GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 13-06-2013, 17:23
el_dem Ο/Η el_dem βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F700GS
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Ερώτηση άσχετου: To F700GS (2013) δεν έχει συνδυασμένη πέδηση σωστά;
Εγώ φρενάρω και με τα 2.
Αρχικά πατάω το πίσω και μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου πατάω το εμπρός και αφήνω σταδιακά το πίσω. Έτσι εχω την αίσθηση πως ελέγχω καλύτερα το βάρος κατά το φρενάρισμα.

Μπορεί να λέω και βλακείες. Αν ξέρει κάποιος ας πει.
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 13-06-2013, 19:07
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Πραττεις σωστά...



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 13-06-2013, 20:02
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από el_dem Εμφάνιση μηνυμάτων
..............
Αρχικά πατάω το πίσω και μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου πατάω το εμπρός και αφήνω σταδιακά το πίσω. Έτσι εχω την αίσθηση πως ελέγχω καλύτερα το βάρος κατά το φρενάρισμα.
......
Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό σε συμβατικά φρένα.. Ειπώθηκε για φρενάρισμα μόνο με το μπροστινό, αυτό πιάνει μόνο στα gp που έχουν σφιχτό μπροστινό, η μοτό είναι ελαφριά και ελέγχεται απόλυτα με τις κινήσεις του σώματος..
Στο θεόβαρο gs που δεν έχεις σχεδόν καμία πληροφόρηση από το μπροστινό, νομίζω ισχύει ο κανόνας πρώτα το πίσω ελάχιστα για έλεγχο και μετά ανάλογο χούφτωμ του μπροστινού..

Προσωπικά το televeler-paralever ακόμα δε μπόρεσα να συνηθίσω την ανυπαρκτη έλλειψη πληροφόρησης από το μπροστινό.
Δοκίμασα διάφορα, φρενάρισμα πανικού μόνο με το πίσω , και με τα 2, μόνο με το εμπρός, και απ' ότι διαπίστωσα φρενάρει αποτελεσματικά με συνδυασμό και των 2 ξεκινώντας πάντα με το πίσω. Ειδικά αν είσαι φορτωμένος ή σε καμιά κατηφόρα.. Για στροφιλίκια και απότομα "εσακια" ειδικα σε βουνό, ακόμα δε βρήκα τεχνική γρήγορης οδήγησης με φρένα, τείνω όμως να καταλήξω ότι το GS δεν προσφέρεται για τέτοιες οδηγικές συνήθειες..
Η ευστάθεια όμως στην ευθεία είναι αξεπέραστη, δεν το είδα σε καμία μοτοσυκλέτα, σε καμία !!

Δοκιμάστε το εξής (και προκαλώ τους hondaκιδες του forum- είχα και honda Dero, XXX και yamaha R1).. το GS δεν το πιάνει καμία.. :

Με 120 και άνω ταχύτητα σφίξτε τα πόδια στη σέλα -ρεζερβουάρ και δοκιμάστε ταλάντωση του σώματος, τίναγμα δεξιά-αριστερά με το σώμα σας (το τιμόνι σταθερά ευθεία)..
Θα δείτε ότι η GS δεν ταλαντώνει με τίποτα, είναι σα να είναι σφηνωμένη στον αέρα ή λες και πάει πάνω σε ράγες. Ίσως η μεγάλη προεσοχή των κεφαλών του κινητήρα (λειτουργεί σα πτερύγια βέλους στον αέρα) μαζί με τα tele-para να κρατούν σταθερή τη μοτο σε μεγάλες ταχύτητες χωρίς να χρειάζεται κόπος στο τιμόνι.
Ότι φόρτο και να έχει, ότι πλευρικό ανεμο, η μοτο συνεχίζει ευθεία και οδηγιέται χωρίς να χρειάζεται καμία απολύτως δύναμη στο τιμόνι (λίγη ισορροπία μόνο), χαλαρά πάει μόνη της.. Ίσως για αυτό είναι ξεκούραστη στο ταξίδι όσο φορτωμένη και να είναι..

Επαναλαμβάνω όμως ότι σε ορεινές διαδρομές είναι πολύ ζόρικη, δεν έχει καμία πληροφόρηση, τα δε φρένα της δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη.. χρειάζεται προσοχή αν είναι φορτωμένη, αν κουραστούν ατα φρένα. Επίσης τα φρένα πιάνουν πολύ προοδευτικά (είναι στα πλασια του touring χαρακτήρα της και των μεγάλων διαδρομών των αναρτήσεών της). Νομίζω ότι τα δοχεία και οι τρόμπες δεν είναι το δυνατό της σημείο, όπως πχ. η διαμετρος των δίσκων..

Εδιτ : Να προσθέσω ότι με ΚΑΜΙΑ μοτοσυκλέτα δεν οδηγούσα τόσο χαλαρά με βαρυ ΠΙΣΩ ΑΤΟΜΟ, ΚΑΜΙΑ.. Με το Dero αν έβαζες καναν κατοστάκιλο πίσω, ήταν σχεδόν αδύνατο να οδηγήσεις μέσα στη πόλη, το μπροστινό σύστημα ελάφρενε τόσο πολυ, το δε μπροστινό φρένο γινόταν επικυνδυνο σε φρενάρισμα πανικού, το ρεζερβουάρ σου έρχονταν στα μούτρα, ακουγες τη βενζίνη να πηγαίνει χουλα-χουπ και σφιγγόσουν πάνω στο τιμόνι και με τα πόδια κάτω να το στρίψεις.. Είχα αλλάξει ρουλεμαν μπροστινού, αναρτήσεις, ρυθμίσεις κακό, αλλά δε διορθώθηκε με τίποτα μέσα στην πόλη δυσκολευόμουν να φορτώσω πίσω άτομο ή του έλεγα να κάτσει και να γύρει το σώμα του όσο μπροστά μπορεί. Η δε σέλα του γλυστρούσε (απορώ τι στο καλό μελέτησαν οι ιάπωνες σε μοτοσυκλέτα του 2002) και έπρεπε να αλλάξεις το κάλυμα και να την κάνεις διαιρετή ένα πράμα, αλλά πάλι το πρόβλημα υπήρχε. Βλέπω τους καυμένους με τα Dero πλέον, και τους λυπάμαι όταν είναι τυχόν φορτωμένοι, διπλοί και κάτω από 1.80 ανάστημα.. να προσπαθούν στους ελιγμούς και να κρατούν ισορροπία, σε ταχύτητες σταμάτα-ξεκίνα..

Last edited by JohnGS1100; 13-06-2013 at 20:24.
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 13-06-2013, 20:23
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή

Προφανως μιλας για το 1100, ετσι;;;


LELO-phone
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 13-06-2013, 20:24
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Το πίσω το χρησιμοποιώ μόνο στο φανάρι για να ξεκουράσω το πόδι μου.
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 13-06-2013, 20:26
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Το ξαναγράφω εδώ γιατί θέλω να σχολιαστεί και να συζητηθεί για επιβεβαίωση με τους hondaκιδες του forum..


Εδιτ : Να προσθέσω ότι με ΚΑΜΙΑ μοτοσυκλέτα δεν οδηγούσα τόσο χαλαρά με βαρυ ΠΙΣΩ ΑΤΟΜΟ, ΚΑΜΙΑ.. Με το Dero αν έβαζες καναν κατοστάκιλο πίσω, ήταν σχεδόν αδύνατο να οδηγήσεις μέσα στη πόλη, το μπροστινό σύστημα ελάφρενε τόσο πολυ, το δε μπροστινό φρένο γινόταν επικυνδυνο σε φρενάρισμα πανικού, το ρεζερβουάρ σου έρχονταν στα μούτρα, ακουγες τη βενζίνη να πηγαίνει χουλα-χουπ και σφιγγόσουν πάνω στο τιμόνι και με τα πόδια κάτω να το στρίψεις.. Είχα αλλάξει ρουλεμαν μπροστινού, αναρτήσεις, ρυθμίσεις κακό, αλλά δε διορθώθηκε με τίποτα μέσα στην πόλη δυσκολευόμουν να φορτώσω πίσω άτομο ή του έλεγα να κάτσει και να γύρει το σώμα του όσο μπροστά μπορεί. Η δε σέλα του γλυστρούσε (απορώ τι στο καλό μελέτησαν οι ιάπωνες σε μοτοσυκλέτα του 2002) και έπρεπε να αλλάξεις το κάλυμα και να την κάνεις διαιρετή ένα πράμα, αλλά πάλι το πρόβλημα υπήρχε. Βλέπω τους καυμένους με τα Dero πλέον, και τους λυπάμαι όταν είναι τυχόν φορτωμένοι, διπλοί και κάτω από 1.80 ανάστημα.. να προσπαθούν στους ελιγμούς και να κρατούν ισορροπία, σε ταχύτητες σταμάτα-ξεκίνα..


Last edited by JohnGS1100; 13-06-2013 at 20:27.
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 13-06-2013, 20:31
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως μιλας για το 1100, ετσι;;;


LELO-phone
Το ίδιο πράμα είναι μη φανταστείς τίποτα τρελές διαφορές.. Ίδιοι διαμέτροι δίσκων, ίδια υλικά brempo, ίδια πέδηση.. αυτό διαπίστωσα με το 1200, η μόνη διαφορά είναι στον καταμερισμό του βάρους στο 1200 που το έκαναν να έχει πιο "ελαφρυά αίσθηση" αλλά στην αποτελεσματικότητα είναι απολύτως ίδια.
Μη μου πεις για Intergal και συνδυασμένη πεδηση, εννοείται ότι σε συμβατικά φρένα η ικανότητα και εμπειρία του αναβάτη λειτουργεί ακριβώς οπως το Intergal δηλ. λίγο πίσω φρενάκι και καλό χύφτωμα μπροστινού, απλά βοηθήματα είναι μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία.
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 13-06-2013, 21:04
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξαναγράφω εδώ γιατί θέλω να σχολιαστεί και να συζητηθεί για επιβεβαίωση με τους hondaκιδες του forum..


Εδιτ : Να προσθέσω ότι με ΚΑΜΙΑ μοτοσυκλέτα δεν οδηγούσα τόσο χαλαρά με βαρυ ΠΙΣΩ ΑΤΟΜΟ, ΚΑΜΙΑ.. Με το Dero αν έβαζες καναν κατοστάκιλο πίσω, ήταν σχεδόν αδύνατο να οδηγήσεις μέσα στη πόλη, το μπροστινό σύστημα ελάφρενε τόσο πολυ, το δε μπροστινό φρένο γινόταν επικυνδυνο σε φρενάρισμα πανικού, το ρεζερβουάρ σου έρχονταν στα μούτρα, ακουγες τη βενζίνη να πηγαίνει χουλα-χουπ και σφιγγόσουν πάνω στο τιμόνι και με τα πόδια κάτω να το στρίψεις.. Είχα αλλάξει ρουλεμαν μπροστινού, αναρτήσεις, ρυθμίσεις κακό, αλλά δε διορθώθηκε με τίποτα μέσα στην πόλη δυσκολευόμουν να φορτώσω πίσω άτομο ή του έλεγα να κάτσει και να γύρει το σώμα του όσο μπροστά μπορεί. Η δε σέλα του γλυστρούσε (απορώ τι στο καλό μελέτησαν οι ιάπωνες σε μοτοσυκλέτα του 2002) και έπρεπε να αλλάξεις το κάλυμα και να την κάνεις διαιρετή ένα πράμα, αλλά πάλι το πρόβλημα υπήρχε. Βλέπω τους καυμένους με τα Dero πλέον, και τους λυπάμαι όταν είναι τυχόν φορτωμένοι, διπλοί και κάτω από 1.80 ανάστημα.. να προσπαθούν στους ελιγμούς και να κρατούν ισορροπία, σε ταχύτητες σταμάτα-ξεκίνα..


Δεν ξερω ποιο Varadero ειχες,αλλα απο αυτα που γραφεις μαλλον ΜΚ1 ειχες...Η σελα στα ΜΚ2, ΜΚ3 ειναι σαν να εχει σκαλοπατι,που χωριζει τον οδηγο απο τον συνοδηγο...

Τωρα αυτο που γραφεις με τον συνοδηγο,οτι χανεις το μπροστινο κ δεν μπορεις να οδηγησεις κ να κανεις ελιγμους δεν παιζει φιλε μου...Απλα διορθωνεις το sag της μοτοσυκλετας σου,αναλογως το φορτιο που εχεις γενικοτερα κ εισαι οκ ακομα κ με τις μαμα-αναρτησεις!Δεν συζηταω για περιπτωση που υπαρχουν After market αναρτησεις (Ohlins-bitubo κλπ).

Εχω οδηγησει πολλες φορες κ την GS κ την Adventure κ εχω μετρο συγκρισης,απλα κατι λαθος εκανες προφανως με τις ρυθμισεις της μοτοσυκλετας σου...
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 13-06-2013, 21:17
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ποιο Varadero ειχες,αλλα απο αυτα που γραφεις μαλλον ΜΚ1 ειχες...Η σελα στα ΜΚ2, ΜΚ3 ειναι σαν να εχει σκαλοπατι,που χωριζει τον οδηγο απο τον συνοδηγο...

Τωρα αυτο που γραφεις με τον συνοδηγο,οτι χανεις το μπροστινο κ δεν μπορεις να οδηγησεις κ να κανεις ελιγμους δεν παιζει φιλε μου...Απλα διορθωνεις το sag της μοτοσυκλετας σου,αναλογως το φορτιο που εχεις γενικοτερα κ εισαι οκ ακομα κ με τις μαμα-αναρτησεις!Δεν συζηταω για περιπτωση που υπαρχουν After market αναρτησεις (Ohlins-bitubo κλπ).

Εχω οδηγησει πολλες φορες κ την GS κ την Adventure κ εχω μετρο συγκρισης,απλα κατι λαθος εκανες προφανως με τις ρυθμισεις της μοτοσυκλετας σου...

Έβαλα και την σέλα από το ΜΚ2, και έκανα τις αναρτήσεις - φρένα αντώτερα και από του ΜΚ3. Επίσης οδήγησα τα ΜΚ1-2-3 και είναι το ίδιο ακριβώς πράμα, το χάνεις το μπροστινό με το που φορτώνεις πίσω άτομο.. Είχα το dero για 4 χρόνια και εχω δοκιμάσει πολλά πράγματα, πίστεψέ με δεν έχει την σταθερότητα του GS, ειδικά ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ..
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 13-06-2013, 21:30
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα και την σέλα από το ΜΚ2, και έκανα τις αναρτήσεις - φρένα αντώτερα και από του ΜΚ3. Επίσης οδήγησα τα ΜΚ1-2-3 και είναι το ίδιο ακριβώς πράμα, το χάνεις το μπροστινό με το που φορτώνεις πίσω άτομο.. Είχα το dero για 4 χρόνια και εχω δοκιμάσει πολλά πράγματα, πίστεψέ με δεν έχει την σταθερότητα του GS, ειδικά ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ..
Δεν αντιλεγω οτι το GS ειναι πιο σταθερο κ ειδικα φορτωμενο σε σχεση με το Varadero!Αλλο πραγμα ομως αυτο κ αλλο οτι χανεις το μπροστινο,ετσι οπως το γραφεις....Τωρα τι να σου πω αν βαλεις πισω κ την...πεθερα σου (δεν μιλω σε προσωπικο επιπεδο για να μην παρεξηγηθω ε) κ γονατιζει ολο το μηχανακι,ριξε κ μια σουζιτσα κ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΣ για παντα!!!

Αναρτησεις στο Varadero μπορεις οντως να τις βελτιωσεις,αλλα στα φρενα δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις το οτιδηποτε,γιατι απλα ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πως Λειτουργεί το Διαφορικό gemara Τεχνικά θέματα διάφορα 37 06-11-2011 12:03
Πως γίνεται το στρώσιμο του αυτοκινήτου ασχέτως μοντέλου. Adrian Αυτοκίνητο 3 11-01-2010 09:14
Πως το λενε?? DERTILAS Χιούμορ 4 01-01-2010 21:22
Πως λειτουργεί το KTRC της Kawasaki!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 1 23-10-2009 21:05
Πως το λέτε το ....μόριο σας? pepax66 Ανέκδοτα 10 11-03-2009 21:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!