GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-05-2011, 15:41
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ εχεις καταλαβει τιποτα περι του Γιωργου κι ας τον συναναστρεφεσαι 2 χρονια τωρα!!!!

Η αποδειξη οτι ο Γιωργος δεν ειναι αυτος που περιγραφεις βρισκεται στην παρακατω απαντηση του Πασχαλη!


σημ: και εφηβειας συμπληρωνω εγω!!

Aν το εγραφε πρωτιτερα ο πασχαλης αυτο δεν θα γινοταν ολη αυτη η συζητηση αφου μιλαμε για μαμα γραναζια και..... φυσιολογικη φθορα και οχι καγκουριστικη φθορα!!!!!!

Τωρα αν τον ρωτησω, κι εσενα μαζι, τι γραναζια εβαζε και τα αλλαζε τοσο συχνα μαλλον θα μου πει....αφτερ μαρκετ afam, chiaravelli διοτι τα μαμα ηταν ακριβα.
Αν το παω και πιο βαθεια θα μου πει, κι εσυ μαζι μαλλον, για καινουρια αλουμινενια ενω τα μαμα ειναι σιδερενια απο χαλυβα 18/10.
Απο εκει και υστερα τι να πω εγω περαν του αυτονοητου που λεω πιο πανω περι αντοχης, κραμματων και βαφων γραναζιων???

Βλεπεις ολα εχουν την εξηγηση τους!!!!

δεν θα τα καταφερεις να μας τρελλανεις.......η κουβεντα ανοιξε ,γιατι εγω με το διαφορικο και 95000 χλμ(μεικτα,αλλα οχι ανοιγματα με πρωτη και δευτερα)δεν εχω χαλασει ουτε ευρω για το συστημα μεταδοσης,ενω εσυ \και ολα τα μηχανακια με αλυσιδα,θα εχετε δωσει μια τρακοσαρα ευρω...ευκολα σε αυτα τα χιλιομετρα
το κοστος οταν εχεις αλυσιδα ειναι πιο μεγαλο......
τελεια και παυλα,ΑΕΚ εισαι κ@υλα.....
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-05-2011, 16:01
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βολευε να το ισιωνω οταν ημουν στον εναν τροχο!!!!!!!!!!!!

να τα διαβαζεις ολα φιλαρακι........η gs δεν κανει για σουζες και μαγκιες
οταν κανεις σουζα με αμπραγιαζ στο gs,o αξονας τρωει 500 κιλα ροπη..δεν νομιζω να αντεχει κανενα διαφορικο αυτη την τρομερη δυναμη.....πρεπει να κανονισουμε μαθημα με τον κουμπαρο μου,για να μας δειξει τον σωστο τροπο
οσο για τα γιαπωνεζικα αλυσιδογραναζα....οσοι ειχαμε γιαπωνεζικα και τα σπαγαμε,τα εχουμε χρυσοπληρωσει...


Πέστα Χρυσόστομο γιατί όταν τα λέω εγώ νομίζετε ότι σας τα χώνω.
Γιατί δεν κάνουμε την συνάντηση της τετάρτης στο Κολονάκι. Είναι και κάτι τετρακίνητα Γερμανικά εκεί. Όλοι μαζί παρέα θα περνάμε καλά και θα δείχνουμε Φώτο από τα βουνά που θα πάμε………..???????????????????
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 04-05-2011, 16:03
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Έχω "κάνει" 83.000 km με την Αdventure που έχω τώρα, κ 67.000 km με την 1150GS που είχα πρίν, κ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, αλλά ούτε κ πλήρωσα ευρώ μέχρι τώρα!




Jefe
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 04-05-2011, 16:11
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω "κάνει" 83.000 km με την Αdventure που έχω τώρα, κ 67.000 km με την 1150GS που είχα πρίν, κ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, αλλά ούτε κ πλήρωσα ευρώ μέχρι τώρα!




Jefe

σωπα.....δεν ξερεις να το πας,γι'αυτο δεν τα εχει φτυσει το διαφορικο
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 04-05-2011, 16:15
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

εγώ ξέρω το εξής

- έχοντας μείνει μια φορά επειδή το γρανάζι έσπασε τα μπουλόνια με τον τροχό (σε παντοδύναμη Honda μηχανή 30 αλόγων)

- έχοντας μείνει ΔΥΟ φορές από βγαλμένη αλυσίδα και τις δυο δικάβαλος, τη μία πάνω στο Πήλιο μακριά από όλα τα χωριά και μόνο από τύχη δεν φάγαμε σουπίτσα και τις δυο φορές (ξέρετε πολύ καλά τι σημαίνει πιασμένη αλυσίδα στην πίσω ζάντα ή στο μπροστινό γρανάζι) ...αυτό με BMW

- έχοντας δει όσες φορές σε όσες μηχανές άλλαξα γρανάζια (όχι πάντα μαζί με την αλυσίδα) πως έχουν καταντήσει (συνήθως τα πίσω σαν πολύ μυτερά δοντάκια έτοιμα να "πηδήξουν" και τα μπρος σαν γατζάκια)

ΟΤΙ βλέπω από συγκεκριμένους παντογνώστες τα διαβάζω μα τελείως τελείως βερεσέ (εδώ και καιρό - απλά τώρα αρχίζετε και κάποιοι άλλοι να το συνειδητοποιείτε)

εξάλλου νομίζω είναι γνωστό στο forum "η αλήθεια είναι μια, αυτή που λέει ο George που ξέρει και κάτι παραπάνω και φροντίζει post παρά post να το θυμίζει" (στο κάτω κάτω του έτυχε η χειρότερη 1150 που είχε βγει από το εργοστάσιο και πρέπει να το "πληρώνουν" όλοι οι BMW riders για τον αιώνα τον άπαντα)

θα σχολίαζα μόνο ας δει κάποιος τη συμπεριφορά όλης της ζωής του Βέγγου (αν σας φαίνεται άσχετο, σκεφτείτε το)

Last edited by NLS; 04-05-2011 at 16:16.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 04-05-2011, 16:16
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Κολήσατε στα γραναζια, λες και εχουν κανενα κόστος τρελό ρε παιδια...

Στο πακετο αλυσιδογραναζα, η αλυσίδα στοιχιζει τα πολλά.

Οσες φορες αλλαξα στα transalp και στα Vara μου (καθε 40k με 50k με πήγαινε) τα γραναζια ηταν μια χαρα, οπως λέει ο Γιώργος παραπάνω, αλλα με τοσο μικρό κόστος, δεν το σκεφτομουν καν να παρω παχυμετρο να μετρήσω ανοχές και φθορά.

Last edited by Sotos_; 04-05-2011 at 16:18.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 04-05-2011, 16:20
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κολήσατε στα γραναζια, λες και εχουν κανενα κόστος τρελό ρε παιδια...

Στο πακετο αλυσιδογραναζα, η αλυσίδα στοιχιζει τα πολλά.

Οσες φορες αλλαξα στα transalp και στα Vara μου (καθε 40k με 50k με πήγαινε) τα γραναζια ηταν μια χαρα, οπως λέει ο Γιώργος παραπάνω, αλλα με τοσο μικρό κόστος, δεν το σκεφτομουν καν να παρω παχυμετρο να μετρήσω ανοχές και φθορά.
Συμφωνώ....αυτό λέω από την αρχή 40000-50000χλμ
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 04-05-2011, 16:23
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Προσέχατε πολύ τις αλυσίδες σας (εγώ όπως θα είδατε στο παραπάνω post, μάλλον όχι).

Σημείωση ότι την ίδια... συμπεριφορά έχω και στην GS.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-05-2011, 16:28
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ ξέρω το εξής

- έχοντας μείνει μια φορά επειδή το γρανάζι έσπασε τα μπουλόνια με τον τροχό (σε παντοδύναμη Honda μηχανή 30 αλόγων)

- έχοντας μείνει ΔΥΟ φορές από βγαλμένη αλυσίδα και τις δυο δικάβαλος, τη μία πάνω στο Πήλιο μακριά από όλα τα χωριά και μόνο από τύχη δεν φάγαμε σουπίτσα και τις δυο φορές (ξέρετε πολύ καλά τι σημαίνει πιασμένη αλυσίδα στην πίσω ζάντα ή στο μπροστινό γρανάζι) ...αυτό με BMW

- έχοντας δει όσες φορές σε όσες μηχανές άλλαξα γρανάζια (όχι πάντα μαζί με την αλυσίδα) πως έχουν καταντήσει (συνήθως τα πίσω σαν πολύ μυτερά δοντάκια έτοιμα να "πηδήξουν" και τα μπρος σαν γατζάκια)

ΟΤΙ βλέπω από συγκεκριμένους παντογνώστες τα διαβάζω μα τελείως τελείως
βερεσέ (εδώ και καιρό - απλά τώρα αρχίζετε και κάποιοι άλλοι να το
συνειδητοποιείτε

εξάλλου νομίζω είναι γνωστό στο forum "η αλήθεια είναι μια, αυτή που λέει ο George που ξέρει και κάτι παραπάνω και φροντίζει post παρά post να το θυμίζει" (στο κάτω κάτω του έτυχε η χειρότερη 1150 που είχε βγει από το
εργοστάσιο και πρέπει να το "πληρώνουν" όλοι οι BMW riders για τον αιώνα τον
άπαντα
θα σχολίαζα μόνο ας δει κάποιος τη συμπεριφορά όλης της ζωής του Βέγγου (αν σας φαίνεται άσχετο, σκεφτείτε το)

Το χοντρυνες γειτονα....οι γνώσεις του γιωργου πάνω σε τεχνικά θέματα,είναι παρά πολλές και έχει βοηθήσει παρα πολυ κόσμο εδώ μέσα και όχι μόνο.
Αλλά τον πιάνει το μανιατικο και σε τρελαίνει... Που και που
Παρα τις αντιπαραθέσεις και τα κολληματα του είναι καλός φίλος.
Είμαστε τυχεροί που τον έχουμε στην παρέα μας....άλλωστε ποιος απο εμάς,εάν βγάλεις τον ντινοπουλο....δεν έχει ελατωμα
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 04-05-2011, 16:51
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

δεν το χόντρυνα, είπα τι διακρίνω και είναι άσχετο από το
- ότι έχει βοηθήσει (είμαι σίγουρος) και
- ότι έχει πολλές γνώσεις (είμαι επίσης σίγουρος απλά φοβάμαι ότι υπάρχουν φορές που το ότι ξέρει ότι... ξέρει, τον παρασύρει και τον ίδιο και σε πράγματα πιο πέρα) αλλά και
- ότι είναι καλός φίλος (ίσως αν δεν είναι να ανεχόσασταν λιγότερα btw)

σημείωσε ότι θα βρεις σημερινό μου post γραμμένο πριν από αυτά που ακριβώς ορίζει τον George ως ειδικό (χωρίς ειρωνεία) σε κάτι που πράγματι ποντάρω ότι ξέρει ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - στο thread περί δυνατών ανέμων

πάντως ίσως έχω αρχίσει να αγριεύω λίγο μετά την συμμετοχή του σε πολιτικά threads (δεν νομίζω ότι χρειαζόντουσαν εδώ μέσα) και δεν κρύβω ότι σε κάποια πράγματα έχω χάσει πάσα ιδέα (το γράφω γιατί το ξέρει ήδη όπως ξέρω και το αντίθετο)

...

ο Ντινόπουλος είναι γνωστό και σε αυτούς που δεν μπαίνουν καν στο forum ότι δεν έχει ελάττωμα ...τις προάλλες μου το είπε ένας στο φανάρι φαντάσου
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Άξονας για R1150 GS με 18000 χλμ serp600 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 09-03-2011 14:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!