GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-09-2012, 15:42
hontakias Ο/Η hontakias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: transalp xlv 650
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου



Το Πρόγραμμα Αναγνώρισης Παιδιών (Child Identification Program) φτάνει στο Milestone. Αν και ηλικίας μόνο τεσσάρων και μισό χρόνων, το Northwestern MasoniCh.I.P. έχει επιτύχει μια πολύ αξιόλογη επίτευξη. Στην Έκθεση CLE που πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα 10 με 13 Αυγούστου 2011 στο Θάντερ Μπέι του Οντάριο το πρόγραμμα καταχώρησε το 5000 κατά σειρά παιδί.
Ο Εθελοντής Συντονιστής για την οργάνωση, Craig Wolverton, περιέγραψε αυτό το επίτευγμα ως..."μια πραγματική απόδειξη για τη συνεπή βάση των εθελοντών που δίνουν ανιδιοτελώς το χρόνο τους για να παρέχουν αυτή την υπηρεσία στους πολίτες του Βορειοδυτικού Οντάριο".
Ο Wolverton συνέχισε επισημαίνοντας "το πρόγραμμα Εντοπισμού Παιδιών προσφέρεται δωρεάν χωρίς χρέωση σε όλα τα παιδιά. Είμαστε μια μη κερδοσκοπική ομάδα και να προσφέρουμε αυτή την υπηρεσία σε όλες τις κοινωνίες στα Βορειοδυτικά. Είμαστε στην ευχάριστη θέση να έχουμε μια συνολική επαρχιακή παρουσία και αυτό το ορόσημο είναι πολύ σημαντικό.
"Το 5000ο καταχωρημένο παιδί ήταν η Brianna Hyslop, κόρη του Scott και της Paula Hyslop από το Θάντερ Μπέι. Η Brianna παρακολουθούσε την έκθεση με τον αδελφό και την αδελφή της, καθώς και τους παππούδες της, Paul και Fay Morriseau. Ο πατέρας της, ο Scott ​​Hyslop δήλωσε ότι «ερχόμαστε στην CLE κάθε χρόνο, αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που έχουμε χρησιμοποιήσει αυτό το πολύ χρήσιμο πρόγραμμα. Μας προσφέρει ηρεμία (ως γονείς) αν συμβεί κάτι έκτακτο σε ένα από τα παιδιά μας. Για να ξέρετε, μπορούμε να δώσουμε την ψηφιακή πληροφορία σε οποιαδήποτε υπηρεσία της αστυνομίας και σε λίγα δευτερόλεπτα οι προσωπικές πληροφορίες μπορούν να μεταδοθούν σε όλους τους οργανισμούς σε όλο τον κόσμο μέσω του Amber Alert. Αυτό είναι σημαντικό".ροώθηση του τσιπαρίσματος στα παιδιά, ‘για το καλό των παιδιών’ βέβαια και ‘για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας’. Σε συνεργασία μάλιστα με τις τοπικές αρχές και την αστυνομία.
Για την επαρχία του Maine των ΗΠΑ, υπάρχει το πρόγραμμα ‘MECHIP.ORG’ το οποίο έχει σκοπό την ‘ταυτοποίηση’ και ‘προστασία’ του παιδιού, στην σημερινή εποχή ‘όπου τόσα παιδιά εξαφανίζονται’. ….Το πρόγραμμα προσφέρεται δωρεάν από τους μασόνους, για κάθε οικογένεια στο Maine που ενδιαφέρεται. Βλέπε:http://www.mechip.org/
Υπάρχουν και τα «Μασονικά Προγράμματα Ταυτοποίησης Παιδιού», (‘Masonic Child Identification Programs’) ή με τα αρχικά ‘CHIP’ (!), τα οποία αποτελούν (κατά την wikkipedia) μια φιλανθρωπική πρωτοβουλία...των μασονικών Στοών της Βόρειας Αμερικής, στο να βοηθήσουν στον εντοπισμό εξαφανισμένων παιδιών. Τα προγράμματα που υποστηρίζονται είναι στελεχωμένα από εθελοντές από τις στοές, από ανθρώπους του νόμου και οδοντίατρους. Βλέπε: http://www.mainemason.org/grandlodge/chip.asp
Τα προγράμματα CHIP δίνουν στους γονείς την ευκαιρία να δημιουργήσουν έναν σετ με υλικό αναγνώρισης για το παιδί τους, δωρεάν. Το σετ περιλαμβάνει μια κάρτα δακτυλικών αποτυπωμάτων, μια φυσική περιγραφή, ένα βίντεο, δισκέτα ηλεκτρονικού υπολογιστή ή DVD του παιδιού, ένα οδοντικό αποτύπωμα, καθώς και ένα δείγμα DNA. Ο σκοπός του πακέτου είναι να παρέχει σημαντικές πληροφορίες στο κοινό και στις αστυνομικές αρχές σε περίπτωση που ένα παιδί εξαφανιστεί.
Το πρόγραμμα έχει επαινεθεί από το Εθνικό Κέντρο για τα Εξαφανισμένα και Κακοποιημένα Παιδιά.
Συμφωνείτε ή όχι με αυτό το πρόγραμμα που εδώ που τα λέμε βοηθά στον εντοπισμό εξαφανισμένων παιδιών; www.newsbomb.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-09-2012, 17:10
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Κοτσανάρες.

Καμία σχέση με τσιπάκια βέβαια το θέμα.

Επίσης (και αυτό πάει στο "σοβαρό" newsbomb) όταν κάνουν μηχανική μετάφραση, ας σπαταλάνε λίγο παραπάνω να την "καθαρίζουν".
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-09-2012, 13:59
manp Ο/Η manp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hontakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνείτε ή όχι με αυτό το πρόγραμμα που εδώ που τα λέμε βοηθά στον εντοπισμό εξαφανισμένων παιδιών;

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Ακούγεται καλό. Είναι μόνο για τον εντοπισμό του χαμένου παιδιού, η είναι και τίποτα άλλο;;;
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-09-2012, 16:57
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manp Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω ρε παιδιά. Ακούγεται καλό. Είναι μόνο για τον εντοπισμό του χαμένου παιδιού, η είναι και τίποτα άλλο;;;
Πάντα για το καλο μας γίνονται ολα!!!

Ας συνηθίσει πρώτα ο κόσμος στην ιδέα του τσιπ (για το καλο του πάντα ), και μετα του το "φόραμε" και υποχρεωτικά για να τον ελέγχουμε ! Έτσι, και το "δικο τους" γίνεται, και πιο λίγες αντιδράσεις υπάρχουν!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-09-2012, 17:08
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα για το καλο μας γίνονται ολα!!!

Ας συνηθίσει πρώτα ο κόσμος στην ιδέα του τσιπ (για το καλο του πάντα ), και μετα του το "φόραμε" και υποχρεωτικά για να τον ελέγχουμε ! Έτσι, και το "δικο τους" γίνεται, και πιο λίγες αντιδράσεις υπάρχουν!!!
Θεωρητικά, και το τσιπάρισμα της μοτό σου με. gps tracker επιτρέπει στη πχ σύζυγο να γνωρίζει πού είσαι κάθε σχεδόν στιγμή.....μετά από λίγα χρόνια θα μας φαίνεται πολύ λογικό να αφήνουμε ίχνη της παρουσίας οπουδήποτε....
Το κάνουμε ήδη κρατώντας μαζί μας το κινητό, στους φυλακισμένους με άδεια θα φοράμε βραχιολάκι εντοπισμού (όπως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας θυμάστε ?), στη μοτό το gps tracker, στα σκυλιά το ίδιο σύστημα, στα παιδάκια κάτι αντίστοιχο και σε λίγο θα μπει πλήρως καθημερινότητά μας
Ο τρόπος να μας το επιβάλουν είναι ακριβώς ο ίδιος, όπως σε τόσα άλλα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-09-2012, 17:14
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Συμφωνώ απολύτως! Δεν έβγαλα τον εαυτό μου απ´εξω!
Στον τροπο "δράσης" τους εστιαζω, και το πως μας τα πλασαρουν!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-09-2012, 17:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Στη μηχανή και στο αυτοκίνητό μου, επιλέγω εγώ να το βάλω.
Στο σκύλο μου, επίσης.
Στο παιδί μου, ούτε κατά διάνοια... Το προσέχω εγώ. Αν είμαι ανίκανος να το προσέχω, δεν είμαι άξιος να έχω παιδί.
Σ' εμένα να δεχτώ τοποθέτηση ρουφιάνου, με "την καμία" που λέει κι η νεολαία.
Το ότι το προωθεί η μασονία, δε μου κάνει εντύπωση! Εντύπωση μου κάνει που το κάνουν πλέον απροκάλυπτα. Μέχρι πρόσφατα αρνούνταν την ύπαρξή τους (κρυπτόμενοι πίσω από rotaries, lions κλπ) ενώ πλέον την διατυμπανίζουν....


@NLS: Νίκο τι εννοείς; Δεν είναι περί αυτού το άρθρο; Λέει κάτι άλλο το προτότυπο στην Αγγλική; Αν ναι, πες που το βρήκες να το δω κι εγώ. Πάντως και σε άλλο πρόσφατο νήμα εθίγει το συγκεκριμένο θέμα και διάβασα το αγγλικό κείμενο. Δεν έλεγε κάτι άλλο, για συσκευή εντοπισμού παιδιών και μάλιστα δωρεάν από την εν λόγω οργάνωση, έλεγε.

Επίσης αυτό με τα κινητά - ρουφιάνους, είναι γνωστό και όσοι επιλέγουμε τέτοιες συσκευές το ξέρουμε. Μπορούμε όμως να απενργοποιήσουμε ότι δε γουστάρουμε, να μην ποστάρουμε live σε φόρα και fb-twitter κλπ. Επίσης μπορούμε να βγάζουμε το κινητό εκτός λειτουργίας και την μπαταρία του εκτός και να το χρησιμοποιούμε κατά βούληση.
Με το τσιπάκι εντός μας, τι θα μπορούμε να κάνουμε; Τίποτα...

Last edited by forester; 23-09-2012 at 17:49.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-09-2012, 17:50
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απολύτως! Δεν έβγαλα τον εαυτό μου απ´εξω!
Στον τροπο "δράσης" τους εστιαζω, και το πως μας τα πλασαρουν!


Ο τρόπος είναι γνωστός, κλασσικός και πάντα πετυχημένος.
Σου δημιουργώ πρόβλημα, για το οποίο έχω έτοιμη τη λύση -που με βολεύει....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-09-2012, 18:44
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Μασονικό τσιπάρισμα μήπως τάχα μου χάσεις το παιδί σου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τρόπος είναι γνωστός, κλασσικός και πάντα πετυχημένος.
Σου δημιουργώ πρόβλημα, για το οποίο έχω έτοιμη τη λύση -που με βολεύει....
Αυτο ακριβώς!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!