GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 18-08-2012, 10:18
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

@ ckk

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όλα τα θέματα που έβαλες
1) Μ@λ@κ@ς αισθάνομαι όταν εγώ φροντίζω για ν΄αποκατασταθεί η όποια ζημιά σου γίνει (πληρώνω την ακριβότερη ασφάλεια που όμως αποζημιώνει άμεσα), ενώ θα πρέπει ν' αρκεστώ στον λόγο σου και στο αν το πορτοφόλι σου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή του ατυχήματος είναι αρκετά γεμάτο για ν' αποζημιωθώ. Και μη βιαστείς ν' απαντήσεις "Ναι" γιατί το ατύχημα λέγεται έτσι ακριβώς διότι δεν είναι προβλέψιμο ούτε χρονικά ούτε ποσοτικά. Υπάρχουν πολλοί που έχασαν περιουσίες με αποζημιώσεις ατυχημάτων, οπότε πρωτίστως για το δικό σου καλό φρόντισε ν΄ασφαλίζεις ότι κινείς.
2) Το ότι το κράτος είναι αυτό που είναι και ότι σου χρωστάει ένα κάρο λεφτά με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Η στρόφιγγα που έρεε το χρήμα γι' άλλους στέγνωσε οριστικά και γι' άλλους απλά στάζει. Δεν νομίζω ότι είσαι σε κάτι διαφορετικός από τους χιλιάδες συμπολίτες μας που περνούν τα ίδια και χειρότερα με σένα. Αν λοιπόν δεν μπορείς να συντηρήσεις ένα όχημα (γιατί στην ουσία αυτό είναι - αδυναμία συντήρησης), να παραδώσεις πινακίδες και να μην κυκλοφορείς σε δημόσιους δρόμους διακινδυνεύοντας κι εσύ αλλά και όλοι όσοι χρησιμοποιούν τον ίδιο δρόμο με σένα. Η κατάσταση άλλαξε για πολλούς από μας και από τα Χ οχήματα που είχαμε στην κυκλοφορία άλλοτε, έχουμε τα απολύτως απαραίτητα. Πάλι καλά να λες που αναγκαστήκαμε ν' αποσύρουμε μόνο οχήματα γιατί κάποιοι άλλοι δεν έχουν να φάνε.
Οπότε τώρα το πουλμουρ είναι ακριβό για τους περισσότερους.
3) Το ζόρι που τραβάω δεν έχει να κάνει με το αν θα μου κάνεις καινούριο αυτό που μου χάλασες, έχει να κάνει με την νοοτροπία σου αυτή καθαυτή. Να είσαι σίγουρος ότι προσωπικά εγώ ακόμα κι αν 5 λεπτά μετά το ατύχημα μου έδινες ίδιο μηχανάκι με το δικό μου και μου ζητούσες να το βουλώσω, εγώ θα καλούσα τροχαία και τα πράγματα θα έπαιρναν τον δρόμο τους ακόμα κι αν ήταν να βγω ουσιαστικά ζημιωμένος. Ίσως αν λειτουργούσαν κι άλλοι έτσι και σας τσάκιζαν όλους τους κατ' επάγγελμα ανασφάλιστους στα πρόστιμα, να το σκεφτόσαστε δυο και τρεις φορές πριν πατήσετε τη μίζα για να πάτε βόλτα με ανασφάλιστο.
Επίσης δέξου ότι υπάρχουν πράγματα πάνω σ' ένα ατύχημα που δεν μετρώνται με χρήμα.
4) Τι φιλική και υπεύθυνη δήλωση μας λες??? Φιλική δήλωση από ποια ασφαλιστική αφού είσαι ανασφάλιστος???? Τώρα για το "υπεύθυνη
δήλωση", έλα από το μαγαζί μου να σου δώσω καμιά 30αριά τέτοια κουρελόχαρτα μαζί με ανείσπρακτες επιταγές και συναλλαγματικές, που υπόσχονται με υπογραφές και σέα και μέα ότι θα μου τις πληρώσουν εδώ και 3-4 χρόνια. Από την άλλη πόσο ασφαλής θα ένιωθες αν κι εγώ σε ενδεχόμενο ατύχημα σου έβγαζα μία υπεύθυνη δήλωση και δεχόμουν ότι είμαι εξ' ολοκλήρου υπεύθυνος για την ζημιά σου?????

Στο ρεζουμέ τώρα. Δεν θα ήθελα σε καμία των περιπτώσεων να είσαι μέλος της παρέας που θα πήγαινα μαζί της μία μεγάλη βόλτα γιατί το "εγώ" σου υπερισχύει του "εμείς", και θεωρώ δεδομένο ότι στην άσχημη θα την έκανες μ' ελαφριά πηδηματάκια. Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό στην Πορτογαλία, παρέα 4 μηχανάκια όλα δικάβαλα, έγινε λάθος με τις αποσκευές μας και χρειάστηκε μέλος της παρέας ανταλλακτικό το οποίο μπορούσε να πληρωθεί μόνο με κάρτα. Σε πληροφορώ ότι ταλαιπωρηθήκαμε 7 άτομα γιατί ο ένας από μας που είχε κάρτα μαζί του (ήταν ο μόνος που είχε τις αποσκευές του) μας είπε ψέματα ότι την έχασε. Το εξομολογήθηκε 3 μέρες μετά στην Ελλάδα πια.

Αυτά τα ολίγα, πιστεύω να μη σε κούρασα και να σε κάλυψα σε όλο το φάσμα των αποριών σου.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 18-08-2012, 12:13
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

@Vaska: +1.000.000.000


Sent from my iPhone
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 18-08-2012, 12:44
sapelas Ο/Η sapelas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Μoto: CBF600S10
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

Επειδή τυχαίνει να έχω μερικές γνώσεις επί του θέματος απλά να ενημερώσω για κάτι... Η κάλυψη Υ.Ζ. από ανασφάλιστο δεν είναι κάποια κάλυψη που αποζημιώνει τον ιδιοκτήτη - ασφαλισμένο αλλά είναι κάλυψη όπου η εταιρία αναλαμβάνει την διαδικασία αποζημίωσης του ασφαλισμένου μέσω του Επικουρικού.. Δλδ.. το γεγονός ότι έχεις την κάλυψη δε σημαίνει ότι θα αποζημιωθείς αν εμπλακείς σε ατύχημα με ανασφάλιστο. Εν συνεχεία να προσθέσω ότι το Επικουρικό αποζημιώνει υπό προυποθέσεις (για το ανασφάλιστο) αποκλειστικά και μόνο τις Υ.Ζ. του ασφαλισμένου.. Τί πάει να πεί αυτο?? Αν εμπλακείς με κάποιον που είναι ανασφάλιστος για διάστημα π.χ. άνω του 1έτους (6μηνο είναι κανονικά) το Επικουρικό σαν ταμείο δε σου δίνει δεκάρα τσακιστή κ εκεί απλά η κάλυψη πάει στο βρόντο.. Σειρά έχει αποκλειστικά η νομική οδός η οποία καλύπτεται από την ασφαλιστική εταιρία αν και μόνο αν έχει επιληφθεί τροχαία.
Με λίγα λόγια οι ανασφάλιστοι που κυκοφορούν στους δρόμους πρέπει να τιμωρούνται παραδειγματικά προκειμένου να εξαλειφθεί ο τόσο μεγάλος κίνδυνος που προκαλούν στους Ελληνικούς δρόμους καθώς οι ασφαλιζόμενοι δεν μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση μέσω των ασφαλιστικών τους εταιριών σε πληθώρα περιπτώσεων.
Από εκεί κ πέρα το γεγονός ότι δεν υπάρχει έλεγχος ή ότι τα μέτρα που πάνε να ψηφίσουν είναι τόσο άθλια (όπως το δημοσιευμένο) που σε κάνει να αντιλαμβάνεσαι γτ αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου.
Για όσους είναι ανασφάλιστοι κ τα έχουν στο γκαράζ προς το παρών κανένας κίνδυνος αφού το μέτρο αυτό υπολογίζεται ότι θα τεθεί σε ισχύ από τον 9 του 2013 και αυτή τη στιγμή αναζητούνται "κοινοτικά" κονδύλια για την εφαρμογή του μέτρου που θα είναι ένα από τα ακριβότερα όπου εμπλέκεται η Γ.Γ.Π.Σ. μετά από το taxis.net Ελλάς στο μεγαλείο σου και σε περίοδο κρίσης.
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Last edited by sapelas; 18-08-2012 at 12:46.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 18-08-2012, 13:33
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Δημήτρη μου όντως. Όμως σε αναγωγή έτους, και τα ξέρεις εσύ αυτά καλύτερα από εμένα , είναι €365.

Αν δεν τα έχεις διαθέσιμα, να πας γίνεις κλέφτης?
Φίλω Χρήστο, γι'αυτό το λόγο το έγραψα με αυτόν τον τρόπο. (1 € την ημέρα περίπου). Τα μαζεύει κανείς κάθε μέρα και δεν του φαίνεται όταν έρχεται το "χαρτάκι" της πληρωμής.
Για πολύ κόσμο τα πράγματα είναι δύσκολα. Απλά θεωρώ ότι είναι σημαντικό να ασφαλίζω το όχημα που κυκλοφορώ.

Reply With Quote
  #45  
Παλιό 18-08-2012, 13:53
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πολύ κόσμο τα πράγματα είναι δύσκολα.

οχι με πορσικα και τζιπουρες δυό-δυό φιλε dimitrib.


Sent from my iPhone
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 18-08-2012, 13:56
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από King C. Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι με πορσικα και τζιπουρες δυό-δυό φιλε dimitrib.


Sent from my iPhone
...και επιπλέον να προσπαθουν να προσελκυσουν ανοιχτα και απροκαλυπτα κόσμο στην παρανομία... με την ανοχή και τη συμφωνη (προφανως) γνωμη των διαχειριστων.


Sent from my iPhone
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 18-08-2012, 14:15
labros Ο/Η labros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

Εγώ ένα πράγμα ξέρω. Κάθε όχημα κυκλοφορεί με όλα του τα χαρτιά, αλλιώς δεν κυκλοφορεί απλά.
Όλα τ΄άλλα είναι λόγια να σεντονιάζουμαι...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 18-08-2012, 14:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

Και που να ξέραμε τι συμβαίνει αν "φιληθείς" με κρατικό όχημα που τώρα τελευταία είναι ανασφάλιστα.

Προσωπικά δε διανοούμαι να κινήσω τα οχήματά μου αν δεν έχουν ασφάλεια, ακόμη κι όταν αγοράζω νέο όχημα περιμένω να έχω ασφάλεια σε ισχύ και μετά πηγαίνω να παραλάβω.

Μπορεί κανείς να πάρει τη φθηνότερη ασφάλεια με τις βασικές καλύψεις, αλλά πρέπει να την έχει.

Χρήστο είσαι λάθος στο θέμα της ασφάλειας. Για την εφορία και τα χαράτσια το καταλαβαίνω, αλλά η ασφάλεια είναι τελείως άλλο θέμα και δεν έχει σχέση με το κράτος.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 18-08-2012, 15:42
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από King C. Εμφάνιση μηνυμάτων
...και επιπλέον να προσπαθουν να προσελκυσουν ανοιχτα και απροκαλυπτα κόσμο στην παρανομία... με την ανοχή και τη συμφωνη (προφανως) γνωμη των διαχειριστων.


Sent from my iPhone
Άντεεε ....
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 18-08-2012, 16:33
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ανασφάλιστα Ι.Χ.: Πώς να γλυτώσετε πρόστιμα και ποινές που..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντεεε ....
Τι ???? Δεν έχει τη σύμφωνη γνώμη σας????
Ντροπή σας, ένα φόρουμ που σέβεται τον εαυτόν του Δημήτρη, οι ιδιοκτήτες αλλά και οι διαχειριστές του πρέπει να πηγαίνουν κόντρα στο ρεύμα. Τι θέλει το ρεύμα, ασφάλειες???
Ανασφάλιστα επικροτεί και παρακινεί το φόρουμ.

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!