GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 20-02-2012, 19:45
ziumann Ο/Η ziumann βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Χαλκιδα
Μoto: F 650 GS '03
Μηνύματα: 416
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Ναι μωρε θα τα βρουμε.Στην Ελλαδα ειμαστε οχι στη κ..ο Γερμανια.Σιγα μη σου ζητησω και εκκαθαριστικο!Μιλαω με τη φιλη μου και τα ξαναλεμε.Αν μπορεις να περιμενεις ενα μηνα βεβαια γιατι τοτε ερχεται.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 20-02-2012, 21:46
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Μέχρι να πιάσουν οι ζεστές δεν έχω κανένα πρόβλημα... ΑΣΕ που τότε μπορει να έχουν δρχ... Χεχχεχεχε

Ευχαριστω πολυ...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 20-02-2012, 22:18
ziumann Ο/Η ziumann βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Χαλκιδα
Μoto: F 650 GS '03
Μηνύματα: 416
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-02-2012, 12:19
basilis_sti Ο/Η basilis_sti βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Kefalonia
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Μια μαρκα που φοραω και εγω στο χταποδι του αυτοκινητου μου ειναι η DEI.
Αν γραψεις οπως λεει και ο συνφορουμιτης παραπανω στο ebay
DEI EXHAUST WRAP,
θα σου βγαλει πολλα αποτελεσματα. Καλο ειναι να παρεις και το spray που δινουν γιατι βοηθα την ταινια να γινει ενα "σωμα".
Καλη επιτυχια!

Last edited by basilis_sti; 21-02-2012 at 12:21.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 21-02-2012, 17:04
ziumann Ο/Η ziumann βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Χαλκιδα
Μoto: F 650 GS '03
Μηνύματα: 416
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Reply With Quote
  #26  
Παλιό 06-08-2012, 10:27
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

μετα απο πολυ καιρο που καθοταν το ρολο στο σπιτι και με κοιταγε και το κοιταγα...και αφου κοντεψε να περασει και το καλοκαιρι...Επιτελους Κυριακη βρηκα χρονο να το περασω...!!!

ειδου τα αποτελεσματα...

προσωπικα το βρησκω αισθητικα πολυ ωραιο...

ειναι σαν να μπλεχτηκε σε καυγα η Breva μου...και να εχει γαζες στις πληγες...φαντασου που κατεληξε ο αντιπαλος...

ακουω γνωμες...

Σταδια...
1. αφαιρεση λαιμων...
2. μετρημα ποση γαζα χρειαζομαστε...με απλο τυλιγμα γυρω γυρω (ΠΡΙΝ βρεξουμε την ΓΑΖΑ)
3. κοψιμο κομματιου που χρειαζομαστε και το αφηνουμε στο νερο για κανενα 15λεπτο...
4. σφιχτο τυλιγμα...
5. Ατμισμα...αλλα πολυ ατμισμα...δουλευουμε την μηχανη στο ρελαντι εως οτου στεγνωσου και καουν οι γαζες...μετα μια βολτουλα περι τα 50χλμ Εθνικη (ωστε να μην αναιβενουν τα νοτυμανια σε εμας αλλα να φευγουν με τον αερα...) αρκει για να εξαφανιστουν ολες οι κακοσμιες και το ατμισμα...
σημαντικο πρωτα να καουν τα πολλα στο ρελαντι...γιατι διαφορετικα φανταστειτε το καυτο νερο και ατμος να πεφτει στα καλαμια μας απο τον αερα...

Καλα τυλιγματα λοιπον...και δινω και χερι βοηθειας...
Attached Images
File Type: jpg IPHONE Back Up 925.jpg (96.8 KB, 64 views)
File Type: jpg IPHONE Back Up 926.jpg (96.8 KB, 64 views)
File Type: jpg IPHONE Back Up 927.jpg (96.0 KB, 67 views)
File Type: jpg IPHONE Back Up 935.jpg (93.0 KB, 72 views)
File Type: jpg IPHONE Back Up 936.jpg (97.3 KB, 74 views)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 06-08-2012, 10:31
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Αφού ζητάς γνώμες προσωπικά δεν μου αρέσει.

Από εκεί και πέρα, επειδή και η Breva είναι αερόψυκτη (έτσι δεν είναι;...), έχεις κάνει και ατόπημα νομίζω. Το χταπόδι στα αερόψυκτα βιδώνει μπροστά στους κυλίνδρους (εννοώ μετωπικά στη μοτό) ΓΙΑ ΝΑ ΨΥΧΕΤΑΙ. Εσύ το εμποδίζεις. Ελπίζω να μην καταστρέψεις κάτι.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 06-08-2012, 10:41
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ζητάς γνώμες προσωπικά δεν μου αρέσει.

Από εκεί και πέρα, επειδή και η Breva είναι αερόψυκτη (έτσι δεν είναι;...), έχεις κάνει και ατόπημα νομίζω. Το χταπόδι στα αερόψυκτα βιδώνει μπροστά στους κυλίνδρους (εννοώ μετωπικά στη μοτό) ΓΙΑ ΝΑ ΨΥΧΕΤΑΙ. Εσύ το εμποδίζεις. Ελπίζω να μην καταστρέψεις κάτι.
οι γνωμες απολυτα δεκτες...και απολυτα σεβαστες...

στο τεχνικο κομματι τωρα...

οι λαιμοι των εξατμισεων (δουλεια τους ειναι να μεταφερουν τα καυτα αερια προς την εξοδο, εξατμιση δλδ) δεν εχουν να κανουν τιποτα με την αεροψυξη που βρισκεται στους κυλινδρους...ισα ισα λογο του οτι δεν εκλυουν θερμοκρασια οι κυλινδροι λειτουργουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες...και αρα ψυχονται και πιο αποτελεσματικα...

Απλα να παραθεσω 2 λογους που χρησιμοποιουνται αυτες οι "γαζες"...παγκοσμιος...

1. ειναι η θερμομονωση ειδικα οταν εχεις να κανεις με αυτοκινητα ριχνουν σημαντικα τις θερμοκρασιες στο μηχανοστασιο (ειδικα οταν υπαρχουν Turbo & Downpipe)
2. βοηθουν τα αερια να διατηρουν υψηλοτερες θερμοκρασιες (οι λαιμοι δεν χρειαζονται ψυξη μιας και το συστημα αυτο βρισκεται αφου εχει ολοκληρωθει η καυση και ειναι απλα μεσο μεταφορα αεριων το οτι ψυχονται λογω θεσης θεωρειτε αναγκαιο κακο ας πουμε...) ετσι αυτα τα αερια μεταφερονται ταχυτερα προς την εξοδο...

στην περιπτωση μου τωρα...
αισθητικα εμενα μου αρεσουν αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
οι θερμοκρασιες στις εως τωρα δοκιμες...εδειξαν οτι ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες...ειδικα μεσα στην κινηση που το καλοκαιρι ηταν ωρες ωρες ψηλοανυποφορες...
η γρηγοροτερη εξοδο των αεριων...δεν μπορω να το διαπηστωσω δυστηχως...ειδικα με το μαμα cross over...!!!

Last edited by asotosios; 06-08-2012 at 11:10.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 06-08-2012, 11:10
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Καλά για το αισθητικό δεν το συζητάμε, γούστα είναι αυτά, εννοείται. Το μόνο που θέλω να προσθέσω στο αισθητικό (μόνο επειδή το ξέχασα πριν να το γράψω), είναι ότι το τύλιγμα του χταποδιού θυμίζει "rat bike".

Όσο αφορά το τεχνικό. Δεν θα το παίξω ειδικός γιατί δεν είμαι.
Ξέρω ότι στα αερόψυκτα η εξαγωγή είναι ΠΑΝΤΑ μπροστά (όταν γίνεται - πχ. στον πίσω κύλινδρο του HD δεν γίνεται).
Ξέρω επίσης ότι ο λόγος που λένε οι μηχανικοί είναι για να ψύχεται ΕΠΕΙΔΗ είναι πιο θερμή εξαγωγή (από τη φύση της) από την εξαγωγή ενός υδρόψυκτου. Δεν είπα ότι ψύχουν τους κυλίνδρους. Τον... εαυτό τους ψύχουν. (για να δει κάποιος πόσο ζεσταίνονται οι λαιμοί σε αερόψυκτο και υδρόψυκτο ας δοκιμάσει να αφήσει ένα από το καθένα για 5 λεπτά σε ένα σκοτεινό μέρος στο ρελαντί... το πρώτο σε λίγο θα προσφέρει ένα ωραίο απόκοσμο φωτισμό στο χώρο - γι' αυτό και λέμε ΕΙΔΙΚΑ τα αερόψυκτα βάζουμε μπρος και φεύγουμε, δεν περιμένουμε να... ζεσταθούν)
Δεν ξέρω μάλιστα αν επιρρεάζονται οι αισθητήρες που είναι πιο κάτω -πχ. στο GS, δεν ξέρω στο Breva- αν διαβάζει κάποια θερμοκρασία που δεν ανταποκρίνεται σε αυτή που θα έπρεπε να περιμένουν (με ανάλογη επιρροή μετά στη ρύθμιση του μίγματος).
Βέβαια λόγω... επαφής θερμότερη εξαγωγή δεν βοηθάει ούτε την ψύξη του ίδιου του κυλίνδρου τελικά. Αν ο αέρας ψύχει την "ρίζα" της εξαγωγής, ουσιαστικά βοηθάει και την ψύξη του ίδιου του κυλίνδρου.

Το #1 που λες δεν έχει μεγάλη σχέση με τη μοτό. Δεν είναι κλειστός χώρος. Στα αυτοκίνητα πράγματι έχει άλλο νόημα. Εξάλλου δεν είναι αερόψυκτα και ΔΕΝ χτυπάει το χταπόδι ο αέρας (συνήθως).

Το #2 έχει μια βάση. Από την άλλη είναι το θέμα των αισθητήρων που σου είπα πιο πάνω.

Εννοείται ότι στα πόδια σου με την ιστορία αυτή θα νιώσεις καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι λαιμοί είναι ψυχρότεροι. Το αντίθετο.

Όπως είπα ειδικός δεν είμαι. Αν χρησιμοποιούνται παγκοσμίως (?), ΘΕΛΩ να πιστεύω ότι το έχουν ψάξει, αλλά ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ότι δεν έχουν πάθει τίποτα (δηλ. ήδη ξέρουμε ότι δεν θα πάθεις κάτι).

Αλήθεια μια ερώτηση. Σε περίπτωση που θες αφαίρεση. Πόσο εύκολη είναι; (εννοείται χωρίς "θύματα")

Last edited by NLS; 06-08-2012 at 11:11.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 06-08-2012, 11:35
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Rat Bike I like...πιστευω οτι στα Guzzi ταιριαζει απολυτα...αλλα κολοκυθοπιτα...

Όσο αφορά το τεχνικό.
Δεν θα το παίξω ειδικός γιατί δεν είμαι.
Τον... εαυτό τους ψύχουν.

Δεν ειπα οτι ειπες το αντιθετο...
απλα σκεψου οτι η θερμοκρασια που εκλυουν οι λαιμοι...οντας πολυ ζεστοι...περναει ολη μεσω του κυλινδρου που βρισκεται ακριβως απο πισω...κατι το οποιο αναιβαζει και την θερμοκρασια του ιδιου του κυλινδρου...αρα και οι αναγκες ψυξης ειναι κατα πολυ μεγαλυτερες...

μοιαζει λιγο με την κατασταση που επικρατει εντος μηχανοστασιου...αν και το μηχανοστασιο ειναι σχετικα απομονομενο απο τον αερα...σχετικα οχι απολυτα...

Δεν ξέρω μάλιστα αν επιρρεάζονται οι αισθητήρες που είναι πιο κάτω -πχ. στο GS, δεν ξέρω στο Breva- αν διαβάζει κάποια θερμοκρασία που δεν ανταποκρίνεται σε αυτή που θα έπρεπε να περιμένουν (με ανάλογη επιρροή μετά στη ρύθμιση του μίγματος).
Βέβαια λόγω... επαφής θερμότερη εξαγωγή δεν βοηθάει ούτε την ψύξη του ίδιου του κυλίνδρου τελικά. Αν ο αέρας ψύχει την "ρίζα" της εξαγωγής, ουσιαστικά βοηθάει και την ψύξη του ίδιου του κυλίνδρου.

ο μονος αισθητηρας που εχει η Breva ειναι στο διχαλο και εχει να κανει με τον καταλυτη...τεχνολογια αιχμης λεμε...
Το #2 έχει μια βάση. Από την άλλη είναι το θέμα των αισθητήρων που σου είπα πιο πάνω.


Εννοείται ότι στα πόδια σου με την ιστορία αυτή θα νιώσεις καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι λαιμοί είναι ψυχρότεροι. Το αντίθετο.

Φυσικα δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια που εχουν οι λαιμοι αλλα με ποση απο αυτη την θερμοκρασια μεταφερεται στο εξωτερικο περιβαλλον και αρα στα ποδαρακια μου...ακριβως αυτος ο λογος ειναι που κανει τα ζεστα αερια να μεταφερονται προς την εξοδο ταχυτερα...

Αλήθεια μια ερώτηση. Σε περίπτωση που θες αφαίρεση. Πόσο εύκολη είναι; (εννοείται χωρίς "θύματα")
εχοντας τυλιξει αρκετα Downpipe και χταποδια (κουτιων), ειτε δικα μου ειτε φιλων...και επανατυλιξη μιας και οι γαζες ειναι περιορισμενης σχετικα ζωης...

αναλογα χρησης και εξαρτηματος (το Dowpipe θα εχει ισως και 10 φορες μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο τους λαιμους λογω παρεμβολης τουρμπινας) μπορω να σου πω οτι η αφαιρεση ειναι ευκολοτατη...

πολλες φορες δεν χρειαζεται καν αποσυναρμολογηση του εξαρτηματος (αν δεν επανατυληξεις) μιας και απλα λυνεις κολλαρα και ξετυλιγεις σαν ρολο χαρτιου ενα πραγμα...!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
φροντιδα εξατμισης koutsweb Φροντίδα 9 15-11-2011 00:56
Περι εξατμισης El Buitre Τεχνικά θέματα διάφορα 16 01-03-2011 00:47
Χτύπημα στην εξάτμιση! alxadespotos Τεχνικά θέματα διάφορα 8 18-10-2010 15:40
εξάτμιση hashiru???? batman Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 3 08-06-2010 03:47
κυριακατικη εξορμιση giorgos_gs Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 20 09-11-2009 16:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!