GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-11-2010, 20:23
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Σαν επαγγελματίας στο χώρο, χρόνια τώρα μπορώ να σας πω τα εξής

Καταρ'χην υπάρχουν δύο κλιμάκιο, που μπορούν να ελέγξουν την εκάστοτε επιχείρηση, η BSA και η εφορία.

Η BSA, σαν εταιρία πληροφορικής, εάν μπεί, μέσα στην επιχείρηση σας, είσαστε υποχρεωμένοι, να δείξετε ποιά προγράματα χρησιμοποιείται. ΔΕΝ σηκώνει, να πείς όχι, γιατί θα έρθει μετά με την αστυνομία και με την εισαγγελία. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΚΟΥΠΕΣ!!! Γενικά εάν πατήσει αυτή το πόδι της, την έχεις άσχημα, εάν έχεις παράνομο λογισμικό!!! Οι άνθρωποι είναι γνώστες του αντικειμένου, και δεν μπορείς να υποκρύψεις τίποτα από αυτούς. Αρπαξ, και κάτσουν στο γραφείο, θα στα βρουν ΟΛΑ..!!!! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΚΟΥΠΕΣ...!!!

Η ΣΔΟΕ, με την τρέχουσα νομοθεσία, είναι υποχρεωμένοι, να ελέγχει κατά τον έλεγχο της επιχείρησης και την νομιμότητα του λογισμικού του ελεγχόμενου.
Φυσικά η εφοριακοί δεν είναι πληροφορικάριοι, αλλά έχουν ένα μικρό στικάκι, όπου τρέχουν ένα προγραμματάκι, και έχουν σε εκτύπωση ότι χρησιμοποιείς, και μετά τρέξε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!!!!
Φυσικά, αυτό είναι ένα σενάριο που πραγματοποίειται δύσκολα!!!! (για τους γνωστούς λόγους)...!!!! Εαν πάντως αρνηθείτε στην ΣΔΟΕ, να ελέγξει τον υπολογιστή σας, έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα, να τον φορτώσει, να τον πάει στην υπηρεσία, και να φωνάξει έναν επαγγελματία, και να βγάλει λαβράκι....!!!!

ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΥΣΤΑΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΑΣ.... ΜΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ, ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ....

Εδώ στην Καρδίτσα παλιά, κάποιο επιχειρηματίες, ζήσανε στιγμές πόνου και οργής με αυτά τα θέματα....
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-11-2010, 23:00
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....



Προσοχή δεν παίζεις με αυτά στη επιχείρηση σου .


Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-11-2010, 09:04
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Επειδή δεν είμαι επιχειρηματίας και δεν γνωρίζω....Να κάνω 'ομως μία ερώτηση???
Δηλαδή ελέγχουν τον υπολογιστή στο πρόγραμμα αποθήκης κτλ κτλ ή ολα τα προγράμματα όπως nero,office,antivirus,κτλ κτλ κτλ..???Γιατί έτσι όλη η Ελλάδα είναι για να φάει το πρόστιμο!!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-11-2010, 09:17
jonyp Ο/Η jonyp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Preveza
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Εμένα πολύ μου άρεσε το: "Στους δύσκολους καιρούς που περνάμε σε συμφέρει να έχεις original λογισμικό κλπ κλπ κλπ..."
Πες βρε ξεκάθαρα δεν απευθύνεσαι σε αμόρφωτους τριτοκοσμικούς ότι εμένα δε με νοιάζει η κρίση πέσανε οι πωλήσεις μου και θα σας γ.....ω αν σας πιάσω να κλέβεται. Μπορεί τα windows να σε πουλάνε το photoshop να μην έχει Ελληνικά να μη παρέχεται καμιά υποστήριξη ουσιαστικά για τίποτα αλλά εγώ τα λεφτά μου τα θέλω.
Για το τσιγάρο κάνουμε την πάπια για να μην κλείσουν οι καφετέριες........ κάνα χρόνο υπομονή να πάρει τα πάνω του κανένα γραφειάκι δε μπορείτε. Εξάλλου με τους εκβιασμούς τους τα περνούνε από αλλού, εγώ 1 χρόνο έψαχνα για Laptop χωρίς windows και τελικά αναγκάστηκα να πάρω με. Τα έβγαλα αμέσως και έβαλα Linux (όχι από σπάσιμο αλλά αυτό με βόλευε στη δουλειά που το ήθελα) και έχω μία άδεια αγορασμένη τσάμπα!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-11-2010, 10:08
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν είμαι επιχειρηματίας και δεν γνωρίζω....Να κάνω 'ομως μία ερώτηση???
Δηλαδή ελέγχουν τον υπολογιστή στο πρόγραμμα αποθήκης κτλ κτλ ή ολα τα προγράμματα όπως nero,office,antivirus,κτλ κτλ κτλ..???Γιατί έτσι όλη η Ελλάδα είναι για να φάει το πρόστιμο!!!!!!!

μεγάλε μην ξεχνάς ότι είσαι επαγγελματίας κάπου

Σε ενα έλεγχο μαγαζιού θα ελέγξουν και εσένα που θα ετοιμάζεσαι να παίξεις ή θα παίζεις

και οχι μόνο το λαπτοπ αλλά όλα τα cd σου





Και στο σπίτι μας θα έρθουν σιγά σιγά
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-11-2010, 15:25
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν είμαι επιχειρηματίας και δεν γνωρίζω....Να κάνω 'ομως μία ερώτηση???
Δηλαδή ελέγχουν τον υπολογιστή στο πρόγραμμα αποθήκης κτλ κτλ ή ολα τα προγράμματα όπως nero,office,antivirus,κτλ κτλ κτλ..???Γιατί έτσι όλη η Ελλάδα είναι για να φάει το πρόστιμο!!!!!!!
Φίλε, όσα προγράμματα είναι ελεύθερα, τύπου freeware & shareware ή trial, δεν έχουν πρόβλημα..
Οσα όμως είναι "σπασμένα", ή κλεμμένα, δηλ. ΔΕΝ έχουν νόμιμη άδεια χρήσης, είτε σε ιδιωτικό χώρο είτε σε επιχείρηση ή σε δημόσιο οργανισμό, χαρακτήριζεται κλοπή "πνευματικών δικαωμάτων", και "απώλεια εσόδων", στο Ελληνικό Κράτος, με αποτέλεσμα, την ποινική δίωξη του χρήστη..!!!!

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

www.bsa.org/country.aspx?sc_lang=el-GR

www.microsoft.com/hellas/piracy/basics/how2.mspx

ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΟΧΗ, Ο "ΔΙΑΟΛΟΣ" ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΔΑΡΙΑ...!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 20-12-2010, 21:57
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Παλικάρια, σε συνέχεια του θέματος "παράνομου λογισμικού", βρήκα αυτό, που μάλλον ενδιαφέρει όσους έχουν επιχειρήσεις....!!!!

Business Software Alliance - Προς τους νομίμους εκπροσώπους επιχειρήσεων: Η BSA επικοινωνεί με επιχειρήσεις σε όλη την Ελλάδα ζητώντας υπεύθυνη δήλωσ
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-12-2010, 19:09
vasilis_patra Ο/Η vasilis_patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ARGI Εμφάνιση μηνυμάτων
Η BSA, σαν εταιρία πληροφορικής, εάν μπεί, μέσα στην επιχείρηση σας, είσαστε υποχρεωμένοι, να δείξετε ποιά προγράματα χρησιμοποιείται. ΔΕΝ σηκώνει, να πείς όχι, γιατί θα έρθει μετά με την αστυνομία και με την εισαγγελία.
Είσαι σίγουρος για αυτό;

Αντιγράφω από τη σελίδα τους:
Η Business Software Alliance (BSA) είναι ένας επιφανής μη κερδοσκοπικός οργανισμός του κλάδου της Πληροφορικής που στοχεύει στην προώθηση ενός ασφαλούς και νόμιμου ψηφιακού κόσμου εκπροσωπώντας τη βιομηχανία του εμπορικού λογισμικού και των συνεργαζόμενων κατασκευαστών hardware

Δηλαδή μπορεί να μπει ένας ιδιώτης στην όποια επιχείρηση και με το έτσι θέλω να κάτσει στους υπολογιστές μου και να δει τι προγράμματα τρέχω;

Αν θέλει ας κάνει καταγγελία και να έρθει το ΣΔΟΕ, η αστυνομία ή όποιος άλλος εκπρόσωπος του κράτους ορίζει ο νόμος και να μου κάνει έλεγχο!

-------

Να ξεκαθαρίσω εδώ πως συμφωνώ ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείται για επαγγελματική χρήση πρέπει να είναι νόμιμο! Επίσης, αυτό είναι μία καλή ευκαιρία για να στραφεί ο κόσμος προς open source λύσεις που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εξίσου αξιόλογες και φυσικά δωρεάν!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-12-2010, 20:15
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasilis_patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος για αυτό;

Αντιγράφω από τη σελίδα τους:
Η Business Software Alliance (BSA) είναι ένας επιφανής μη κερδοσκοπικός οργανισμός του κλάδου της Πληροφορικής που στοχεύει στην προώθηση ενός ασφαλούς και νόμιμου ψηφιακού κόσμου εκπροσωπώντας τη βιομηχανία του εμπορικού λογισμικού και των συνεργαζόμενων κατασκευαστών hardware

Δηλαδή μπορεί να μπει ένας ιδιώτης στην όποια επιχείρηση και με το έτσι θέλω να κάτσει στους υπολογιστές μου και να δει τι προγράμματα τρέχω;

Αν θέλει ας κάνει καταγγελία και να έρθει το ΣΔΟΕ, η αστυνομία ή όποιος άλλος εκπρόσωπος του κράτους ορίζει ο νόμος και να μου κάνει έλεγχο!

-------

Να ξεκαθαρίσω εδώ πως συμφωνώ ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείται για επαγγελματική χρήση πρέπει να είναι νόμιμο! Επίσης, αυτό είναι μία καλή ευκαιρία για να στραφεί ο κόσμος προς open source λύσεις που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εξίσου αξιόλογες και φυσικά δωρεάν!
Φίλε Βασίλη, επείδη δεν γνωρίζω εάν μπορώ να τα δημοσιεύσω στο φορουμ, εάν ποτέ βρεθείς Καρδίτσα, πέρνα από το μαγαζί μου, να σου δώσω τις σχεδόν μηνιαίες αναφορές της BSA και της Μicrosoft (Nομικό τμήμα), να δείς τι εστί "ιδιώτης" που αναφέρεις και να τραβάς τα μαλλιά σου, μέχρι που φθάνουν..!!!
ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ Η ΦΑΣΗ, ΤΗΝ ΦΟΥΤΣΙΣΕΣ!!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 30-12-2010, 10:11
renovatio Ο/Η renovatio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW F650 GS twin
Μηνύματα: 532
Προεπιλογή Απάντηση: Πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ARGI Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη, επείδη δεν γνωρίζω εάν μπορώ να τα δημοσιεύσω στο φορουμ, εάν ποτέ βρεθείς Καρδίτσα, πέρνα από το μαγαζί μου, να σου δώσω τις σχεδόν μηνιαίες αναφορές της BSA και της Μicrosoft (Nομικό τμήμα), να δείς τι εστί "ιδιώτης" που αναφέρεις και να τραβάς τα μαλλιά σου, μέχρι που φθάνουν..!!!
ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ Η ΦΑΣΗ, ΤΗΝ ΦΟΥΤΣΙΣΕΣ!!!!
Νομίζω πάνε με εισαγγελέα μαζι. Έχω δουλέψει σε εταιρίες που βγάζανε δισεκατομμυρια και είχαν σπασμένα προγράμματα. Απλά γελοίο. Κάπου έπρεπε να μπει μία τελεία.

Last edited by renovatio; 30-12-2010 at 10:17.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Έτσι πεθαίνουν στην... Ελλάδα!!!! yannis Διάφορα 31 18-09-2010 20:19
Υπάρχει αξιοκρατία στην Ελλάδα;;;; babis66 Ελλάδα 13 08-09-2010 11:11
Ανάκληση 3.373 αυτοκινήτων Suzuki στην Ελλάδα!!!!! riko46 Αυτοκίνητο 2 24-02-2010 00:05
Firexpress BMW στην Ελλάδα syan Φροντίδα 26 25-07-2009 15:48
ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα zervas Ανέκδοτα 4 27-05-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!