GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 24-10-2011, 19:13
priest Ο/Η priest βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Athens
Μoto: Harley Davidson FXDC Kawasaki ZX9R
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Πράγματι κι εγώ έχω την εντύπωση ότι πιο παλιά γινόταν πιο συχνά εώς συνέχεια! Τον τελευταίο καιρό όχι τόσο.
Βέβαια υπάρχει και το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ: Εμέις απ΄τη μία κι όλοι οι άλλοι απο την... άλλη! Έτσι, είδα κι έπαθα μέχρι να κάνω τους υπόλοιπους 4-5 τής παρέας να χαιρετάν στο δρόμο, άλλες μάρκες ΠΕΡΑ από Χαρλευ. Η απάντηση που πήρα ήταν: "Εγώ χαιρετούσα... αλλά ποτέ δε με χαιρέτισαν πίσω!" ...
Πράγμα που παρατήρησα κι εγώ : ¨οποτε καβαλάω τη γριά μου,το Kawasaki , μου ανταποδίδουν το χαιρετισμο πιο συχνά... Όταν ειμαι με την παραπλήγα και χαιρετάω... το πολύ πολύ να με κοιτάξουν σαν εξωγήινο...
Όσο περνάει από το χέρι μας, όποτε είμαστε παρέα με νεότερους αναβάτες ας τους το μάθουμε.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 24-10-2011, 19:33
silvestros Ο/Η silvestros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Σερρες
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 1,945
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

χαιρετάω με το χέρι ή με τα φώτα. Τωρα αν απο απέναντι έρχεται αναβάτης με στολή μπάνιου (σαγιονάρες, όχι κρανος κλπ) ή με χάρλευ δεν χαιρετάω ποτέ.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 24-10-2011, 19:47
kornlaz Ο/Η kornlaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: 1200gs(2010)
Μηνύματα: 5,341
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mikearmy Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρετάω με το χέρι ή με τα φώτα. Τωρα αν απο απέναντι έρχεται αναβάτης με στολή μπάνιου (σαγιονάρες, όχι κρανος κλπ) ή με χάρλευ δεν χαιρετάω ποτέ.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 24-10-2011, 21:19
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

ΛοΛ
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 24-10-2011, 21:41
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Δεκαετία του 90 που πηγαινοερχόμουνα πολύ στις εθνικές με μηχανή χαιρετούσα τους πάντες με φώτα και με χαιρετούσε το 90%.
Όσο τα χρόνια πέρναγαν χαιρετάνε όλο και λιγότεροι. Εγω πάλι συνηθισμένος απο τα παλιά χαιρετάω όλο τον κόσμο ειδικά στα μακρινά ταξίδια που ειναι και μια στιγμιαία ανακούφιση της μαγικής μοναξιάς του αναβάτη η αίσθηση ότι κάποιος απέναντι που έστω και φευγαλέα σε συναντάει αισθάνεται περίπου τα ίδια εκείνη την στιγμή.

Ειδικά όταν πήγαινα Πάτρα και ξημερώματα συναντιόμουνα με μηχανές και χαιρετιόμαστε ήταν το καλύτερο ξεκίνημα της μέρας για ταξίδι.

Τωρα έχουν λασκάρει λίγο τα πράγματα και ίσως και οι συνήθειες των αμιγώς μοτοσυκλετόβιων έχουν εμπλουτιστεί και με άλλες κόσμου που δεν ζει με το μικρόβιο της μηχανής όλο το 24ωρο όπως παλιότερα , οπότε κάπου είναι και κατανoητή η αλλαγή .

The times..they are a changin...
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 24-10-2011, 21:47
XCHALLENGE Ο/Η XCHALLENGE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Εγω βλεπω παρα πολυ λιγοτερες μηχανες στις εθνικες οδους σε σχεση με πριν ~10 χρονια... Χαιρετω με τα φωτα του ...σκοντα αλλα δεν... Μαλλον καταλαβαινουν οτι ακολουθει μπλοκο και κοβουν...Κατι ειναι κι αυτο! Θα συνεχισω να χαιρετω με οτι κι αν καβαλαω! Ειναι θεμα ΑΡΧΗΣ!

Τα λεμε...
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 24-10-2011, 23:15
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Θα κάνω υπόμνημα στην Τρόικα.
Με τη νέα κυβέρνηση δεν έχω γνώμη.
Μπορεί να θεωρηθεί άσκοπη σπατάλη ενέργειας και να με βάλουν να πληρώσω............
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 24-10-2011, 23:35
priest Ο/Η priest βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Athens
Μoto: Harley Davidson FXDC Kawasaki ZX9R
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mikearmy Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρετάω με το χέρι ή με τα φώτα. Τωρα αν απο απέναντι έρχεται αναβάτης με στολή μπάνιου (σαγιονάρες, όχι κρανος κλπ) ή με χάρλευ δεν χαιρετάω ποτέ.
Πολύ σωστό.
Για 9χρονο αναβάτη με BMX.
"Εμείς που καβαλάμε αυτά τα ποδήλατα στο 3ο δημοτικό, δε θέλουμε καμιά σχέση με 'σας τού 5ου δημοτικού!"
...
Σεβαστόν.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 25-10-2011, 01:13
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από donnatella Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπερασματικά, λοιπόν και για να επαν-έλθουμε στο αρχικό θέμα, που έθεσε ο Δημήτρης, λέμε ΝΑΙ στον καθοδόν χαιρετισμό μεταξύ μοτοσυκλεττιστών :

-είτε με τα φώτα,
-είτε με το χέρι, ή με μερικά δάκτυλα ( τις σεμνές χειρονομίες εννοείται μην παρεξηγηθώ )
-είτε με το πόδι,
-είτε με ένα απλό νεύμα του κεφαλιού μας,

όπως βολεύεται ο καθένας μας, ανάλογα πάντα με τις συνθήκες της οδήγησης και του δρόμου, ώστε να μην θέτουμε τον εαυτό μας, ή τους γύρω μας, σε κίνδυνο.

Είναι ένδειξη πολιτισμού, πνευματικής καλλιέργειας και αν μη τι άλλο, δεν βλάπτει κανέναν. Αντιθέτως, ωφελεί και πιστεύω ότι, καλόν είναι να το αναπαράγουμε. Αφενός μεν, για εμάς, τους ίδιους, αφετέρου δε, για τον υγιή παραδειγματισμό και άλλων συνανθρώπων μας.

Και πού ξέρετε?

Ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα, να γίνουμε περισσότεροι εμείς, οι "περίεργοι και ενθουσιώδεις" μοτοσυκλεττιστές που, διανύοντας μικρές, ή και μεγαλύτερες αποστάσεις, θα χαιρετιόμαστε αμοιβαία όταν θα συναντιόμαστε στο δρόμο και έτσι να μη νιώθουμε τόσο μόνοι και "παράταιροι" στους δρόμους της ίδιας μας της χώρας.
:sm5::sm4::sm5::sm4::sm5::sm4:
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 31-10-2011, 13:17
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Ωραίο θέμα ανοίξατε. Το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει αρκετά και αυτό γιατί έχω συναντήσει πολλές φορές το φαινόμενο του εξωγήινου δηλαδή να χαιρετάς και να σε κοιτούν λες και είσαι από άλλο πλανήτη. Είναι καθαρά θέμα ιδεών και πως βλέπει ο καθένας τον όρο μοτοσικλετιστής. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από αυτούς που οδηγούν μοτοσυκλέτα δεν ξέρουν καν όταν βλέπουν ένα χέρι υψωμένο απέναντι τους τι σημαίνει. Στο δια ταύτα , στατιστικά έχω παρατηρήσει ότι παίζει ρόλο το τι μηχανή έχει ο καθένας και με αυτό φυσικά δεν υπονοώ κάτι απλά είναι εύκολο να πάρεις ένα transalp για να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ σε αντίθεση με ένα varadero που θα ήταν πολύ ακριβό και με μεγαλύτερη κατανάλωση. Μεγάλο ρόλο επίσης παίζει και το που συναντάς τον απέναντι. Αν τον συναντήσεις σε κάνα βουνό με ψιλόβροχο είναι σίγουρο ότι δεν γυρνά από σουπερ μάρκετ οπότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να σε χαιρετήσει. Όλα αυτά τα λέω με έναν χιουμοριστικό τόνο γιατί σοβαρεύοντας μπορώ να πω ότι όταν το καλοκαίρι συναντάς παλικάρια πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος, με σαγιονάρα και βερμούδα είναι σίγουρο ότι δεν αναμένεις να σε χαιρετήσουν κιόλας.
Εκτός όλων αυτών έχω και το εξής πρόβλημα, έχω τη γυναίκα που οπωσδήποτε πρέπει εκτός από μένα να χαιρετίζει και αυτή άπαντες . :-)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Να ξεκινήσουμε το '11 με καφέ; και πριν βγει η εβδομάδα το γυρνάμε στα κοκορέτσια; nikos-x Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 22 07-01-2011 17:55
TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα.. hercu Τεχνικά θέματα διάφορα 66 07-01-2010 14:59
Αλλαγή χρώματος...ΟΧΙ με το συνηθισμένο βάψιμο άλλα με μεμβράνες... xurxes Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-12-2009 13:50
Έρευνες: “Γεννηθήκαμε για να πιστεύουμε στον Θεό” skippybi Κόσμος 1 16-09-2009 00:23
Ενέργειες που πρέπει να κάνουμε ενώ περιμένουμε ασθενοφόρο ! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Γενικά - Αναβάτης 11 16-04-2009 12:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!