GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 06-01-2011, 12:08
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ταχυσύνδεσμος αντλίας βενζίνης - Κωδικός 13537674765

Να κάνω μια αφελή ερώτηση:
Μήπως ο Γερμανός επέλεξε να χρησιμοποιεί πλαστικούς ταχυσυνδέσμους και όχι μεταλλικούς,
όχι για την μείωση κόστους ή βάρους,
αλλά για την αποφυγή σπινθήρων σε σημεία που περνά βενζίνη;

Δεν ξέρω, αλλά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός
σε μια τέτοια αλλαγή...
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 06-01-2011, 20:14
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ταχυσύνδεσμος αντλίας βενζίνης - Κωδικός 13537674765

σπινθήρας δεν παρουσιάζεται έτσι εσωτερικά.

Σε εμένα συνέβη το αντίθετο ράγισε ο πλαστικός ταχυσύνδεσμος και έτρεχε βενζίνη στον κύλινδρο και από εκεί στην εξάτμιση όταν σταματούσα στο φανάρι ένα σπινθήρα ήθελε ή να κάπνιζα κανα τσιγάρο πάνω στην μηχανή.

Το ράγισμα ήταν φυσιολογική φθορά λόγο πολλών ετών χρήσης (μοντέλο 2004) , οπότε οι μεταλλικοί ήταν μονόδρομος (για εμένα πάντα-προσωπική άποψη- σεβαστή κάθε άλλη άποψη),,,,, εκτός αν θυμάμαι κάθε δυο τρία χρόνια να τους αλλάζω πράγμα δύσκολο.

Last edited by peterv; 06-01-2011 at 20:52.
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 17-02-2011, 16:46
dotis Ο/Η dotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Drama
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: Ταχυσύνδεσμος αντλίας βενζίνης - Κωδικός 13537674765

Ήμαρτον με τους ταχυσυνδεσμους , και τις κοντρες αναμεσα σε GS και Varadero και ΚΤΜ και παει λεγοντας!!!!
Τι προσπαθουμε να αποδειξουμε εδω? Οτι η δικια μου η γκομενα ειναι καλυτερη απο του αλλουνου!!!!???? Οτι ειναι καλυτερη στο sex ή στην μαγειρικη , ή στις δουλειες του σπιτιου?? Μα για ονομα!!!!
Ειναι εδω καποιος που πιστευει οτι υπαρχει Η ΤΕΛΕΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ που τα κανει ολα , και τα κανει και καλα??? Αν υπαρχει , ας μας πει τουλαχιστον ποια ειναι , να εχουμε μετρο συγκρισης!!!
Τα βαζουν καποιοι με τα BMW , καποιοι αλλοι με τα Varadero και αλλοι με τα KTM.
"Οχι αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο , εκεινο εχει λιγοτερα προβληματα απο το ταδε , και παει λεγοντας. Ρε παιδια , μηχανακια ειναι , και χαλανε. Αλλα ευκολα , αλλα δυσκολα , αλλα αργα , αλλα γρηγορα. Τι να κανουμε τωρα? Αν δεν θελαμε να μπλεξουμε , ας μην τα αγοραζαμε..!!! Αλλα θελουμε , δεν θελουμε??? Δηλαδη , εσεις κυριε με το Varadero , οταν το αγοραζατε , ειπατε στον εαυτο σας "ΑΑΑ , τωρα θα αγορασω το μηχανακι που δεν χαλαει ποτε...."?
Η μηπως εμεις που πηραμε BMW , το σκεφτηκαμε αυτο?
ΟΛΑ ΧΑΛΑΝΕ και ΟΛΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ.
70000km απο ευρωπη σε μεση ανατολη.Αλλαξα 2 ταχυσυνδεσμους. Φιλος με Varadero εχει στην τσεπη διαφορα , συμπεριλαμβανομενου ενος HISS , γιατι σιχαθηκε να μενει απο 1 καλωδιο (1) . Τι συμπερασμα να βγαλω , οτι τα BMW ειναι καλυτερα απο τα Varadero? Αν και με τα 2 το μοναδικο που κανω ειναι να παω για καφε , τοτε εχω λαθος μηχανακι. Αν και με τα 2 παω ταξιδια , μικρα και μεγαλα , τοτε εχω το σωστο μηχανακι , οποιο και να ειναι , και ειναι και τα δυο τους καλα!!!

ΥΓ. Στην περιπτωση που καποιος μεινει στην μεση του πουθενα απο ταχυσυνδεσμο , και δεν εχει εφεδρικο μαζι του.:
Συνηθως σπαει της υψηλης. Αλλαζεις τους 2 μεταξυ τους , και στην μερια της επιστροφης βαζεις λαστιχακι που παει μεσα στο ρεζερβουαρ. Και σε γυριζει σπιτι , ή σε παει στο κοντινο συνεργειο. Το δοκιμασα και δουλεψε.
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 25-02-2011, 23:24
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ταχυσύνδεσμος αντλίας βενζίνης - Κωδικός 13537674765

[QUOTE=dotis;318913]ΥΓ. Στην περιπτωση που καποιος μεινει στην μεση του πουθενα απο ταχυσυνδεσμο , και δεν εχει εφεδρικο μαζι του.:
Συνηθως σπαει της υψηλης. Αλλαζεις τους 2 μεταξυ τους , και στην μερια της επιστροφης βαζεις λαστιχακι που παει μεσα στο ρεζερβουαρ. Και σε γυριζει σπιτι , ή σε παει στο κοντινο συνεργειο. Το δοκιμασα και δουλεψε.[/QUOTE]

!!!
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 05-02-2012, 18:10
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Ταχυσύνδεσμος αντλίας βενζίνης - Κωδικός 13537674765

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημασία έχει ότι για άλλη μία φορά ένα πανάκριβο on-off έμεινε στο βουνό και χρωστά χάρη ο frits στούς φίλους του που ήταν μαζί του και τον κατέβασαν απο το βουνό.Εμένα μου αρέσει να ταξιδεύω μόνος μου πρέπει να με φάνε οι λύκοι?Δέν υπάρχει χειρότερο πράγμα να αισθάνεσαι ανασφαλής με το μέσο σου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Φίλτρο βενζίνης ???? 1974 Τεχνικά θέματα διάφορα 14 25-10-2010 14:15
Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS ALX Τεχνικά θέματα διάφορα 13 29-06-2010 23:42
Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 11 06-05-2010 13:25
ΑΝΑΚΛΗΣΗ R1200GS-Ρελές αντλίας βενζίνης ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 2 24-11-2009 11:14
Το 1 ευρώ πλησίασε η μέση τιμή της αμόλυβδης βενζίνης wolferin Χρήσιμα 8 02-06-2009 22:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!