GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 04-01-2011, 21:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
παρακολουθώ το νήμα χωρίς να συμμετέχω καθότι δεν έχω boxer.
Αλλά έχω μιά απορία για το δικό μου το μονοκύλινδρο. Αυτό έχει το δοχείο του λαδιού πάνω αριστερά, στο ψευδοντεπόζιτο. Κι εκεί μετράμε και τη στάθμη του λαδιού. Η στάθμη του πρέπει να μετριέται αφού έχει δουλέψει κανά 5λεπτο ο κινητήρας. Αλλά και πάλι ρε γαμώτο, παύει να ισχύει η βαρύτητα; δεν έχει λάδι κάτω;!

θα σου απαντησω με ΠΜ!!! Τωρα εχω αλαλ προβληματα να λυσω!! τα ξηρα καρτερ σαν το δικο σου εχουν τελειως διαφορετικο χειρισμο και στην πλήρωση με λαδι αλαλ και στον ελεγχο της σταθμης αυτου!!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 04-01-2011, 21:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ολα συμφωνω,εκτος απο αυτο......αλοιμονο,αν η υπαρξη καποιου στην παρεα μας,κρινεται απο μια σχεση(εννοω την δικη σου και του θοδωρη)..



οι υπολοιποι δεν μετραμε;;;;
Αυτοι οι υπολοιποι μετρατε και παραμετρατε αλλα, οσο υπαρχουν διαπληκτισμοι με υβριστικο περιεχομενο, με αμφισβητησεις ανευ αποδειξεων, με ειρωνιες κ.λ.π. και δεν βγαινει ΕΝΑΣ να πει τα πρέποντα και αναλογουντα το ''μετρημα'' των ''υπολοιπων'' χανεται!! δυστυχως!!!
Πασχιζω δυο χρονια τωρα με παραθεσεις, με αποδειξεις, με γνωσεις, με ποστ στα αξιοσημειωτα, καταναλωνω χρονο και απο την εργασια μου οταν δουλευα και τωρα που καθομαι που καλλιστα θα μπορουσα να παω καμια βολτα, και βγαινουν οι ''τεοσσ'' να μου την πουν.... ετσι!! Χωρις αποδειξεις χωρις τιποτα......μονον με λασπη!!!! Το αποκορυφωμα ειναι που ειπε οτι αυτο το κυκλωμα ειναι απο 1150/1100!! Δηλαδη εγω ειμουν βλακας και ασχετος που πηρα το βιβλιο του 1200 το εβγαλα φωτοτυπιες, το σκαναρισα σε υψηλης ευκρινειας μηχανημα και μετα το μετετρεψα σε pdf!!!!! Kaι τωρα δεν ξερω τι ποσταρω? Ποιος κανει τετοια πραγματα Κωστα μου????? Γιατι ο ΤΕΟΣΣ δεν μας ποσταρει το ''πραγματικο'' κυκλωμα της GS παρα ριχνει την λασπη του??εεεεε??? Που ειναι οι ''υπολοιποι'' να πουν μια κουβεντα????
Δεν εχω καμια αντιρρηση να πει ο καθεις την γνωμη του, την αποψη του!! Ειδες εσυ κανεναν να αμφισβητει τα περι υδρατμων που ανεφερα? κανεις!! μονον ενας και χωρις αποδειξεις, μονο με ειρωνιες!! Ξερεις τι κοπο εχει να ψαξεις να βρεις αυτα που ξερεις κι εχεις σε βιβλια στο νετ? ξερεις πως αισθανομαι οταν μετα απο τοσο κοπο ερχεται καποιος λασπολογωντας με να προσπαθει να με αμφισβητησει ΧΩΡΙς ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ αυτων που λεει?
Που ειναι τοτε οι ''υπόλοιποι'' να τον ρωτησουν ''ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΦΙΛΕ ΜΟΥ?''

Αντιπαραθεσεις εχω και με αλλους (βλεπε gemara, ortho, ντινοπουλο κ.α.) αλλα ΟΛΟΙ τους με ωραιο και πολλες φορες εντονο τροπο, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ¨η ΕΙΡΩΝΙΚΟ ¨η ΧΛΕΥΑΣΤΙΚΟ μου λενε την αποψη τους, βαζουνε τις παραθεσεις τους (π.χ. ο gemara σε αυτο το νημα) και τελειωνει εκει το θεμα!!!
Αλλα οχι ρε Κωστα αυτο που γινεται με τον ''τεοσσ'' και με καποιον αλλον που εξαφανιστηκε εδω και λιγο καιρο!! εεεεε ΟΧΙ!!

Last edited by GeorgeP; 04-01-2011 at 21:59.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 04-01-2011, 22:39
labros Ο/Η labros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Δεν έχω γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για τους κινητήρες boxer.
Αλλά ένα έχω να πω. Με τον Γιώργο , τον οποίο γνώρισα μέσα απο τα forum, έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα για τη μηχανή μου κ γενικότερα για αυτό που λέγετε μοτοσυκλέτα. Οι περισσότεροι παραθέτουμε τις απόψεις των μηχανικών μας, οι οποίες στα 20 χρόνια που καβαλάω μηχανή, ποτέ δεν έχουν συμπέσει μεταξύ τους !!!!
Αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει για τους κινητήρες εσ. καύσης κ τις μηχανές στα χρόνια πριν σας γνωρίσω σε καμία περίπτωση ο GeorgeP δεν μου τα έχει καταπατίσει με τις απόψεις-γνώσεις του.
Πάντως κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι στη μηχανή που δεν γνωρίζω, ψάχνω να βρώ τη γνώμη του Γιώργου μέσα απο τα διάφορα θρεντ.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 04-01-2011, 22:48
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από labros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για τους κινητήρες boxer.
Αλλά ένα έχω να πω. Με τον Γιώργο , τον οποίο γνώρισα μέσα απο τα forum, έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα για τη μηχανή μου κ γενικότερα για αυτό που λέγετε μοτοσυκλέτα. Οι περισσότεροι παραθέτουμε τις απόψεις των μηχανικών μας, οι οποίες στα 20 χρόνια που καβαλάω μηχανή, ποτέ δεν έχουν συμπέσει μεταξύ τους !!!!
Αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει για τους κινητήρες εσ. καύσης κ τις μηχανές στα χρόνια πριν σας γνωρίσω σε καμία περίπτωση ο GeorgeP δεν μου τα έχει καταπατίσει με τις απόψεις-γνώσεις του.
Πάντως κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι στη μηχανή που δεν γνωρίζω, ψάχνω να βρώ τη γνώμη του Γιώργου μέσα απο τα διάφορα θρεντ.

Ε τι θα έλεγες εσύ! αφού είσαι ομοιοπαθής! (varadero)
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 04-01-2011, 23:12
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παρακαλώ …τι πράγματα είναι αυτά κύριοι , κρίνετε τον υπερμηχανολόγο που οφθαλμοφανώς είναι και υπερχημικός .
Η μεταστοιχείωση του λαδιού σε νερό είναι γνωστό φαινόμενο σε συνθήκες υδρατμοποίησης του λαδιού!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζω διάφορα, δεν τα κατανοώ και το χειρότερο τα μεταφέρω παραλλαγμένα όπως με βολεύουν … τι είμαι??? Αυθεντία μηχανολογίας !!!Εύγε μου !!!Δοξάστε με!!!

Τι σχέση έχει η υγρασία * στα κάρτερ και οι παράγοντες φθοράς του λαδιού με την στάθμη του λαδιού ……..


*ακόμα και να ψύξουμε έναν κινητήρα δεν θα βρούμε παρά ελάχιστα γραμμάρια νερού ,η φθορά , οξείδωση κ.α. είναι άσχετα της στάθμης…


Η βαλβίδα – θερμοστάτης παρακάμπτει το ψυγείο και στέλνει τα λάδια ξανά στο κάρτερ μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία , ανεμιστήρα έχουν τα RT και λειτούργει αυτόματα ,χωρίς διακόπτη στο τιμόνι απ΄ότι γνωρίζω , κάτοχοι RT μπορούν να διαφωτίσουν.


Αυτή η παραπομπή Lancia Lybra / Λιπαντικά, α΄ μέρος - Λάδια έχει ενδιαφέρον και πολύ γέλιο γιατί καταρρίπτει γνωστούς ισχυρισμούς του αναρτήσαντα για π.χ. προτίμηση –προτροπή χρήσης απλών ορυκτελαίων , αντιτριβικά πρόσθετα κ.α. Προφανώς δεν διαβάζει όλο το κείμενο που αναρτά `η χρησιμοποιεί ότι νομίζει ότι τον βολεύει `η δεν κατανοεί το σύνολο `η …..


Δεν απαντώ, δεν γραφώ, γιατί θα θεωρηθεί ότι οικειοποιούμαι σάχλες και θα ξαναχτυπήσω 200αρα συμπίεση.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θυμάμαι ότι η μαμά και στο 1100 λέει αλλαγή λαδιών στα 10.000 και ρύθμιση βαλβίδων στα 20.000. Η πολίτικη της αντιπροσωπείας να κόβει στη μέση αυτά τα διαστήματα έχει λογική ,καιρικές συνθήκες κ.α. ,έξαλλου αυτή η τακτική ακλουθούν οι αντιπροσωπείες και για υδρόψυκτα ευρωπαϊκά και ιαπωνικά.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα.... και το σχεδιάγραμμα του κυκλώματος λαδιού δεν είναι από 1200 αλλά 1100 ..ίσως και από τα μονομπουζα 1150…
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν διεκδικώ αλάθητο ούτε το παίζω αφεντιά στα πάντα, στο net είμαι άσχετος και δεν ξέρω ούτε φώτο να βάζω, αλλά μπορώ να ξεχωρίσω π.χ. την κυλινδροκεφαλη ενός 1200 από ένα 1100



Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχουν υδρατμοί αλλά ότι δεν δημιουργούνται από μεταστοιχείωση του λαδιού ,όπως φαίνεται από το πρώτο ποστ σου ,δες και το ποστ του siraxanz. Το θέμα είναι η σχέση (που δεν υπάρχει ) με την στάθμη του λαδιού η οποία είναι και το ζητούμενο του θρεντ .


Τώρα που κατάλαβες τι σημαίνει 200αρα συμπίεση (κατάσταση στην οποία μονίμως με έφερνες) ζητάς παρέμβαση <<ανώτερων δυνάμεων>>
…Ελεοοοος…
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ κανε μας την χαρη που μονον να κατηγορεις ξερεις!!!!!!!!!!!!!
Προετρεψα κανεναν να χρησιμοποιει ορυκτελαια σε οποιονδηποτε κινητηρα? η μονον για την GS μιλουσα??εεεεεεεεε!!!!
Το σαιτ για την Lancia πανεξυπνε το εβαλα για να καταδειξω οτι υδρατμοι ΝΑΙ δημιουργουνται κατα την καυση και δεν το λεω εγω αλλα ολοι οι κατασκευαστες οχηματων!!!!!!!!! και οι υδρατμοι οταν κρυωσουν τι γινονται?εεεε? νερο γινονται πανεξυπνε!!! και το νερο που παει????στο καρτερ παει?? αρα...? Αλλα που να το καταλαβεις ΕΣΥ!!! ολοι οι άλλοι το καταλαβαν εκτος απο εσενα!!! Αντε γελα τωρα!!!
Βαλε ρε πανεξυπνε σε σειρα αυτα που εχω γραψει και μην καταπιανεσαι απο μεμονωμενα πραγματα που πας και τα κολλας οπου θελεις αφου εσυ ο ιδιος αδυνατεις να τα φιλτραρεις λογω αδυναμιας γνωσεων να το κανεις!!!!!!!

Ανοιξε κανεναν σαιτ να μαθεις και να παραθεσεις εδω με το οποιο να υποστηριζεις την γνωμη σου και αυτα που λες και οχι να ειρωνευεσαι να βριζεις και να λασπολογεις!!!! ΛΑΣΠΟΛΟΓΕ!!!!!!!!!!

Κανε μου την χαρη ΤΕΟΣΣ και οχι φιλε πια, αν συνεχισεις ετσι με εμενα και με τα υπονοουμενα σου σε εμενα (σε ποστ που αναφερεσαι σε εμενα ανευ παραθεσεων μυνηματων μου) ¨η αν σβηστει το μηνυμα αυτο δηλωνω κατηγορηματικα οτι ο GeorgeP τελειωσε απο το φορουμ αυτο!!!!!

Περιμενω να δω αντιδραση απο τους αντμιν και μετα θα αποφασισω!!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε καλυτερα το απο πανω ποστ μου για το τι γινονται οι υδρατμοι οταν κρυωσουν και που πανε!! και οταν καταλαβεις οτι καταληγουν στο καρτερ σαν νερο γιατι εκει δημιουργουνται κι εκει μενουν θα καταλαβεις γιατι αυξανει ο ογκος του λαδιου και μας δινει λανθασμενη ενδειξη στο ματακι!!!!!

Δεν ξερεις να χειριζεσαι το νετ, δεν ξερεις να βαζεις μια φωτο αλλα εμαθες πολυ καλα να λασπολογεις ανευ αποδειξεων....πολυ ευκολο!!!!! Μαθε λοιπον να χειριζεσαι το νετ σε ολες τις πτυχες του και μετα τα ξαναλεμε αφου ετσι θα εχεις μαθει να στοιχειοθετεις τα λεγομενα σου! ειδαλλως ο αγωνας ειναι ανισος απεναντι μου!!!

Τιποτα δεν εχει αλλαξει απο την προηγουμενη τοποθετηση μου περι αποχωρησης παρα το μειλιχιο του ποστ σου!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
H ειρηνη τελειωσε για μενα Κωστα!!!!!





απαιτω
  1. τον σεβασμο απο ολους και ειδικα απο ορισμενους οπως κανω εγω για ολους και ο οποιος σεβασμος μου φαινεται και εκδηλωνεται με καθε τροπο στους καφεδες και στις εκδρομες που συμμετασχω, και
  2. να μου αντιπαραθετουν ντοκουμεντα στην οποιαδηποτε διαφωνια τους, οπως κανω εγω και τεκμηριωνω αυτα που λεω και οχι να πετουν την λασπη στον ανεμιστηρα χωρις αποδειξεις
δεν θελω τιποτε άλλο!!
Αλλιως δεν υπαρχει λογος υπαρξης μου στο φορουμ αυτο!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοι οι υπολοιποι μετρατε και παραμετρατε αλλα, οσο υπαρχουν διαπληκτισμοι με υβριστικο περιεχομενο, με αμφισβητησεις ανευ αποδειξεων, με ειρωνιες κ.λ.π. και δεν βγαινει ΕΝΑΣ να πει τα πρέποντα και αναλογουντα το ''μετρημα'' των ''υπολοιπων'' χανεται!! δυστυχως!!!
Πασχιζω δυο χρονια τωρα με παραθεσεις, με αποδειξεις, με γνωσεις, με ποστ στα αξιοσημειωτα, καταναλωνω χρονο και απο την εργασια μου οταν δουλευα και τωρα που καθομαι που καλλιστα θα μπορουσα να παω καμια βολτα, και βγαινουν οι ''τεοσσ'' να μου την πουν.... ετσι!! Χωρις αποδειξεις χωρις τιποτα......μονον με λασπη!!!! Το αποκορυφωμα ειναι που ειπε οτι αυτο το κυκλωμα ειναι απο 1150/1100!! Δηλαδη εγω ειμουν βλακας και ασχετος που πηρα το βιβλιο του 1200 το εβγαλα φωτοτυπιες, το σκαναρισα σε υψηλης ευκρινειας μηχανημα και μετα το μετετρεψα σε pdf!!!!! Kaι τωρα δεν ξερω τι ποσταρω? Ποιος κανει τετοια πραγματα Κωστα μου????? Γιατι ο ΤΕΟΣΣ δεν μας ποσταρει το ''πραγματικο'' κυκλωμα της GS παρα ριχνει την λασπη του??εεεεε??? Που ειναι οι ''υπολοιποι'' να πουν μια κουβεντα????
Δεν εχω καμια αντιρρηση να πει ο καθεις την γνωμη του, την αποψη του!! Ειδες εσυ κανεναν να αμφισβητει τα περι υδρατμων που ανεφερα? κανεις!! μονον ενας και χωρις αποδειξεις, μονο με ειρωνιες!! Ξερεις τι κοπο εχει να ψαξεις να βρεις αυτα που ξερεις κι εχεις σε βιβλια στο νετ? ξερεις πως αισθανομαι οταν μετα απο τοσο κοπο ερχεται καποιος λασπολογωντας με να προσπαθει να με αμφισβητησει ΧΩΡΙς ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ αυτων που λεει?
Που ειναι τοτε οι ''υπόλοιποι'' να τον ρωτησουν ''ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΦΙΛΕ ΜΟΥ?''

Αντιπαραθεσεις εχω και με αλλους (βλεπε gemara, ortho, ντινοπουλο κ.α.) αλλα ΟΛΟΙ τους με ωραιο και πολλες φορες εντονο τροπο, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ¨η ΕΙΡΩΝΙΚΟ ¨η ΧΛΕΥΑΣΤΙΚΟ μου λενε την αποψη τους, βαζουνε τις παραθεσεις τους (π.χ. ο gemara σε αυτο το νημα) και τελειωνει εκει το θεμα!!!
Αλλα οχι ρε Κωστα αυτο που γινεται με τον ''τεοσσ'' και με καποιον αλλον που εξαφανιστηκε εδω και λιγο καιρο!! εεεεε ΟΧΙ!!

Γιώργο μου, τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές από κοντά.
Μου έχεις εκφράσει τους προβληματισμούς και τα παράπονά σου και σου έχω απαντήσει πως κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά,
έχει διαφορετικό τρόπο αντιμετωπίσεως των καταστάσεων,
απαντά με διαφορετικό τρόπο όταν προκαλείται ή θεωρεί πως προκαλείται.
Ακόμα, η ύβρις, η ειρωνεία και ο χλευασμός,
είναι πολύ δυσδιάκριτες έννοιες
που εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι εκτοξεύονται εναντίον του,
την στιγμή κατά την οποία ο "αντίδικος" είχε την απλή πρόθεση να κάνει πιο καυστικό τον λόγο του.

Στο ζουμί τώρα!
Από τα γραφόμενά σας, διακρίνεται μια καλώς εννοούμενη κόντρα,
που βασίζεται σε μηχανολογικές αντιπαραθέσεις,
διανθισμένη από λεκτικά "κομπλιμέντα" και αμοιβαία εκτοξευόμενα βέλη, που σκοπό έχουν να "πικάρει" ο ένας τον άλλον.
Δεν βλέπω κάποια πρόθεση να θίξει ο Θόδωρος τον Γιώργο
ή το ανάποδο,
αλλά διαπιστώνω ότι και του ενός ανεβαίνει η (συμ)πίεση στο 200 και ο άλλος θεωρεί ότι λασπολογείται.
Θεωρώ και τις δύο αντιδράσεις υπερβολικές.
Σκοπός αυτής της παρέας, γιατί μιά παρέα είμαστε,
είναι να είμαστε ενωμένοι, μακριά από προσωπικές ύβρεις και αντιπαραθέσεις, μια γροθιά απέναντι στις δυσκολίες των καιρών
και συνοδοιπόροι σε ταξίδια και όμορφες διαδρομές.
Ας κατέβουν λοιπόν εκατέρωθεν οι τόνοι,
ας προσπαθούμε να μην "κοντράρουμε" στο σημείο που ενοχλούμε τον συνομιλητή μας,
ας μην θεωρούμε πως κατέχουμε το "όλον της αληθείας"
και τέλος, μακάρι όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στη ζωή μας,
να είναι τέτοιου είδους και μόνον!

Πάντα φιλικά
και με πολύ αγάπη...
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 05-01-2011, 00:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μου, τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές από κοντά.
Μου έχεις εκφράσει τους προβληματισμούς και τα παράπονά σου και σου έχω απαντήσει πως κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά,
έχει διαφορετικό τρόπο αντιμετωπίσεως των καταστάσεων,
απαντά με διαφορετικό τρόπο όταν προκαλείται ή θεωρεί πως προκαλείται.
Ακόμα, η ύβρις, η ειρωνεία και ο χλευασμός,
είναι πολύ δυσδιάκριτες έννοιες
που εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι εκτοξεύονται εναντίον του,
την στιγμή κατά την οποία ο "αντίδικος" είχε την απλή πρόθεση να κάνει πιο καυστικό τον λόγο του.

Στο ζουμί τώρα!
Από τα γραφόμενά σας, διακρίνεται μια καλώς εννοούμενη κόντρα,
που βασίζεται σε μηχανολογικές αντιπαραθέσεις,
διανθισμένη από λεκτικά "κομπλιμέντα" και αμοιβαία εκτοξευόμενα βέλη, που σκοπό έχουν να "πικάρει" ο ένας τον άλλον.
Δεν βλέπω κάποια πρόθεση να θίξει ο Θόδωρος τον Γιώργο
ή το ανάποδο,
αλλά διαπιστώνω ότι και του ενός ανεβαίνει η (συμ)πίεση στο 200 και ο άλλος θεωρεί ότι λασπολογείται.
Θεωρώ και τις δύο αντιδράσεις υπερβολικές.
Σκοπός αυτής της παρέας, γιατί μιά παρέα είμαστε,
είναι να είμαστε ενωμένοι, μακριά από προσωπικές ύβρεις και αντιπαραθέσεις, μια γροθιά απέναντι στις δυσκολίες των καιρών
και συνοδοιπόροι σε ταξίδια και όμορφες διαδρομές.
Ας κατέβουν λοιπόν εκατέρωθεν οι τόνοι,
ας προσπαθούμε να μην "κοντράρουμε" στο σημείο που ενοχλούμε τον συνομιλητή μας,
ας μην θεωρούμε πως κατέχουμε το "όλον της αληθείας"
και τέλος, μακάρι όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στη ζωή μας,
να είναι τέτοιου είδους και μόνον!

Πάντα φιλικά
και με πολύ αγάπη...
OK Δημητρη μου,

καταλαβαινω οτι προσπαθεις να κατευνασεις τα πνευματα και οτι δεν θελεις να παρεις το μερος κανενος!! Κατανοητον......για σενα, ΟΧΙ για εμενα!!

Αν θεωρεις πως''κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά,
έχει διαφορετικό τρόπο αντιμετωπίσεως των καταστάσεων,

απαντά με διαφορετικό τρόπο όταν προκαλείται ή θεωρεί πως προκαλείται'' αφηνοντας ελευθερη την οποια εκφραση του θεωρητικα προκαλουμενου αλλα και του προκαλωντα, τοτε ακυρωνεις τους ορους ευγενεια και σεβασμο που θα πρέπει να διατρεχουν τον προκαλοντα αλλα και τον προκαλουμενο!!!

Αν βλέπεις ''καλως ενοουμενες κοντρες'', και ''καμια προθεση να θιξει ο Θοδωρος τον Γιωργο'' σημαινει οτι ολη μου η προσπαθειανα ψαξω, να γραψω, να μεταφερω γνωσεις τις οποιες στοιχειοθετω με παραθεσεις.... ακυρωνονται!! Την ωρα μαλιστα που ο άλλος με αντικρουει χωρις αποδειξεις αλλα με''ύβρεις, ειρωνείες και χλευασμούς, τα οποια είναι πολύ δυσδιάκριτες έννοιες που εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι εκτοξεύονται εναντίον του'', τοτε δεν εχω καμια θεση στο να γραφω στο φορουμ, διοτι για εμενα ειναι απλα πολυ διακριτες εννοιες!!!

Ο gemara μου απαντησε με το ''σαπουνι'', με ειδες να θιχτηκα? οχι!! Ο Ντινοπουλος μου εχει σειρει τοσα, με ειδες να θιχτηκα? οχι!!
Ο ortho το ιδιο! γιατι? διοτι ο μεν πρωτος το εκανε με περισση ευγενεια και σεβασμο, ο δευτερος με τις δοσεις χιουμορ που τον διακατεχουν στην ζωη του(!!!!!) και ο τριτος με ηρεμο τροπο και χωρις χαρακτηρισμους και ''δυσδιακριτα'' υβρεολογια! Πραγμα που μεταφραζεται σε παιδεια και σεβασμο προς τον συνομιλητη του, κι ας ημουν και αποτομος καποιες φορες μαζι του!!! Ετσι αυτος ο τελευταιος κερδισε τον σεβασμο μου, τον αμεριστο σεβασμο μου!

Οταν αλλαξει αυτη η νοοτροπια του επιτρέπεται να''λεω οτι θελω και οπως το θελω''ανεξαρτητα αν προσβαλλεται καποιος κι οσο δυσδιακριτο, ηθελημενα ¨η οχι, και να ειναι αυτο, τοτε θα τα ξαναπουμε ενδοφουρμικα!

Μεχρις τοτε με ΠΜ, τηλεφωνα και σε κατ' ίδιαν οικογενειακες συναντησεις που ελπιζω να μην σταματησουν, θα τα λεμε!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 05-01-2011, 02:04
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Έγραψα ότι και να ψύξεις (και σε κατάψυξη ) τον κινητήρα δεν μαζεύονται παρά ελάχιστα ml νερού ,δεν μεταβάλει την ένδειξη αυτό, διαφορετικά και εάν υπήρχε ποσότητα 100 -150-200 + ml (ώστε να έχουμε μετρίσιμη ποσότητα) θα ήταν όλοι οι κινητήρες σκουριασμένοι .


Στο διάγραμμα είναι οφθαλμοφανές ότι ο κινητήρας ΔΕΝ είναι R 1200 ,από τις κεφαλές το σχήμα του καθρέπτη και του καπακιού του όσο και από την σήτα αναρρόφησης λαδιού στο πάτο του κάρτερ κάτω από την τρόμπα …το 1200 έχει 2 σήτες ,κοιτώντας εδώ βγάζει κάποιος αρκετά συμπεράσματα για το ανωτέρω αλλά και για ζητήματα όπως δήθεν διπλά ψαλίδια στο telelever κ.α.motorcyclistonline.com , micapeak ,maxbmwmotorcycles .


Τώρα εάν δεν μπορείς να μετρήσεις τους ταχυσυνδεσμους σε σαΐτ που παραθετεις, δεν διάβασες το κείμενο κάτω από την φώτο του διασκευασμένου 1100GS και το παρουσίασες σαν μελλοντικό μοντέλο και πολλά άλλα ..δεν φταίω εγώ ώστε να λες και αποπάνω ότι οικειοποιούμαι αυτά που γράφεις ,παραδεχόμενος μάλιστα ότι το γράφεις για να με προσβάλεις .
Εάν μάλιστα κοιτούσες τον τρόπο που έγραψες το ποστ σου θα έβλεπες το λάθος :
<<…Ακομα μεσα στο καρτερ δημιουργουνται και υδρατμοι (απο την εξατμιση του λαδιου λογω θερμοκρασιας) η οποια φευγει μεν απο τις σωληνωσεις της αναπνοης αλλα ενα πολυ μεγαλο μερος των υδρατμων αυτων (οταν σβησεις τον κινητηρα) γινεται νερο…>>


που οδήγησε σε αυτό :


<<Εγώ κατάλαβα ότι από οι ατμοί του λαδιού με κάποιο τρόπο γίνονται νερό????
Τυχαίο??? δεν νομίζω
Ελεος ρε παιδιά >>



και θα το διόρθωνες χωρίς υπερβολές και άστοχους χαρακτηρισμούς που έφτασαν στο ακραίο σημείο εκβιασμού των διαχειριστών. Κίνηση που κάνεις άλλος δεν έχει πράξει όσο και εάν έχει προσβληθεί .


Εάν ήσουν καλοπροαίρετος θα μπορούσε (όπως στο παρελθόν) να υπάρξει συνεννόηση.
Όταν όμως με αντιμετωπίζεις σαν κουτό αμόρφωτο σκουλήκι μην περιμένεις τον σεβασμό μου.
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 05-01-2011, 03:06
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
OK Δημητρη μου,

καταλαβαινω οτι προσπαθεις να κατευνασεις τα πνευματα και οτι δεν θελεις να παρεις το μερος κανενος!! Κατανοητον......για σενα, ΟΧΙ για εμενα!!

Αν θεωρεις πως''κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά,
έχει διαφορετικό τρόπο αντιμετωπίσεως των καταστάσεων,

απαντά με διαφορετικό τρόπο όταν προκαλείται ή θεωρεί πως προκαλείται'' αφηνοντας ελευθερη την οποια εκφραση του θεωρητικα προκαλουμενου αλλα και του προκαλωντα, τοτε ακυρωνεις τους ορους ευγενεια και σεβασμο που θα πρέπει να διατρεχουν τον προκαλοντα αλλα και τον προκαλουμενο!!!

Αν βλέπεις ''καλως ενοουμενες κοντρες'', και ''καμια προθεση να θιξει ο Θοδωρος τον Γιωργο'' σημαινει οτι ολη μου η προσπαθειανα ψαξω, να γραψω, να μεταφερω γνωσεις τις οποιες στοιχειοθετω με παραθεσεις.... ακυρωνονται!! Την ωρα μαλιστα που ο άλλος με αντικρουει χωρις αποδειξεις αλλα με''ύβρεις, ειρωνείες και χλευασμούς, τα οποια είναι πολύ δυσδιάκριτες έννοιες που εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι εκτοξεύονται εναντίον του'', τοτε δεν εχω καμια θεση στο να γραφω στο φορουμ, διοτι για εμενα ειναι απλα πολυ διακριτες εννοιες!!!

Ο gemara μου απαντησε με το ''σαπουνι'', με ειδες να θιχτηκα? οχι!! Ο Ντινοπουλος μου εχει σειρει τοσα, με ειδες να θιχτηκα? οχι!!
Ο ortho το ιδιο! γιατι? διοτι ο μεν πρωτος το εκανε με περισση ευγενεια και σεβασμο, ο δευτερος με τις δοσεις χιουμορ που τον διακατεχουν στην ζωη του(!!!!!) και ο τριτος με ηρεμο τροπο και χωρις χαρακτηρισμους και ''δυσδιακριτα'' υβρεολογια! Πραγμα που μεταφραζεται σε παιδεια και σεβασμο προς τον συνομιλητη του, κι ας ημουν και αποτομος καποιες φορες μαζι του!!! Ετσι αυτος ο τελευταιος κερδισε τον σεβασμο μου, τον αμεριστο σεβασμο μου!

Οταν αλλαξει αυτη η νοοτροπια του επιτρέπεται να''λεω οτι θελω και οπως το θελω''ανεξαρτητα αν προσβαλλεται καποιος κι οσο δυσδιακριτο, ηθελημενα ¨η οχι, και να ειναι αυτο, τοτε θα τα ξαναπουμε ενδοφουρμικα!

Μεχρις τοτε με ΠΜ, τηλεφωνα και σε κατ' ίδιαν οικογενειακες συναντησεις που ελπιζω να μην σταματησουν, θα τα λεμε!!
Βρε Γιώργο μου... μη φτάνεις στα άκρα... σε προηγουμενο ποστάρισμα μου είπα... "μπορεί να λέω και μπούρδες...συγχωρέστε με!"... και μου απαντάς... συγχωρεμένος, προφανώς υπονοώντας ότι στο συγκεκριμένο θέμα είπα μπουρδα..

Το γεγονός οτι εγώ αυτο το πέρασα στο ντούκου και προχώρησα παρακάτω γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, δε σημαίνει ότι όλοι θα πρεπει να έχουν την ίδια αντίδραση... Όταν απαντας έτσι - σωστο/λαθος δεν είμαι Θεός για να σε κρίνω - πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς ή/και να αντικρούσεις όλων των ειδών τις αντιδρασεις...

Όπως είπα συνοπτικά πιο πάνω και ακόμα περισσότερο όπως αναλυτικά ανεφερε ο Μήτσος... είμαστε μια μεγάλη και ευχάριστη παρέα και αυτο πρέπει να το φυλάμε σαν κόρη οφθαλμού!!!

Με αγάπη κι από εμένα!!! ΜΗΝ διανοηθείς και λείψεις αύριο απ´ τον καφέ!!!

Καλή μηχανολογική χρονιά...
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 05-01-2011, 09:48
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων

Με αγάπη κι από εμένα!!! ΜΗΝ διανοηθείς και λείψεις αύριο απ´ τον καφέ!!!

Καλή μηχανολογική χρονιά...
στον καφε που ποσταρες εσυ?
μπα,δε νομιζω να ρθει!
εχει κατι δουλιτσες!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 05-01-2011, 10:49
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
στον καφε που ποσταρες εσυ?
μπα,δε νομιζω να ρθει!
εχει κατι δουλιτσες!





Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R1150GS - Λάδια στο φίλτρο αέρα alekni Τεχνικά θέματα διάφορα 32 29-05-2010 20:57
Λάδια από κινητήρα katsanakis Τεχνικά θέματα διάφορα 37 12-04-2010 23:03
Καθαρισμός κινητήρα cm246 Φροντίδα 8 29-11-2009 00:57
Ανατομία ενός κινητήρα... !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( no2 ) Hondakias Τεχνικά θέματα διάφορα 8 30-07-2009 10:40
Λάδια kifinas Τεχνικά θέματα διάφορα 12 14-03-2009 11:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!