα της αγορας της και το δειχνουμε σε καθε ευκαιρια!
Τωρα οσο αφορα για τα ποδια κατω, ετυχε να τα εχει την στιγμη που τραβηξα την φωτο, οπως και εγω αλλωστε (αλλα και ολοι μας πιστευω) δεν μπορω να πηγαινω σε ολη την χωματινη σηκωμενος, τα παιζουν τα ποδια και η μεση. Ορθιος την περισσοτερη διαδρομη αλλα και στην σελα οπου το επιτρεπει ο δρομος.
Για τον λαθος εξοπλισμο (εως "ανυπαρκτο" θα συμπληρωνα εγω, ομως μονο στην περιοχη των ποδιων) συμφωνω μαζι σου. Κρανακια- μπουφανακια- γαντακια και μποτουλες ολα ηταν κομπλε, εκτος απο αυτο....
"Μεταξυ μας", και εγω τζινακι φορουσα !!!
Τα σεμιναρια ειναι οντως πολυ χρησιμα και μακαρι να γινοταν και ποιο συχνα ακομα .
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 03-09-2009, 03:49
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΗΣΗ????

πολύ καλή παρουσίαση !!!

Αν και πιτσιρικάς εκανα τις ακτινολογισεις της γειτονιας δεν νομιζω οτι θα τολμουσα να πειράξω ενα gs
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!