GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 27-05-2013, 22:06
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vara Εμφάνιση μηνυμάτων


τωρα πεσ μασ και το αλλο με τον τοτο.,.,.,.,.,.,

Δεν χρειάζεται νέε μου, πες μας εσύ τι ομάδα είσαι...
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 27-05-2013, 22:26
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα αναφέρω ένα ντοκιμαντέρ για την ζωή των αετών που είχα παλαιότερα δει. Στην ψηλότερη κορφή, στην άκρη του βράχου, έστεκε περήφανη μια αετοφωλιά με δυό μικρά αετόπουλα μέσα. Όμως δυστυχώς λόγω του περιορισμού των θηραμάτων (εξ αιτίας και της ανθρώπινης δραστηριότητας και επέκτασης) η μάνα τους αδυνατούσε να εξοικονομήσει την απαραίτητη και για τα δύο τροφή. Είδα με τα μάτια μου λοιπόν, την κάμερα να καταγράφει ένα συγκλονιστικό γεγονός. Το δυνατότερο από τα δύο μικρά, έσπρωχνε το πιο αδύναμο και η μάνα έκανε πως δεν έβλεπε, ρίχνοντας μόνο μερικές κλεφτές ματιές. Κάποια στιγμή το αδύναμο γκρεμίστηκε και τότε η μάνα πέταξε για να βρεί την λιγοστή τροφή, που ενώ δεν έφτανε για δύο και φυσικά θα πέθαιναν, τώρα επαρκούσε για την επιβίωση έστω του ενός. Φυσικοί νόμοι, σαν το μητρικό φίλτρο, σαν την αγάπη προς τον συνάνθρωπο και αυτοί. Είτε το κατανοούμε, είτε εθελοτυφλούμε, αυτοί είναι πάντοτε παρόντες και διέπουν όλα τα δημιουργήματα.
Γιάννη, θα μπορούσες να μου αναφέρεις κατευθείαν το παράδειγμα της φύσης και να τελειώναμε. Η διαφορά είναι ότι αυτό αναφέρεται σε καθαρά ζωικό ένστικτο, ενώ εμείς έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους.
Καταλαβαίνω, εμμέσως πλην σαφώς, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι μια λύση θα ήταν "Ο Καιάδας", (όχι της Χ.Α.) με ότι αυτό σημαίνει για την εποχή που ζούμε, δηλαδή περιθωριοποίηση, καταστολή, εγκλισμός κλπ των ευαίσθητων ψυχικά ατόμων για να μην ενοχλούν. Μην ξεχνάμε όμως ότι ως άνθρωποι ξεχωρίζουμε από τα ζώα για την λογική, κρίση, συναίσθημα.
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 27-05-2013, 22:44
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταματηστε επιτελους αυτο το πααραμυθι οτι η κριση φταιει για ολα ακομα και την αυξηση των αυτοκτονιων......
Η σκανδιναυια που εχει χιλιαδες καθε χρονο τι να πει δλδ? κι εκει οικονομικη κριση εχουν?

εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, το εχω ξαναπει, οποιος δεν μπορει ας φυγει κι ας αφησει τους αλλους που μπορουν.


Σταματηστε να χρησιμοποιειτε ως μοχλο πειθους οποιοδηποτε στοιχειο δυναται να συνδεθει με την οικονομικη κριση για να δικαιολογησετε τις ιδεες σας για την ''πεινα κι εξαθλιωση'' που κατα την αξιωματικη αντιπολιτευση, και γενικα καθε αντιπολιτευση, δηθεν επικρατει στην Ελλαδα.


.......εμεις ομως μοιρολατρουμε διεκδικωντας πισω τα με πολιτικα ερεισματα δοσμενα οικονομικα προνομια.
Νομίζω Γιώργο οτι κανένας, από όσους ζουν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, δεν χρειάζεται μια οποιαδήποτε "μελέτη" για να του εξηγήσει αυτά που ζει!
Παρόλα αυτά μια και ζητάς "αποδειξεις" δες τι λέει και το Ευρωπαικό τμήμα του WHO το 2011: http://www.euro.who.int/__data/asset...999/e94837.pdf
"Impact of economic crises on mental health"




Για την οικονομία της συζήτησης μεταφέρω τα πολύ βασικά:
  • Δεν νοείται υγεία δίχως την ψυχική υγεία (σελ 1)
  • Ο φτωχότερος είναι εκείνος που θα κτυπηθεί σκληρότερα από την οικονομική κρίση
  • Οι κοινωνικο-οικονομικές και περιβαλλοντικές συνθήκες επηρεάζουν την ψυχική υγεία
  • Το 2004 οι κάθε είδους "ψυχικά αδύναμοι" αποτελούσαν ούτε λίγο ούτε πολύ το 1/3 των νοσούντων στην Ευρώπη (σελ 2)
  • Στους παράγοντες που επιδεινώνουν την ψυχική υγεία των ατόμων μιας κοινωνίας περιλαμβάνονται (σελ 4): η στέρηση, η φτώχεια, η παροχή κακής παιδείας, τα μεγάλα χρέη, η εργασιακή ανασφάλεια, η ανεργία κλπ
  • Σελ 11: The average association observed in EU countries for a 1% rise in the unemployment rate is a 0.8% rise in the suicide rate.
Και βέβαια στα μέτρα που φαίνεται οτι αντιμετωπίζουν την επιδείνωση της ψυχικής υγείας προτείνονται μερικά από αυτά που φαίνεται να σε βγάζουν από τα ρούχα σου όπως: η ρύθμιση των χρεών (debt relief programmes), η ενίσχυση των οικογενειών (family support programmes) και η πρωτογενής φροντίδα των ατόμων υψηλού κινδύνου (primary care for the people at high risk of mental health problems).
Στο φινάλε και από καθαρά οικονομική και ωφελιμιστική σκοπιά να το δεις, άμα σαλτάρει τελείως η αγελάδα που αρμέγει το κάθε κράτος δεν υπάρχει ελπίδα να πάρει ούτε γρόσι από τα χρέη του.

Ο ποντοναύτης Γιάννης από πάνω (καλή του ώρα) με κάλυψε στα βασικά της ανθρωπολογίας και της εξελικτικής πίεσης του ανθρώπινου είδους κλπ. Όμως αν ξεχωρίσαμε σαν είδος από τα άλλα ζώα είναι γιατί αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε το ρημαδομυαλό όχι για να γίνουμε μόνο οι πιό νταήδες στην φύση και να φτιάξουμε αξιόπιστα γιαπωνέζικα, αλλά και για να δημιουργήσουμε πολιτισμό και τέχνες και θρησκείες και πνευματικές αξίες και τέλος πάντων να μην ρίχνουμε στον Καιάδα κάθε άτυχο που έτυχε να είναι ψυχικά άρρωστος ή διαφορετικός ή να μην μπορεί να εξοικονομήσει το φαί του σε μια "πολιτισμένη" κοινωνία που περνάει οικονομική κρίση.
Αν ταξινομεί κανείς τον εαυτό του με τα θηρία φίλε Γιώργο πάσο! μπορεί να κοιτάξει την πάρτη του και την επιβίωσή του και να αδιαφορήσει για τους άλλους. Αν όμως θεωρεί οτι είναι κομμάτι καλύτερος και δεν του αξίζει η "ζούγκλα" θα πρέπει να βρει τρόπο να βοηθήσει όπου και όπως μπορεί, ή τουλάχιστον να αντιληφθεί οτι υπάρχει "θέμα" και να μην κάνει τον αδέκαστο δικαστή Ντρέντ!
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 27-05-2013, 22:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Ώπα, σιγά!!!!! Επ' ουδενί δεν μίλησα για καιάδα!!!!!!!!
Αυτό έλειπε!!!!!!!!!

Ο Παναγιώτης μίλησε για δύσκολη εποχή και που οδηγούνται οι αδύναμοι και εγώ είπα πως πάντα οι εποχές ήταν και είναι δύσκολες.
Το παράδειγμα με τον αετό δεν είναι για να δικαιολογήσει "εκλεκτούς" αλλά για να βεβαιώσει πως η φύση και η λογική μας αποτρέπει από την αυτοκτονία και ότι άλλο δεν το δικαιολογώ σαν φυσιολογικό.
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 27-05-2013, 22:53
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Επίσης, η αναφορά στην Ευρώπη έγινε γιατί δεν πιστεύω πως ότι ζούμε, γίνεται στο βωμό του τρελού κέρδους.
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 27-05-2013, 23:10
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
....ακριβως αυτο διαθετω, ανοικτο μυαλο και δεν ζω με συναισθηματισμους.

Το συναίσθημα και η λογική έγραψε ( ο Καζαντζάκης αν θυμάμαι καλά) είναι 2 μουλάρια που έχουμε μέσα μας δεμένα με ένα σκοινί και πρέπει να τραβούν το ίδιο δυνατά και τα δύο για να βρισκόμαστε σε ισορροπία, αν κάποιο αποδειχτεί δυνατότερο πάει η μπάλα Γιώργη.

Η επιμονή σου και η προσπάθεια σου να υποστηρίξεις ότι δεν έχουμε πραγματικά κρίση σε οδηγεί σε ακραίες απόψεις και επιχειρήματα, ο Γιώργος που εγώ ξέρω δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφεις παραπάνω.

Πως να το πω, πράξεις και λόγια δεν ταιριάζουν...

Last edited by frits; 27-05-2013 at 23:11.
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 27-05-2013, 23:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Νότη μου θα συμφωνήσω μαζί σου στον διαχωρισμό από τα άλογα, όμως μέχρι εκεί.
Επίσης από την αρχή της κρίσης η προτροπή μου ήταν να συμπτυχθούμε σε πυρήνες οικογενειακούς ή άλλους πρόσφορους για να το ξεπεράσουμε με αλληλοβοήθεια (εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε). Την εποχή που οι περισσότεροι φώναζαν τζάμπα στο σύνταγμα και άκουγες ότι τρελή πατάτα κατέβαινε στο μυαλό του καθενός... όταν όλοι τα έβαζαν με "κάποιους άλλους" που τους τα έφαγαν και αυτοί θέλουν αυτά που δικαιούνται, εγώ μαζευόμουνα και αποστασιοποιούμουν από την συνήθη έως τότε "επαναστατική" μου στάση και προσπαθούσα να επιβιώσω. Όλοι στην οικογένειά μου ζορίστηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και επίσης οικογένειες πολύ κοντινές μου έχασαν πάρα πολλά και έφθασαν σε σημείο ένδειας. Με αξιοπρέπεια και υπομονή προσπαθούν να ξεπεράσουν τα δύσκολα, όμως κανένας ισορροπημένος δεν πήγε να αυτοκτονήσει. Και αν όπως λέτε κάποιοι συνάνθρωποι μας δεν άντεξαν την πίεση, σε αυτό φταίει τις περισσότερες φορές η λάθος αντίληψη που είχαν για την κοινωνία. Γιατί λοιπόν πρέπει να καταδικάσουμε τον φυσικό νόμο και όχι να αναθεωρήσουμε την αντίληψη που σχηματίσαμε για την ιδανική κοινωνία;
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 27-05-2013, 23:21
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν εσενα σε ενδιαφερει ποθυ ο διπλανος σου εβαλε τελος στην ζωη του για τον Χ λογω εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο...........
Μην ξεχνας οτι οι σπαρτιατισσες πεταγαν τα αδυναμα ¨η αρρωστα παιδια τους στον Καιαδα.........
Ξεγραψε λοιπον κι αυτους απο την ελληνικη ιστορια γιατι ηταν απανθρωποι.

καλως ¨η κακως οι δυνατοι μενουν κι επιβιωνουν μαζι με τις οικογενειες τους......
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ώπα, σιγά!!!!! Επ' ουδενί δεν μίλησα για καιάδα!!!!!!!!
Αυτό έλειπε!!!!!!!!!

Ο Παναγιώτης μίλησε για δύσκολη εποχή και που οδηγούνται οι αδύναμοι και εγώ είπα πως πάντα οι εποχές ήταν και είναι δύσκολες.
Το παράδειγμα με τον αετό δεν είναι για να δικαιολογήσει "εκλεκτούς" αλλά για να βεβαιώσει πως η φύση και η λογική μας αποτρέπει από την αυτοκτονία και ότι άλλο δεν το δικαιολογώ σαν φυσιολογικό.
Kαλησπέρα Γιάννη!
Φίλε όσο και να σε κούναγε το παπόρι είμαι σίγουρος οτι δεν θάγραφες για Καιάδα! Ξέρω πολύ καλά πως γράφεις εσύ και πως γράφει ο Γιώργος. Απλά σε θέμα που γράφετε και οι δύο σας είναι σίγουρο οτι έχει ενδιαφέρον οπότε "βρήκα πόρτα ανοικτή" και μπήκα!
Αντε και καλό μας βράδυ σε όλους!
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 27-05-2013, 23:35
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα Γιάννη!
Φίλε όσο και να σε κούναγε το παπόρι είμαι σίγουρος οτι δεν θάγραφες για Καιάδα! Ξέρω πολύ καλά πως γράφεις εσύ και πως γράφει ο Γιώργος. Απλά σε θέμα που γράφετε και οι δύο σας είναι σίγουρο οτι έχει ενδιαφέρον οπότε "βρήκα πόρτα ανοικτή" και μπήκα!
Αντε και καλό μας βράδυ σε όλους!

Χα, χα,
Πάντως και ο Γιώργης, όπως του λέει και ο Σταύρος, μάλλον λόγω πρέσας το τράβηξε για έμφαση!!!
Άντε που και που να λέμε κάτι να θυμόμαστε πως είμαστε γύρω!!!!
Καλό βράδυ!!!!
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 27-05-2013, 23:46
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νότη μου θα συμφωνήσω μαζί σου στον διαχωρισμό από τα άλογα, όμως μέχρι εκεί.
Επίσης από την αρχή της κρίσης η προτροπή μου ήταν να συμπτυχθούμε σε πυρήνες οικογενειακούς ή άλλους πρόσφορους για να το ξεπεράσουμε με αλληλοβοήθεια (εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε)...

Γιατί λοιπόν πρέπει να καταδικάσουμε τον φυσικό νόμο και όχι να αναθεωρήσουμε την αντίληψη που σχηματίσαμε για την ιδανική κοινωνία;
Γιάννη συμφωνώ μαζί σου! Η κρίση που ζει η δική μας γενιά τα τελευταία χρόνια δεν είναι και η πρώτη στην πατρίδα μας. Ομως διαχρονικά κανένα άτομο, ομάδα, πολίτες κλπ δεν αντιμετώπισε αποτελεσματικά μια κρίση ατομικά. Αφού το κράτος στάθηκε ανίκανο, κακό, διεφθαρμένο ή οτι άλλο θες η επόμενη "γραμμή άμυνας" είναι για τον καθένα μας αναγκαστικά κάτι άλλο: η θρησκεία για κάποιους, οι φίλοι και η οικογένεια για τους τυχερούς που τους διαθέτουν κοκ. Οπως και να το κάνουμε δίχως κάποιου είδους κοινωνικό ιστό που "να νοιάζεται" είμαστε χαμένοι.

Διαφωνώ μαζί σου στα του φυσικού νόμου. Το άθλιο είδος μας προσπαθεί διαρκώς να αντισταθεί στους φυσικούς νόμους. Πετάει, ταξιδεύει με ταχύτητα ήχου, πάει εκεί που δεν το σπέρνουν και τα κάνει μπάχαλο κοκ.
Άμα δεν μας αρέσει αυτή η κοινωνία (που μόνο ιδανική δεν είναι) ας την αλλάξουμε με κάτι σχετικά καλύτερο αντί να ξαναγίνουμε ζούγκλα και να βγάλουμε τα ρόπαλα επειδή περνάμε κρίση..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!