GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 06-12-2009, 01:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμη μου πως σ αυτή την άθλια ιστορία ενός "Εθνικού" δρόμου καρμανιόλα που.. προπληρώνουμε (άλλη μια Ελληνική πατέντα) άκρη θα βγάλουμε μόνο μέσω Ευρωπαικών Δικαστηρίων.
Έχουν καταφέρει "οι αρμόδιοι" να παρερμηνεύσουν ένα ευρωπαικό διάταγμα για το χαρακτηρισμό μιας οδού ως Εθνικής και κατάλληλης για τη διάβαση μεταφορικών οχημάτων και να μετατοπίσουν τη διαμάχη μεταξύ οδηγών-χρηστών και κατασκευαστικής εταιρείας!! Και μάλιστα διάφοροι τοπικοί άρχοντες ΚΑΙ πολιτικοί συμβουλεύουν τον κόσμο να μην πληρώνει διόδια. Η εταιρεία να είστε σίγουροι είναι απόλυτα νομιμοποιημένη από το ίδιο το κράτος και φυσικά σκοπεύει να κερδίσει χρήματα.
Η διαμάχη με την εταιρεία που εκμεταλλεύεται τα διόδια είναι νομικά χαμένη αν μείνει σε επίπεδο "δεν πληρώνω, φτιάχτε μου πρώτα το δρόμο" και μάλιστα σε επίπεδο Ελλάδας.
Δείτε τη σύμβαση και το χρονοδιάγραμμα της http://www.olympiaodos.gr/index.php?ID=key_Dates_EL
Σχεδόν 3 χρόνια μετά τη σύμβαση θα δούμε τα πρώτα έργα. Όσο για την εξέλιξή τους ? http://www.olympiaodos.gr/index.php?...ks_progress_EL .. φυσικά τίποτε ακόμα!!
Θα έπρεπε να γίνει καταγγελία σε Ευρωπαικό δικαστήριο κατά των αρμοδίων που "βάφτισαν" Εθνική Οδό τον καρόδρομο και επέτρεψαν την τοποθέτηση διοδίων. Kai μάλιστα πρώτα πρώτα από όσους πολιτικούς και ΟΤΑ είναι αντίθετοι με τα διόδια και μετά από τους οδηγούς..
Νότη,

αν σε παω απο το χωμα στην ορεινη κορινθια θα δεις τα τουνελ που ανοιγονται!!!! Προς το παρον ειμαστε στους πρωτους 20 μηνες - αφορουν συντηρηση και τροποποιηση του υπάρχοντος δικτυου - αφου η συμβαση υπογραφτηκε στα μεσα του 2009!!!!
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 06-12-2009, 12:04
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Νότη,

αν σε παω απο το χωμα στην ορεινη κορινθια θα δεις τα τουνελ που ανοιγονται!!!! Προς το παρον ειμαστε στους πρωτους 20 μηνες - αφορουν συντηρηση και τροποποιηση του υπάρχοντος δικτυου - αφου η συμβαση υπογραφτηκε στα μεσα του 2009!!!!
Αφού το ξέρεις Γιώργο πως για να μιλήσω μαζί σου είμαι πάντα βιβλιογραφικά ενημερωμένος!
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Ε. 1
Αθήνα, 8/1/ 2008
Αριθμ. πρωτ.Δ17γ/ 10 / 2 / ΦΝ 380
ΘΕΜΑ: Δημοσίευση Νόμου

Σας πληροφορούμε ότι ο Νόμος 3621/07 «Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης του Έργου της Μελέτης, Κατασκευής, Χρηματοδότησης, Λειτουργίας, Συντήρησης και Εκμετάλλευσης του Αυτοκινητόδρομου Ελευσίνα-Κόρινθος-Πάτρα-Πύργος-Τσακώνα και άλλες διατάξεις» δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. Α’ 279/20-12-2007 και η ισχύς του αρχίζει δέκα (10) μέρες από τη δημοσίευσή του (εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά στις επιμέρους διατάξεις).

Αλλά οι ημερομηνίες είναι το τυπικό κομμάτι της ιστορίας.
Εγώ επιμένω πως η υπόθεση είναι μια ακόμα Ελληνική πατέντα για να αποσπάσουμε χρήματα και επιδοτήσεις από την ΕΟΚ (μέχρι να μας βαρεθούνε και να μας διαολοστείλουνε!). Βαφτίσανε με χαλαρή ερμηνεία μιας κοινοτικής οδηγίας εναν καρόδρομο σαν Εθνική οδό για να πάρουν επιδότηση. Από εκεί και μετά κάποια εταιρεία θα βρισκόταν για να τον φτιάξει. Αν ειναι μικρή ή μεγάλη λίγο ενδιαφέρει. Είμαι σίγουρος πως οι αρμόδιοι θα έχουν προβλέψει να είναι νόμιμη η σύμβαση και η όποια εταιρεία θα έχει φροντίσει να εξασφαλιστεί νομικά και να πάρει τα χρήματά της και από το κράτος και από την ΕΟΚ και από τους χρήστες.
Γι αυτό σου λέω πως άδικα τσακωνόμαστε στο επίπεδο οδηγού-χρήστη και κατασκευαστικής εταιρείας.
Εγώ όμως αναρωτιέμαι που είναι η ΕΛΠΑ, ο σύλλογος καταναλωτών, οι ΟΤΑ που τους αφορά το έργο και οι διάφοροι πολιτικάντηδες που αντιτίθενται όταν είναι αντιπολίτευση στα διόδια αλλά δε μας λένε ούτε πως διάολο προτείνουν εκείνοι να φτιαχτεί ο δρόμος, αλλά ούτε προσφεύγουν σε Ευρωπαικά δικαστήρια κατά των διοδίων!!
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 06-12-2009, 12:20
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Και να μην ξεχνάμε και το σημαντικότερο, ο λόγος που πληρώνουμε τα διόδια είναι για να έχουμε ασφαλείς και αξιοπρεπείς δρόμους και να μην σκοτώνεται ο κόσμος.
Επειδή τα έχουμε βάλει με το συγκεκριμένο τμήμα της "Εθνικής οδού" ρίξτε μια ματιά http://www.ggde.gr/index.php?option=...=60&Itemid=188 στα επίσημα στοιχεία του νέου Υπουργείου Υποδομών (τρομάρα μας!!) που αφορούν τα τροχαία του 2007 ανά τμήμα του οδικού δικτύου για να ανατριχιάσετε (τa έχουν χαρακτηρίσει και hot) !!
Βαριέμαι να τα μετρήσω αλλά αμφιβάλλω αν έχει καν τα πρωτεία στα τροχαία η συγκεκριμένη Εθνική Οδός. Παντού σκοτονώμαστε και με δυό και με τρείς λουρίδες και με μπάρες και χωρίς.
Φταίνε οι δρόμοι μόνο? το ξερό μας το κεφάλι? .....
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 06-12-2009, 15:55
linex Ο/Η linex βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Pireus
Μoto: R1200GS CBR 600F
Μηνύματα: 142
Thumbs up Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω για το σφαγείο αλλα αν δεν εισπραξεις πως θα αναπτυξεις? Θυμασαι την κινητη τηλεφωνια το 1994? το λεπτο στοιχιζε 30δρχ/0,08ε και το παγιο ηταν 15000δρχ/44!!
Για δες σημερα που ειμαστε στην κινητη τηλεφωνια!!

Εγω παντως ναι μεν συμφωνω για το καρμανιολα, σφαγειο κ.λ.π. αλλα δεν με χαλαει να πληρωνω τα διοδια μου και να μου φτιαχτει ο δρόμος σε 2-3 χρόνια αντι να περιμενω 30 χρονια για να τον χαρω κι ολο να τον πληρωνω κι όλο να μην τελειωνει π.χ. Εγναντια οδος!!!!

Αυτό που προτειμώ είναι να πληρώνω λογική τιμή και το κράτος να χρησιμοποιεί τα χρήματα μου για να μου παρέχει υπηρεσίες.
Δυστυχώς από ότι βλέπω από τα σχόλια άρκετών φίλων, έχουμε αποδεκτεί την κακομοιρία μας, και δεχόμαστε να κονομάει ο κάθε ιδιώτης για να μας παρέχει υπήρεσίες πολύ πιό χαμηλής ποιότητας από αυτά που εισπράτει.
Δηλαδή θέλω να πώ ότι φτάσαμε τόσο χαμηλά που να αποδεχόμαστε το
Από το τίποτα καλή κι Παναγίωτενα που έλεγε και η γιαγιά μου.

Εγώ παιδία να με συγχωρέσετε αλλά αυτό δε θα το δεχτώ ποτέ.
Αν είναι να κονομάει ο κάθε ιδιώτης (φίλος, ξάδελφος, γνωστός κλπ του κάθε απατεώνα πολιτικού) τότε πρώτα να φτίαξει το έργο ώστε μπορεί να παρέχει την υπηρεσία και μετά να μου ζητήσει να πληρώσω αντίστοιχα
με τη ποιότητα της υπηρεσίας που μου παρέχει

Όσο αφορά το παράδειγμα της κινητής τηλέφωνίας να σου θυμίσω (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι) ότι πληρώναμε πανάκριβα λόγο ότι αρχικά μόνο δύο ιδιωτικές εταιρείες επιτρέπονταν να παρέχουν υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας. Ο ΟΤΕ (με προφανός πολιτική εντολή) είχε ζητήσει να μη μετέχει στη κινητή τηλεφωνία. Ακουσον άκουσον. Διότι τότε όλες οι μελέτες έλεγαν ότι ο κλάδος της κινητής τηλεφωνίας θα έχει ραγδαία ανάπτυξη με πολύ μεγάλα περιθώρια κέρδους.
Αποιοκρατική Μπανανία δηλαδή.
Όταν μετά από μερικά χρόνια μπήκε και ο ΟΤΕ τότε άρχισε ο ανταγώνισμός και άρχισαν να πέφτουν οι τιμές.
Ακόμα και έτσι όμως οι τιμές έχουν φτάσει στα σημερινά επίπεδα όχι λόγο "υγιούς" ανταγωνισμού(ειχαν κάνει trast) αλλά επειδή η ΕΕ θέλοντας να βοηθήσει την ανάπτυξη τον τηλεπικοινωνιών στην Ευρώπη (ο θέος ξέρει γιατί και τί μας ετοιμάζουν) υποχρέωσε όλους τους πάρουχους να μειώσουν τις τιμές.

Last edited by linex; 06-12-2009 at 15:56.
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 06-12-2009, 21:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού το ξέρεις Γιώργο πως για να μιλήσω μαζί σου είμαι πάντα βιβλιογραφικά ενημερωμένος!
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Ε. 1
Αθήνα, 8/1/ 2008
Αριθμ. πρωτ.Δ17γ/ 10 / 2 / ΦΝ 380
ΘΕΜΑ: Δημοσίευση Νόμου

Σας πληροφορούμε ότι ο Νόμος 3621/07 «Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης του Έργου της Μελέτης, Κατασκευής, Χρηματοδότησης, Λειτουργίας, Συντήρησης και Εκμετάλλευσης του Αυτοκινητόδρομου Ελευσίνα-Κόρινθος-Πάτρα-Πύργος-Τσακώνα και άλλες διατάξεις» δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. Α’ 279/20-12-2007 και η ισχύς του αρχίζει δέκα (10) μέρες από τη δημοσίευσή του (εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά στις επιμέρους διατάξεις).

Αλλά οι ημερομηνίες είναι το τυπικό κομμάτι της ιστορίας.
Εγώ επιμένω πως η υπόθεση είναι μια ακόμα Ελληνική πατέντα για να αποσπάσουμε χρήματα και επιδοτήσεις από την ΕΟΚ (μέχρι να μας βαρεθούνε και να μας διαολοστείλουνε!). Βαφτίσανε με χαλαρή ερμηνεία μιας κοινοτικής οδηγίας εναν καρόδρομο σαν Εθνική οδό για να πάρουν επιδότηση. Από εκεί και μετά κάποια εταιρεία θα βρισκόταν για να τον φτιάξει. Αν ειναι μικρή ή μεγάλη λίγο ενδιαφέρει. Είμαι σίγουρος πως οι αρμόδιοι θα έχουν προβλέψει να είναι νόμιμη η σύμβαση και η όποια εταιρεία θα έχει φροντίσει να εξασφαλιστεί νομικά και να πάρει τα χρήματά της και από το κράτος και από την ΕΟΚ και από τους χρήστες.
Γι αυτό σου λέω πως άδικα τσακωνόμαστε στο επίπεδο οδηγού-χρήστη και κατασκευαστικής εταιρείας.
Εγώ όμως αναρωτιέμαι που είναι η ΕΛΠΑ, ο σύλλογος καταναλωτών, οι ΟΤΑ που τους αφορά το έργο και οι διάφοροι πολιτικάντηδες που αντιτίθενται όταν είναι αντιπολίτευση στα διόδια αλλά δε μας λένε ούτε πως διάολο προτείνουν εκείνοι να φτιαχτεί ο δρόμος, αλλά ούτε προσφεύγουν σε Ευρωπαικά δικαστήρια κατά των διοδίων!!
Μου αρέσουν οι αξιοι ''αντιπαλοι'' φιλε Νιότη!!!! (αντε να δουμε πότε θα συνταξιδεψουμε!!!)

Δεν διαφωνω σε ότι λες, αυτο που υποστηριζω ειναι οτι, αφου εχουν ετσι τα πράγματα και πετανε το μπαλακι σε εμας τους πολιτες για να πάμε ΕΜΕΙΣ στο Ευρωπαικο Δικαστηριο(!!!) που κι εκει θα χασουμε ΕΜΕΙΣ οι πολιτες, αφου τοσα χρόνια με την επιβλεψη του κρατους χαϊρι δεν βλέπαμε και αφου τωρα με τους απανταχου ιδώτες οι δρόμοι κατασκευαζονται στην ωρα τους κι εχουμε αυτο που θελαμε και ζητουσαμε (εστω και σιωπηλά) π.χ. αττικη οδο, Εγναντια κ.λ.π. γιατι αντιδρουμε με το χειριστο τρόπο απαιτωντας μη πληρωμη διοδιων μεχρι την αποπερατωση του εργου? Θα μας αρεσε καλλυτερα τα 5,40ε απο Ελευσινα για Πατρα να γινουν 15ε μονομιάς μετα την αποπερατωση του εργου!!! Δεν ειανι καλυτερα η σταδιακη αυξηση που θα φτασει τα 15ε σε 10 χρόνια και η απόλαυση της ασφαλειας μετά τα τρια πρωτα που απαιτουνται για την αποπερατωση του????

Αυτο λεω όλο κι όλο προτασσόντας την λογικη και το συμφέρον μας βεβαια το οποίο θα ζησουμε να το απολαυσουμε, κι οχι αυτο που γινοτανε παλια!!!! Θυμασαι την Κορινθου-Τριπόλεως που μια συραγγα χρησιμοποιούταν ενω υπήρχαν δύο? Ο λογος γελοίος αλλα υπαρκτος και σωστός(το φρενο στην χρηση του το ειχε βαλει η ΕΕ λογω μη πληρωσης των επιπεδων ασφαλειας της κατασκευής της απο τον μικρο κατασκευαστη!!!) Ποσος καιρός εχει περασει απο την υπογραφη της συμβασης με τον συμβασιουχο και την δημοσιευση στην Εφμεριδα Της Κυβερνησης και το απο την κατασκευή του αχρησιμοποιητο τουνελ δουλευει μια χαρα (αφου διαπλατυνθηκε κοινως χτιστηκε σχεδόν απο την αρχη) και το άλλο επισκευαζεται και οσονούπω παραδιδεται κι αυτο στην κυκλοφορία? Γιατι δεν αναρωτιόμαστε που πηγαινουν ΤΩΡΑ τα λεφτα που δινουμε στα διόδια αφου βλεπουμε π.χ. αυτην την συραγγα να μπαινει στην κυκλοφορια μετά απο 25 χρόνια? με τι λεφτα εγινε αυτό? με τα λεφτα που πληρωναμε τοσα χρόνια σε αυτον τον δρόμο? Οχι βεβαια!! Γιατι δεν τα λεμε όλα όλοι μας??? Εδω διαμαρτυρόμαστε που πληρωνουμε διόδια στον ιδιο δρόμο επειδη εκτελουνται εργα διαπλατυνσης και ασφαλτοστρωσης με πισσα επιπεδου Γερμανιας και Αττικης Οδου(!!!) και μας ενοχλουν!! αρα γιατι να πληρωνουμε διόδια? Λες και στις άλλες χωρες π.χ. Γαλλια, Ιταλια που γινονται τα ιδια (και θαγινονται πάντα, οι δρόμοι θελουν συντηρηση συχνα πυκνά) βγαινουν οι οδηγοι στον δρόμο!!!!! Ηταν καλλυτερα πριν που και πληρωναμε και αυτός ο ιδιος δρόμος ειχε ασφαλτο τεχνολογιας 1950 (περισσότερο χαλικι και ελαφροπετρα απο οτι με πυριτιο όπως θα επρεπε) με αποτέλεσμα η πισσα να εχει υποχωρησει και τα χαλικια να εχουν κανει την εμφανιση τους καθιστωντας τον δρόμο γλυστερο??? Τα υπόλοιπα τουνελ που ανοιγονται στον ιδιο δρόμο και τα οποια θα συντομεψουν την αποσταση Αθηνας-Τρίπολης απαλειφωντας τις (ωραιες και διασκεδαστικες κατα τα άλλα) στροφες τα ειδε κανεις? Πάνω σε αυτο και για όλα αυτα μιλαω Νοτη μου!!!
Η αποψη μου ειναι οτι τα θελουμε ΌΛΑ τσάμπα ¨η με το λιγοτερο δυνατο κοστος ΤΩΡΑ!!!!!!!!! Κι αυτο ειναι αδικο!!!!!

Last edited by GeorgeP; 06-12-2009 at 21:13.
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 06-12-2009, 21:12
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Η αποψη μου ειναι οτι τα θελουμε ΌΛΑ τσάμπα ¨η με το λιγοτερο δυνατο κοστος ΤΩΡΑ!!!!!!!!! Κι αυτο ειναι αδικο!!!!!
Γιωργο ε, ΟΧΙ και τσαμπα...δες λιγο τα συγκριτικα και ιδιαιτερα το
κοστος διελευσης....



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
.






Reply With Quote
  #77  
Παλιό 06-12-2009, 21:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο ε, ΟΧΙ και τσαμπα...δες λιγο τα συγκριτικα και ιδιαιτερα το
κοστος διελευσης....
Να σου υπενθυμισω οτι ο Κινεζος εργαζεται για 1$ την ημερα ητοι 30$ τον μηνα και ο ευρωπαιος και δη ελληνας για 700ε τον μηνα (το λιγοτερο) ητοι 500 δολαρια τον μηνα!! Κι αυτο ειναι το λιγοτερο!!! Στην Κινα επιχορηγησεις δεν υφιστανται ουτε καμια βοηθεια απο καποια ΕΕ.
Τέλος η Ελλαδα ειναι η πιο φτηνη χωρα απο αποψης εργατώρας στις κατασκευες αφου αυτη κοστιζει απο 3,5ε για τους εργατες αλλοδαπους και μη, και φτανει και ξεπερναει τα 15ε για τους μηχανολογους, μηχανικους κ.λ.π. ενω ο μεσος ορος στην ΕΕ των 12 αρχιζει απο τα 15ε!!!
Κινα vs Ευρωπης = ανισσος αγωνας αλλιως δεν θα ειχαν φυγει ολοι οι Ευρωπαιοι (¨η σχεδόν όλοι) για την Απω Ανατολη (Κινα)!!!!!!

Και τελος για να μην το ξεχασω, ΠΟΤΕ μην συγκρινεις μια συνδυαστικη γεφυρα (κρεμαστη με στηριγματα στο εδαφος πλατους μεγεθους γηπέδου Καραισκάκη και δη στην θάλασσα) μιας κατα τεκμηριο σεισμογενους περιοχης (Ριο-αντιρριο) με μια που κατασκευαζεται με αποκλειστικα θεμελια στο εδαφος και σε μια ενδεχομενως μη σεισμογενη περιοχη!!!!!! Ειναι ασυγκριτα πράγματα!!! Καθε κμ της μιας (κρεμαστης) εχει 100πλασιο κοστος της άλλης!!
Τα νουμερα δεν ειναι παντα ο καθρέπτης των πάντων!!!!

Υ.Γ. Το empire state building στην Νεα Υορκη εχει το ιδιο κοστος κατασκευης με την γεφυρα Ριου-Αντιρριου (σε σημερινες τιμες) και 450μ υψος..........μονον!!!!!!!!
Attached Images
File Type: jpg empire state.jpg (19.9 KB, 1 views)

Last edited by GeorgeP; 06-12-2009 at 21:37.
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 18-12-2009, 22:12
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Γιώργο η επιστολή σου μπήκε στο περιοδικό και τώρα διαβάζω την απάντηση.Το έχει χαραχτηρίσει ως ΒEST LETTER!!
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 15-01-2010, 17:56
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Επί τω έργω...
Δείτε τι έκαναν.

YouTube - Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα!
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 16-01-2010, 00:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο λεγεται τσαμπουκας Ελληνικός και οι τυποι ειναι για φτυσιμο!!!! Εντοιαυτη περιπτωση και το γάλα ειναι πανακριβο στην Ελλαδα, και η βενζινη το ιδιο αλλα δεν παιρνουμε τα μπουκαλια και δεν γεμιζουμε τα ρεζερβουαρ και φευγουμε ανευ πληρωμης όπως ο τυπος κατεβηκε και ανοιξε την μπαρα!!! ετσι δεν ειναι!!!

Αντε να δουμε με τον καινουριο νομο που ποινικοποιει την μη πληρωμη των διοδιων τι θα κανουν αυτοι οι ξεφτιλες!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Έρχονται φθηνότερα διόδια. georgekostas Επικαιρότητα 1 14-10-2009 18:36
Δεν #####, δεν #####!!! emix Ανέκδοτα 14 06-07-2009 15:38
Κι άλλα διόδια στην Αττική leonidas Επικαιρότητα 5 10-03-2009 10:15
Δεν πειραζει wolferin Ανέκδοτα 5 11-02-2009 20:54
Για τα διόδια arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 18-01-2009 21:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!