GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 14-07-2010, 15:40
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως Δημήτρη, άν μή τι άλλο, ήταν απολαυστικός ο διάλογος που είχατε.... Πάντως φίλε, εγώ θα είχα βουτηχτεί μαζί του.....


Jefe
Αυτό είπα κι εγώ!!! Ήταν τραγικός αν μη τι άλλο ο τύπος...
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 14-07-2010, 15:58
manro Ο/Η manro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Την ώρα που στα τοποθετούσε δεν τον ρώτησες τι είναι αυτό που σου βάζει;
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 14-07-2010, 16:41
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού εγώ συμφωνώ με σένα που διαφωνείς με μένα και με σένα συμφωνεί ο frits που συμφωνεί με μένα και ο Carduellis συμφωνεί με σένα άρα διαφωνεί με μένα, τελικά κάνει πιο πολύ ζέστη στην Πάτρα απ' ότι στην Αθήνα;;;
ούπς, έχεις δίκιο τελικά για τις αναθυμιάσεις, άλλα γράφεις και άλλα διαβάζω

γνώμη μου, η ιδιορρυθμία δεν είναι παράπτωμα για να την προσάψεις σε κάποιον, αλλά χαρακτηριστικό του και αν σου κάνει έχει καλώς, το ίδιο και αν δεν

είναι ιδιόρρυθμος

η περιγραφή του δημήτρη δεν έχει να κάνει με ιδιορρυθμία, αλλά με άλλα πράγματα, που δεν υπάρχει λόγος να πέσει λάδι στη φωτιά με άλλους χαρακτηρισμούς, από μένα

αν το να ακούγεται ενός το όνομα είναι διαφήμιση, έγινε σπουδαία διαφήμιση στον τακάκια!
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 14-07-2010, 17:57
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
ούπς, έχεις δίκιο τελικά για τις αναθυμιάσεις, άλλα γράφεις και άλλα διαβάζω

γνώμη μου, η ιδιορρυθμία δεν είναι παράπτωμα για να την προσάψεις σε κάποιον, αλλά χαρακτηριστικό του και αν σου κάνει έχει καλώς, το ίδιο και αν δεν

είναι ιδιόρρυθμος

η περιγραφή του δημήτρη δεν έχει να κάνει με ιδιορρυθμία, αλλά με άλλα πράγματα, που δεν υπάρχει λόγος να πέσει λάδι στη φωτιά με άλλους χαρακτηρισμούς, από μένα

αν το να ακούγεται ενός το όνομα είναι διαφήμιση, έγινε σπουδαία διαφήμιση στον τακάκια!
Ο Τακάκιας!!!!!

Εγραψες γρασοδάκτυλε!

Το μήνυμα το πήρα πάντως ευγενικά και διακριτικά (πάντα) από σένα και το Gemara: τα τακάκια είναι ανόμοια, το ένα είναι πιο "χοντρό" από το άλλο.
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 14-07-2010, 18:39
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σεβαστή η άποψή σου, αλλά εγώ διαφωνώ κάθετα και με όλα αυτά που γράφεις.

Στο εμπόριο και στην παροχή υπηρεσιών το Α και το Ω είναι η επικοινωνία, η σχέση με τον πελάτη (PR στα ελληνικά), η καλή διαφήμιση του προϊόντος και η εξυπηρέτηση. Αν ο πελάτης ρωτήσει αν το λάστιχο είναι καουτσούκ ή μείγμα ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να δώσει απάντηση. Αλλιώς πάμε στον παρακάτω. Διόλου με απασχολεί να μου κάνει καλή δουλειά, αλλά να μη μου δώσει να το καταλάβω. Τι και αν μου έβαλε τα καλύτερα τακάκια του κόσμου, αλλά εγώ δεν το ξέρω και μου φεύγει η ψυχή κάθε που είναι να πατήσω φρένο;;; Αυτός που μου έβαλε τα τακάκια αυτά, ΔΕΝ είναι σωστός επαγγελματίας.

Τα φρου φρου είναι απαραίτητα για τον σωστό επαγγελματία, αλλιώς ξαναγυρνάμε πίσω στην Τουρκιά και στην Ανατολή που ανήκαμε (?) τόσα χρόνια και στην αγένεια που μας χαρακτηρίζει σαν λαός. Κάποτε πρέπει να ξεκολλήσουμε από την πολύ μαγκιά, να κοιτάξουμε τον άνθρωπο και να ξεπεράσουμε τον εγωισμό μας, "εγώ είναι μάστορας και σας γ@μώ όλους". Αλλιώς ο λαστιχάς θα είναι λαστιχάς και ο φρενάς φρενάς σε όλη τους τη ζωή.

Μια και αναφέρθηκε ο Περιστεράς πιο πάνω, τονίζω την ευγένειά του και την άψογη συμπεριφορά του στον πελάτη και ας μην είναι εδώ να παραθέσει και τη δικιά του άποψη.
Η διαφωνία είναι απόλυτα θεμιτή.Νομίζω ότι κάπου στη διαδρομή you missed the point.Κανείς δεν μίλησε για "μαγκιές,Τουρκιές,Ανατολές" και άλλα τέτοια. Το ζουμί είναι αλλού:τελικά τι θέλουμε;PR ή ουσία;Να σου θυμίσω ότι διανύουμε την εποχή της απόλυτης εξειδίκευσης, ήτοι σωστός μηχανικός είναι αυτός που ασχολείται κατά κύριο λόγο με το αντικείμενό του και δεν το "παίζει" παντογνώστης και επί παντός του επιστητού. Το ίδιο ισχύει για όλα τα επαγγέλματα, ιδίως τα τεχνικά.Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας, τόλμησε την εξειδίκευση σε μια εποχή που οι περισσότεροι αναβάτες δεν ήξεραν τι εστί τακάκι και τι διαφορετική πάστα (πολύ φοβάμαι ότι ούτε σήμερα ξέρουν).Τόλμησε και έτσι άνοιξαν τα μάτια και η όρεξη πολλών.Και επειδή είμαι πολύ περισσότερα χρόνια στο χώρο από μερικούς, όταν κάποιοι "επαΐοντες" τα κάνουν σκ@574@ με συστήματα πέδησης, στον συγκεκριμένο καταφεύγουν για να τους δώσει λύση. Φυσικά, εμείς οι πελάτες του "καλοσυνάτου και γλυκερού" αυτό δεν το γνωρίζουμε, έτσι δεν είναι;
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 14-07-2010, 18:47
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Εγώ αυτό που έγραψα είναι ότι τα "μαμά" πίσω τακάκια ήταν ανομοιόμορφα φαγωμένα -περίπου 2 χιλιοστά διαφορά- τώρα αν τα BREMBO που έβαλα ο ίδιος, στο τέλος θα είναι το ίδιο, λιγότερο ή περισσότερο φαγωμένα θα το μάθουμε σε κανά χρόνο μπορεί και περισσότερο μιας και η μηχανή κυκλοφορεί ελάχιστα πλεόν στην Αθήνα.
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 14-07-2010, 19:35
lostre7 Ο/Η lostre7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: piraeus
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

εγω καταλαβα για ποιο μαγαζι μιλας και εγω ειχα την ιδια συμπεριφορα οταν ειχα αλλαξει εκει σε ενα gsxr που ειχα,παρολα αυτα εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση των φρενων,αλλαξε ολη ησυμπεριφορα της μηχανης. Οσον αφορα την συμπεριφορα του νομιζω πρεπει να το ξανασκεφτει γιατι μεταξυ μας ολα μαθαινονται και δεν ειναι καλο για το μαγαζι του!!! Καλοριζικα παντως!!
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 14-07-2010, 19:44
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manro Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ώρα που στα τοποθετούσε δεν τον ρώτησες τι είναι αυτό που σου βάζει;
Την ερώτηση
Απόσπασμα:
"Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;"
την έκανα πριν την τοποθέτηση.
Στη συνέχεια, πήρε ένα πακέτο τακάκια από ένα stand της Brembo που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο και τα έδωσε στον βοηθό να τα τοποθετήσει.

Τώρα για να απαντήσω και από εδώ, σε φίλους που με ρώτησαν τηλεφωνικώς, αν ήταν όντως Brembo, χρυσά, τί S/N είχαν και εάν ήταν όντως σφραγισμένα... λυπούμαι, δεν γνωρίζω.
.
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 14-07-2010, 19:45
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ερώτηση την έκανα πριν την τοποθέτηση.
Στη συνέχεια, πήρε ένα πακέτο τακάκια από ένα stand της Brembo που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο και τα έδωσε στον βοηθό να τα τοποθετήσει.

Τώρα για να απαντήσω και από εδώ, σε φίλους που με ρώτησαν τηλεφωνικώς, αν ήταν όντως Brembo, χρυσά, τί S/N είχαν και εάν ήταν όντως σφραγισμένα... λυπούμαι, δεν γνωρίζω.
.
και γιατι δεν τον ρωταγες;;;;;
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 14-07-2010, 19:48
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατι δεν τον ρωταγες;;;;;


Τόλμαγα ;;;;;;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Προταση για Αντιπροσωπεια στην Αθηνα. sansiro.sugata Φροντίδα 34 03-04-2011 01:52
Αλλαγή τακακιών εμπρός (video) ALX Τεχνικά θέματα διάφορα 34 27-11-2010 14:33
"Χρυσές δουλειές" για το RTL, χάρη στην επιστροφή Σουμάχερ στην F1 MARK Αγώνες 1 16-03-2010 18:39
Πιέσεις για διόδια στην Εγνατία οδο και αυξησεις στην Αθηνων-Πατρων! georgekostas Ελλάδα 5 14-12-2009 20:45
Πληροφοριες για ταξιδι στην Ευρωπη georgekostas Info ταξιδιών εξωτερικού 9 03-09-2009 12:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!