GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 09-04-2013, 14:01
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία ερώτηση και κλείνω το off topic, τί κατανάλωση λαδιού έχεις στα 12.000 χλμ με χρήση 10-60 ??????
Την ίδια που έχω σε 5.000 χιλ. με απλό ορυκτέλαιο.
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 09-04-2013, 14:03
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς και γίνονται αλλαγές λαδιών κάθε 5k οπως και τα προβλεπόμενα service στην ώρα τους ή στα χλμ τους
Ζορίζεται μόνο σε ταξίδια (υψηλές στροφές κινητήρα) και μεσα στη πόλη οδηγείται συνετά χωρίς εξάρσεις...
Θα ζήσω γιατρέ μου ?

Σοβαρά τώρα, το πιό "χοντρό" λάδι δείχνει ότι δεν καίγεται εύκολα σε οποιαδήποτε χρήση, η κατανάλωση είναι ελάχιστη και δεν έχω περίεργους θορύβους από τα κύλινδρα..... Η πρώτη οδηγία για τους κινητήρες αυτούς σε συνδιασμό με τις θερμοκρασίες στη Νότια Ευρώπη ήταν ΚΑΙ η χρήση 20w-50 εξ ου και η επιλογή μου (και του μηχανικού)
Kαππαδόκη, αν δεν με απατά η μνήμη μου το manual της δικής μας ( μοντελο του 10) δεν αναφέρει καν 20W-50
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 09-04-2013, 14:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαππαδόκη, αν δεν με απατά η μνήμη μου το manual της δικής μας ( μοντελο του 10) δεν αναφέρει καν 20W-50
το manual είναι universal και δεν αναφέρει το 20w-50
έμαθα όμως εκ των έσω για τη προτροπή των μηχανικών της BMW Hellas (το 2010) να χρησιμοποιείται ΚΑΙ το 20w-50 άφοβα για τα σχετικά θερμά κλίματα του Νότου...
η νεκροψία θα δείξει νομίζω.....
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 09-04-2013, 15:55
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

10-40 τον χειμωνα
15-50 το καλοκαιρι
για τους regular!!!!
παμε να συνεχισουμε τωρα το αρχικο θεμα που θα ηθελα καποια στιγμη οταν το αναλυσουμε επαρκως να μου δωσετε μερικες ιδεες ετσι λιγο μαζεμενες στο τι μπορω να κανω για να παρω λιγο δυναμη παραπανω χωρις να φαω τον κινητηρα (εχω ηδη τοποθετησει τελικο και φιλτρο dna καθως και εχω κανει την τελευταια αναβαθμηση του εγκεφαλου1200GS 05)
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 09-04-2013, 16:20
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
.. τι μπορω να κανω για να παρω λιγο δυναμη παραπανω χωρις να φαω τον κινητηρα (εχω ηδη τοποθετησει τελικο και φιλτρο dna καθως και εχω κανει την τελευταια αναβαθμηση του εγκεφαλου1200GS 05)
Εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα αν και ο φίλος για να δώσει μίγμα και αβανς χρησιμοποίησε power commander..
Η διφορά λέει, είναι πολύ εμφανής στο δρόμο..


Τεσπα ξέρει (ή μπορεί να μάθει) κανείς ποια GS φοράνε τον ΜΕ7 εγκέφαλο και ποια τον ΜΕ9 της bosch (bms-k) ?

Last edited by JohnGS1100; 09-04-2013 at 16:21.
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 11-04-2013, 12:29
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

.. να συνεχίσω το θέμα, μιας και λαμβάνω pm και τηλέφωνα από φίλους του forum, ότι παρακολουθείται με ενδιαφέρον

Εδώ είναι η δυνανομέτρηση του φίλου αμερικάνου (προηγούμενο post) που έχει εξάτμιση, φίλτρο + power commander.





H κάτω γραμμή είναι χωρίς κα η πάνω με power comander.

Παρατηρείστε την τρύπα στις 4.200 και το σκαλοπάτι στις 5,000-5,500 στροφές. Κάποιος στο αμερικάνικο topic ρωτάει αν έχει τον παραπάνω πίνακα δυναμομέτρησης για κάτω από 4000 στροφές, και του απαντάνε ότι δεν διατίθεται. Αν είχε και αυτόν θα παρατηρούσατε και μία μεγαλύτερη τρύπα στις 2.500 στροφες.

Ο power comander ουσιαστικά είναι ένας παράλληλος εγκέφαλος που παρεμβάλεται με διάφορα καλώδια ανάμεσα από στους αισθητήρες της μοτο και την ECU, οπότε ουσιαστικά "παίζει" με τις τιμές των αισθητήρων ώστε να "ξεγελάει" την ecu. Οι υπάρχοντες χάρτες της bmw παραμένουν, όπως και τρύπες-καμπύλες και απλά μετατοπίζεται το αβανς και μίγμα σύμφωνα με τις τιμές που έδωσες στους πίνακες παρεμβολής του power comander. Οι τιμές αυτές πάνε στους χάρτες της ECU και μεταβάλουν ποσοστιαία τις τιμές χαρτογράφησης.
Για αυτό και οι καμπύλες είναι πανομοιότυπες.

Οι αισθητήρες είναι ο Λ, ο Μap, το TPS, η θερμοκρασία λαδιού κλπ κλπ. -σε αυτοκίνητα υπάρχουν και αισθητήρες εκκεντροφόρου, πίεσης- κά.

Αν ο Λ πχ δώσει ταση κάποια Volt για μίγμα 14,7:1 ο power commander -επειδή εσύ του ζήτησες περισσότερο μίγμα- πηγαίνει και μετατοπίζει την τάση του Λ ώστε να ξεγελάσει την ECU και να δώσει περισσότερο μίγμα..
Ή αν ο αισθητήρας θέσης γκαζιού δώσει γεναιόδωρη τιμή, σε κανονική κατάσταση η ECU αντιλαμβάνεται αυτό ως λάθος ή άσκοπο άνοιγμα γκαζιού και πάει και κόβει τον πρόσθετο ψεκασμό, οπότε ο Power comander έρχεται εδώ και αλλάζει την τιμή του TPS, για να "δώσει" έτσι ο ψεκασμός το γεναιόδωρο μίγμα που θέλεις, να λειτουργήσει σωστά έτσι το ελεύθερο σύστημα αέρα-εξάτμισης και να πάρεις τις ροπές από το μοτέρ.
Αντίστοιχα μετατοπίζει τις τιμές που δίνουν οι Hall sensor για το αβανς, τις τιμές του map για την πυκνότητα του αέρα λόγω υψόμετρου πχ. κλπ κλπ

Στον προγραμματισμό οι παραπάνω "τρυπες" αυτές εξαλείφονται εύκολα χωρίς τη χρήση δυναμόμετρου, βλέποντας και διορθώνοντας απλά τις καμπύλες στις τιμές που έχουν οι πίνακες στους χάρτες και φροντίζοντας ο τελικός πίνακας να είναι προοδευτικός. Χωρίς παρεμβολή των σημάτων των αισθητήρων, χωρίς πρόσθετα ηλεκτρονικά και με την οικονομία και σωστή καύση να λειτουργεί κατά τα εργοστασιακά πρότυπα.

Last edited by JohnGS1100; 11-04-2013 at 12:41.
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 11-04-2013, 16:15
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Το power commander δεν ρυθμίζει το "πότε" θα ανοίξουν τα μπεκ αλλα για "πόσο" θα ανοίξουν. Εξ ου κ το ότι το duty cycle των μπεκ ειναι συγκεκριμένο κ μετρήσιμο.
Ο εργοστασιακος εγκέφαλος κάνει αυτα που ειναι προγραμματισμένος να κάνει. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτο το θέμα.
Το power commander σου δίνει την δυνατότητα να "παίξεις" επάνω στις ρυθμίσεις του αλλα οχι να τις αλλάξεις.
Οι τρύπες στη καμπύλη εξαρτώνται κ απο τον προγραμματιστη κ την διάθεση του να δουλέψει σε συγκεκριμένο φάσμα στροφών.

Γιάννη το παρακολουθω το θέμα σου απο κοντα.
Κρατά μας ενήμερους.
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 11-04-2013, 17:46
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Ενα θα πω, αυτο που κανεις Γιάννη

οι αυτοκινηταδες προγραμματιστες το πουλάνε χιλιαρικα....
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 11-04-2013, 23:19
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Χάρη αυτό λέγεται υπεραξία της τεχνογνωσίας. Δεν εχει τιμη. Η τα δίνεις η δε τα δίνεις.
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 12-04-2013, 09:57
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη αυτό λέγεται υπεραξία της τεχνογνωσίας. Δεν εχει τιμη. Η τα δίνεις η δε τα δίνεις.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!