GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-09-2012, 12:02
vsnmic Ο/Η vsnmic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Λαγκαδάς-Θεσ/νίκης
Μoto: BMW R 1200 GS 07/2006
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Αγαπητοί Κύριοι
Ονομάζομαι Διαμαντίδης Μιχάλης, είμαι επιστήμονας της πληροφορικής και κατοικώ μόνιμα στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης. Έχω στην κατοχή μου ένα BMW R1200GS 2006 το οποίο αγοράστηκε από Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα από τον Κο Τρικαλιώτη ολοκαίνουργιο και στοίχισε 17500 Ευρώ. Αυτή τη στιγμή έχει 35000 χλμ και είναι σε άψογη κατάσταση. Ο σκοπός αυτής της επιστολής είναι η αναφορά και η καταγγελία ταυτόχρονα ενός σημαντικού προβλήματος που παρουσιάστηκε με την αγορά δύο κρανών BMW Sport Sparc με Ενδοεπικοινωνία Bluetooth.
Η αγορά έγινε στις 31/5/2012 από το κατάστημα του Κου Παναγιωτόπουλου στην Αθήνα και η επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου Γεώργιο και στοίχισαν 1800 Ευρώ. Η εξυπηρέτηση από το παραπάνω κατάστημα ήταν κάτι παραπάνω από άψογη! Τα κράνη (ένα για εμένα και ένα για τη σύζυγό μου) χρησιμοποιήθηκαν μόνο μία φορά σε ένα ταξίδι Θεσσαλονίκη – Βόλος και φορτίστηκαν μόνο μία φορά. Την επόμενη φορά που πήγαμε να τα φορτίσουμε δεν δούλευε η φόρτιση στο κράνος της συζύγου μου.
Πιστεύω πως μετά από 20 χρόνια εμπειρίας στην επιστήμη των υπολογιστών να ξέρω να φορτίσω μία συσκευή USB.
Έστειλα λοιπόν μετά από επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου το κράνος στην αντιπροσωπεία του Κου Παναγιωτόπουλου για διεκπεραίωση της εγγύησης που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχω. Χθες με ενημέρωσε ο Κος Φιλίππου ότι ενημερώθηκε από εσάς ότι δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση γιατί οφείλεται σε λάθος του χρήστη.
Εγώ λοιπόν από τη μεριά μου ερωτώ :
1) Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σήμερα που υπάρχει μία τεράστια κρίση και ένας πελάτης δίνει 1800 Ευρώ μετρητοίς στερούμενος ένα ταξίδι που θα έκανε για την αγορά ενός γνήσιου κράνους BMW και να μην έχει την υποστήριξη της εταιρείας που εμπιστεύεται εδώ και 10 χρόνια;
2) Γνωρίζω πολύ καλά από εγγυήσεις γιατί καθημερινά στο κατάστημά μου έρχονται υπολογιστές και τους βάζω σε διαδικασία εγγύησης. Πως είναι δυνατόν να μην περνάει η εγγύηση και μάλιστα σε τόσο ακριβό εξοπλισμό;
3) Είναι τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά σας ώστε να μην σας ενδιαφέρει ένας πελάτης που σας εμπιστεύεται και δίνει τα ωραία του χρήματα με κόπο ζωής;
4) Εκτός ότι κατανάλωσα άπειρες ώρες για να καταφέρω να δουλέψει το pair μεταξύ των συσκευών, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία δεν συνεργάζεται με τα iPhone που διαθέτω εγώ και η σύζυγός μου, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία είναι πολύ δύσκολο να συνεργαστεί με ένα Bluetooth GPS, εκτός ότι νομίζω ότι αυτή η αγορά μου ήταν η πιο αποτυχημένη που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, έρχεστε και μου λέτε ότι δεν περνάει και η εγγύηση;
ΝΤΡΟΠΗ για μία εταιρεία που εμπιστεύονται χιλιάδες μοτοσικλετιστές και έχουν την εντύπωση ότι καλύπτονται με εγγυήσεις και υποστηρίζονται από εσάς.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μετά από τόση ταλαιπωρία για το setup των συσκευών να αντιμετωπίζετε έτσι μία μηδαμινή σε κόστος βλάβη.
Παρακαλώ πολύ για τις δικές σας ενέργειες. Θα ήθελα να βρεθεί μία λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω καθώς και σε μελλοντικά προβλήματα που θα μου παρουσιαστούν στο μέλλον με τις συσκευές αυτές. Δεν θα ήθελα να καταφύγω σε ένδικα ακόμη μέσα γιατί πιστεύω πως η BMW είναι μία έντιμη εταιρία με μεγάλη ιστορία στην ικανοποίηση του πελάτη και το service.
Η παρούσα επιστολή θα κοινοποιηθεί σε όλα τα BMW clubs, στο GS Forum, σε όλα τα moto clubs καθώς και στην BMW MOTORRAD Ελλάδας και Γερμανίας. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την απόκρισή σας.

Με Εκτίμηση

Μιχάλης Λ. Διαμαντίδης
Σύμβουλος Μηχανογράφησης
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-09-2012, 12:07
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vsnmic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί Κύριοι
Ονομάζομαι Διαμαντίδης Μιχάλης, είμαι επιστήμονας της πληροφορικής και κατοικώ μόνιμα στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης. Έχω στην κατοχή μου ένα BMW R1200GS 2006 το οποίο αγοράστηκε από Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα από τον Κο Τρικαλιώτη ολοκαίνουργιο και στοίχισε 17500 Ευρώ. Αυτή τη στιγμή έχει 35000 χλμ και είναι σε άψογη κατάσταση. Ο σκοπός αυτής της επιστολής είναι η αναφορά και η καταγγελία ταυτόχρονα ενός σημαντικού προβλήματος που παρουσιάστηκε με την αγορά δύο κρανών BMW Sport Sparc με Ενδοεπικοινωνία Bluetooth.
Η αγορά έγινε στις 31/5/2012 από το κατάστημα του Κου Παναγιωτόπουλου στην Αθήνα και η επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου Γεώργιο και στοίχισαν 1800 Ευρώ. Η εξυπηρέτηση από το παραπάνω κατάστημα ήταν κάτι παραπάνω από άψογη! Τα κράνη (ένα για εμένα και ένα για τη σύζυγό μου) χρησιμοποιήθηκαν μόνο μία φορά σε ένα ταξίδι Θεσσαλονίκη – Βόλος και φορτίστηκαν μόνο μία φορά. Την επόμενη φορά που πήγαμε να τα φορτίσουμε δεν δούλευε η φόρτιση στο κράνος της συζύγου μου.
Πιστεύω πως μετά από 20 χρόνια εμπειρίας στην επιστήμη των υπολογιστών να ξέρω να φορτίσω μία συσκευή USB.
Έστειλα λοιπόν μετά από επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου το κράνος στην αντιπροσωπεία του Κου Παναγιωτόπουλου για διεκπεραίωση της εγγύησης που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχω. Χθες με ενημέρωσε ο Κος Φιλίππου ότι ενημερώθηκε από εσάς ότι δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση γιατί οφείλεται σε λάθος του χρήστη.
Εγώ λοιπόν από τη μεριά μου ερωτώ :
1) Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σήμερα που υπάρχει μία τεράστια κρίση και ένας πελάτης δίνει 1800 Ευρώ μετρητοίς στερούμενος ένα ταξίδι που θα έκανε για την αγορά ενός γνήσιου κράνους BMW και να μην έχει την υποστήριξη της εταιρείας που εμπιστεύεται εδώ και 10 χρόνια;
2) Γνωρίζω πολύ καλά από εγγυήσεις γιατί καθημερινά στο κατάστημά μου έρχονται υπολογιστές και τους βάζω σε διαδικασία εγγύησης. Πως είναι δυνατόν να μην περνάει η εγγύηση και μάλιστα σε τόσο ακριβό εξοπλισμό;
3) Είναι τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά σας ώστε να μην σας ενδιαφέρει ένας πελάτης που σας εμπιστεύεται και δίνει τα ωραία του χρήματα με κόπο ζωής;
4) Εκτός ότι κατανάλωσα άπειρες ώρες για να καταφέρω να δουλέψει το pair μεταξύ των συσκευών, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία δεν συνεργάζεται με τα iPhone που διαθέτω εγώ και η σύζυγός μου, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία είναι πολύ δύσκολο να συνεργαστεί με ένα Bluetooth GPS, εκτός ότι νομίζω ότι αυτή η αγορά μου ήταν η πιο αποτυχημένη που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, έρχεστε και μου λέτε ότι δεν περνάει και η εγγύηση;
ΝΤΡΟΠΗ για μία εταιρεία που εμπιστεύονται χιλιάδες μοτοσικλετιστές και έχουν την εντύπωση ότι καλύπτονται με εγγυήσεις και υποστηρίζονται από εσάς.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μετά από τόση ταλαιπωρία για το setup των συσκευών να αντιμετωπίζετε έτσι μία μηδαμινή σε κόστος βλάβη.
Παρακαλώ πολύ για τις δικές σας ενέργειες. Θα ήθελα να βρεθεί μία λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω καθώς και σε μελλοντικά προβλήματα που θα μου παρουσιαστούν στο μέλλον με τις συσκευές αυτές. Δεν θα ήθελα να καταφύγω σε ένδικα ακόμη μέσα γιατί πιστεύω πως η BMW είναι μία έντιμη εταιρία με μεγάλη ιστορία στην ικανοποίηση του πελάτη και το service.
Η παρούσα επιστολή θα κοινοποιηθεί σε όλα τα BMW clubs, στο GS Forum, σε όλα τα moto clubs καθώς και στην BMW MOTORRAD Ελλάδας και Γερμανίας. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την απόκρισή σας.
Με Εκτίμηση

Μιχάλης Λ. Διαμαντίδης
Σύμβουλος Μηχανογράφησης




Eύχομαι να βρεις γρήγορα το δίκιο σου!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-09-2012, 12:13
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

φιλος... για αυτο κινεζος και αγιος ο θεος
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-09-2012, 12:24
vsnmic Ο/Η vsnmic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Λαγκαδάς-Θεσ/νίκης
Μoto: BMW R 1200 GS 07/2006
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-09-2012, 12:34
MKK Ο/Η MKK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1200R
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

... Το όνομα Αντώνης Παναγιωτόπουλος δεν είναι τυχαίο στο χώρο της BMW ... Προσωπικά πήγα για δικαστήριο και έφυγα με μοτό ...


Sent from my iPhone 4S using Tapatalk
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-09-2012, 12:40
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vsnmic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση??
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-09-2012, 12:43
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση??
Πάντως κάτι έγινε ..........τώρα ήταν η δημοσιεύσει ήταν κάτι άλλο πάντως λύθηκε το πρόβλημα του φίλου........
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-09-2012, 12:46
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως κάτι έγινε ..........τώρα ήταν η δημοσιεύσει ήταν κάτι άλλο πάντως λύθηκε το πρόβλημα του φίλου........
.........ηταν προβοκάτσια;;;............
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-09-2012, 12:47
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vsnmic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση??

Έτσι έγινε μπορείς να μας διευκρινήσεις?????
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-09-2012, 12:47
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vsnmic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
όλα καλά και αποκαταστάθηκε το όνομα της "μαμάς"...

να κάνω μερικές ερωτήσεις ?
τη πρώτη φορά που εξέφρασες τα παράπονα, η αντιπροσωπεία ζήτησε την άδεια της "μαμάς" (ως όφειλε) ώστε να κάνει χρήση της εγγύησης και αυτή είπε ΟΧΙ ???
και πότε ακριβώς ο κ.Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για αντικατάσταση ?
και γιατί την εντολή την δίνει ο κ.Παναγιωτόπουλος ? το σωστό δεν ήταν την εντολή να τη δώσει η "μαμά" προς τον κ.Παναγιωτόπουλο ?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!