GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 26-03-2009, 17:27
wolferin Ο/Η wolferin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 2,944
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

Για μενα μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια οταν η και πριν οδηγησεις,
δηλ.πολλες φορες εχω σταματησει στην ακρη του δρομου για να ηρεμησω απο στραβες που μου συνεβησαν,γιατι εαν δεν εχεις καθαρο μυαλο πανω στην μηχανη.....μούντζωτα που λεγαν κ οι παλαιοτεροι
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 27-03-2009, 14:19
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από riko46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση και είναι αρκετά σημαντικό.


Πόσο εύκολο είναι να χαλιναγωγήσεις την αίσθηση της εξοικείωσης που αποκτάς όταν οδηγάς γρήγορα;..........

Μήπως αυτή η εξοικείωση με τη ταχύτητα, θέλει πάντα το βούρδουλα της λογικής ώστε να μη ξεχνάς όλα τα στραβά που διαδραματίζονται στους ελληνικούς δρόμους..........
Δηλαδή, μήπως η υπερβολική εξοικείωση σε κάνει σιγά σιγά να πηγαίνεις με ρυθμούς που δημιουργούν πολλές "στραβές";

............

Εσείς τί λέτε;

Εγώ λέω ότι όποιος νομίζει ότι μπορεί ή ότι έχει εξοικειωθεί στους ρυθμούς της Ελληνικής κίνησης στους δρόμους ΑΠΑΤΑΤΑΙ πλάνη οικτρά!

1. Ποιος είναι ο γενικός κανόνας που διέπει την κίνηση στους Ελληνικούς δρόμους?
2. Πως μπορείς να εξοικειωθείς με το απρόοπτο της ιδιοσυγκρασίας του Έλληνα/ίδας οδηγού?
3. Πως μπορείς να γενικεύσεις κάτι που στην ουσία του είναι ένα συνονθύλευμα ιδιαιτεροτήτων ενός τυχαίου συνόλου οδηγών που βρίσκονται μπροστά σου και δίπλα σου?
4. Πως το «παίζεις» όλο αυτό όταν ο δρόμος είναι full από outsiders με ποδήλατα, τρίκυκλα, άσχετους, «επαγγελματίες» και μη, πεζούς και άλλους ανάδελφους δικυκλιστές?

Απαντήσεις δεν υπάρχουν για όλα εκτός από:

(1) Αναρχία .
(2) ...............
(3) ...............
(4) Joker, Lotto, Ιππόδρομος.........

Όλοι τρέχουμε και κάνουμε διάφορα στην κίνηση και είναι γεγονός ότι όσοι από εμάς δεν έχουμε χαλιναγωγήσει τον αυθορμητισμό μας μέσα στην κίνηση και διαβάζουμε αυτή την στιγμή το forumζούμε κατά τύχη !
Χωρίς να γίνομαι υπερβολικός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει τα εκατομμύρια στο Joker γιατί ο Θεός που τα έχει δώσει ήδη κρατώντας με ζωντανό αφού οδηγώντας στην Αθήνα έχω αποφύγει τουλάχιστον μία απόπειρα δολοφονίας μου για κάθε 500 μέτρα!

Last edited by pepax66; 27-03-2009 at 14:22.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 30-03-2009, 21:00
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

άστο... αυτό είναι κρασί Κώστα!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 02-04-2009, 14:49
fire red! Ο/Η fire red! βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: πατρα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wolferin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια οταν η και πριν οδηγησεις,
δηλ.πολλες φορες εχω σταματησει στην ακρη του δρομου για να ηρεμησω απο στραβες που μου συνεβησαν,γιατι εαν δεν εχεις καθαρο μυαλο πανω στην μηχανη.....μούντζωτα που λεγαν κ οι παλαιοτεροι
Συμφωνω Πανουλι!!Ο γιατρος σου ειχε δωσει κατι λυγμενα!!Δεν πιστευω να κανεις καταχρηση!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 03-04-2009, 23:53
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

μεγάλο θέμα - τα μεγαλύτερα λάθη τα κάνουμε όταν (νομίζουμε ότι) είμαστε άνετοι με κάτι

εγώ νιώθω διαφορετικός αναβάτης διαφορετικές μέρες
νιώθω ότι η μηχανή μου δουλεύει αλλιώς διαφορετικές μέρες (και δεν είναι η μηχανή γιατί το έβλεπα σε όλες)

συμφωνώ για την αναρχία που λέει ο φίλος παραπάνω, αλλά αυτό δεν συμβαίνει ότι είμαστε και τελείως έρμαια - σίγουρα με την εμπειρία (και... τη μέρα - σύμφωνα με τα παραπάνω μου) αρχίζεις και κινείσαι μέσα στα όρια που σου βάζει το γύρω σου περιβάλλον

αυτό που πρέπει να γίνεται ΕΚΟΥΣΙΑ (πέρα από το ακούσιο της εμπειρίας) είναι με το ζόρι να είσαι και ένα 10% (και βγάλε) κάτω από τα όρια που βάζει η εμπειρία σου, το περιβάλλον και η μηχανή σου
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 09-04-2009, 01:48
gb1200 Ο/Η gb1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να γίνομαι υπερβολικός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει τα εκατομμύρια στο Joker γιατί ο Θεός που τα έχει δώσει ήδη κρατώντας με ζωντανό αφού οδηγώντας στην Αθήνα έχω αποφύγει τουλάχιστον μία απόπειρα δολοφονίας μου για κάθε 500 μέτρα!


Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σχετικά με τη μπαταρία και την φόρτισή της gtbike Τεχνικά θέματα διάφορα 39 07-03-2011 21:58
Επικίνδυνη η σκόνη από τη Σαχάρα που «σκεπάζει» τη χώρα Arkas Περιβάλλον 1 09-03-2009 15:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!