GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 11-05-2013, 22:54
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Η πετρούπολη είναι μακράν ο τελειότερος προορισμός που έχω βρεθεί ποτέ και έχω βρεθεί σε αρκετούς.Είναι μια χώρα που και εγώ θα βαριόμουν να γράφω αλλά και εσείς να διαβάζατε(μήπως σας δίνω κίνητρο να πατε?)Ένα μέρος τόσο παρεξηγημένο,με ένα κόσμο τόσο φιλότιμο και φιλόξενο που αναθεώρησα πολλά!Έφτασα σε σημείο να αφήσω το κράνος μου(που δεν είναι και φτηνό),επάνω στο μηχανάκι,μέχρι που κάποιος κύριος μου είπε οτι αυτή μου η κίνηση δεν ενδίκνυται.Το μόνο που λυπάμαι είναι που η visa μου από 10 μέρες που ήτανε,έκατσα μόνο τις 5 και αυτες με πόνο ψυχής.

λίγος εκκλησιαστικός τουρισμός:






αυτοκινητιστικός τουρισμός







Reply With Quote
  #52  
Παλιό 11-05-2013, 22:56
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

ναυτικός τουρισμός:









διαστημικός τουρισμός:







μην ψάξετε άλλου είδους τουρισμό γιατί δε θα σας πω
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 11-05-2013, 22:57
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Μ αυτά και μ αυτά,περάσαν οι μέρες,φλόμωσα απο εμπειρίες και το μυαλό μου άρχισε να συμμαζεύεται και να σκέφτομαι και την ρουτίνα πίσω στη λάρισα,να μην πω την λαχταρούσα,φίλους,μπανάκια,δεν θα με περίμενε και κάτι άσχημο,εξάλλου ήμουν ήδη αρκετές μέρες μέχρι να φτάσω πίσω,στη ρωσία είμαι ακόμα.
Κυριακή είναι η μέρα της επιστροφής,ξεκινάω πρωι-πρωι και αφου με τους μόνους που χαιρετήθηκα ήταν 3 ζευγάρια πιτσιρικάδων απο φινλανδία οι οποίοι επέστρεφαν απο σαββατόβραδο,σε κατάσταση σοκ ξεκινάω,βάζω την πάνφτηνη βενζινούλα,έτσι μου ρθε να βάλω και στις τσέπες,περίπου 67 λεπτά το λίτρο.
Και ξεκίνησα για ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Κυριακή 5 ιουνίου και η τελευταία μέρα παραμονής στη ρωσσία.Οι ρωσσία είπαμε απο πινακίδες μηδέν,τουλάχιστον μέσα και σε μια απόσταση απο αγια-πετρούπολη οχι πάνω απο 10 περίπου χλμ.,μετά κάτι άρχισα να βλέπω!Ο καιρός,εκτός απο δυο μέρες στη νορβηγία-φινλανδία που έβρεξε,ήταν μονίμως ηλιόλουστος.Αφου μπαίνω λευκορωσία,σαν κυριακή που ήταν κόσμος δεν υπήρχε πουθενά,ψυχή όμως!Και συνέχισα τον δρόμο μου για ουκρανία.Αποφάσισα αυτό το δρομολόγιο ενω στα ταξιδιωτικά με μοτό,αυτές τις χώρες τις αφήνουν πάντα απ έξω,γι αυτόν ακριβώς το λόγο,γιατί κανείς δεν προτιμάει την μολδαβία στα ταξίδια του?Έμενε να παω για να το διελευκάνω!?Στα σύνορα,ρωσία-λευκορωσία,μου κάνουν νόημα να περάσω χωρίς διαβατήριο και περνάω και γω ο μ@λ@κας ετσι αμέριμνος σαν να ήμουν ευρωπαική ένωση.
Λευκορωσία δεν έμεινα,ο κόσμος όμως πολύ φιλικός κ έτσι στο πρώτο βενζινάδικο που σταμάτησα,κοντά στο μινσκ επειδή τα χρήματα (ρούβλια)δεν πέρναγαν και εγώ έπρεπε να πάρω και κάνα τηλ. τους δικούς μου να τους πω οτι είμαι λευκορωσία και επιστρέφω σιγά-σιγά(σαν ανέκδοτο μου φαίνεται)μου κέρασαν την αξία της τηλεκάρτας,ένα ζευγάρι που πήγαιναν με μια γκόλντγουιν στο κίεβο διακοπές και μόλις είδαν εμένα με τη βέσπα μου λένε "αυτά σου τα πληρώνουμε εμείς",ένας κύριος με το γιο του,πήγαιναν κ αυτοί για κίεβο κ στο βενζινάδικο του δίνω ρούβλια για να μου δώσει λίγα ρούμπλιεν λευκορωσίας και μου λέει πας πολύ γρήγορα για τους δρόμους μας μ αυτό!
δρόμοι και καιρός στη λευκορωσία:




Reply With Quote
  #54  
Παλιό 11-05-2013, 22:58
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape





εαν ψάξετε στο χάρτη που είναι αυτό το homel που λέει η ταμπέλα
έχει πολύ πλάκα!
Ξανά πολλές φωτό δεν έχω,παρά μόνο του δρόμου,γιατί κύριο μέλημά μου ήταν να φτάσω ουκρανία.Και να μείνω κίεβο!Πολύ θα το θελα!Το σκοτάδι άρχισε να σκεπάζει τον ουρανό,γιατί μέχρι τώρα δεν νύχτωνε παρα για λίγες ώρες και φτάνω στα σύνορα με ουκρανία ΏΣΠΟΥ μου κάνουν ένα δωράκι(η ####### μου που δεν τους έδωσα εγώ κανένα)και μου λένε ότι όταν μπήκα από ρωσικό έδαφος σε λευκορώσικο,δεν μου τσέκαρε κανένας τη visa!Και αυτό γίνεται μόνο σε ρώσικο έδαφος(εγώ ήμουν λευκορώσικο και θα πέρναγα σε ουκρανικό)και η μόνη λύση που έχω είναι να γυρίσω πίσω,μέχρι να βρω ρώσικο έδαφος,περί τα 150 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ,μόνο μου λένε κάνε γρήγορα γιατί είναι 22.00 και με ώρα ρωσίας 23.00,η visa σου λήγει στις 24.00,οπώτε βιάσου.Και έπρεπε εγω να κάνω 150 χλμ. σε μια ώρα,τους λέω βάλτε με φυλάκα,έχω απο το "πρωί έφυγα απο αγία-πετρούπολη και εσείς μου λέτε να κάνω αυτό,τι οδηγάω πύραυλο!βάλτε με μέσα.Δεν μπορούμε και χάνεις χρόνο με το που μας μιλάς" ένας σύντομος διάλογος με τους υπαλλήλου του τελωνείου που ξέραν αγγλικά,τώρα καλό ήταν αυτο?
Να γιατί δεν πολυταξιδεύουν στις χώρες αυτές!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 11-05-2013, 23:14
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Κάπου εκεί και μετά από ακαταλαβήστικες συννενοήσεις με ντόπιους έφτασα στα σύνορα μέσω Ρωσσίας πια στην Ουκρανία.Εκεί ένας ταλαίπωρος οδηγός ενός παρταλιασμένου Φόρντ τράνζιτ,με δέκα περίπου εργάτες τους οποίους μετέφερε καθημερινά από Μινσκ-Κίεβο,μια απόσταση 1200 χιλιομέτρων περίπου,για να τους μένει και κάτι απ΄τη δουλειά τους,να μην τα πληρώνουν σε ενοίκια,με ρωτάει τον προορισμό μου και εν τέλει να τον ακολουθήσω.Χωρίς πολλά - πολλά τον ακολούθησα για να μην χρειάζομαι να ξαναβγάζω χάρτες αλλά ο τύπος δεν παλεύοταν.Μάλλον εκείνη την μέρα πληρώθηκε απ τις πεθερές όλων των επιβατών,δεν εξηγείτε αλλιώς!Πήγαινε τάπα το σαπιοΤράνζιτ και ενώ για βέσπα και εγώ οδηγώ σχετικά γρήγορα(μέση ωριαία 120χλμ) αυτός εκείνη την μέρα ήθελε να σκοτωθεί.Ετσι τον παράτησα και συνέχισα μόνος.

Οι δρόμοι τρισάθλιοι,νόμιζα κάποιος μου κάνει πλάκα.Με τα λίγα με τα πολλά έφτασα Μολδαβία!Αμ δε!Μου λέν στο τελωνείο "here ....is..... Sparta....εεεεεε..... Transnistria"
Τι θέλτς?λέω στους υπαλλήλους!μου λένε μη μας ξαναπείς Μολδαβία,με έντονο επικριτικό ύφος λές και τους έβρισα τη μάνα.Εν ολίγοις με βάζουν να παω σ ένα γραφειάκι με
μια υπάλληλο.Την βλέπετε την υπάλληλο φαντάζομαι.Οπώτε το όλο θέμα με το τελωνείο δε με χάλασε με την καθυστέρηση που μου δημιουργούσαν με τις χαζαμάρες τους.

Το τι σκέψεις πέρασαν απ΄το μυαλό μου όταν έσκυψε να πάρει το στυλό που της έπεσε για να συμπληρώσω ένα έγγραφο δεν περιγράφονται.Αν δεν είχα δει το "Hostel"
του ταραντίνο πιστεύω θα υπήρχε διαφοροποίηση τουτουνού του οδοιπορικού.
Attached Images
File Type: jpg 2 (430).jpg (20.5 KB, 68 views)

Last edited by 8avos; 11-05-2013 at 23:28.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 12-05-2013, 00:25
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

εγω , που ξερω απο βεσπα, σας το ειπα,
μην τους δινετε θαρρος..., ειναι μαστιγα...!!!
μπραβο Θανο
καυ#### μας...!!!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 12-05-2013, 00:49
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

για δωσε ,για δωσε !!!! πραμα ειναι ευπεπτο σαν πανακοτα πετυχημενη
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 12-05-2013, 00:49
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Reply With Quote
  #59  
Παλιό 12-05-2013, 10:40
BATALOS Ο/Η BATALOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Γεια σου ρε Θανο με την τρελα σου,σε θυμαμαι απο το ΕΚΑΕ που μου ελεγες για την βεσπα σου.αξιος.......
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 12-05-2013, 12:28
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 8avos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρεται και από μένα σε όλο το φόρουμ.Λέω να αρχίσω να εξιστωρώ τις εμπειρίες μου για το ταξιδάκι που έκανα και εγώ τον Μάιο του 2011 με τη vespουλα μου.......
Άψογο οδοιπορικό,
άψογη αφήγηση !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!