GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 10-07-2013, 17:31
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορεις να δεχτεις κοινωνια χωρις ταμπελες ετσι???
Ασπρο μαυρο γιατι ετσι βολευει...
Να μαθεις να μην χρησιμοποιεις εσυ πρωτος ταμπελες για να μην σου κολλανε και οι αλλοι τις δικες τους.
Το οτι δεν εβαλες παραθεση μηνυματος στο περι ''καπιταλισμου'' στο δικο σου ποστ δεν σημαινει οτι ειμαστε ηλιθιοι και δεν καταλαβαινουμε σε ποιους απευθυνεσαι. Αλλα ετσι σε βολευει ετσι πραττεις.........κανενα προβλημα.
Ετσι ενας απο αυτους στους οποιους απευθυνεσαι παρνει την ευθυνη και ''ταμπελιαζει'' τον πρωτον θετοντα ταμπελα σε ΟΛΟΥΣ αυτους.

Μην εξαπτεσαι λοιπον...........

Last edited by GeorgeP; 10-07-2013 at 17:34.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 10-07-2013, 18:56
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Καποτε ρε αδερφια πρεπει να παψουμε να βλεπουμε το κοσμο μας ως στελεχη, επιχειρησεις και πτυχια και να γυρισουμε στο διπλανο μας, να χαμογελασουμε και να πουμε και μια καλη κουβεντα ως Ανθρωποι....

Αυτα απο εναν ανθρωπο που παροτι θα μπορουσε να κυνηγησει καριερες και λεφτα αποφασισε συνειδητα να γυρισει τη πλατη σε ολα αυτα, να ριξει μια μουτζα στο κυνηγι του $$ και να δωσει βαση στα οσα πραγματικα αξιζουν... Καλυτερα να εχω λιγα αλλα Ουσιαστικα, παρα πολλα και να χασω και τη ψυχη μου τελικα.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 10-07-2013, 22:55
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι νομιζεις(-ετε) ρε παιδια οτι οι εργοδοτες ειναι μηχανες παραγωγης χρηματος???? μαζι ρε τα στησατε και επενδυσατε? μαζι τα πληρωνετε?


Επειδη τυγχανει να εχω κανει κ απο τις 2 πλευρες κ του εργοδοτη αλλα κ του εργαζομενου,να σου πω απλα οτι μια εταιρεια για να στηθει κ να σταθει στα ποδια της,ΦΥΣΙΚΑ κ πρεπει να το κανει ΜΑΖΙ με τον εργαζομενο....

Η επενδυση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κ εκει φυσικα συμφωνουμε!Ομως πολλες μεγαλες εταιρειες αγαπητε Γιωργο,εχουν στηθει ΚΑΙ με τις πλατες των εργαζομενων,με την ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ παντα...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 10-07-2013, 23:57
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Επειδη ο φίλος george p έχει όρεξη να γράφει πολλά που βαριέμαι να τα διαβάζω (τα περισσότερα σωστά για κάποιους) θαθελα να του υπενθυμισω οτι ο πλούτος έρχεται και απο το μονοπώλιο (αν καταφέρεις το προϊόν σου να μην μπορει να έχει ανταγωνισμό) παράδειγμα coca cola σε όλη την φτωχή Αφρική η Toyota σε όλη την νότια Αμερική και αλλα πολλά παραδείγματα.Ας δούμε και σημερινό δημοσίευμα (τσεκαρισμενο)με τον πλουσιότερο άνθρωπο της Ευρώπης που φυσικά εφαρμόζει άριστα το 4ωρο και το 350 ευρώ υπαλλήλους σε όλον τον κόσμο και απλα τέτοια μέτρα φέρνουν πολλά πολλά λεφτά στην τσέπη του .το ονομα του Zara .και αν πιστεύεις οτι έτσι έρχεται η ανάπτυξη ας το πεις στους χιλιάδες υπαλλήλους που απο μικρομεσαίες επιχειρήσεις με στάνταρ οκτάωρο και μισθούς ικανοποιητικούς βρέθηκαν να παρακαλούν για λίγες ώρες εργασίας.Αφιερωμενο σε όσους βλέπουν ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ

Last edited by AKIS_21; 10-07-2013 at 23:58.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 11-07-2013, 09:43
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μαθεις να μην χρησιμοποιεις εσυ πρωτος ταμπελες για να μην σου κολλανε και οι αλλοι τις δικες τους.
Το οτι δεν εβαλες παραθεση μηνυματος στο περι ''καπιταλισμου'' στο δικο σου ποστ δεν σημαινει οτι ειμαστε ηλιθιοι και δεν καταλαβαινουμε σε ποιους απευθυνεσαι. Αλλα ετσι σε βολευει ετσι πραττεις.........κανενα προβλημα.
Ετσι ενας απο αυτους στους οποιους απευθυνεσαι παρνει την ευθυνη και ''ταμπελιαζει'' τον πρωτον θετοντα ταμπελα σε ΟΛΟΥΣ αυτους.

Μην εξαπτεσαι λοιπον...........
Εκτός τόπου και χρόνου όπως πάντα...
the end
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 11-07-2013, 11:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποτε ρε αδερφια πρεπει να παψουμε να βλεπουμε το κοσμο μας ως στελεχη, επιχειρησεις και πτυχια και να γυρισουμε στο διπλανο μας, να χαμογελασουμε και να πουμε και μια καλη κουβεντα ως Ανθρωποι....

Αυτα απο εναν ανθρωπο που παροτι θα μπορουσε να κυνηγησει καριερες και λεφτα αποφασισε συνειδητα να γυρισει τη πλατη σε ολα αυτα, να ριξει μια μουτζα στο κυνηγι του $$ και να δωσει βαση στα οσα πραγματικα αξιζουν... Καλυτερα να εχω λιγα αλλα Ουσιαστικα, παρα πολλα και να χασω και τη ψυχη μου τελικα.
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σωστος εισαι σε αυτα που γραφεις εδω....και στο λεω ειλικρινεστατα!!!
Ομως.......ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ......

Τα ιδια ακριβως πιστευα κι εγραφα στα ημερολογια μου που διατηρουσα μεχρι 30 χρονων..........φευ!!! τοτε αρχισα να καταλαβαινω οτι καλη η σκεψη μου κι η επιθυμια μου αλλα σε καμια περιπτωση εφαρμοσιμη στον κοσμο τουτο.
Το ιδιο μου ελεγε και ο πατερας μου, πολυ παλιοτερος απο εμενα στο κουρμπετι, και ολοι οι πιο παλιοι απο εμενα........
.......απο τοτε μεχρι σημερα τιποτε δεν εχει αλλαξει κι ουτε προκειται αγαπητε Νικο.
Οποταν τι κιανουμε? προσαρμοζομαστε.........αναγκαστικα, ειδαλλως ''πεθαινουμε'' αργα ¨η μια κι εξω.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 11-07-2013, 11:56
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός τόπου και χρόνου όπως πάντα...
the end
Αν ετσι νομιζεις......ετσι θα'ναι.

solong..............
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 11-07-2013, 12:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τυγχανει να εχω κανει κ απο τις 2 πλευρες κ του εργοδοτη αλλα κ του εργαζομενου,να σου πω απλα οτι μια εταιρεια για να στηθει κ να σταθει στα ποδια της,ΦΥΣΙΚΑ κ πρεπει να το κανει ΜΑΖΙ με τον εργαζομενο.......
Φυσικα και μπορει να γινει κι ετσι οχι ομως απαραιτητα. Ο εργαζομενος ειναι εκει για να κανει μιαν συγκεκριμενη εργασια πουν θα του υποδειξει ο εργοδοτης, δεν αποφασιζει μονος του. Αν η επιλογη τοποθετησης αποδειχθει εσφαλμενη το κοστος το επωμιζεται ο εργοδοτης κι ο εργαζομενος απαιτει τα δεδουλευμενα του και σωστα. Ο εργοδοτης ομως βγαινει χαμενος....
Οι εταιρειες στεκονται στα ποδια τους ΜΟΝΟΝ με τις ιδεες και τις επιλογες του εργοδοτη, οι υπαλληλοι απλως ακολουθουνε......αρα το concept, η εφαρμογη και η επιτυχια ειναι του εργοδοτη.
Υπαλληλοι υπαρχουν πολλοι να εργαστουν, εργοδοτες ομως με ιδεες και σωστες επιλογες πολλοι λιγοι.
Εχω γυναικα ελ. επαγγελματια που απασχολει υπαλληλους........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επενδυση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κ εκει φυσικα συμφωνουμε!Ομως πολλες μεγαλες εταιρειες αγαπητε Γιωργο,εχουν στηθει ΚΑΙ με τις πλατες των εργαζομενων,με την ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ παντα...
Αν οι πλατες μεταφραζονται σε χρημα ΠΡΙΝ την ιδρυση τους ναι συμφωνουμε. Αν ομως εννοεις περικοπες μισθων εκει διαφωνουμε.
Αν π.χ εννοεις οτι οι προαναφερομενες εταιρειες, που θα πρεπει υπενθυμιζω κατα τον συγραφεα του αρθρου να τις τσακισουμε, θα επαναστηθουν μεσω της μειωμενης εργασιας και των μειωμενων μισθων γιαυτην......διαφωνουμε.
Ο μειωμενος μισθος δεν ειναι εσοδο για την εταιρεια.

Last edited by GeorgeP; 11-07-2013 at 12:08.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 11-07-2013, 12:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ο φίλος george p έχει όρεξη να γράφει πολλά που βαριέμαι να τα διαβάζω (τα περισσότερα σωστά για κάποιους) θαθελα να του υπενθυμισω οτι ο πλούτος έρχεται και απο το μονοπώλιο (αν καταφέρεις το προϊόν σου να μην μπορει να έχει ανταγωνισμό) παράδειγμα coca cola σε όλη την φτωχή Αφρική η Toyota σε όλη την νότια Αμερική και αλλα πολλά παραδείγματα.Ας δούμε και σημερινό δημοσίευμα (τσεκαρισμενο)με τον πλουσιότερο άνθρωπο της Ευρώπης που φυσικά εφαρμόζει άριστα το 4ωρο και το 350 ευρώ υπαλλήλους σε όλον τον κόσμο και απλα τέτοια μέτρα φέρνουν πολλά πολλά λεφτά στην τσέπη του .το ονομα του Zara .και αν πιστεύεις οτι έτσι έρχεται η ανάπτυξη ας το πεις στους χιλιάδες υπαλλήλους που απο μικρομεσαίες επιχειρήσεις με στάνταρ οκτάωρο και μισθούς ικανοποιητικούς βρέθηκαν να παρακαλούν για λίγες ώρες εργασίας.Αφιερωμενο σε όσους βλέπουν ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ
Εγω αντιθετως δεν βαριεμαι να διαβαζω κανεναν και φυσικα ουτε εσενα......
Σκεψου εχω δυο οθονες μπροστα μου και δυο πληκτρολογια, με το δεξι απαντω στα εμαιλσ της δουλειας και με το αριστερο στο φορουμ........

Μονοπωλια...πολυ σωστα το εθεσες αλλα οχι στον δυτικο κοσμο.......αυτα στις χωρες που αναφερεις με καθεστωτα υπο διερευνηση. Και καλα κανουν αν θελεις, κι εγω αλλα και ο καθενας ΜΑΣ το ιδιο θα εκανε αν μπορουσε.

Παμε στις μικρομεσαιες κα μεγαλες επιχειρησεις, λες σωστα για στανταρ 8ωρο και ικανοποιητικους μισθους προ κρισης, αν τα 720ε μικτα πριν την κριση τα θεωρουσες ικανοποιητικα τοτε σιγουρα εχουμε αλλα μετρα κι αλλα σταθμα. Να σου υπενθυμισω μονον οτι και τοτε τα ΜΜΕ εβριθαν απο δημοσιευματα για την ανεπαρκεια των 720ε και για πεινασμενους κι αναξιοπαθουντες οι οποιοι ομως ως εκ θαυματος καπου εβρισκαν χρημα και εβαζαν γραμματια για ενα αυτοκινητακι!!
Το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω, ο υπαλληλος ειναι αναλωσιμος οπως ο στρατιωτης στον πολεμο.....σκληρο ναι αλλα αληθινο. Αυτος παντα πληρωνει τα σφαλματα ¨η τις επιτυχιες του εργοδοτη του και ποτε δεν ειναι κομματι του εργασιακου χωρου που βρισκεται. Σημερα ειναι εδω αυριο εκει.
Σημερα οι υπαλληλοι παρακαλουν για μερικες ωρες δουλειας ειναι η αληθεια αλλα, εχει ο Ζαρα να τον πληρωσει παραπανω? Επειδη ειναι ο πλουσιοτερος ανθρωπος στην Ευρωπη θα πρεπει να μοιρασει τα κερδη παρελθοντων ετων στους υπαλληλους του διατηρωντας μισθους κι αριθμο υπαλληλων σε παλιοτερα επιπεδα? Ειμαστε σοβαροι? Για ελα στην θεση του.....θα το εκανες εσυ? Θα εβγαζες απο την τραπεζα και τον λογαριασμο σου τα παραπανισια εκατομμυρια που απαιτουνται για να διατηρησεις ευχαριστημενους τους υπαλληλους σου και τον αριθμο αυτων στην επιχειρηση σου? Κι αντε και το εκανες, για ποσο καιρο θα αντεχες? και μετα απο αυτο το διαστημα θα εφευγαν οι υπαλληλοι θα φτωχαινες κιε συ!!! Τι ωραια σκεψη.......
Ο καθε Ζαρα αγαπητε Ακη προστατευει την επιχειρηση του και καλα κανει......
Ειναι τρελος νομιζεις ο Δαυιδ που πεταξε εξω τους εργατες της κοκα κολα στην Β.Ελλαδα μετα απο 30ημερη απεργια - τους οποιους κι αποζημιωσε - και ανοιξε το εργοστασιο στην Βουλγαρια ¨η στα Σκοπια δεν θυμαμαι. Την επιχειρηση του προστατευσε με καθε κοστος. Στην περιπτωση αυτη το κοστος ηταν ο αναλωσιμος εργατης πο, κακο του κεφαλιου του, απηργησε...και μαλιστα αδικως απο οτι ακουγεται αφου ουδεμια μειωση μισθου ειχε γινει ουτε αναμενοταν.

Ο καθε Ζαρα αγαπητε Ακη κερδιζει για να εχει πολλα ο ιδιος και να ζει σαν Πριγκιπας και για α συνεχισει να επενδυει αυριο και μεθαυριο. αν τα δωσει στους υπαλληλους του θα μεινει στον ασσο και αυτος αλλα και οι μελλοντικοι νεοι υπαλληλοι που θα προσελαμβανε στις νεες επενδυσεις του εστω με 350ε και 4 ωρες εργασια........

Υ.Γ.
Αν δεν το διαβασεις ολο λογω βαρεμαρας μην μου απαντησεις..........
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 11-07-2013, 14:46
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Συμφωνώ αλλα ξεχάσεις οτι οι νόμοι γιαυτο το λόγο υπάρχουν.και φυσικα κανένας επιχειρηματίας δε παει με το Σταύρο στο χέρι αλλα αν πηγαίνει και με το σπρώξιμο του κράτους τοτε χαιρετίσματα .Εχω ένα μοτο για αυτές τις αλυσίδες του δυτικού αναπτυσσόμενου κόσμου.......ψωνίστε εκεί που το παιδί σας αύριο θα παρακαλεί για 200 ευρώ το μήνα για να δουλέψει ......έτσι φροντιζετε το μέλλον τους.και επειδη η ιστορία διδάσκει κλείσαμε όλα τα μπακάλικα για τα supermarket και το αποτέλεσμα καρτέλ στις τιμές και ένα μέσο κρίσης αυτά και οι πολυεθνικές ειναι οι μόνοι που έχουν κέρδη περαστικά μας και καλοχωνευτα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!