GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 01-05-2011, 22:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sintarta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα απο τα τεσσερα ρουλεμαν με το που βγηκε,εγινε κομματια..._DSC0102.jpg
Γιαυτο προτιμω τις γιαπωνεζικες αλυσιδες και τους γιαπωνεζικους αξονες!!!

Με πολυ αγαπη η παραπανω παραγραφος χωρις ιχνος διαθεσης αντιπαραθεσης!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 01-05-2011, 22:35
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο προτιμω τις γιαπωνεζικες αλυσιδες και τους γιαπωνεζικους αξονες!!!

Με πολυ αγαπη η παραπανω παραγραφος χωρις ιχνος διαθεσης αντιπαραθεσης!

Με βολευε να το ισιωνω οταν ημουν στον εναν τροχο!!!!!!!!!!!!

να τα διαβαζεις ολα φιλαρακι........η gs δεν κανει για σουζες και μαγκιες
οταν κανεις σουζα με αμπραγιαζ στο gs,o αξονας τρωει 500 κιλα ροπη..δεν νομιζω να αντεχει κανενα διαφορικο αυτη την τρομερη δυναμη.....πρεπει να κανονισουμε μαθημα με τον κουμπαρο μου,για να μας δειξει τον σωστο τροπο
οσο για τα γιαπωνεζικα αλυσιδογραναζα....οσοι ειχαμε γιαπωνεζικα και τα σπαγαμε,τα εχουμε χρυσοπληρωσει...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 01-05-2011, 23:33
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Η GS δεν κανει για σουζες κ μαγκιες?Δεν συμφωνω,νομιζω κ 1000 κιλα να ηθελε,θα επρεπε να το ειχαν προβλεψει gs-adventure ειναι αυτο,ενας γνωστος μου εχει αλλαξει ολα τα gs 1200 adventure κ μη,τους εχει ρουφηξει το αιμα,ενα μονο του εβγαλε προβλημα.
Απλα οι gs δεν ειναι μοτο μονο για καφε κ μοστρα...τουλαχιστον μονο για αυτο δεν τις κατασκευασαν τα παντζερ..
προσωπικα σεβομουν κ σεβομαι τον Ιαπωνα...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-05-2011, 09:37
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η GS δεν κανει για σουζες κ μαγκιες?Δεν συμφωνω,νομιζω κ 1000 κιλα να ηθελε,θα επρεπε να το ειχαν προβλεψει gs-adventure ειναι αυτο,ενας γνωστος μου εχει αλλαξει ολα τα gs 1200 adventure κ μη,τους εχει ρουφηξει το αιμα,ενα μονο του εβγαλε προβλημα.
Απλα οι gs δεν ειναι μοτο μονο για καφε κ μοστρα...τουλαχιστον μονο για αυτο δεν τις κατασκευασαν τα παντζερ..
προσωπικα σεβομουν κ σεβομαι τον Ιαπωνα...

+1200

όσο τα εργαλεια ειναι στον δρομο!!!!τόσο καλυτερα!!!γιαυτο αφηστε τους καφεδες και καντε κανενα χιλιομετρο!!!

ή εναλλακτικα.......πηγαιντε για καφε οπως παω εγω.....απο αθηνα---Τριπολη-λαμια-Καρπενησι,θεσσαλλονικη...κ.τ.λ.

Last edited by vasorfa; 02-05-2011 at 09:39.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-05-2011, 15:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βολευε να το ισιωνω οταν ημουν στον εναν τροχο!!!!!!!!!!!!

να τα διαβαζεις ολα φιλαρακι........η gs δεν κανει για σουζες και μαγκιες
οταν κανεις σουζα με αμπραγιαζ στο gs,o αξονας τρωει 500 κιλα ροπη..δεν νομιζω να αντεχει κανενα διαφορικο αυτη την τρομερη δυναμη.....πρεπει να κανονισουμε μαθημα με τον κουμπαρο μου,για να μας δειξει τον σωστο τροπο
οσο για τα γιαπωνεζικα αλυσιδογραναζα....οσοι ειχαμε γιαπωνεζικα και τα σπαγαμε,τα εχουμε χρυσοπληρωσει...
Αυτα Κωστακη να τα πεις σε καποιον που ΔΕΝ ξερει...οχι σε εμενα!! ακου 500 κιλα ροπης!!!!!!
Δηλαδη οι αλυσιδες δεν τραβανε ζορια σε αυτην την περιπτωση?? Μηπως οι αφαλοι των τροχων που πανω τους βιδωνονται τα γραναζια? Ο δευτερευον αξονας, αυτος με το μικρο γραναζι εμπρος, ισως???????

Ευτυχως που υπαρχουν κι αλλοι με γιαπωνεζικα και μας διαβαζουν, τωρα αν γελανε....θα σε γελασω!!!!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-05-2011, 19:51
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα Κωστακη να τα πεις σε καποιον που ΔΕΝ ξερει...οχι σε εμενα!! ακου 500 κιλα ροπης!!!!!!
Δηλαδη οι αλυσιδες δεν τραβανε ζορια σε αυτην την περιπτωση?? Μηπως οι αφαλοι των τροχων που πανω τους βιδωνονται τα γραναζια? Ο δευτερευον αξονας, αυτος με το μικρο γραναζι εμπρος, ισως???????

Ευτυχως που υπαρχουν κι αλλοι με γιαπωνεζικα και μας διαβαζουν, τωρα αν γελανε....θα σε γελασω!!!!!!

εγω ειπα οτι οταν κανεις σουζες και καγκουριες ,πανω σε τετοιες μηχανες με αμπραγιαζ,τοτε το διαφορικο ζοριζεται........μονο τραβηγμα θελει(αλλα αυτο δεν μπορεις να το βρεις στην αναζητηση...γιωργακη)
και οι αλυσιδες τραβανε ζορια και αυτος ειναι ο λογος που καθε 40000-50000 χλμ,πρεπει να αλλαζεις αλυσιδογραναζα,με αρκετο κοστος....150-200 ευρα
ξεκολααααααα.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-05-2011, 10:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ειπα οτι οταν κανεις σουζες και καγκουριες ,πανω σε τετοιες μηχανες με αμπραγιαζ,τοτε το διαφορικο ζοριζεται........μονο τραβηγμα θελει(αλλα αυτο δεν μπορεις να το βρεις στην αναζητηση...γιωργακη)
και οι αλυσιδες τραβανε ζορια και αυτος ειναι ο λογος που καθε 40000-50000 χλμ,πρεπει να αλλαζεις αλυσιδογραναζα,με αρκετο κοστος....150-200 ευρα
ξεκολααααααα.....
Tωρα το μαμουμε το θεμα αλλα με προκαλεις!!!!!!!!!
Σου ειπε κανεις οτι τα αλυσιδογραναζα αλλαζονται καθε 50000κμ? αν ναι να πας να του πεις να παει να φτυσει τα π@π@ρι@ του στην γωνια!!! αν στο παρελθον το εκανες κι εσυ παρασυρομενος απο τους ''εξυπνους'' που εβλεπαν την τσεπη σου και μαντευοντας την αγνοια σου τοτε εξαπατηθηκες κι εσυ!!!!!!

Απο το 1990 μεχρι το 2011 οπως ξερεις εχω αλλαξει 6-7 μοτοσυκλετες η μαρκα των οποιων δεν παιζει ρολο, για ολες ισχυει το ιδιο.
Εχω γραψει με ολες αυτες πανω απο 400,000κμ, με 2 απο αυτες να υπερβαινουν τα 130,000κμ η καθεμια μονης της!!! ΠΟΤΕ δεν αλλαξα γραναζια σε ΚΑΜΙΑ απο αυτες!!! παντα αλλαζα μονον αλυσιδες καθε 30-35000κμ με 100-110ε, γραναζια ΠΟΤΕ!! κι ας μου συνεστηναν το αντιθετο η ''εξυπνοι'' μηχανικοι!!! Εγω ηξερα το τεχνικο κομματι κι αντιδρουσα, εκεινοι ηξεραν το κομματι της τσεπης τους κι επεμεναν!
Και απο τοτε που βγηκαν οι ΧΧ ring αλυσιδες τα 35000κμ εγιναν 50000+!!!!!!
Α, και που'σαι τα δυο πρωτα απο τα 6 μηχανακια σπανιως να πατουσαν και στις δυο ροδες!!!!!!!!!!!! Και με τα 60 φτωχα αλογακια που εβγαζε το καθενα τους μονον με αμπραγιαζ γινοτανε αυτο!

Last edited by GeorgeP; 03-05-2011 at 10:37.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-05-2011, 19:43
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Tωρα το μαμουμε το θεμα αλλα με προκαλεις!!!!!!!!!
Σου ειπε κανεις οτι τα αλυσιδογραναζα αλλαζονται καθε 50000κμ? αν ναι να πας να του πεις να παει να φτυσει τα π@π@ρι@ του στην γωνια!!! αν στο παρελθον το εκανες κι εσυ παρασυρομενος απο τους ''εξυπνους'' που εβλεπαν την τσεπη σου και μαντευοντας την αγνοια σου τοτε εξαπατηθηκες κι εσυ!!!!!!

Απο το 1990 μεχρι το 2011 οπως ξερεις εχω αλλαξει 6-7 μοτοσυκλετες η μαρκα των οποιων δεν παιζει ρολο, για ολες ισχυει το ιδιο.
Εχω γραψει με ολες αυτες πανω απο 400,000κμ, με 2 απο αυτες να υπερβαινουν τα 130,000κμ η καθεμια μονης της!!! ΠΟΤΕ δεν αλλαξα γραναζια σε ΚΑΜΙΑ απο αυτες!!! παντα αλλαζα μονον αλυσιδες καθε 30-35000κμ με 100-110ε, γραναζια ΠΟΤΕ!! κι ας μου συνεστηναν το αντιθετο η ''εξυπνοι'' μηχανικοι!!! Εγω ηξερα το τεχνικο κομματι κι αντιδρουσα, εκεινοι ηξεραν το κομματι της τσεπης τους κι επεμεναν!
Και απο τοτε που βγηκαν οι ΧΧ ring αλυσιδες τα 35000κμ εγιναν 50000+!!!!!!
Α, και που'σαι τα δυο πρωτα απο τα 6 μηχανακια σπανιως να πατουσαν και στις δυο ροδες!!!!!!!!!!!! Και με τα 60 φτωχα αλογακια που εβγαζε το καθενα τους μονον με αμπραγιαζ γινοτανε αυτο!

εγω με 96000 χλμ,δεν εχω χαλασει ευρω,οποτε το κοροιδακι εισαι εσυ που εχεις δωσει 350 ευρα για αλυσιδες....
οσοι εχουν μηχανη με αλυσιδα,γνωριζουν πολυ καλα οτι καθε 50000 χλμ αλλαζουν και γραναζια.....εκτος και αν οδηγουν σαν ταξιτζηδες
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-05-2011, 21:09
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Tωρα το μαμουμε το θεμα αλλα με προκαλεις!!!!!!!!!
Σου ειπε κανεις οτι τα αλυσιδογραναζα αλλαζονται καθε 50000κμ? αν ναι να πας να του πεις να παει να φτυσει τα π@π@ρι@ του στην γωνια!!! αν στο παρελθον το εκανες κι εσυ παρασυρομενος απο τους ''εξυπνους'' που εβλεπαν την τσεπη σου και μαντευοντας την αγνοια σου τοτε εξαπατηθηκες κι εσυ!!!!!!

Απο το 1990 μεχρι το 2011 οπως ξερεις εχω αλλαξει 6-7 μοτοσυκλετες η μαρκα των οποιων δεν παιζει ρολο, για ολες ισχυει το ιδιο.
Εχω γραψει με ολες αυτες πανω απο 400,000κμ, με 2 απο αυτες να υπερβαινουν τα 130,000κμ η καθεμια μονης της!!! ΠΟΤΕ δεν αλλαξα γραναζια σε ΚΑΜΙΑ απο αυτες!!! παντα αλλαζα μονον αλυσιδες καθε 30-35000κμ με 100-110ε, γραναζια ΠΟΤΕ!! κι ας μου συνεστηναν το αντιθετο η ''εξυπνοι'' μηχανικοι!!! Εγω ηξερα το τεχνικο κομματι κι αντιδρουσα, εκεινοι ηξεραν το κομματι της τσεπης τους κι επεμεναν!
Και απο τοτε που βγηκαν οι ΧΧ ring αλυσιδες τα 35000κμ εγιναν 50000+!!!!!!
Α, και που'σαι τα δυο πρωτα απο τα 6 μηχανακια σπανιως να πατουσαν και στις δυο ροδες!!!!!!!!!!!! Και με τα 60 φτωχα αλογακια που εβγαζε το καθενα τους μονον με αμπραγιαζ γινοτανε αυτο!

Σου συστηνω ανεπιφυλακτα να αρχισεις αμεσως να τα οδηγεις σαν μοτοσυκλετες.
Ποτε δεν ειναι αργα..
Και ναι,σε ειρωνευομαι οπως και ο Κωστας που σε λεει ταξιτζη γιατι με αυτα που γραφεις προσβαλλεις τη νοημοσυνη μας.
Τετοια μηχανακια που καβαλας τα ειχαμε εγω κι αλλοι πολλοι εδω για 10 χρονια,μετα περασαμε σε νεα επιπεδα μοτοσυκλετισμου και σε....περιμενουμε.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-05-2011, 23:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω με 96000 χλμ,δεν εχω χαλασει ευρω,οποτε το κοροιδακι εισαι εσυ που εχεις δωσει 350 ευρα για αλυσιδες....
οσοι εχουν μηχανη με αλυσιδα,γνωριζουν πολυ καλα οτι καθε 50000 χλμ αλλαζουν και γραναζια.....εκτος και αν οδηγουν σαν ταξιτζηδες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου συστηνω ανεπιφυλακτα να αρχισεις αμεσως να τα οδηγεις σαν μοτοσυκλετες.
Ποτε δεν ειναι αργα..
Και ναι,σε ειρωνευομαι οπως και ο Κωστας που σε λεει ταξιτζη γιατι με αυτα που γραφεις προσβαλλεις τη νοημοσυνη μας.
Τετοια μηχανακια που καβαλας τα ειχαμε εγω κι αλλοι πολλοι εδω για 10 χρονια,μετα περασαμε σε νεα επιπεδα μοτοσυκλετισμου και σε....περιμενουμε.
λοιπον φωτεινοι παντογνωστες και οι δυο σας που προσβαλλω την νοημοσυνη του ενος τουλαχιστον απο εσας.......
Ας αναρωτηθει ο προσβαλλομενος τα ποσα νοημοσυνης που διαθετει διαβαζοντας τα παρακατω και να τα συγκρινει με των μηχανικων που του αλαλζαν γραναζια καθε τοσο!!
Ετσι, να πατε και οι δυο να μαθετε τι σημαινει ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) η οποια εφαρμοζεται στα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων οταν ολοι οι ευρωπαιοι αφτερμαρκεταδες (AFAM, JT κ.λ.π) αλλα και ευρωπαιοι κατασκευαστες μοτοσυκλετων εφαρμοζουν λιγοτερο αξιοπιστες μεθοδους βαφης π,χ, απλη ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!!
Οταν μαθετε τι σημαινει ''ωστενιτης απο επαναφορα'' τις ιδιοτητες του και ποιοι κατασκευαστες το εφαρμοζουν τοτε να ερθετε να μου μιλησετε!!

Οταν αποκτησετε γνωσεις για τα παραπανω θα καταλαβετε, χωρις να ειναι απολυτα σιγουρο αυτο, απο μονοι σας γιατι τα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων ΔΕΝ φθειρονται και ΔΕΝ αλλαζονται οπως των ευρωπαιων!
Ακομα θα καταλαβετε, χωρις να ειναι και παλι απολυτα σιγουρο αυτο, γιατι πιαστηκατε κοροιδα τοσα χρονια που καβαλαγατε αλυσιδες και γραναζια και τα αλλαζατε στο καθε κελευσμα του καθε τυχαρπαστου μηχανικου που ειχε μεινει στην δεκαετια του '70 - μέσα '80!!!

Το οτι καβαλαγατε τετοια μηχανακια σαν κι εμενα για δεκα χρονια δεν σημαινει οτι ξερετε και τον τροπο κατασκευης τους ουτε τα υλικα κατασκευης τους, ουτε τον τροπο βαφης καποιων εξαρτηματων π.χ. γραναζιων!! Αρα την τυφλα σας ξερετε!!!! Ξερετε οσα σας ελεγαν οι μηχανικοι σας και τιποτε άλλο!

Αντε μπραβο, που ολα τα ξερετε και αναθεμα αν ξερετε τιποτα!!!

Αν ειπε καποιος απο εσας κατι για ειρωνια εχω κι άλλη αν χρειαστει!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 03-05-2011 at 23:16.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Άξονας για R1150 GS με 18000 χλμ serp600 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 09-03-2011 14:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!