GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 06-05-2010, 00:33
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: D.i.y Αλλαγη φλαντzας θαλαμου καυσης .. σε bmw gs 1100

αδερφέ είσαι ωραίος, είναι εργασίες που θα τις βρούμε μπροστά μας και πολλά ευχαριστώ στους κάθε φορά θαρραλέους μπροστάρηδες.
η φλαντζόκολλα δεν θέλει βιασύνες, ειανι σαν την βενζινόκολλα, θέλει το χρόνο της για να στεγνωσει ελαφρώς, τότε κάνει καλύτερη δουλειά, έτσι μου είχε πεί ένας φίλος, έτσι το κανα στε restoring του παπιού, δίχως κανένα θέμα

αλλά πανάθεμά σε, άλλαξες δαχτυλίδια, έτριψες πιστόνια, άλλαξες φλάντζες και το πήγες το εργαλείο κατευθείαν στον πόλεμο; στο χώμα; δεν περίμενες λίγο να πατήσουν καλά τα ελατήρια;

το εργαλείο πάντως φαίνεται και είναι αξιόμαχο, ακόμα και με ασφάλτινα στις κροκάλες

το πιστόνι το έτριψες με συρματάκι κουζίνας, το ψιλό; δεν καθάριζε με καθαριστικό καμπυρατέρ ολοβραδίς;

λογικά έκανες το ίδιο και στις δύο κεφαλές, έτσι;

πολλές ερωτήσεις έχω, γιατί δε θα αργήσω να το κάνω κι εγώ
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 06-05-2010, 10:44
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: D.i.y Αλλαγη φλαντzας θαλαμου καυσης .. σε bmw gs 1100

αααααυτά είναι !!! συγχαρητήρια ! εύγε!
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 06-05-2010, 11:54
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: D.i.y Αλλαγη φλαντzας θαλαμου καυσης .. σε bmw gs 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
αδερφέ είσαι ωραίος, είναι εργασίες που θα τις βρούμε μπροστά μας και πολλά ευχαριστώ στους κάθε φορά θαρραλέους μπροστάρηδες.
η φλαντζόκολλα δεν θέλει βιασύνες, ειανι σαν την βενζινόκολλα, θέλει το χρόνο της για να στεγνωσει ελαφρώς, τότε κάνει καλύτερη δουλειά, έτσι μου είχε πεί ένας φίλος, έτσι το κανα στε restoring του παπιού, δίχως κανένα θέμα

αλλά πανάθεμά σε, άλλαξες δαχτυλίδια, έτριψες πιστόνια, άλλαξες φλάντζες και το πήγες το εργαλείο κατευθείαν στον πόλεμο; στο χώμα; δεν περίμενες λίγο να πατήσουν καλά τα ελατήρια;

το εργαλείο πάντως φαίνεται και είναι αξιόμαχο, ακόμα και με ασφάλτινα στις κροκάλες

το πιστόνι το έτριψες με συρματάκι κουζίνας, το ψιλό; δεν καθάριζε με καθαριστικό καμπυρατέρ ολοβραδίς;

λογικά έκανες το ίδιο και στις δύο κεφαλές, έτσι;

πολλές ερωτήσεις έχω, γιατί δε θα αργήσω να το κάνω κι εγώ
Το εμβολο ηταν καθαρο .. δεν ειχε επικαθησεις και καρβουνιλες ...λιγο τριψιμο του εκανα με ψιλο συρμα κουζινας και παλι επανω ...και τα ελατηρια δεν ειχαν τιποτα αναμεσα οποτε δεν ηταν απαραιτητο να πεσουν καθαριστικα κλπ .... Οι βαλβιδες βγηκαν και τριφτικαν με σμυριδαλυφη ...η κεφαλη με συρματακι κουζινας επισεις ... το καθαριστικο απλα το κανει ποιο ομορφο , δεν κερδιζεις τιποτε παραπανω ....
Τωρα οσο αφορα την βολτα στο βουνο ηταν χαλαρη ... δεν πλακωθηκα , δεν εκανα σπιναρισματα και αλλες καφριλες και ο δρομος ηταν βατος ...ανετα πηγαινα με 50km\h και δεν σηκωσα πανω απο 3000rpm ... μονο η σκονη ηταν για το ψυχολογικο
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 06-05-2010, 13:30
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: D.i.y Αλλαγη φλαντzας θαλαμου καυσης .. σε bmw gs 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από point zero Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εμβολο ηταν καθαρο .. δεν ειχε επικαθησεις και καρβουνιλες ...λιγο τριψιμο του εκανα με ψιλο συρμα κουζινας και παλι επανω ...και τα ελατηρια δεν ειχαν τιποτα αναμεσα οποτε δεν ηταν απαραιτητο να πεσουν καθαριστικα κλπ .... Οι βαλβιδες βγηκαν και τριφτικαν με σμυριδαλυφη ...η κεφαλη με συρματακι κουζινας επισεις ... το καθαριστικο απλα το κανει ποιο ομορφο , δεν κερδιζεις τιποτε παραπανω ....
Τωρα οσο αφορα την βολτα στο βουνο ηταν χαλαρη ... δεν πλακωθηκα , δεν εκανα σπιναρισματα και αλλες καφριλες και ο δρομος ηταν βατος ...ανετα πηγαινα με 50km\h και δεν σηκωσα πανω απο 3000rpm ... μονο η σκονη ηταν για το ψυχολογικο
Οταν εκανα και εγω την αντιστοιχη εργασια ενας γκουρου μου απαντησε στην ερωτηση μου "γιατι δεν καθαριζουμε και λιγο τις κεφαλες?".....
Δεν τις καθαριζουμε ποτε γιατι αυτη η μάκα εκτος του οτι προστατευει επισεις περιοριζει τον χωρο της καυσης ανεβαζοντας την συμπιεση...
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 06-05-2010, 18:52
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: D.i.y Αλλαγη φλαντzας θαλαμου καυσης .. σε bmw gs 1100

μπραβο σου ρε αρχοντα.πολυ καλη δουλεια!!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 06-05-2010, 23:11
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: D.i.y Αλλαγη φλαντzας θαλαμου καυσης .. σε bmw gs 1100

Γειά στα χέρια σου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηδενισμός ABS σε 1100 GS billy_bmw Τεχνικά θέματα διάφορα 4 10-04-2010 11:07
BMW 1100 GS ntinos12 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 2 08-04-2010 14:19
BMW R 1100 R thetrefoil Πωλήσεις μοτοσυκλετών 4 18-11-2009 19:57
GS 1100 95 skippybi Πωλήσεις μοτοσυκλετών 1 12-10-2009 23:46
Αλλαγη ελαστικων! FANISGS Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 30-07-2009 23:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!