GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 24-02-2013, 23:11
Grs1 Ο/Η Grs1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS/09
Μηνύματα: 836
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Εγω πιστευω οτι αφου δεν την παλευεις πλεον πρεπει να δοκιμασεις το εξωτερικο οχι γιατι θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα για σενα αλλα για να μην μεινεις με την απορια τι θα γινοταν αν ειχα φυγει να σε στοιχειωνει μια ζωη. Εγω εχω κανει δεκα χρονια εξωτερικο και Αμερικη και Ευρωπη αποφασισα να γυρισω για δικους μου λογους ο Αδερφος μου εμεινε μονιμα Αμερικη. Ο καθενας κανει τις επιλογες του και στο τελος κανει τον απολογισμο του. Καλα και κακα πραγματα υπαρχουν και εδω και στο εξωτερικο στην τελικη εσυ θα αποφασισιες τι πρεπει να κανεις για την ζωη σου. Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη πρωτιστως και υγεια.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 24-02-2013, 23:29
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Μα το αρχικό σχόλιο, νομίζω δεν αναφερόταν σε οικονομικά κυρίως αδιέξοδα, όσο σε πολιτισμικά. Παρ' όλο που είναι αλληλένδετα, διέκρινα μια τάση απαξίωσης της "περιρρέουσας" κουλτούρας και φυσικά μη αντέχοντας να συμβιώνει κάποιος με κάφρους, αναρωτιέται αν αξίζει τον κόπο να "φύγει"...
Επειδή και εγώ υπήρξα μετανάστης στην Αυστραλία, αλλά και μόνιμα περιπλανώμενος όλη τη ζωή μου ανά την Γη, νομίζω πως εκτός κάποιων ακραίων καταστάσεων όπως ας πούμε φυσικές καταστροφές, λιμός, εμφύλιος κλπ δεν είναι καλύτερη επιλογή η φυγή. Αν φυσικά κάποιος βλέπει όλο τον κόσμο σαν μια πρόκληση για πρόοδο, αλλάζει... όμως τότε δεν αναρωτιέται, το θεωρεί φυσικό!!!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 25-02-2013, 00:18
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Η άλλη όψη του νομίσματος!

Reply With Quote
  #44  
Παλιό 25-02-2013, 10:45
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα το αρχικό σχόλιο, νομίζω δεν αναφερόταν σε οικονομικά κυρίως αδιέξοδα, όσο σε πολιτισμικά. Παρ' όλο που είναι αλληλένδετα, διέκρινα μια τάση απαξίωσης της "περιρρέουσας" κουλτούρας και φυσικά μη αντέχοντας να συμβιώνει κάποιος με κάφρους, αναρωτιέται αν αξίζει τον κόπο να "φύγει"...
Επειδή και εγώ υπήρξα μετανάστης στην Αυστραλία, αλλά και μόνιμα περιπλανώμενος όλη τη ζωή μου ανά την Γη, νομίζω πως εκτός κάποιων ακραίων καταστάσεων όπως ας πούμε φυσικές καταστροφές, λιμός, εμφύλιος κλπ δεν είναι καλύτερη επιλογή η φυγή. Αν φυσικά κάποιος βλέπει όλο τον κόσμο σαν μια πρόκληση για πρόοδο, αλλάζει... όμως τότε δεν αναρωτιέται, το θεωρεί φυσικό!!!!!


και φεύγει
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 25-02-2013, 21:33
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Hekima Εμφάνιση μηνυμάτων
[/B][/COLOR]

και φεύγει


Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την λέξη!!!!!
Όμως στην πραγματικότητα, δεν φεύγει ΑΠΟ κάπου, επειδή ας πούμε απέτυχε ή πληγώθηκε, αλλά ΓΙΑ οπουδήποτε... αρκεί να υπάρχει η σπίθα της πρόκλησης!!!
Ξαναλέω, άλλο πολυμήχανος Οδυσσέας κι άλλο κλαψιάρης Καζαντζίδης...
Βέβαια, πόσοι απόγονοι του πνεύματος του Οδυσσέα να έχουν απομείνει στην έρμη Βαλκανική;;;
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 25-02-2013, 23:14
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Πόλις
Λοιπόν αγαπητέ, όπως καταλαβαίνεις, η λύση δεν είναι η φυγή!!!
Άλλωστε το πνεύμα που χαρακτηρίζει τον Έλληνα είναι αυτό του Οδυσσέα και όχι του Καζαντζίδη.
Διερευνητικό, πολυμήχανο, προοδευτικό, πρωτοπόρο.
Να φύγεις, ναι... αλλά επειδή ψάχνεις για κάτι καλύτερο, επειδή διψάς για γνώση, δύναμη, προκοπή και όχι γιατί κλαψομoυvιάζεις πως "σου στέρησαν", "σου βούτηξαν", "σε γέλασαν"... Αν σε γέλασαν εδώ που γνωρίζεις την γλώσσα, τα ήθη και έθιμα, τους νόμους και τις συνήθειες, στην κοινωνία που μεγάλωσες τέλος πάντων, τι σε κάνει να πιστεύεις πως σε κάποιον άλλο, περισσότερο άγνωστο τόπο, θα τα καταφέρεις;; Αν νομίζεις πως υπάρχει τόπος στο σύμπαν που δεν εκμεταλλεύονται τα κορόιδα, είσαι οικτρά γελασμένος.
Στο φινάλε, αν νοιώθεις αδύναμος και λίγος, πήγαινε καλόγερος στο άγιο όρος... εκεί έχει "απ' όλα" για τέτοιες περιπτώσεις!!!!
Εντάξει, είναι λίγο σκληρό να ανακαλύπτεις σε μεγάλη ηλικία, πως η πραγματική ζωή δεν είναι οι παπαριές του κατηχητικού και το δούλεμα των διαφόρων "δασκάλων" και "παραδοσιακών γερόντων"... αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ!!! Φαντάσου πως υπάρχουν ακόμη ζωντόβολα που αναμασούν τις ίδιες κορώνες!!! Διάλεξε τον δρόμο σου, αλλά να ξέρεις πως η επιλογή είναι δική σου. Η ευημερία, η πρόοδος και η προκοπή σου είναι ΔΙΚΟ σου μέλημα και υποχρέωση και κανενός άλλου. Η κοινωνία που απορρίπτεις, δεν είναι κάπου αλλού, κάποιου άλλου... είναι η δική σου. Είσαι μέλος της, συναυτουργός, συνδικαιούχος όσο και συνένοχος.
Αγαπητέ φίλε "yannis"
Δεν θέλω να φύγω γιατί κάποιος με γέλασε όπως λές. Δεν θέλω να πάω να κρυφτώ κάπου σε μοναστήρι ή στο Άγιο Όρο. Δεν ανακάλυψα "μόλις" στα 50 μου ότι η ζωή δεν είναι οι "παπαριές" του κατηχητικό κλπ. Δεν νομίζω επίσης ότι "κλαψο#####άζω" όπως αναφέρεις. Την ζωή μου την παλεύω για να την κερδίσω! Δουλεύω στο ιδιωτικό χώρο 25 χρόνια και τα τελευταία δύο χρόνια μάλιστα κάνω δύο δουλειές. Έχω μία εξαιρετική οικογένεια πράγμα για το οποίο νιώθω ευτυχής και ευνοημένος! Ανήκω σε αυτούς τους ανόητους ανθρώπους που ουδέποτε στην ζωή τους ζήτησαν κάτι για καλύτερη μεταχείριση ή για εύνοια. Δεν έβαλα μέσον για να πάω φαντάρος στο μέρος που ήθελα, για να βρώ δουλειά, δεν έδωσα φακελάκι και δεν πειράζει ας περίμενα στο ράντζο στο Νοσ Παπανικολάου δύο ημέρες για να χειρουργήσουν το χέρι μετά από τροχαίο.

Αλλά βρε αδερφέ είναι πράγματα που με ενοχλούν πλέον πολύ. Δεν παλεύω την αγένεια, τον ωχαδερφισμό, την λαμογιά, την παραβατική συμπεριφορά.Με ενοχλεί αφάνταστα να πετάει το τσιγάρο από το παράθυρο του αυτοκινήτου στον δρόμο. Με ενοχλεί αφάνταστα τους αναβάτες μοτό να παραβιάζουν τον φωτ σηματοδότη ή να σταματούν πάνω στην διάβαση Το θεωρώ αγενές.
Μου αρέσει να ζω και να λειτουργώ μέσα σε ένα πλαίσιο που το ορίζουν κανόνες απλής συμπεριφοράς.

Δεν σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό για να λιποτακτήσω από την κοινωνία μας για την οποία είμαι μέλος της, ούτε έβαλα το post αυτό (το οποίο είναι άλλος ο συντάκτης αλλά το υιοθετώ πλήρως) για να κάνω έρευνα αγοράς πόσοι θα πουν ναι και πόσοι θα πουν όχι.

Οκ έβγαλα ένα "καημό" μέσα από το κείμενο αλλά δεν το παίζω "Ξανθόπουλος" Άνθρωπος με αδυναμίες είμαι και έβγαλα κάτι από μέσα μου. Εξάλλου αυτό που ανέφερα είναι ότι νιώθω κουρασμένος. Αυτό γίνεται όταν παλεύεις και όχι όταν λουφάρεις από την ζωή. Εν πάσει περιπτώσει thanks για όλα τα μηνύματα. υπήρχε θετική ενέργεια και την εισέπραξα.
out
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 25-02-2013, 23:24
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω κάτι που τιμά αυτό το forum σε ότι αφορά τους ανθρώπους που είναι μέλη του.
Υπήρξαν αρκετά μέλη που πήραν τηλ ή έστειλαν πμ σχετικά με το post αυτό για πιο προσωπική επαφή και άκουσα πραγματικά καλά και δυνατά λόγια. Ευχαριστώ όλα τα φιλαράκια !!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!