GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 24-05-2011, 06:57
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάθε περίπτωση θα σας ενημερώσω ενδεχομένως να υπάρξει και φωτογραφικό υλικό από την επέμβαση. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα το κάνουμε χειρότερα απ' ότι είναι.

Απλές εργασίες είναι για όσους πιάνουν τα χέρια τους και είναι κρίμα να πετάμε 100ευρα. Ας τα κάνουμε βενζίνη καλύτερα.

Υ.Γ.

Το ότι οι ακτίνες στα μεγάλα GS εδράζονται στο χείλος του στεφανιού έχει να κάνει με την στεγανότητα της ζάντας, για να μπορέσει να φορέσει tubeless λάστιχο.
Περιμένουμε Βασίλη το ρεπορτάζ και τις φώτο φυσικά .

Για το 100ευρο είμαι μαζί σου +1150 .


Reply With Quote
  #52  
Παλιό 24-05-2011, 14:38
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς "θα φέρεις ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα"??????

Οι ζάντες στα μεγάλα GS αντί να έχουν τον ρεγουλατόρο στην μεριά της στεφάνης όπως όλες οι κοινές ζάντες με ακτίνες, τον έχουν από την μεριά του κέντρου και αντί για 8αράκι κλειδί έχουν τόρξ που ομολογουμένως βολεύει περισσότερο. Κατά τα άλλα δουλεύονται κανονικά όπως όλες οι κοινές ζάντες με ακτίνες, κατά την άποψή μου μιας και στηρίζονται ακριβώς στην ίδια θεωρητική βάση. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει ακτινολόγηση σε μεγάλο GS αλλά το ερχόμενο Σάββατο το μεσημέρι θα προσπαθήσουμε να "φέρουμε" την μπροστινή ζάντα ενός φίλου με 1200 adv. Θεωρώ θα τα καταφέρουμε και δεν θα δώσει το φιλαράκι 100 ευρώ σε "ειδικούς". Σε κάθε περίπτωση θα σας ενημερώσω ενδεχομένως να υπάρξει και φωτογραφικό υλικό από την επέμβαση. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα το κάνουμε χειρότερα απ' ότι είναι.

Απλές εργασίες είναι για όσους πιάνουν τα χέρια τους και είναι κρίμα να πετάμε 100ευρα. Ας τα κάνουμε βενζίνη καλύτερα.

Υ.Γ.

Το ότι οι ακτίνες στα μεγάλα GS εδράζονται στο χείλος του στεφανιού έχει να κάνει με την στεγανότητα της ζάντας, για να μπορέσει να φορέσει tubeless λάστιχο.
Βασιλη εννοω οτι θα σφιγγεις ακτινα που εδραζει αριστερα και η ζαντα θα σου ερχεται απο δεξια..δουλευει ακριβως αναποδα απο τους συμβατικους τροχους γι αυτο και κανενας πλην ελαχιστων δεν πιανεται..

Δυστυχως δεν μπορω να σου το εξηγησω καλυτερα η δοκιμη θα σε πεισει αλλα και θα σε απογοητευσει..

Υ.Γ. στη θεσσαλονικη πληρωνουμε για ακτινολογηση 1200 και 1150 30 ευρω με την ενημερωση απο το Χρηστο Σαμολαδα που τις κανει οτι 'ερχονται' μεχρι ενα σημειο και δε γινοντα με τιποτα τελειες..

Last edited by paschalis; 24-05-2011 at 14:40.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 24-05-2011, 17:24
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη εννοω οτι θα σφιγγεις ακτινα που εδραζει αριστερα και η ζαντα θα σου ερχεται απο δεξια..

Είναι πολύ λογικό αυτό που λες, σφίγγοντας τις ακτίνες, τραβώντας τες ουσιαστικά, αναγκάζεις τη στεφάνη να κινηθεί προς την μεριά που τραβάς, χαλαρώνοντας αν αυτό είναι απαραίτητο την αντιδιαμετρικές ακτίνες και προσέχοντας πάντα να μην αφήσεις χαλαρές ακτίνες. Ο κατασκευαστής δίνει μαξ δύναμη σύσφιξης, αν και με αυτήν δεν τα καταφέρεις να φέρεις την ζάντα, πας για καινούρια.

Θα παιδευτούμε λίγο αλλά θα κερδίσουμε σε γνώσεις. Μωρέ θα τα καταφέρουμε που θα πάει, έτσι για το γαμώτο.

Πάντως ευχαριστώ για τον κόπο σου και τον χρόνο που αφιέρωσες για να μας ενημερώσεις.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 25-05-2011, 16:36
malco Ο/Η malco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: περιστερι
Μoto: πριν gs 1200 adv - τωρα gs 1200
Μηνύματα: 303
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Φιλαρακια μου σας παραθετω και την δικη μου γνωμη στο θεμα.......
πριν ενα χρονο περιπου και επειδη ειχα καποια τρεμουλα στο τιμονι διαπιστωσα οτι ειχε στραβει εμπρος ζαντα. Ηταν λογικο μετα απο καποια χωματινη διαδρομη και συγγεκριμενα εναν εντονο βροντο που ειχε φαει...
Αποφασισα λοιπον να την λυσω και να προσπαθησω να την ακτινολογησω μονος μου μιας και μεχρι τωρα στην μοτοσυκλετιστικη ζωη μου δεν εχει μπη ποτε χερι τεχνικου στην μοτοσυκλετα μου διοτι πολυ απλα αυτη ειναι η δουλεια μου....σημειωτεω οτι ακτινολογηση σε συμβατικες ζαντες εχω κανει πολλες φορες......
Αποτελεσμα μετα απο μιαμιση μερα αποφασισα να αρχισω να μαζευω λεφτα για αγορα καινουριας ζαντας....για τετοιο μπερδεμα μιλαμε, ετσι αποφασισα να την παω στο (ΜΟΝΟΜΟΤΟ) και να ρισκαρω 100ευρω. Φυσικα ο πολυ εξυπηρετικος τεχνιτης μου ειπε οτι φτιαχνεται και θα με ειδοποιησει. Για να μην σας κουραζω αλλο με ειδοποιησε μεσα σε δυο ωρες και το αποτελεσμα ηταν αποστομωτικο...ειχε ισιωσει ακομα και το κολλημα του στεφανιου......και φυσικα τον παραδεχθηκα ειλικρινα!!!!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 25-05-2011, 17:07
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Εγω αυτιο που ξέρω για ακτινολόγηση στις ζάντες μας....Γίνετε!!!αρκει να έχουμε μερακι,τορξακια και την καyλα να ασχοληθούμε

ένα παλικαράκι απο εδω μέσα,,,,έκανε ακτινολόγηση στην μοτό του αδερφού του σε ένα βουνο...... και για ακτινολόγο αν θυμαμαι καλα έκανε τρελή πατέντα


άσε που πρόσφατα έπλεξε νέα ζάντα σε μία γρια...και έκανε και ακτινολόγηση απο το 0


ε.....ψιτ......Boxeraκοοοοοο!!!!ακούς!!!!
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 25-05-2011, 17:13
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από malco Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακια μου σας παραθετω και την δικη μου γνωμη στο θεμα.......
πριν ενα χρονο περιπου και επειδη ειχα καποια τρεμουλα στο τιμονι διαπιστωσα οτι ειχε στραβει εμπρος ζαντα. Ηταν λογικο μετα απο καποια χωματινη διαδρομη και συγγεκριμενα εναν εντονο βροντο που ειχε φαει...
Αποφασισα λοιπον να την λυσω και να προσπαθησω να την ακτινολογησω μονος μου μιας και μεχρι τωρα στην μοτοσυκλετιστικη ζωη μου δεν εχει μπη ποτε χερι τεχνικου στην μοτοσυκλετα μου διοτι πολυ απλα αυτη ειναι η δουλεια μου....σημειωτεω οτι ακτινολογηση σε συμβατικες ζαντες εχω κανει πολλες φορες......
Αποτελεσμα μετα απο μιαμιση μερα αποφασισα να αρχισω να μαζευω λεφτα για αγορα καινουριας ζαντας....για τετοιο μπερδεμα μιλαμε, ετσι αποφασισα να την παω στο (ΜΟΝΟΜΟΤΟ) και να ρισκαρω 100ευρω. Φυσικα ο πολυ εξυπηρετικος τεχνιτης μου ειπε οτι φτιαχνεται και θα με ειδοποιησει. Για να μην σας κουραζω αλλο με ειδοποιησε μεσα σε δυο ωρες και το αποτελεσμα ηταν αποστομωτικο...ειχε ισιωσει ακομα και το κολλημα του στεφανιου......και φυσικα τον παραδεχθηκα ειλικρινα!!!!
Ενδιαφέρων !!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 20-09-2011, 09:51
spyadve Ο/Η spyadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R1200GS ADVENTURE κ.α..
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

δηλαδη δεν το γλυτωνουμε το 100σταρικο αν δεν θελουμε να "λερωθουμε' απ οτι καταλαβα.... ε παιδες?
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 21-09-2011, 04:20
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω αυτιο που ξέρω για ακτινολόγηση στις ζάντες μας....Γίνετε!!!αρκει να έχουμε μερακι,τορξακια και την καyλα να ασχοληθούμε

ένα παλικαράκι απο εδω μέσα,,,,έκανε ακτινολόγηση στην μοτό του αδερφού του σε ένα βουνο...... και για ακτινολόγο αν θυμαμαι καλα έκανε τρελή πατέντα


άσε που πρόσφατα έπλεξε νέα ζάντα σε μία γρια...και έκανε και ακτινολόγηση απο το 0


ε.....ψιτ......Boxeraκοοοοοο!!!!ακούς!!!!


Αν και... καθυστερημενα λιγακι..., ακουω !!!

Υ.Γ
Σε δυο ζαντες της γριας τρελο αγορι, σε δυο...

Last edited by BOXER; 21-09-2011 at 04:27.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 21-09-2011, 04:22
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyadve Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη δεν το γλυτωνουμε το 100σταρικο αν δεν θελουμε να "λερωθουμε' απ οτι καταλαβα.... ε παιδες?


Σε αυτην την περιπτωση, σιγουρα δεν το γλυτωνεις !!!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 21-09-2011, 21:04
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Mono-Moto μονάχα.
Δεν υπάρχει άλλος που να μπορει να σου εγγυηθεί αποτέλεσμα.
Όλοι οι άλλοι (οι οποίοι είναι ελάχιστοι) είναι στο περίπου.
Τα 100 Ευρω δεν αφορούν ακτινολογιση.
Σίγουρα είναι λιγότερα.
Τα 100 αφορούν λυσιμο τροχου, αντικατάσταση του στεφανιου κ ακτινολογιση.
Στα παραπάνω συμπεριλαμβάνονται κ το μοντάρισμα-ξεμονταρισμα του ελαστικου καθώς κ η ζυγοσταθμιση του τροχου.

Σορρυ αλλα δε νομίζω ότι είναι πολλα τα 100 Ευρω για τις παραπάνω εργασίες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!