GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 06-06-2013, 12:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση σου θα ήταν καλή αν είχα ρωτήσει τι μισθό πέρνουν στις άλλες χώρες.

Η ερώτηση είναι γραμμένη πιό πάνω αλλά για άλλη μία φορά απαντάς με τον τρόπο που θέλεις εσύ χωρίς ουσιαστικά να απαντάς.
Οικογενειάρχης είσαι τα ξέρεις τα έξοδα, βάλε στα δικά σου ένα 2ο παιδί και ένα ενοίκιο γιατί αν πω δόση στεγαστικού θα μου γράψεις "καλά να πάθει", βάλε έξοδα μετακίνησης με το λεωφορείο για την δουλειά καθημερινά, ένα ελάχιστο ποσό για την καθημερινή διατροφή και κάνε μου την σούμα.
Η απαντηση μου ειναι η ακρως ενδεδειγμενη διοτι και σε αυτες τις χωρες εχουν οι πολιτες της τα ιδια εξοδα με τους Ελληνες με τα ιδια ¨η και περισσοτερα παιδια και ουτω καθε εξης.
Μαλιστα στην Γερμανια η οποια φανταζομαι δεν θεωρειται φθηνη χωρα 7,000,000 πολιτες της αμοιβονται με 400ε και χωρις προσβαση στις Δ.Παροχες (υγεια, παιδικοι σταθμοι δωρεαν, επιδοματα κ.λ.π.) τα οποια εχουν ολοι οι αλλοι υψηλομισθοι, αδικο ειπες?.........πως εκει ζουνε, εστω οριακα, κι εμεις εδω δεν μπορουμε και γκρινιαζουμε?
Αλλα, Σταυρο μου κι εσυ για μιαν ακομη φορα δεν βαζεις τον εαυτον σου να διαβασει πισω απο τις λεξεις και τι θελει να πει ο γραφων με τα γραφομενα του.
Σου απαντησα πλαγιως αλλα στοχευοντας στο κεντρο.

Οσο για τα εξοδα που αναφερεις οτι χρειαζεται μια οικογενεια με 2 παιδια δεν θα λογομαχησω αλλα δεν θα αποφυγω και την ερωτηση διοτι μου αρεσουν οι προκλησεις.
Θα σου υπενθυμισω λοιπον οτι, στα 2,5 χρονια της πληρους ανεργιας μου και στους 7 μηνες σαν ταξιτζης τρωγαμε, ντυνομασταν(στην αναγκη), βγαιναμε εξω για καφε (σπανιοτατα), πληρωναμε τις ΔΕΚΟ κανονικα, την εφορια κανονικοτατα (αν και αμελητεα ποσα 80-90ε....ναι ειχα και απο αυτην παρότι ανεργος), εγω πηγα με την μηχανη 3 εκδρομες ολες κι ολες (η μια μαζι)......με 600-900ε τον μηνα.
Δεν ξοδευα αλογιστα σε εκδρομες, διασκεδασεις ουτε κρατουσα τα λεφτα των ΔΕΚΟ για να τα παω μονοημερη με τους φιλους μου.........
Νομιζεις δεν ηθελα να βγω να ξεσκασω απο την κλεισουρα και την ψυχολογικη πιεση? Ποσες συγκεντρωσεις φιλων ειχα κανει στο σπιτι μου πριν την ανεργια? Νομιζεις δεν ηθελα να δω εσενα, τον Κωστα, τον Δημητρη, τον Νικο και ολους γενικα τους φιλους μου εντος κι εκτος φορουμ στους καφεδες, σε εκδρομες που κανατε ¨η σε συγκεντρωσεις στο σπιτι μου? Ηθελα και πολυ μαλιστα αλλα, μπορουσα κι ολας οικονομικα παρα την ανεργια μου, ομως προτιμουσα να φυλαγομαι παρα να ξοδευω αλογιστα.

Αν ειχα ενοικιο θα το ειχα κατεβασει στο υψος που με βολευε οικονομικα κι αν δεν το καταφερνα θα πηγαινα να ζησω στο Περαμα αν ηταν αναγκαιο. Οσο για τα εξοδα μετακινησης ειχα λογω εργασιας της συζυγου οπως και ολα τα αλλα εξοδα που αναφερω πιο πανω........

Αν θελει κανεις Σταυρο μου μπορει.......απλα, ζοριζεται ειναι η αληθεια και προσαρμοζεται στην τρεχουσα κατασταση βαζοντας προτεραιοτητες......εγω εβαλα πρωτα την διατροφη, μετα την υγεια, υστερα την εκπαιδευση κι υστερα ολα τα αλλα.......Αλλα ο ελληνας δεν γουσταρει τα ζορια, ειναι Νοτιος και του αρεσει η καλοπεραση και μαλιστα τα 30 τελευταια χρονια η ''τζαμπα'' δανειοδοτουμενη καλοπεραση! Λυπαμαι αλλα αυτο τελειωσε ευτυχως για παντα οσο θα ζησω εγω τουλαχιστον.
Τι να κανουμε? μας βρηκε αυτο που μας βρηκε, θα συγχρονιστουμε με αυτο και θα το ξεπερασουμε σιγα-σιγα αρκει να εχουμε υπομονη.............

Last edited by GeorgeP; 06-06-2013 at 12:10.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 06-06-2013, 12:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

A, Σταυρο (frits) ξεχασα να σου πω, αρχιζω τωρα να καταναλωνω....ψαχνω για καλοκαιρινο μπουφαν, κρανος και καμερα DVD!!!!!!!!!
Φωτογραφικη μηχανη ευτυχως εχω thanks to ενος πολυ καλου μου φιλου, ελπιζω το ιδιο και για την καμερα DVD........
Στις 13/6 παω Αρχαια Ολυμπια μεσα απο τα βουνα ετσι για να δω δυο φιλους που με στηριξαν αφανταστα ψυχολογικα ολο αυτα τα τρια χρονια..........θα βαλω και βενζινη......θα παω και διακοπες μετα απο 4 χρονια

και ολα αυτα γιατι? διοτι ειμαι μερος του θετικου ισοζυγιου προσληψεων απολυσεων
Το αυτό ελπιζω και βλεπω να γινεται και για αλλους ανεργους....σιγα-σιγα, τιποτα δεν γινεται αποτομα, ακομα και η Ρωμη πηρε χρονια για να γινει αυτοκρατορια.

Last edited by GeorgeP; 06-06-2013 at 12:24.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 06-06-2013, 12:40
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Γιώργο δεν θέλω να σε πιέσω άλλο....

Τα πράγματα είναι απλά, ο λογαριασμός δεν βγαίνει για αυτό είτε το θες είτε όχι έχουμε κρίση και υπάρχει κόσμος που πραγματικά πεινάει, που έχει σταματήσει τα παιδιά από τα αγγλικά, που δεν έχει να αγοράσεi φάρμακα που....

Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζει ο server και να μας βγάζεις από τα ρούχα μας....

Υ.Γ στο Πέραμα που μένει τζάμπα κανείς, για γράψε και άλλα...
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 06-06-2013, 12:44
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ στο Πέραμα που μένει τζάμπα κανείς, για γράψε και άλλα...


ψήνεσαι? ????????
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 06-06-2013, 12:51
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
ψήνεσαι? ????????

Από το Μενίδι καλύτερα δεν είναι .....
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 06-06-2013, 13:04
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το Μενίδι καλύτερα δεν είναι .....
τωρα ποια να σου πω..........


αμα εισαι και ψηλα εχεις πιατο την θάλασσα. .....
(ορμο του κερατσινιου)
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 06-06-2013, 13:08
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
A, Σταυρο (frits) ξεχασα να σου πω, αρχιζω τωρα να καταναλωνω....ψαχνω για καλοκαιρινο μπουφαν, κρανος και καμερα DVD!!!!!!!!!
Φωτογραφικη μηχανη ευτυχως εχω thanks to ενος πολυ καλου μου φιλου, ελπιζω το ιδιο και για την καμερα DVD........
Στις 13/6 παω Αρχαια Ολυμπια μεσα απο τα βουνα ετσι για να δω δυο φιλους που με στηριξαν αφανταστα ψυχολογικα ολο αυτα τα τρια χρονια..........θα βαλω και βενζινη......θα παω και διακοπες μετα απο 4 χρονια

και ολα αυτα γιατι? διοτι ειμαι μερος του θετικου ισοζυγιου προσληψεων απολυσεων
Το αυτό ελπιζω και βλεπω να γινεται και για αλλους ανεργους....σιγα-σιγα, τιποτα δεν γινεται αποτομα, ακομα και η Ρωμη πηρε χρονια για να γινει αυτοκρατορια.
Κάμερες DVD δεν υπάρχουν πιά, είναι κάτι σαν το Varadero, μουσειακό είδος,

Πάντως μην ανοίγεσαι, ο Τσίπρας είναι προ των πυλών, ο χειμώνας δεν βγαίνει και το μνημόνιο 4 είναι προς επεξεργασία.....
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 06-06-2013, 13:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο δεν θέλω να σε πιέσω άλλο....

Τα πράγματα είναι απλά, ο λογαριασμός δεν βγαίνει για αυτό είτε το θες είτε όχι έχουμε κρίση και υπάρχει κόσμος που πραγματικά πεινάει, που έχει σταματήσει τα παιδιά από τα αγγλικά, που δεν έχει να αγοράσεi φάρμακα που....

Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζει ο server και να μας βγάζεις από τα ρούχα μας....

Υ.Γ στο Πέραμα που μένει τζάμπα κανείς, για γράψε και άλλα...
Μαλλον δεν θες να πιεζεσαι εσυ οχι εγω..........εγω δεν πιεζομαι καθολου διοτι και βλεπω και ακουω ΟΛΕΣ τις αποψεις και διαβαζω ΟΛΑ τα στοιχεια κι οχι επιλεκτικα.
Επισης δεν αρκουμαι στα Ελληνικα στοιχεια, ψαχνω και τα διεθνη........

Το εχουμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα και σου εχω πει οτι ΑΝ πραγματικα υπηρχε τοοοοση δυστυχια τοτε μαγαζια σαν το δικο σου που, οπως και να το κανουμε εχει ειδη ''δυσκολα'', θα ανηκε στην ιστορια σημερα.

Η πωλησεις μοτοσυκλετων και αυτοκινητων παρουσιαζουν ανακαμψη, ακομα βεβαια παραμενει (και θα παραμεινει για καιρο) το συνολικο αρνητικο προσημο αλλα βελτιωνεται σιγα-σιγα...........ειναι καλα σημαδια αυτα Σταυρο, εσυ μπορει να πιεζεσαι οταν τα διαβαζεις και να αγχωνεσαι διερωτωμενος ''μα πως αφου......'' εγω οχι....εγω απλα βλεπω κι εχω υπομονη!!!!!!

Εγω δεν ειπα ποτε οτι δεν υπαρχει κοσμος που πειναει λογω κρισης, ειπα μονον οτι δεν ειναι τοσο οσος μας παρουσιαζεται απο τα ΜΜΕ και τα κομματικα οργανα. Υπηρχε αυτο ο κοσμος και υπαρχει αυξημενος ελαχιστα απο το παρελθον........αυτο πιστευω και ειπα δημοσιως.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 06-06-2013, 13:10
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013



Reply With Quote
  #60  
Παλιό 06-06-2013, 13:11
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Με 900 ευρώ δε ζει τετραμελής οικογένεια με τίποτε! Απορώ γιατί εξακολουθώ και παρακολουθώ το νήμα....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!