GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-02-2010, 13:18
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Kατοχος 1150αdv..ανεβαινα πριν 2-3 μερες την κηφισιας και ξαφνικα δεν ειχα μπροστινη μανετα.. ..ευτυχως χωρις δυσαρεστα αποτελεσματα..(μερικοι ισως το εχετε ηδη βιωσει αυτο).αbs ekτος λειτουργιας με φωτεινες ενδειξεις και του abs και το { !} που βρισκεται απο κατω..προσπαθωντας να το θεσω παλι οn λογω βροχης με ανοιγοκλεισμο διακοπτη ..εμπαινε σε λειτουργια αλλα για πολυ λιγο. Eβγαινε εκτος χωρις καν ενδειξη πλεον...τρομος!!!!! Mαλλον λογω συνεχων προσπαθειων με το διακοπτη.Για να μην μακρυγορω το εθεσα εκτος απο το κουμπι και ευχομουν να μην ειναι μοναδα. Τα περισσοτερα εξουσιοδοτημενα που ρωτησα μου ειπαν να το φερω απο εκει να το "φυσωσουν" αλλα 99% μοναδα...κοστος το ξερετε...με πονηρεψε με την ευκολια που μου το παν και ετσι κατεφυγα σε ενα φιλο που ο πατερας του ηταν για 33 χρονια τεχνικος στη mercedes-benz με γνωσεις λειτουργιας των αbs οταν το πρωτοακουσαμε σε αυτοκινητο!! μου ειπε θα το δει στο γκαραζ του αλλα 99% δεν ειναι μοναδα..με ρωτησε για κατασταση μπαταριας(αλλαγμενη)..το εφτιαξε αλλα δεν μου λεει τι εκανε(μυστικο επαγγελματος λεει) σεβαστο γιατι με χρεωσε 100 ευρω και εχω φρενα ξανα!!! τα 70ευρω ηταν ανταλλακτικο..δυστηχως δεν το μοιραστηκε μαζι μου για να σας το πω..απλα το καταθετω εδω για να πονηρευτειτε και εσεις με κατι αναλογο..ευχαριστω

Last edited by Arkas; 14-02-2010 at 13:33. Λόγος: Αλλαγή από κεφαλαία σε μικρά!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-02-2010, 13:35
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Δεν τού έδινες κάτι ακόμα για να μάθουμε κι εμείς την πατέντα;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-02-2010, 13:41
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

EΛΑ ΝΤΕ....ARKA AΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ 22ΟΟΕΥΡΩ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΜΟΝΑΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ..ΤΑΣ ΙΔΙΑ Σ..ΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕRCEDES EΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΑ..ΧΡΕΩΝΟΥΝ...ΧΡΕΩΝΟΥΝ
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-02-2010, 15:37
boxerakias57 Ο/Η boxerakias57 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: πατησια
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 717
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

πολυ ενδιαφερον αυτο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-02-2010, 16:36
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

και πολυ ενδιαφερον ..............αλλα και κανενα ενδιαφερον............... αν δεν ξερουμε τι εκανε ο πατερας του φιλου ..............γιατι στον επομενο που θα βγει προβλημα θα παει να δωσει 2200 γιατι δεν θα εχει φιλο με πατερα μηχανικο................απο την μια ειναι σωστο που ασχοληθηκε και το εκανε, απο την αλλη αν με την γνωση του βοηθησει καποιους τι θα γινει θα του ''φανε'' την δουλεια? ή πιστευει οτι ο καθενας με το συγκεκριμενο προβλημα ρωτοντας θα τον βρει και ετσι θα χει ''πελατες?

δεν το καταννοω να μπορω να βοηθησω καποιον και να μην το κανω .......απο την στιγμη που δεν θα εχω αμμεσο επαγγελαμτικο οφελος
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-02-2010, 20:07
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΜΙΑ ΠΙΣΙΝΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΑΣ ΠΕΙ ΜΟΝΑΔΑ ABS 2200EYRΩ- KAI ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ MAIL ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΑΛΑΚΙΕΣ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ...ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ...Ο ΦΙΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΤΕΡΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΕΥΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ...ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΡΗΤΗ ΕΡΓΑΛΙΟΘΗΚΗ!ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΗ BMW...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣΑΜΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΒS///AΛΛΑΓΗ ΜΟΝΑΔΑΣ.....ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑ ΑΠΛΑ ΓΕΛΑΣΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΗΜΑ....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-02-2010, 21:26
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

συμφωνω με τα λεγομενα σου ................ο λογος που εγραψα το παραπανω ποστ δεν ειναι να θιξω εσενα αλλα ουτε και τον συνταξιουχο μηχανικο, με το να μοιραζεσε μαζι μας το συμβαν σιγουρα μας βοηθας να ημαστε υποψιασμενοι στην ''ευκολη'' λυση που δινουν τα συνεργεια, αλλα απο κει και περα ....................κενο....................γιατι οταν το συνεργειο σου πει <<ΜΟΝΑΔΑ ΑΒS =2200>> και δεν εχεις αλλες επιλογες διαγνωσης με εξοιδικευμενες γνωσεις πας σαν το προβατο Μ.Σαββατο σωστα?

αυτο λοιπον που δεν μπορω να κατανοησω ειναι οτι εσενα στο φτιαξε με δικια σου ευθυνη φυσικα, οκ (και για μενα πολυ καλα εκανες, και γω το ιδιο θα κανα μαλλον) απλα θα ηθελα να μαθω πιο ειναι αυτο το ανταλλακτικο που κρατιεται μυστικο και πιο το οφελος του να κραταει αυτο το μυστικο? (απο σενα φυσικα)

φιλικα ολα τα παραπανω
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-02-2010, 21:53
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

το ABS αποτελειται απο το μηχανικο κομματι και το ηλεκτρικο κομματι.μπορει να σου αλλαξε βαλβιδοφορο.πολλες φορες ειναι και θεμα γειωσης.αυτα βλεπω καθημερινα στα αυτοκινητα τουλαχιστον.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-02-2010, 21:56
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

μηπως ηταν σεβρο?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-02-2010, 22:05
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

δεν μου το πε προφανως για να μην θιξει το εξουσιοδοτημενο συνεργειο οπου ΠΗΓΑΙΝΑ λογο προφανους απλης τελικα λυσης και δευτερον ισως να το δει και ερασετεχνικα σαν extraδακι εφοσον του εξηγησα το τι χρεωνει η αντιπροσωπια και με την ευκολια που μου το πε....(προσωπικη μου αποψη)τονιζω οτι εδωσα 100ευρω.. ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙ ΚΟΙΤΑΞΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙ ΛΕΞΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 70 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΧΙ 2200!!ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΧΕΙΣ ΦΡΕΝΑ!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ!!!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΤΙΣ ΠΟΥ..ΤΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ "ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ" ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΚΛΠ..ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ ΜΠΟΥΖΙ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ...ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ....ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΝΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ...ΑΝ ΔΕΚΤΕΙ -ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ -ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!