GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Πολιτισμός

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-05-2010, 19:00
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΚΕΝΤΡΟ ΓΑΙΑ


Ένα Σαββατοκύριακο για να ανακαλύψετε καινούργια πράγματα, να ταξιδέψετε, να ονειρευτείτε, να ενημερωθείτε, να δημιουργήσετε.
Ένα Σαββατοκύριακο για την Φύση και τον Άνθρωπο.
Ένα Σαββατοκύριακο για την Μύρτιδα.
Ένα Σαββατοκύριακο για μικρούς και μεγάλους.

Κάθε χρόνο, γύρω στις 18 Μαΐου γιορτάζεται σε όλα τα Μουσεία του κόσμου, η Διεθνής Ημέρα Μουσείων με διαφορετική θεματική προσέγγιση κάθε φορά. Το θέμα της φετινής χρονιάς όπως ορίστηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) είναι: «Μουσεία για την κοινωνική αρμονία».

Η αρμονία είναι μια έννοια σημαντική για την ανθρωπότητα, ιδιαίτερα για τους πολιτισμούς της Ανατολής. Η βάση της κοινωνικής αρμονίας έγκειται στο διάλογο, την ανεκτικότητα, τη συνύπαρξη και την ανάπτυξη με γνώμονα τον πλουραλισμό, την διαφορετικότητα, τον συναγωνισμό και την δημιουργικότητα.


ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΜΑΪΟΥ: ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ
Το Μουσείο θα είναι ανοιχτό με ελεύθερη είσοδο: 17:00 – 22:00
Ειδικές ξεναγήσεις και άλλες εκδηλώσεις με επίκεντρο την έκθεση:
«Μύρτις-Πρόσωπο με πρόσωπο με το παρελθόν»
(Η παρακολούθηση θα γίνεται ΜΟΝΟ με δελτία προτεραιότητας, που θα διατίθενται από την είσοδο του Κέντρου ΓΑΙΑ το ίδιο απόγευμα από τις 17:00)
Προβολές ταινιών οικολογικού περιεχομένου και εκθέσεις φωτογραφίας

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΜΑΪΟΥ: ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ
Το Μουσείο θα είναι ανοιχτό με ελεύθερη είσοδο: 10:00 – 17:00
Επισκέψεις στα εργαστήρια του Μουσείου, παρουσιάσεις οδοιπορικών στην Ασία και στην Κένυα, κουκλοθέατρο, πειράματα, παιδικά εργαστήρια, ξεναγήσεις, εκθέσεις φωτογραφίας, προβολές ταινιών οικολογικού περιεχομένου

Για πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων στα εργαστήρια:
Τηλ. 210 8015870 (εσ. 528) 10.00 - 14.00
Χορηγός ταινιών: Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού
Χορηγοί επικοινωνίας: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, ΟΙΚΟ

Αναλυτικό Πρόγραμμα:
Νύχτα Μουσείων (15 Μαΐου, 17.00-22.00)
Ημέρα Μουσείων (16 Μαΐου, 10.00-17.00)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-05-2010, 23:45
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ

Να σας πω ρε παιδιά.

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση και θαυμασμό το εν λόγω μουσείο και ίδρυμα.

Μέχρι πρότινος, που η μητέρα του κουμπάρου μού, μου διηγήθηκε την εξής ιστορία:

Μένει σε ένα σπίτι στο Καλαμάκι. Το σπίτι αυτό ανήκε σε μία γηραιά κυρία που απεβίωσε.

Η διαθήκη της γηραιάς κυρίας ανέγραφε ότι όσο η μητέρα του κουμπάρου μου είναι εν ζωή, της ανήκει το σπίτι και θα μένει εκεί.

Όταν αποβιώσει και η μητέρα του κουμπάρου μου, το σπίτι περιέρχεται ως δωρεά στο μουσείο Γουλανδρή.

Η μητέρα (αγία γυναίκα) λοιπόν χαίρει άκρας υγείας και αμέσως μετά το θάνατο της γηραιάς κυρίας, το μουσείο "προσλαμβάνει" πρόθυμο συμβολαιογράφο και λοιπούς δημόσιους φορείς που πλαστογραφούν τη διαθήκη, η διαθήκη αλλάζει και το σπίτι περιέρχεται στην ιδιοκτησία του μουσείου παρ' όλο που η νόμιμη ιδιοκτήτριά του είναι εν ζωή.

Αποτέλεσμα είναι ότι μετά από 40 τόσα χρόνια κατοίκησης στο σπίτι της η μητέρα του φίλου και κουμπάρου μου, ξεσπιτώνεται για να εκμεταλλευτεί το φιλετάκι οικόπεδο (να χτίσουν πολυκατοικία) το εν λόγω "ίδρυμα" λαδώνοντας τα κατάλληλα πρόσωπα...

Αν εμένα μου προκαλεί αγανάκτηση η διαδικασία αυτή, φανταστείτε την χήρα την κυρά Μαριγώ, την μητέρα του φίλου μου...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-05-2010, 23:53
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω ρε παιδιά.

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση και θαυμασμό το εν λόγω μουσείο και ίδρυμα.

Μέχρι πρότινος, που η μητέρα του κουμπάρου μού, μου διηγήθηκε την εξής ιστορία:

Μένει σε ένα σπίτι στο Καλαμάκι. Το σπίτι αυτό ανήκε σε μία γηραιά κυρία που απεβίωσε.

Η διαθήκη της γηραιάς κυρίας ανέγραφε ότι όσο η μητέρα του κουμπάρου μου είναι εν ζωή, της ανήκει το σπίτι και θα μένει εκεί.

Όταν αποβιώσει και η μητέρα του κουμπάρου μου, το σπίτι περιέρχεται ως δωρεά στο μουσείο Γουλανδρή.

Η μητέρα (αγία γυναίκα) λοιπόν χαίρει άκρας υγείας και αμέσως μετά το θάνατο της γηραιάς κυρίας, το μουσείο "προσλαμβάνει" πρόθυμο συμβολαιογράφο και λοιπούς δημόσιους φορείς που πλαστογραφούν τη διαθήκη, η διαθήκη αλλάζει και το σπίτι περιέρχεται στην ιδιοκτησία του μουσείου παρ' όλο που η νόμιμη ιδιοκτήτριά του είναι εν ζωή.

Αποτέλεσμα είναι ότι μετά από 40 τόσα χρόνια κατοίκησης στο σπίτι της η μητέρα του φίλου και κουμπάρου μου, ξεσπιτώνεται για να εκμεταλλευτεί το φιλετάκι οικόπεδο (να χτίσουν πολυκατοικία) το εν λόγω "ίδρυμα" λαδώνοντας τα κατάλληλα πρόσωπα...

Αν εμένα μου προκαλεί αγανάκτηση η διαδικασία αυτή, φανταστείτε την χήρα την κυρά Μαριγώ, την μητέρα του φίλου μου...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-05-2010, 00:01
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς! Ευχαριστώ!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-05-2010, 00:11
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ

..... και συμβολαιογράφος στο "κόλπο" ;;;;
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-05-2010, 06:41
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς! Ευχαριστώ!!!
Kαι αυτό που είπες, είναι τίποτα μπροστά σε άλλα... πίστεψέ με.
Αλλά δεν θέλω να χαλαστώ, και να γράφω καμιά 50αριά μέρες για να πω μόνο τα μισά!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 ΜΑΙΟΥ 2010.... zitsos Διάφορα 9 03-05-2010 19:04
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΕΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΜΑΙΟΥ 2010 gsrob Μια καλημέρα είναι αυτή 55 03-05-2010 01:29
ΓΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ - ΤΑΙΝΑΡΟ 02/01/2010 - 03/01/2010 Black_Shadow Εκδρομές εντός Ελλάδος 50 08-01-2010 21:32
'' ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΟΥ '' MARK Επικαιρότητα 5 12-12-2009 12:01
'' ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ '' MARK Ελλάδα 1 14-11-2009 21:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!